VR {MT}

Svaka čast kada u ovo vreme napišeš ovoliki tekst :grin:

Quest verzija Retributiona je bas losa, tehnicki gledano. Cudo je i sa radi. Bar uporedo sa PS i PC. Ali sto kazes, ako je dzabe…

Dobro je da polako prelazis na “konkretne” igre, u odnosu na Fruit Ninja, Rollercoster itd. :slightly_smiling_face: Neizbezno je za neko dublje uzivanje u platformi.

Ne znam sta ti je sve dostupno za “dz”, ali ako ima probaj eventualno:

  • Into the Radius
  • Resident Evil 4
  • Red Matter 1 i 2 (mada je meni 2 znacajno interesantnija igra)
  • Vader Immortal
  • Bonelab
  • Space Pirate

Quest 2 biblioteka je apsolutno enormna. Ima toliko igara koje nisam ni ja probao posle par godina.

:warning: Double post :warning:

Ja i dalje gulim Breachers. Bice mi uskoro najigranija VR igra ikada. Svako vece skoro po sat, dva, i Steam kaze trenutno 30 sati. Kada se skupe normalni ljudi u lobiju, uz dobru komunikaciju, fenomenalna MP igra. Sinoc hteo da odigram jednu partiju, na kraju zaglavio 2 sata dok me ledja ne zabole od stajanja.

Node momci takodje uzivaju:

Ah i hteo sam da napisem neke utiske za Pico 4, posle nekih nedelju dana, ali sacekacu da ga malo modujem. Nekako ne mogu da se naviknem na njega, ocekivao sam udobniji headset zbog tanjih sociva i baterije smestene nazad na potiljku. Moj Quest sa 3rd party strap je dva sveta udobniji. Cudno. Ja dosta primetim marginalno vecu rezoluciju na Pico, pa mi se samim tim upgrade koliko toliko mali, isplati. Ima tu jos par tacaka gde je pico jaci, ali je lista iznenadjujuce kratka.

1 Like

Da, pa sta ja znam, dao sam im sansu - prelazio razne Resident Evile i Astrobotove… ali problem je sto ih prosto nema dovoljno, ili je njihov kvalitet na nizem nivou od klasicnih AAA naslova. Ali u pravu si, malo vise paznje bi trebalo posvetiti Red Matter 2 npr jer je produkcija ozbiljnija.

Ali ako pricamo o “uzivanju”, i dalje mislim da ima prostora za Tetris Effect, Pistol Whip ili Kayak Mirage, jer popunjavaju onaj deo presensa koji i najbolja 2D igra ne moze da pruzi jer si ogranicen ivicama ekrana. U najboljem slucaju, malo ces se vrteti po 2D nivou, diveci se arhitekturi nivoa i nastaviti dalje da ispunjavas kojekakve ciljeve unutar igre. Mozda smo se u pocetnim danima open world 3D igara divili progresivno kompleksnijoj poligonalnoj geometriji na slican nacin, ali ipak su granice bile jasno oivicene. U kajaku mozes da provedes 2.5h slusajuci podcast dok se ne isprazne kontroleri i ne dodjes do granica udobnosti, razmisljajuci o smislu zivota i buducnosti tehnologije. Kajak je zapravo, jedna mala, alternativna realnost. Dosta vremena sam proveo samo gledajuci filmove u kojekakvim virtuelnim okruzenjima sa Netflix ili Big screen aplikacijama. Mogucnost da nas VR momentalno transportuje u potpuno drugo okruzenje gde god da smo - mozemo biti u indonezanskom zatvoru i da se odjednom nadjemo u sred rajskog ostrva - uz spor ali siguran kvantitativan tehnoloski progres u ne tako dalekoj buducnosti donece nam alternativne realnosti neraspoznatljive u odnosu na ovo sto danas verovatno pogresno nazivamo originalna realnost. Mozda je adekvatniji izraz nativna realnost, n-ti sloj necega sto nam je zauvek nedostupno i sve sto mozemo da uradimo je bencmarkovanje u odnosu na nativnu realnost sa kojom su nam cula i svest bolje kalibrisani. Epistemoloski je neoboriva hipoteza da smo mi vec rodjeni u VR-u, da se nikada ne mozemo iskobeljati iz VR-a, da samo rekonstruisemo dublje slojeve platonskog secanja na prvobitnu realnost, sa nejasnom svrhom. Pricam naravno o Matriksu, ali u ovom slucaju Neo najvise sto moze da uradi je da se izdigne jedan nivo iznad ili dva ako je bas uporan, ali mozda je virtuelizacija univerzuma pocela pre samog univerzuma i atomi koji konstituisu nasu realnost samo su nule i jedinice, a fizicki zakoni delovi koda. Ko ce ga znati? Rekonstrukcija nativne realnosti je za sada dovoljno interesantan poduhvat na tehnoloskom nivou, bez pretenzija da razumemo implikacije ne samo u buducnosti, nego i u proslosti. Pre nego sto ovo postane Rick and Morty blog, zakljucicu da to pruza interesantnu, kreacionisticku perspektivu za razvoj VR-a. Kao demijurzi nove realnosti, pisacemo kod i ustrojavati pravila, i mozda jednog dana, stvorimo citav jedan novi VR univerzum sposoban da se samoodrzava i samoreplikuje ad infinitum.

1 Like

Pozdrav svima, nije me bilo dugo vremena, ali uspeo sam da iskusim ovo novo PSVR čudo.

Da ne prepisujem šta ste već napisali i da isto ne čitam, ja sam probao Horuzon Call of the Mountain i GT7. Oba su surovo dobro odradjeni za VR. Grafički veliki skok u odnosu na prvu veriju PSVR. Velika preporuka, posebnio ako imate volan.

5 Likes

ZOKI KRALJU :hugs:

Meni je bas fail sto u GT7 nisu uradili podrsku za sense kontrole… koja bi to fantazija bila, bolje od volana.

Zato na volanu kida, osećaj kao da stvarno voziš kola. Ludilo, koje se čekalo na PS-u, a bilo samo na PC-u.

Vredi kupiti, ako baš ne žališ pare.

1 Like

Dve odlicne igre izlaze ovaj mesec. :+1:

1 Like

Maj mesec nastavlja da razbija na psvr. Juče je izašao Walkabout Minigolf. Danas sam je uzeo, u paketu sa svim DLC (dostupno već odavno na Quest i PCVR), 35€. Inače igra klot je 15€, ili sa Lost City dlc 25€. Sjajno za zezanciju sa drugima ili alternativno neki chill uz podcast, muziku ili sl. Must have za platformu. Preporuke.

1 Like

Hm opet port nekoliko godina stare igre. Probacu na questu…

Founder Oculusa.

Red Matter 2 izašao danas, i mislim da nakon nekih sat vremena igranja, imamo novu najlepšu PSVR igru. Prelepo.

:white_check_mark: 4K
:white_check_mark: 120 FPS
:white_check_mark: Foveated rendering
:white_check_mark: bez reprojekcije
:white_check_mark: fenomenalna atmosfera
:white_check_mark: savršena muzika
:white_check_mark: sjajna cena
:white_check_mark: kampanja 7-8 sati

Definitivno must play. Imerzija je maksimalna sa slušalicama.

Javljam se još kada završim. :slightly_smiling_face:



7 Likes

izgleda sjajno.

1 Like

Samo nisam siguran koliko ima smisla da se kupi za PSVR igra u odnosu na takodje lepu Quest verziju. Ono malo sto sam igrao na Questu bilo je fino.

Za 3. i 4. stavku bih cenio neko tehnicko pojasnjenje :slight_smile:

Nije neophodno, Quest verzija je lepa. Ovde je za stepenik ili dva sve bolje i najbolje mesto da se odigra igra.

Foveated rendering, zahvaljujući eye trackingu renderuje se samo onaj deo ekrana gde gledaš u max rezoluciji, sve ostalo je manje rezolucije, i time je moguće izvući ovakve performanse.

IMG_4144

Za reprojekciju nisam siguran kako tehnički tačno da objasnim, ali kao posledicu ima duplu sliku po ivicama objekata kada pomeraš i glavu zato nečistu sliku. Skoro svaka od većih igara koristi reprojekciju kako bi održali neki vizuelni kvalitet, recimo Horizon VR, Village VR, GT itd. Laički i po mom razumevanju, pošto grafička nije sposobna da renderuje neku scenu u 90 frejmova, , developeri smanje na 45 i svaki frejm reprojektuju na sledeći, davajući neki osećaj 90 fps-a.

2 Likes

Ja jos cekam :speak_no_evil:

1 Like

Hehe zato što sam hteo da ga vratim, ali sam ga na kraju ipak zadržao. :grinning:

Trenutno ih za PCVR koristim na smenu, 7 dana mi nakačen Quest, 7 dana Pico, oba imaju svoje vrline i mane, ali kada se podvuče linija, Quest odnosi titulu.

Imao sam problema sa udobnosti. Iako je PICO mnogo tanji, i sexy i baterija mu je nazad, čime je raspored težine bolji, nekako je neudobniji. Taj deo headseta koji leži na licu je neobično tvrd i za duže sesije definitvno ne prija. To je bilo moje najveće razočarenje. Jer kada ih staviš jedan pored drugog, deluje pico manji i udobniji. Ipak, moj Quest ima custom strap koji meni odgovara i pritisak na lice je 0.

Drugi minus je očigledan, kao standalone uredjaj Quest je mama i bukvalno nije ni takmičenje, niti vredi dublje komentarisati. Jednostavno je broj aplikacija i igara neizmerno veći. Ali to meni ne igra ulogu jer sam 99% povezan sa PC.

Kontroleri su jedna pozitivna strana, nešto su veći i meni leže udobnije u rukama, i kao neko ko rado lupa screenshotove, posvećeno dugme na kontroleru je veliki plus.

Još jedan VELIKI plus, i možda razlog zašto sam zadržao pico je ugradjenji ventilator koji duva iznutra u lice i hladi i sprečava zamagljenje sočiva. Moj najveći nemesis leti. Ništa gore nego svakih 20 minuta da skidam sa glave da brišem sočiva jer se zamagli. Ovde tako fino prija taj povetarac u lice, mislim da će baš pomoći za koji mesec kada stigne pravo leto, ali videćemo.

Naravno rezolucija je nešto malko veća i ja to primetim ali nije razlika da padneš u nesvest.

Color Passthrough je isto nice to have, ali opet nije da padneš na dupe. Isto lupiš prstima dva puta brzo sa strane headseta i on promeni u passthrough kao i Quest.

To je to otprilike.

Fin dodatak u kolekciju, ali apsolutno nije must have u svetu u kojem postoji Quest 2, a Q3 je bukvalno 3/4 meseca udaljen.

3 Likes

Ventilator mi se jedino svidja, mislim da cu zaista umreti kad dodje pravo leto.

Ali 4-ti headset… ne, ne i ne. Pre neki dan me pitaju kolege u kantini koliko imam VR uredjaja i osetio sam se pomalo wacky kad sam rekao 3 nakon cega je usledio awkward silence.

Ko jos ima 3 VR headseta brate mili. Mada ljudi na forumu imaju cudne visestruke uredjaje koje skupljaju. Od jedne iste vrste.

3 konzole? Mislim samo na 3 VR uredjaja.

Konzola imam 14 :smiley: