"Transfer blama"

Vukane,mlad si dosta i nezreo.
U mojoj kuci je takva sloboda kakva je retko gde.
Ortak mi je upao u neke probleme,sada je sa zenom vec 2 meseca kod mene,oboje su pusaci (iako smo ja i zena nepusaci),nista im ne branim. Rade sta hoce,gledaju sta hoce. U gomili razlicitih okruzenja sam radio,uvek sam se svuda dobro prilagodio i sa svima ostao u super odnosima.
A ti,na osnovu mojih postova ovde,zakljucujes da sam dzangrizavac kome je najbolje da sedi kod kuce.
Sinko,spusti malo loptu i sacekaj jos par god zivotnog iskustva,pa onda kreni da procenjujes ljude.
Ako ja tebi sada napisem da osoba moze biti dzangrizava, a ne “dzamgrizava” to me cini baksuzem ili matorcem kome sve smeta?
Akiris jbg,ako tema izaziva reakcije i stimulise ljude da pisu,diskutuju… Zasto je to lose?Zasto ne bismo videli i neku drugu stranu osim one kad sednemo u fotelju i uzmemo kontroler u ruke?

Meni je u celoj toj prici tvoj otac najtragicnija osoba. Tacno mogu da ga zamislim. A verovatno i jeste pametan covek, ali su ga zivotni izbori i tok istorije doveli tu gde je. Zivot mu je vec u neku ruku prosao, sta je uradio uradio je. Verovatno oseca duboki jed. Mislim da takvih oceva ima koliko oces.

Puno njih jednostavno odustane negde iza pedesete, samo sede i gledaju tv. Razumem ih donekle, a istovremeno sam besan kad vidim da prepuste supruzi da iznese porodicu sama. Ko da je to lako. Ima tu solidna doza sebicluka i samosazaljevanja.

Inace cesto razmisljam o tome kako je puno nas debelo zakinuto time gde smo i kad smo rodjeni. Srbija u poznom 20. veku je bolja od Mogadishua, al osecam da bih, licno, postigao mnogo vise da sam bio u okruzenju koje je moglo da me podrzi. Moj brat ne bi danas sedeo mojoj mami za vratom, konjina od 36 godina. Itd. Zivotnih tragedija koliko hoces, koje se ne bi ni desile da smo svi stasali, sta ja znam, u Norveskoj.

1 Like

Ovo je podneblje gde uspevaju samo “snalažljivi”. Svi ostali su socijalni slučajevi. Zato što je sistem loš i ne funkcioniše. Nisu u Norveskoj nista pametniji i bolji ljudi.

Da sam mlad jesam… da sam nezreo, mozda i ne bas toliko… Tvoja reakcija je sa moje strane sasvim ocekivana… Slabo ko prihvati kritiku…
Ako ti je to prijatelj, onda smatram da trebas imati slobodu i na lep nacin zamoliti ga da pusi vani… Ako ti je prijatelj, ne bi se trebao uvrediti…
Sto se tice toga kako sam napisao “dzamgrizav”, radi se o lapsusu… Primetices da je slovo m na tastaturi odmah pored slova n :grinning_face_with_smiling_eyes:

Mozda i jesam nezreo… ali meni je nezrelije trpeti nesto sto ti smeta, a ne to pokusati resiti lepim nacinom uz normalnu pricu… Nezrelo je da nesto gutas i onda kad te pocne vec uveliko nervirati, da tek onda reagujes (normalno nervozno)…
Sa dubokim postovanjem prema tvojim godinama, smatram da trebas nekada i svoje postupke preispitati… I opet kazem, bez ljutnje :blush:

1 Like

Eee, ovo je bio lep i zreo odgovor. Kad se setim vremena abgx-a i zlatnog doba foruma sve neka deca bila. Sta nedostatak piraterije uradi od coveka i foruma. U nedostatku gaming izobilja okrenu se nekim dubljim stvarima, stvarnom zivotu, porodici. :smiley:

2 Likes

Više sam sati proveo na tom sajtu nego u lokalnim kafićima. I don’t know if I should be proud or ashamed of myself :laughing:

1 Like

Bravo Vukane,odlican odgovor.
Dakle ti garantovano u zivotu sve stvari i pojave koje te iritiraju odmah resavas,na lep nacin. Sve sto te nervira jednostavno ne radis? Smatras da je to realno u zivotu?

Jedan od boljih saveta koji mi je matori dao jos kada sam bio klinac.
“Sine, kada si mlad pun si principa, pun si zivaca, pun si energije. Imas svoje i teras. Kako ides stariji tako imas sve manje principa sve vise kompromisa i problema.”
Tako i jeste. Tako sam polako to naucio i sam. Vecinu stvari na tezi nacin! Udaranjem glavom u zid!
Onda krene zivot… vojska, posao, borba, deca… Onda radis sta moras!

1 Like

Sto bi lepo bilo kada bi mogli u zivotu da eskiviramo sve sto nas nervira,a da radimo samo ono sto volimo… Mada bi nam onda verovatno sve vremenom dosadilo,ne bi videli smisao ni u cemu,izvrsili bi harakiri.
Kada covek uspe da postigne odredjeni balans,to je lepo.
Al nije lepo kad rintam kao stoka,taman da prehranim porodicu,a sebi ni ps vitu polovnu ne mogu da priustim. Tu mi nesto ne stima…
Neko ce reci “Menjaj,trazi drugi posao…”
Yeah,wright…
Al bice bolje.

Da li sam rekao da uvek resim tako problem… ?!
Naravno da ne, eksplozivan sam i temperamentan, pa i probleme nekada resim na tezi nacin… Medjutim, kasnije shvatim da to i nije najbolji nacin da se nesto resi, jer uvek polazim od sebe… Nije mi tesko reci “Izvini, pogresio sam, nisam trebao tako…”, nije mi tesko reci “Pogresio sam”… Potrudicu se da svaku kritiku prihvatim i da mi sledeci put moja greska bude za nauk, a ne da svaki problem resim na takav nacin… Lakse je puknuti i galamiti, nego biti stalozen i naci najlepsi nacin, kako za tebe tako i za druge…
Mozda tvoje godine i jesu problem (ne kazem ni da jesu ni nisu), ja sam mladji pa o tome nisam kompetentan sada ni da govorim…

I moj razlog svega ovoga, nije da bi se ti uvredio kako te proziva neki klinac… Vec da te koliko toliko smirim i predlozim da podjes prvo od sebe… Da ti pomognem da se izjadas i da ti mozda i dam dobar savet… Jer kao sto bi Kazanova rekao: I najveci ljubavnik moze nesto nauciti od neiskusne zene (nesto na taj fazon :grinning_face_with_smiling_eyes:)

Ili šutite i budite dobri sa ljudima, bit će svi oko vas, ili recite svoje mišljenje i trpite posljedice da nema nikoga blizu vas.

Ja sam za ovo drugo. Ko je prijatelj i čovjek, ostat će jer poštuje i vas i vaš stav. vnaGo mi ne trebaju u životu.

Naravno, ali kad ti nesto smeta, upakuj to lepo pa reci… Ne moras na prvu grubo :slight_smile: Ne treba nista trpeti…

i onda postave svoju sliku u “Vase slike” temu :smiley:

1 Like

Ok Vukane,imas dobre namere.
Ja sam samo navodio stvari koje me iritiraju (prvenstveno) kod familije,pa i okruzenja.
To ne znaci da sam besan na ceo svet i da gundjam sve vreme.
Neke od tih iritacija resavam,neke pustam da “odleze” do odredjene granice,pa onda reagujem,neke su neresive… (ljubljenje prilikom susreta).
To ne znaci da sam ogorcen sve vreme i nesrecan.
Samo navodim primere i volim da procitam iskustva drugih. Toliko.
Akiris,kada si ti kupovao auto citali smo o kuplungu,izduvnoj grani i bregastoj. Zasto onda ne bismo i o strini sa 'ladnom trajnom? :slight_smile:
Inace imam 37 god. Nisam mlad al nisam bas ni Starac Foco.

Amerikancima je recimo nevjerovatno da se muskarci kod nas ljube prilikom pozdrava ( i imaju pravo, sto jes’ jes’), pa sam jednom prilikom morao da ih ubjeđujem da je to u stvari nesto poput godfather-a i italijanske mafije, taj neki fazon (da ne bi ispali gay nacija) :smiley:

Koliko sam neprijatnosti u zivotu dozivio zbog tih poljubaca bog te mazo. Narocito je ovdje u CG to problem, jer se neko ljubi jednom, neko tri puta a neko cetiri. Prijatelju, samo mi pruzi mi ruku i batali me :smiley:

1 Like

Jes to ljubljenje truba…
Kada sam radio u Niksicu vidjao sam sve vreme muskarce na ulici kako se ljube. 2x. Neki i u usta, al nisam siguran 100%.
U Srbiji obicaj 3x. Al ako neko ima problem sa tim, on samo naslanja obraz…E sada.
Da li naslanjati obraz ili ljubiti '‘full’?
Ti pocnes da ljubis, a on samo naslanja obraz?
Ili obrnuto?
Krenes da ga potapses po ramenu, a on te ljubi?
Treba definisati neka pravila…

Ja sam odavno odlučio to da batalim. Kod nas isto postoji taj problem, ili dva puta, ili tri neko, a uglavnom četiri. Meni lično sve posle dva poljupca postaje nategnuto, čudno i neprijatno. Najgore su mi situacije bile kada krenem sa nekim da se cmačem nakon trećeg poljupca, a oni se izmiču. Transfer blama lvl milijardu. Zato ja samo pružam ruku, a najmilije i najbliže zagrlim i/ili jednom poljubim i to je to.

Tako i ovi nasi drzavnici…
Predsednik recimo prima nekog visokog zvanicnika Evropske Unije…
Udeljuje mu orden, snimak uzivo, blicevi sevaju…
i sada… da li da pruze ruku jedno drugom ili da se ljube?
Predsednik krece u zagrljaj, ovaj misli ‘‘bice tapsoledj, to je normalno’’…
Ali ovaj ustvari krece da ga ljubi,a on ne zna kako da se ponasa…
Takodje i pozdravljanje…
Posle odradjenog posla recimo stojimo na parkingu,pijemo pivo, caskamo… Nas 10.
Prilazi sa strane neko ko poznaje nas 3, ostale i ne zna.
Prilazi meni, pozdravlja se, a ostali gledaju…
Ako se pozdravio samo sa mnom a sa ostalima ne, nekako deluje kao da ih ne postuje…
I onda krece redom…Pa onaj misli da je njemu pruzio ruku, ispruzi, a on se pozdravi sa ovim pored njega, a ovaj stoji sa rukom koja sablasno lebdi u vazduhu…blam level increased.
Zato ja, kada prilazim vecoj skupini ljudi samo kazem ‘‘Ljudi, pozdrav svima’’ i zavrseno.

Neki dan u Sapcu, na terenu, sedimo u restoranu hostela ja i kolega, prilazi nam gazdarica koja nas vec zna…Kada je bila na 3 metra od nas, krece da pruza ruku kolegi da se pozdravi, a on upravo u tom momentu se okrece ka meni da mi nesto kaze.
Ja gledam u nju, stoji sa ispruzenom rukom, a ovaj muflon okrenut joj ledjima i nesto mi prica…

Tada nastaje dilema sta raditi sa ‘‘hand in the air’’?
Vecina ljudi napravi pokret ‘‘zagladjujem kosu’’.
Gazdarica je recimo u toj situaciji ispala smeker pa mu udarila cusku zavrat :smile:

1 Like

E a svi nesto kao opasni, spremni da se biju, da ubiju. A ovamo kao ljubimo se, gostoljubiv narod neki. Bolest. Po firmi cesto vidjam i lazne osmehe koji ljudi moraju da nose kao masku po ceo dan, da se ne bi videlo nezadovoljstvo i mizerija, ali zato kad krene neka diskusija odmah izbije sve u disproporciji sa neverbalnom mimikom. Creepy as hell.

2 Likes

Bio sam i u korporativnoj masineriji, tu je tek laznih osmeha i poljubaca napretek…

Iako si gmaz koji recenicu ne zna da sastavi, citas horoskop, gledas u solju, nosis majice sa motivacionim porukama, vegan si…
ipak si na lestvici iznad mene, kada udjes u prostoriju ja histericno skacem, pruzam ti ruku, ljubim te i grlim…
Jbg, zato valjda i nisam opstao u korporacijskom okruzenju…