VR {MT}

PSVR ima ugradjenu neku vrstu ventilacije, mada je ja nisam osetio tako prominentno kao na Pico. Isto me interesuje kako ce se pokazati leti.

Sto se tice broja headseta, mislm da je vreme da mi sledeci bude neki pravi high end. Valve Deckard je san snova koji ne mogu docekati. Ne pitam za cenu.

Ko zna kakve ces imati koristi od toga sto si “VR guy” na poslu ili drustvu. Meni se proculo isto na poslu i sada imam meeting u ponedeljak jedan department (skola) zeli da vidi kako da ih uvede u svrhu skolovanja i obuke i zele da se informisu. I ja sam jedini “expert” arround. :smiley: Speicializovano znanje i informacije o nekoj uskoj temi te moze uciniti nezamenjivim. Pogotovo sto se tice ove teme, koje ce biti i te kako bitna u buducnosti.

Mislim da bi mogli dobiti veliku obrt sada za dve nedelje sto se tice ove tehnologije. Apple ce ako nista drugo popularizovati VR/AR i zelece ga i oni koji na to nisu ni pomisljali. Da, bice prvo skupo, kazu da je bill of materials 1500$, dakle bice zaista cena oko 3k. Ali nije prvi put da kompanija prvo izbaci nesto na foru, make people want it, i onda gledas kako da bude jeftinije. Samsung isto uskace punom parom, a gde su tek ostali.

Uzbudljiva vremena. :smiley:

2 Likes

Ekspertize za XR svakako nedostaju na ovim prostorima. Ali XR tehnologije trenutno ne samo sto nisi zanimljive i primenjive u velikim enterprise sistemima, nego su i u samom Facebooku i globalno dozivele komercijalni fijasko. Cela meta divizija je desetkovana, a osim gaminga koji se jos drzi na aparatima, Metavers koncept je za sada na holdu. AI/ML je odvukao ceo fokus velikih kompanija, kao i generalno konzervativnija ulaganja u skupe renovacije postojecih tehnologija i core business-e. Tehnologije su visoko kompetativna oblast i sve se gleda kroz prizmu isplativosti. Obrt koji anticipiras je gotovo neminovan, samo je pitanje vremena i dve nedelje je preuranjeno cak i nakon ulaska Apple-a u XR. Racunam na veliki comeback za jedno godinu-dve, taman dok i malo udjem u XR development, moze da bude veoma interesantno.

Završio i odradio platinu u Red Matter 2.

Najlepša igra trenutno na platformi, i rankirao bih je negde na treće mesto što se tiče celokupnog paketa i kvaliteta, iza Village i Horizon. Iako je “tek” na trećem mestu, jedina igra u kojoj sam se naježio na kraju igre pored Alyxa. Nekako se sve sklopilo i muzika i priča i vizuelno, pravi spektakl.

Neverovatna sci-fi puzzle avantura, sa skrivenom misterijom koja se kao klupko lagano odmotava u toku igranja i kulminira na samom kraju.

Vertical Robot je mali španski studio, čak mislim da su u suštini samo dva momka sa par kontraktora i glasovnih glumaca. Njima se već skidala kapa za ostvareni rezultat na Questu a ovo je još korak dalje.

Apsolutna i potpuna imerzija.

Još jedna potvrda koliko je ova platforma magična i da nam ne treba bojli hardver, nego štampanje kvalitetnog softvera. Ima nekih momenata u VR igrama kada je imerzija totalna, kao Neo dok je još priključen u Matrix i pluta u onoj tečnosti nesvestan da su mu telo i misli razdvojeni. Sa suptilnom vibracijom headseta, fenomenalnim 3D zvukom, i celom tehnikom i feedbackom koji dalje Sense kontroler, ja sam se tako osećao.

grafik

Ima par momenata iz igara koje neću verovatno nikada do kraja života zaboraviti. Jedan je u Alyx kada prvi put vidim City17 u svoj svojoj veličini, kada u Lone Echo prvi put izadjem na space walk osetim muklu tišinu svemira sa grdosijom od Saturna u pozadini, i ovde, momenat sletanja na Neptunom mesec Triton i izlazak iz broda.

Svidja mi se što su malo ubacili borbu i pucanje u drugi deo, jer je prvi deo bio isključivo puzzle avantura, taman da se malo razlikuje od prethodnika, i mislim da je sa ukusom i minimalno odradjeno.

Dajem igri 9/10 (moglo je biti duže, za nekih 6 sati sam prešao)

Ova igra je stvarno skoro 1 prema 1 u odnosu na screenshotove i šta ja vidim u headsetu.

11 Likes

Ja uglavnom uvek imam sve tri (current gen) konzole. Doduše trenutno nemam PS5 jer sam prodao launch verziju po isteku garancije tamo negde početkom decembra, a sve kao čekam najavu neke slim ili Pro varijante, da ne kupujem opet jedno te isto. :slight_smile:

Fenomenalan review, sad si me stvarno zaintrigirao i nema sta, moracu da predjem. Steta sto ne moze da se gamesharuje nista za PSVR2 jer niko nema headset, inace bih rado probao.

A kad si vec spomenuo Alyx nisam uspeo sa pokrenem piratsku verziju, iz nekog razloga nece da pusti u VR modu nego samo u flat screenu, ako moram da ispljunem prokletih 60$ za Alyx, ne daje mi se bas jos 30$ za red matter koliko god ovah review bio obecavajuci. Da ne pricam da sam danas vec dao 20$ za virtual desktop.

Gledao sam na jutjubu, lepse je stvarno na PSVR2, refleksije su sjajne i 4K teksture, ali bojim se da nije bas toliko, u odnosu na free verziju koju imam sideloadovanu na questu.

Bezveze sto razmisljam o ovim stvarima… PSVR2 mi maltene samo za kajak sluzi :roll_eyes:

1 Like

Drugari, pisem vam iz buducnosti. :sunglasses:

Evo i mog prvog posta koji je otkucan u VR-u. A verovatno i prvi post ikada na XBR-u iz virtuelne realnosti. :tada:

Forum je savrseno citljiv i ostar, na virtuelnom ekranu renderovanog racunara u Virtual Desktop app-u, izgleda pomalo nerealno blisko realnosti. Mala nezgodacija je sto se ne vidi fizicka tastatura na kojoj kucam, sreca pa sam naucio slepo kucanje.

Fizicki uredjaji su tu jos koju godinu. Ovaj monitor u koji gledam je 80% podjednako dobar kao full hd. Pitanje je godine, ako ne i dana, kada ce kvalitet slike da premasi cak i 4K kvalitet a nemate nikakva ogranicenja u prostoru, obliku i velicini. Mozete jednim klikom da menjate ceo environment. Ja sam trenutno u nekakvoj sobi sa Zukerbergovim posterima, lol. Neverovatno realno je renderovano. Ima i nekoliko apartmana iz kojih se kroz prozor cak i automobili vide kako promicu. Jednim klikom prebacujete se u drugu galaksiju, ili dzinovsko bioskopsko platno.

Najjace je sto Oculus u eksperimentalnom modu ima i hand tracking. Ne trebaju vam nikakve super senzitivne rukavice, kamera detektuje pokrete prstiju. Ako pinchujete kaziprstom i palcem, registruje se kao klik. SF u vasoj dnevnoj sobi za 400e.

Doom Eternal na VR zakrivljenom monitoru radi bezicno bez laga. Rezolucija je Full HD, mozda malkice ispod. Neverovatno, da je samo malo bolje ne bi vam bio potreban fizicki monitor. Ne znam da li mozete da shvatite iz ovog pisanija koliko je ovo dobro i koliko je blizu potpune zamene monitora i tastatura. Malo samo da minijaturizuju proizvodnju i usavrse kvalitet sociva i - gotovo je sa racunarima kakve poznajemo.

4 Likes

:rofl:

Sa svoje strane, s tugom moram da javim da sam upravo spakovao svoj oculus rift natrag u kutiju (eto vidis lidija da ima smisla cuvati kutije!!). Samo skuplja prasinu, mesecima ako ne i godinama. A znam da ga svejedno necu skoro upaliti.

Sad je samo pitanje sta s njim, dal da se bakcem uopste prodajom matorog vr uredjaja. Da sam u srbiji, poklonio bih nekom s foruma.

1 Like

Napravi police i na njih stavi PSVR1 i Rift. I napravi mesta na polici za jos. Veruj mi, trebace ti.

Ne znam koliko para mozes da dobijes za njih, cini mi se da imaju vecu vrednost kao artefakti pocetaka VR-a koji ce jednog dana imati nekakvu sentimentalnu vrednost.

Diuble post ali vredan.

Uspeo sam da pokrenem Alyx u VR modu bez kabla nakon celodnevnog zlopacenja, radi skoro savrseno, mada cu pre ili kasnije svakako uzeti i link kabl. Fora je bila u tome sto mora da se doda u launch propertisu steam linka -vr. PC gaming, sta ces, ne moze bez editovanja. Ali dobro, makar je dzabe, a ne mora ni kabl. Isprva mi nije radio virtual desktop dobro, da bih skontao (a negde lepo i pise) da se mora prebaciti wi fi na 5Ghz, ja sam bio na nekoj 2ghz mrezi koju je glupi sbb ruter razdvojio u dve odvojene mreze.

Igra je fenomenalna, mada sam jos na pocetku - sve je interaktivno, a grafika je najdetaljnija koju sam do sada video u VR-u. Samo nekakva elektricna kutija je toliko detaljna da sam doziveo svoj prvi holy shit momenat u igri, a bice ih jos sigurno. Mislim da je neki jaci preset podesavanja grafike, nisam ni proveravao detaljno, u zelji da sto pre pocnem. Naravno atmosfera je da svakom Half Life fanu podju suze i zamagli se headset, ali mislim da bi wow efekat bio jos snazniji pre tri godine kada je igra izasla - stvarno je proslo puno vremena i vecina fanova ce, na zalost, ovo remek delo igrati godinama kasnije, sto bas i nije neka fora. Razlog zasto zagovaram i pored svih nesavrsenosti VR je upravo u tome, sto neke stvari jednostavno treba probati u pravo vreme.

2 Likes

Tuzno je to jer je ovo ipak gamerski forum. Pretpostavljam da jedan ne tako malo segment ne zeli VR iz jako dobrih razloga, tacno znaju sta im smeta, probali su vise puta i muka im je, mutno im je, dosta im je PSVR-a prve generacije, itd.

Drugi su zaintigrirani ali je VR skup hobi. Zahteva jak PC i headset koji podize cenu, samo da bi se poterao Alyx, ili PSVR2 hedset koji takodje nije bas jeftin, pored PS5. Jednostavno stvarno nema dovoljno igara, a pogotovu dobrih igara, da bi opravdalo ovakvu kupovinu. Mada je to ipak sve krajnje subjektivno.

Treci deo verovatno nema blage veze o cemu pricamo, nema ni trunku radoznalosti, entuzijazma i vere u buducnost, a nisu posteno receno bas ni neki tech ljubitelji, radije ce da provedu dan u prirodi nego da nabiju tu skalameriju naglavu.

Sigurno ima jos konfuznih grupa i segmenata korisnika, tek, apsolutno nedovoljno za ovako maleni forum kao sto je nas, slazem se - sreca pa imamo jedan drugoga, @ph1beropt :smiley: A ja sam ti kao neki ludi prijatelj koji nista ne igra nego samo nesto filozofira :thinking:

Mada moram da spomenem i @Djordje1990 koji je skoro uzeo Quest i nastavio da lagano strimuje Call of Duty i Battlefield, @SabreMan Mislim da se i @Zoorulee ponovio sa PSVR2, i @n00dle kome zena ne dozvoljava da kupi jos jedan headset, pogotovu sada posle friskog ajfona, i razocaran je u Sony, @iKaran sto posto vreba neku dobru priliku da kupi hedset za 99e, i ko zna koliko nas jos ima u tamnoj materiji neregistrovanih korisnika koji nisu ludi da se upuste u ovu blago toksicnu zajednicu. Eto, ako je neko ostao neprozvan, vicite. :smiley:

3 Likes

Htjedoh napisati da ja pratim sve što pišete, tako da imate jednog lurkera koji vas prati. Nažalost ne vidim dovoljno kvalitetnih naslova da opravdam kupovinu uređaja koji će realno da skuplja prašinu.

Čekam nešto, ne znam ni ja šta, da bi se vratio u VR vode, ali mi se čini da neće biti u skorije vrijeme.

3 Likes

Mogu da se kladim sa je Djole prodao headset posle nedelju dana, nema ga nikada online. :slightly_smiling_face:

Ima definitivno lurkera koji čitaju temu, inače ne bih pisao ovoliko. Takodje ima sigurno ljudi koji će naći ovu ili onu temu putem googlea.

VR publikacija prvi put pozvana na wwdc. Sve jasno.

Edit:

2 Likes

Edit je malo neocekivan, nakon sto su se zalili na losu prodaju.

Ja sam se malo vise bacio na PCVR ovih dana, igram Alyx, bice fora kad ga najave za PSVR2 sada.

Moram da kazem da PCVR nije bas strejtforvard kao sto sam se nadao, piratske verzije imaju sopstvene probleme koje “normalan” SteamVR verovatno pegla. Neke igre jednostavno ne rade (Climb), neke rade lose jer se non stop pauziraju (Lone Echo 2), neke i dalje nisam provalio zasto se pokrecu u 2D modu, a kada u VR (Alyx).

Ali probao sam Hubris, Robo Recall, Westworld, Red Matter 2… ima tu da se probere svasta za PCVR sto nije mogao slabasni standalone Quest ili preskupi PSVR2 za koji mora covek da plati 500-600e ako hoce da proba malo igara, sa ukupnim trajanjem jedne open world igre.

Medjutim, vecina VR igara je zaista low budget u poredjenju sa pravim AAA naslovom kao sto je Alyx ili Resident Evil. Half Life je posebno mocno VR iskustvo, jer ima sve: grafiku koja moze cak da se meri sa modernim shooterima, realisticnu fiziku, produkciju na visokom novu, pametan VR dizajn, faktor nostalgije… Tek kod ovakvih igara nazire se pun potencijal VR-a, jedina igra sa kojom sam imao slican osecaj je Astro Bot. I tu je stalno. Jedna fantasticna platforma i FPS za 4-5 godina koliko nam je VR komercijalno dostupan.

1 Like

Ja sam sinoć hteo malo da odigram Red Matter 2 na Questu, čisti malo da uporedim sa PS verzijom, i o maj gad razlika je neizmerno drastičnija nego što je meni bilo u sećanju. :slightly_smiling_face: Neizmerno je bolje iskustvo vizuelno na playstationu, a nije mi bilo tako u sećanju.

Hubris izlazi ovih dana takodje za PS, jedva čekam.

Lone Echo 2 je uvek imao probleme sa performansama (meni lično je sve lepo radilo).

Držim palčeve za Alyx večeras, poslednja nada. Mada mislim da su šanse minimalne.

Samo napomena da ne igram standalone/android Quest verziju Red Mattera 2 nego PCVR - odvrnuo sam grafiku na max i povecao rezoluciju. Ne znam kako je za PSVR, sem 4K tekstura i boljih refleksija, nisam primetio na jutjubu da je toliko velika razlika.

Od Hubrisa nemoj mnogo da ocekujes. Nije bas neka produkcija. Pocetak je spor i dosadan, sa puno skakutanja, pentranja, plivanja, napucavanja sa nekim meduzama.

Lone Echo 2 super radi, masina je dovoljno jaka da sve PCVR igre tera na max bez seckanja, ali se pauzira svakih par sekundi - ovo je problem samo sa piratskom verzijom.

Alyx ne verujem da dobijamo na PSVR2. Meni i ne treba, al ne verujem da ce se odreci ekskluzive. To je kao kada bi dali Last of Us za Xbox, ili Halo za Playstation…

edit: cek, Sony konfencija je veceras???

Mhm večeras.

1 Like

1 Like

Ma užas. Čekamo sada Meta event sledeće nedelje. :slightly_smiling_face:

Aj bar ovo.

Ne mogu da verujem sa nisu ni jednu jedinu prokletu 1st party igru prikazali. U šoku sam. :grinning:

1 Like

Svaka cast Capcomu sto drzi Sony VR na aparatu. VR mode kao druga igra. Htedoh da prodam nalog, ali cu sacekati, deluje kao da ce uskoro.

Nego, Alyx je baaaas dobar. Kao igra manje vise, i nije tako ubedljiv kao ranije HL igre, ali kao VR naslov je spektakl. Samo hakovanje sa cudnim vanzemaljskim tehnologijama je nevidjeno kul. Zombiji druga prica, pravi horor.

Tod Howard upravo prica o “wow” osecaju pripadnosti u gaming svetu, kao voli samo da gleda u igri okruzenje, vodu, zalazak sunca. Dugo nisam osetio tu vrstu odusevljenja tehnologijom i imerzije kao u Alyxu. Mozes da uzmes bilo koji predmet iz gaming sveta, okreces ga i zagledas. Interesantan efekat danasnje VR tehnologije, za razliku od non VR igara, svi objekti izgledaju 10x detaljnije izbliza nego izdaleka kada su mutne i low res. Kao i u realnosti, tek izbliza primecujes neverovatne teksture, refleksije i nivo detalja.

Nisam stvarno siguran da posle Alyxa mogu da se vratim non VR gamingu.

2 Likes