Valve najavio Steam Deck, handheld PC

Microsoft zapravo nije nikada ni bio preterano inovativan, to je klasicna Me2 kompanija koja kupuje gotove tehnologije i proizvode u zreloj fazi i ubira prihode od necega sto je neko drugi smislio. Zive na racun stare slave Gejtsovog legacy-a, mozda ne toliko razlicito od Apple-a.

Bill je genije i vizionar, to moram da priznam, medjutim od kada je on otisao da se bavi filantropijom, Satija Nadela praticno vodi kompaniju sa ciljem da obezbedi vecu vrednost korisnicima, povecava bazu korisnika i da promovise windows koji je njihov glavni proizvod.

1 Like

Xbox divizija zarađuje viÅ”e od Windowsa lol.

1 Like

Kad kazem Windows, mislim i na Office i Azure. Xbox prema ovoj analizi cini samo 8% ukupnih prihoda, tek malo vise od Linked In-a.

1 Like

HoćeÅ” reći veću količinu bloatwarea uz svaku iteraciju windowsa, veću količinu pokusnih kunića kroz win update bilo da je beta, insider, stable koji god channel pa su ljudi dobili revolucionarne, do sad neviđene stvari kao green i orange screen of death, loÅ”ije performanse na amd maÅ”inama, pojedinim ssd i nvme drajvovima, sećam se čak da je bio i update gde bi ljudi ostali bez podataka.
Mislim da mi je rekord bio na jednoj maŔini blokiran win update na win10 jedno 4 godine, nikad nikakav problem :smiley:

Ali vrhunac kad sam video u win11 da mi u start menu-ju počele reklame, toliko me triggerovalo hteo glavom da iznabadam surface.
DoÅ”la takva vremena I guess da ćeÅ” viÅ”e vremena da potroÅ”iÅ” na debloatovanje, gaÅ”enje telemetrije koliko je moguće i sve ostalo nego Å”to traje sam install OSa.
O nekim slabijim maÅ”inama i da ne pričam, jedino do neke granice može da se prođe sa ltsb/ltsc varijantama windowsa, Å”to mu dođe ms os najbliže onome Å”to je nekad bio, bez cortana i svih ostalih gutača resursa

Instalirao sam sinoć Win11 na sd karticu i dual bootovao na Deck sa SteamOS. Ne znam sto jer nemam bas neke koristi. :grin: SteamOS je skoro savrsen imo. Osim sto mogu nativ da instaliram Game Pass igre. Probacu za vikend par igara da vidim kakve su windows performanse u odnosu na linux.

11 Likes

Malo sam pimpovao Steam Deck, Ŕto spolja, to iznutra, i posle nekih neŔto manje od godinu dana mislim, obožavam ovaj uredjaj sa svim njegovim manama i vrlinama.

Kontam da napiÅ”em par reči pa možda u budućnosti nekome pomogne da odluči da li da uzme ili ne.
Recimo kao neka mini-recenzija.

Pozitivne stvari:

  • Ergonomija - pored 3DS-a i Switcha, ovo je meni raj za ruke. Jasno doduÅ”e da su te Nintendo konzolice verovatno pravljenje za ruke male dece a ne za odrasle, i da mogu da se uzmu 3rd party joy-coni, ali out of the box, kako zbog kontura, kako zbog veličine, mnogo mi odgovara;

  • SteamOS - za razliku od ostalih handheld uredjaja na tržiÅ”tu kao Å”to su ROG Ally, AyaNeo, OneX itd, SteamOS je neÅ”to najbliže PC konzolnom iskustvu. Uz neke minimalne negativne peripetije za neke igre (tebe gledam prokleti Rockstar Social Club), iskustvo je zaista konzolno, instaliraÅ” igru sa Steam-a, pokreneÅ” i zdravo. It just works. Na konto ovoga je i sledeća tačka;

  • Steam Deck Verified Program - u Store-u svaka igra ima jedan od 3 simbola: verified, playable, unsupported i unknown. Pomaže dosta pri kupovini, mada je bilo malo drame u community-u poslednjih meseci, da je dosta igara dobilo verified status, iako nisu baÅ” igrive, iz ovog ili onog razloga. Ovo ističem kao pozitivnu stranu kao sama funkcija po sebi, ali na kraj krajeva je ograničenje uredjaja, jer neke igre nisu kompatibilne sa proton layerom koji prevodi igre sa windows na linux ā€œjezikā€. Većinom su pogodjene neke multiplayer igre zbog anti-cheat sistema koji je inkompatibilan sa protonom, ali ima i nekih drugih koje iz ovog ili onog razloga ne rade.

  • Community & kostumizacija - ok ovo mi je omiljeni deo ovog ručnog pc-a, ako izuzmemo igranje igara. U odnosu na sve druge uredjaje, Deck je nenadjebiv. Jednostavno najviÅ”e ih ima, plus Valve ima svoj kulti following. Za poredjenje, Steam Deck subreddit ima oko 450 000 hiljada članova, znači pola miliona, dok recimo ROG Ally ima 30 hljada, AyaNeo 9 hiljada itdā€¦ Nema reddit sad direktan uticaj, i nemaju svi naravno članovi uredjaj, ali pokazuje neki stepen interesovanja publike. Isto se to prenosi na Å”ta pojedini talentovani članovi odrade kao softwerski i hardverski mod, i ostave svima, većinom besplatno za koriŔćenje. Kako se vidi na slici, moj Deck osim po obliku, ne liči na obični Deck. Kako po izgledu, tako softwerski. Gomila gomila skinova svih vrsta, i ostalih futrola i peripetija je dostupno. Celokupan UI od Decka je HTML. Dakle moguća je totalna kustomizacija. Naravno da se to ne bi radilo manuelno, postoje već modovi od strane komjunitia, gde se sa dva klika pretvori ceo Deck u look & feel od Nintendo Wii-a npr. Kako po izgledu, sve do pozadinske muzike, boot animacije. Sve se to da pojedinačno menjati, čačkati itd. Dakle ko to voli, kao ja npr., zaista je raj. Svako može, ako želi da odradi Deck po svom ukusu, ili neukusu.

  • Performanse - iako ima u sebi u odnosu na konkurenciju ā€œstarijuā€ ZEN 2 generaciju AMD čipa, u odnosu na AMD 7000 ZEN 4 Å”to rokaju svi ostali handheld uredjaji trenutno, Valve ima svoj specijalni sos neki, i razlike u perfomansama su zanemarljive većinom. U pitanju je neki custom AMD čip, koji evo po mom testiranju, gura sve moderne i retro igre. Nisam imao ni jednu igru do sada, a da je nisam moga igrati zbog performansi. Ima igara koje izadju da jedva rade u 15-20 frejmova, tipa The Last of Us, ali to je zbog loÅ”eg PC porta. I to su zakrpili i sada radi u zakucanih 30 i odlično izgleda. Mislim, definitvno ima slabije performanse od Ally-a npr tamo u nekom rangu korićenja preko 30 W mislim. Sve ispod toga, se dekara drži odlično! Imam sumnje da će Starfield biti prva igra da zada pravi unplayable udarac Dekari zbog potrebnih CPU performansi. Videćemo.

  • HUB za PC, XBOX i Playstation - zahvaljujući Xbox Cloud Gamingu, dostupnosti igara kao God of War, Spider-Man i ostalih na Steam-u, i takodje Playstation Remote Play, moguće je sa jednog uredjaja pokrenti sve igre (osim VR haha). Naravno čak i khm khm, Nintendo, ko je spreman da se potrudi i ode malo u ilegalu. Takodje isto kao Playstation Remote, ja sam instalirao Moonlight Streaming. Pa poÅ”to imam high end PC, mogu da streamujem u vrhunskom kvalitetu na Deck sa PC-a i igram. Input lag je gotovo nepostojeći za razliku od Clouda i baÅ” je dobra stvar.

  • Emulacija - nisam se previÅ”e udubio da čačkam EmuDeck, ali bukvalno sve živo je moguće emulirati. Ima hiljade tutorijala kako Å”ta treba odraditi.

Negativne stvari:

Dve velike stvari u mojim očima, i jedna manja.

  • Ekran. displej je samo ok i po mom miÅ”ljenju tek da može da prodje. ROG ima daaaaaleko bolji LCD ekran u svakom pogledu, da ne pričam o nekim uredjajima sa OLED ekranima. Ja sam morao skidati neke modove, gde je moguće podesiti boje ekrana, kako bi bile lepÅ”e i malo prihvatljivije. Ako neÅ”to budu menjali osim čipa u sledećoj generaciji, neka bude ekran. Neka bude i OLED, to bi bio san. Takodje, ja imam srednju varijantu, od 256 GB. Znači nemam anti glare coating, i ima veliki odsjaj. Meni to jako smeta i veliki minus. Ipak je ekran ono Å”to gledam celo vreme dok igram, pa uvek upada u oči, no pun intended.

  • Težina. iako ergonomičan, dosta je težak. Morali bi neÅ”to da odrade u sledećoj iteraciji, baÅ” je ciglica. Ally je 50g lakÅ”i Å”to ne zvuči mnogo , ali po mom ograničenom iskustvu baÅ” se primeti razlika.

  • Baterija. Mislim da ovo važi za sve handheld PC uredjaje, ali definitvno da tehnologija baterije nije napredovala preterano proteklih godina i kaska debelo za ostalom tehnologijom. Vidimo u električnim automobilima i ovde naravno. Čim neÅ”to zahteva debelu struju, padaju snovi u vodu. Iako je ovo portabilni ručni uredjaj, često ga uključujemna struju i tako igram. Da naravno ima maski koji omogućavaju ugradnju eksterne baterije, ali onda je ovaj glomazni uredjaj, joÅ” komičnije veći. Sreća pa ga ja većinom koristim za chill gaming kod kuće a ne u avionu ili vozu ili uvek na putu. Ne znam koliko bi bilo zabavno. Uglavnom drži nekih sat, dva u zavisnosti od igre.

Ne znam, baÅ” mi je jedan od omiljenih gedžeta trenutno, ali iako je veoma raznovrstan, takodje ima dosta svojih ograničenja. Ima definitvno debelog prostora za poboljÅ”anje i upgrade, i pretpostavljam da će Valve čekati kraj sledeće godine i izlazak AMD 8000 serije procesora, pre nego Å”to izbace neku sledeću itereaciju. Negde na početku ove teme sam napisao da će Valve verovatno brzo napustiti ovaj projekat nakon izlaska, ali huh al sam pogreÅ”io. DoduÅ”e niko nije očekivao da će ovo biti ovoliki hit, pa ni sam Valve. Zato je to verovatno i dovelo do toga da promene svoje stare navike i pruže konstantna poboljÅ”anja i podrÅ”ku ovom uredjaju.

Sigurno sam neŔto zaboravio, ali ne mogu viŔe.

9 Likes



3 Likes

Izgleda bas glomazno,ovo iznad glave u krevetu drzis 10min i cao :pensive:

Pojavio se i kod nas po razumnijim cenama:

1 Like

Za ove koji imaju Deck, kakve su mogucnosti za instaliranje igara sa pijace? Ne znam koje opcije postoje i koja je najbolja?

https://x.com/steamdb/status/1722666280346399038?s=46&t=nrdnHcuQLnrP54cvvGagJg

https://x.com/sadlyitsbradley/status/1722672873171525851?s=46&t=nrdnHcuQLnrP54cvvGagJg

2 Likes

Steam Deck je ozbiljna maŔinica :grin:

BaŔ mi je drago Ŕto se handheld tržiŔte probudilo.

https://twitter.com/tomwarren/status/1722675670508331091?t=6jQo4IHI2qu1L9GzghmYqQ&s=19

BaÅ” fina revizija. Ne samo Å”to je OLED bombonica, nego su sa novim ekranom i 6nm arhitekturom povećali trajanje baterije za 50%. Praktično sa 2 sata na 4/5 sati u zavisnosti od igre naravno. I to i dalje po super ceni. :+1:

https://x.com/genepark/status/1722736436925915519?s=46&t=nrdnHcuQLnrP54cvvGagJg

3 Likes

A ja u ponedeljak kupio staru verziju :smiley:
Potral se takođe uzima čim se pojavi.

1 Like

Sad stari odma na olx

Ma Å”alim se, neće ovo tako skoro u prodaju, a kad se pojavi ovaj će da ide na prodaju i kupujem OLED.

Da li je realno da je ovako bedan battery lifeā€¦.na 50% brightness prva verzija izgura malo viÅ”e od 90 minuta. Kakva je to tuga. :rofl: Revizija je malo bolja ali opet svega sat vremena viÅ”e.

Nakon okruglo sedam dana od kupovine Steam Deck-a, mislim da sam kompetentan da napiÅ”em koju o uređaju, kao i na Å”ta obratiti pažnju prilikom odluke o kupovini.

Å to se tiče samog uređaja, oblikom, veličinom i ergonomijom mene najviÅ”e podsjeća na WiiU gamepad, naravno sa kvalitetnijim i većim ekranom.
Konzola lijepo leži u ruci, iako imam osjećaj da bi neka sledeća iteracija mogla biti ā€œmrÅ”avijaā€ na djelovima gdje se konzola drži. Na kukovima Å”tobsereklo.
Dve velike zamjerke koje imam je kvalitet plastike koju su koristili, te ona djeluje veoma jeftino, i mala veličina displeja u odnosu na veličinu konzole.

Operativni sistem ima svoje mane i na prvu neće svakome leći. Prvo, OS je podjeljen na game mode i desktop mode, te je često potrebno čačkati na obe strane da bi se iz uređaja izvuklo neko gaming iskustvo koje prosječan balkanac smatra dobrim (emilatori, pirati).

Po pitanju igara, moram da priznam da joÅ” uvijek nisam oznojio svoju konzolu. PoÅ”to sam vjenčan sa ps3/x360 generacijom, većina igara koje sam pokrenuo bile su upravo sa ove generacije.
Odavno sam govorio da handheld koji mi ponudi opciju da igram Mass Effect, Dead Space i Halo igre, to je savrŔen handheld, i ovde Steam Deck nije zakazao. Sve radi bez problema, a poŔto su u pitanju igre koje su starije, framerate je stabilan i veoma rijetko dolazi do pada.

Čak i ako se desi da igra ne radi onako kako vama odgovara, tu je masivan community koji je iz konzole izvukao svaki atom snage i svaka igra ima svoj idealana podeÅ”avanja tako da prilikom igranja nemate problema. Isto važi i za kontrole-kakva god igra vam padne na pamet, postoji community kontrolna Å”ema koju za par sekundi možete skinuti sa neta i početi koristiti.

Po pitanju baterije, mislim da nisam relevantan izvor podataka, poŔto su igre koje ja igram pretežno lake za guranje, tako da sumnjam da vuku viŔe od 50% resursa konzole.

E sad, Å”to se tiče piraterije, ovde već priča kreće da se komplikuje. Kao neko ko nikada nije gradio svoju Steam biblioteku, prva ideja mi je bila da samo guram pirate na konzoli, ali ovo nije baÅ” najlakÅ”a ili najjednostavnija opcija.
Prvenstveno zato Å”to ovde postoji dosta nekompatibilnih igara (za starije igre), transfer je poprilično komplikovan i spor, te samo iskustvo nameće viÅ”e mučenja nego jedno elegantno rjeÅ”enje.

Sve ovo je rezultiralo mojim prebacivanjem na legalu zarad jednostavnosti i biblioteka mi je sada već respektabilnih pedesetak igara. Ukoliko se konzola koristi na ovaj način, kako je Valve zamislio, iskustvo je daleko pozitivnije nego iskustvo nekoga ko planira da plovi okeanima gaminga kao pirat.

Problemi koje sam do sada susreo:

  1. Konzola često bude spojena na wifi, ali nema izlaz na net, te se ovo pretežno deŔava nakon izlaska iz sleep stanja

  2. Pojedine igre ne rade nakon instalacije iako su verifikovane kao gold ili platinum na decku, te je u ovom slučaju potrebno uraditi verifikaciju preuzetih fajlova. Nažalost, ovo kod mene ne radi u game modu, i potrebno je ovaj proces odraditi u desktop meniju konzole.

  3. OS često gura pojedine fajlove na SSD memoriju, te ovo može da rezultuje sa problemima prilikom pokretanja pojedinih igara. Na kraju sam sve igre prebacio na memorijsku karticu.

Pored svih muka koje sam imao prva tri dana u pokuŔajima da igram pirate, u jednom momentu sam sve batalio i kupio sve Ŕto mi se igralo. Ovo je dovelo do jedne savrŔene gaming sesije gdje sam igrao Halo 3 dva sata, te nakon toga joŔ dva sata Metroid Prime 2 Echoes sa PrimeHack podeŔavanjima. Jedini razlog zaŔto sam prekinuo je bio sat koji je pokazivao 04:42 ujutru i bilo je vrijeme za beauty sleep.

Od mene puna preporuka za kupovinu, naročito ako imate izgrađenu Steam biblioteku i ako ne patite za isključivim igranjem najnovijih igara.

6 Likes