PS4 Pro predstavljen, 399$ izlazi 10.11.2016 - diskusija, info, slike, video...

A ovo je stvarno strašno, jer ispada da nam i Sony i Microsoft uvaljuju maglu. Gomile korisnika na internetu sa većim nivoom znanja od mene se pita kako će ove konzole terati sadržaj u 4k rezoluciji, pri kojoj brzini frejmova po sekundi. Ako je to tako, ja zaista ne vidim razlog da kupujem niti ps4 pro, niti scorpio. Zašto rizikovati i opet biti pokusni kunić kao što sam izgleda i bio za Xbox One. Gledao sam ovog vikenda televizore kod nas, u mom gradu. 4k, da je solidan, 299.999 dinara. Ojsa bebara, što bi rekao @ninja :laughing:
Po toj računici, Sony Pro treba da bude jedno 150.000 dinara jeftiniji da bi se meni lično isplatilo svo to ulaganje i kupovanje. Tj. trebaju oni meni da ulete za solidan tv :blush:

Kao što sam od početka govorio, ovi ljudi ne znaju šta hoće, a ni mi sa njima. Očito smo postali konzumerska rasa koja će sve kupiti dok god je pristupačno i novo. Nema više tu opravdanja, samo daj. Ne prozivam nikoga ko želi da pređe na ovu “novu” konzolu, ali je istina da će ljudi i sa ovim konzolama biti nezadovoljni. A na kraju, što neko reče, evo nama Xbox One Scorpio Pro Prdeža i Sony Super Pro Bro Pro Bajo Moj konzola za godinu-dve, maksimum :slight_smile:

2 Likes

Stani, kako tebe koji si na sva zvona pljuvao Neo i bio protiv ovog koncepta tako lako preokrenuse, i to sa ovakvom konferencijom. Zar je moguce da ce videti tvoje pare :stuck_out_tongue: (retoricko je pitanje, ne zahteva odgovor :slight_smile: )

Iako je konferencija, bez dileme, bila uzas, i sto je ime debilno, na kraju nije bitno ako je proizvod dobar, a jeste dobar po toj ceni, koja i nije toliko iznenadjujuca s obzirom da je sve isto samo ubacena nova graficka karta i oveklokovan cpu. Problem lezi u drugim stvarima.

Prvo, proizvod je totalno bio nepotreban, PS4 po pitanju snage nije imao konkurenta i trziste nije trazilo ovo. U tom polju su bili dominantni i na papiru i u mind share-u igraca. Ali eto, kada ga vec napravise, sada to nije dovoljno da nativno pokrene 4K koji promovise, a da ne pominjem cinjenicu da 4K konzola nema 4K plejer! Jeste, da je streaming buducnost, ali je apusurdno da Sony koji je “izmislio” bluray, sada njega izostavlja i marginalizuje, a najblizi konkurent to ima na jeftinijoj i slabijoj konzoli.

Drugo, najveci konkurent ima najavljenu konzolu koja vec pobedjuje osnovnu svrhu zbog koje je PS4 Pro na kraju i napravljen. Po pitanju snage Scorpio i Pro ne mogu biti konkurenti jer to nije XO/PS4 situacija, razlika je isuvise velika. Znaci, vec sledece godine ce imati protiv sebe konzolu koja je naprednija u svim aspektima i na kojoj izdavaci igara rade vec dugo i imaju dovoljno vremena da iskoriste sav potencijal.

Zbog svega gore navedenog, Sony gubi pozitivan publicitet i prekidaju momentum koji su imali i tako pametno iskoristili do sada. A ako nas je nesto ova generacija naucuila, to je da je ovo veoma bitno.

MS sada ima tako cistu situaciju i vec pola zavrsenog posla, samo je pitanje da li ce biti dovoljno pametni…sto i nije bas safe bet. Imace jacu konzolu, dovoljno distinktivnu od prethodne jer je 4x jaca, koju nece zvati mid-gen upgrejd posto su se vec izjasnili da idu van okvira generacija, imace dovoljno snage da nativno guraju 4K standard koji ce do tada vise i zaziveti, sansu da ukljuce jake VR igrace, a vec imaju dovoljno vremena sa ranom najavom da naprave i ukljuce igre koje ce to na pravi nacin iskoristiti i predstaviti. XO ce mozda vuci nazad, ali to je lako resiti sa dva moda u svakoj igri, sa velikom i primetnom razlikom. Jos ako budu uboli cenu! 499$ ce proci sa obzirom na razliku u odnosu na Pro, ali bi 399$ napravilo samo takav boom. Sve vise od 499$ i sjebali su stvar, mada je to nemoguce jer su svi naucili lekciju sa PS3 konzolom i cuvenom cenom. Hm…stvarno treba biti talentovan i upropastiti ovakvu sansu.

Da bi ostao konkurentan, Sony ce morati sto pre da predstavi PS5, ali kontam da je nemogouce da to urade sledece godine, a za narednu godinu ce vec dosta vremenski zaostajati. I taj PS5 ce morati da bude backward kompatibilan.

Vidimo jasno dva puta kuda ide industrija. MS koji gura konzolu i koncept “beyond generations” sa iteracijom konzole na svake 3-4 god. sa jedinstvenom bibliotekom igara koja ce biti uvek forward kompatibilna do odredjonog stepena iteracije (nesto kao trziste telefona, ali sa vecim razmakom izmedju hardvera), i Sony koji je na konferenciji izricito rekao da ne zeli “blurred” linije izmedju generacija, sa tradicionalnim konzolnim pristupom i mozda nastavkom mid-gen upgrejda. Mislim da na ovom trzistu nema mesta za obe strategije i da ce neko morati da se prilagodjava.

PS
Sto se tice Ps4 slima, rekli su da je glupost sto je MS najavio dve konzole odjednom, i prakticno sa Scorpiom unistio svrhu One S konzole jer ce, jelte, svi cekati ovu drugu i jacu. Ali tu je razlika godinu i po’ dana, sta reci za PS4 slim koji protiv sebe ima Pro u trenutku izlaska. Pa ko zdrave pameti ce hteti za razliku od 100$ da kupi “duplo” slabiju konzolu.

5 Likes

Evo ja sam u subotu u trznom centru video Toshibin 4k HDR za 123 hiljade. znaci soma jura.

Kod neshe uskoro za 700 :smiley:

1 Like

Mislim da je posle ovoga prilicno jasna situacija. Iteracije konzola izlazice na godinu dana i izgledati kao hamburgeri/palacinke (ako ne po kucistu, svakako po arhitekturi).

Ovo je isto ono sto radi i Apple. Ili bilo koji drugi proizvodjac elektronike. Juce su najavili novi watch, stari malo doterali, i imaju u svakom trenutku 2 proizvoda kojima mogu da pokriju razlicite segmente.

Nisam siguran da je bilo reci o tome da li ce PS4 i Pro igraci moci da se takmice u istim igrama. Da li cu moci istu Fifu 17 da igram sa drugarom koji ne bude apgrejdovao svoj PS4? Sta je sa OS-om?

Iako 200-250e za apgrejd konzole ne zvuci tragicno nezgodno je sto se igraci primoravaju da naprave ne jedan, ne dva, vec tri apgrejda do kraja godine kako bi odrzali korak sa tehnologijom. Ovo je jako los tajming. Naravno ti po definiciji ne moras da kupis uz Pro i 4K TV ili PSVR, ali ako kupis bilo sta od toga, zeleces i druga dva.

Ostaje i zabrinutost kako ce se ovaj koncept odraziti na industriju ali mislim da ce posle inicijalnog soka i promene paradigme, stvari leci na svoje mesto i buducim igracima ce biti nepojmljivo da smo igrali igre na 7 godina starom hardveru.

Uz sav taj haos sa razlicitim verzijama i grafickim opcijama potencijalan benefit uz povecan cashflow proizvodjacima konzola, je i rapidniji progres grafike u video igrama a konzole ce izgledati mnogo konpetentnije pored high end PC-ja. Sva ta ludila od kartica i procesora itekako pogadjaju proizvodjace konzola jer se bogatiji igraci sve vise okrecu custom PC buildovima.

U svakom slucaju ne svidja mi se ideja da mi neko izbija iz dzepa odjednom 1500e ali to je opet moj problem vezanosti za svoje evre i problem zemlje u kojoj zivim, a ne Sonijev. Ne mozemo traziti da svet stane zbog nasih licnih finansija.

1 Like

Mislim da su za ovo velikim delom i sami gameri krivi. Jedino o cemu se pricalo u ovoj generaciji su bili frejmovi i rezolucija, igre su bile na klupi. Ako je snaga najbitnija, evo vam snaga, pa sada kada se MS i Sony budu jurili imacemo mnogo vise nego sto nam treba. Nadam se da ce sve izaci na dobro, ali…

Elem igre, onaj Horizon izgledase super, kao i do sada, a tek Mass Effect, nisam ga igrao ranije zbog svog tog RPG-ija, ali izgleda tako epski nova galaksija i potencijal. za pricu.

Ko nema tv od 120-250 000 uvek moze da kupi monitor :smiley:
Monitor 28" Samsung U28D590D, 4K Ultra HD 3840x2160 370cd/m2 1ms HDMI
73.490 din.
Ili
Asus MG24UQ 4K IPS Monitor 23.6" 59 999 din.
Onda nema HDR i jbg… Verovatno bi Nesa to nabavio za manje pare kod madjara… :smiley:

Uzeo je moj kum neki 4K monitor mislim da je 24" odlicno izgleda. To je super za PC
Ali za konzolu ispod 40" tv je pihhhh :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Za konzolno igranje valja TV, a 4K TV nije proporučljiv ispod 55". Tu dolazimo do cifre od oko 800-900€, ali to je bez HDR-a, a ako i njega ubacimo u priču, cena odeeeee

Ja pricam o monitoru, jer i da uzmem 4K tv, morao bih da prosirim sobu :smiley: A onda cena dodatno odeeeeeeeee :smiley:

http://www.ign.com/articles/2016/09/08/ahdr-is-really-the-futurea-says-naughty-dog-lead-programmer

ne mogu da zamislim kako ce sledeca ND igra izgledati :smiley:

Pa isto sto je HD bio napredak nekada a i dalje imamo HD rady televizore u prodaji…tako da ono… Mislim da preteruju sa tim HDR jer:

Zanimljiv video za pogledati sa dobrim arguemntima. Kada su dva najveca ps fanboya razocarana, nesto ne mirise na dobro…

Takodje, reprezentativna statistika sa gafa, ipak ne zele svi tako olako da uskoce u ovaj novi trend…

[quote=“Milan89SD, post:28, topic:11443, full:true”]

ps: I Xbox One S ima HDR High Dynamic Range :smiley:
[/quote]Drugi nedelju ce ga dobiti kroz update i PS4, tacnije HDR ce imati i PS4 debeljko i Slim.

EDIT:
Citam na GAF-u, Redditu i par drugih stranih foruma vezano za konferenciju, pa svi su vise nahajpovani sto dolazi HDR podrska za PS4 kroz update, nego na novi PS4P.

EDIT 2:

I ne samo na GAF-u nego na dosta drugih foruma citam dosta takvih komentara za PS4P, pod takve mislim da dosta njih nece niti uzimati PS4P, ili puno njih hoce pa nece - razmisljaju se ali to vise zvuci na ne(nisam gledao konfu. pa sam do kasnu kopao sve zivo :slight_smile: )

PS4P je dusu dao za one koji jos uvek nisu kupili PS4, pa da ne kupuju PS4 Slim radje dodaju jos 100$ i uzmu PS4P. Ali opet ako nemaju 4K TV onda im se opet radje isplati Slim za 300$ nego Pro za 400$.

1 Like

Ma mi smo toliko jos daleko od 4K TV-a da to nije realno. Ne samo mi vec i preko gde imaju 10X vise love od nas pa nemaju ni u najavi 4K standard.
Ko nije kupio ima da kupi ovaj novi. Ko ima stari mislim da nema racunicu da prelazi sem iz zezanja.

Takvih komentara ima najvise,

Tako da ako hoces PS4P a ako nemas 4K TV, uz to(PS4P) ti ide jos $$$ za jos jedan 4K TV. Ko nema 4K tv nego full hd radje uzme PS4 Slim. Ja cu ga mozda na kraju i uzeti PS4P, razlog je radi toga sto vec imam 4K TV, pa da iskoristim taj 4K. Ma da kada pogledam 2018 ce verovatno i nova generacija(PS5), a tada je i taman vreme za kupnju novog(update) 4K TV-a :slight_smile: .

Ma ko ima 4K tv nema sta da razmislja. Da to imam odmah bih uzeo novi PS.
Ovako… sipak.

trenutno imam sony 4k hdr 55",i imam dva klipa koji su u 4k hdr rezoluciji,izgleda lepo ali ništa spektakularno,a na netu postoji u toj rez. samo marko polo na netflix-u,tako da i nemam izbora za gledanje,mislim da je sve to samo izvlačenje para…

2 Likes

[quote=“marko_gts, post:60, topic:11443, full:true”]
Ma ko ima 4K tv nema sta da razmislja. Da to imam odmah bih uzeo novi PS.Ovako… sipak.
[/quote]Ne verujem ti bas, posto jos nemas niti stari PS4 ili XO a ti bi uzeo jos i novi :stuck_out_tongue:

Elem.Ne svidjaju mi se bas komentari sa stranih foruma, di vecima i ima 4K tv-e, vecina je vise nahajpovana sto drugu nedelju kroz update dolazi HDR podrska za obicni PS4 kroz update, nego na novi PS4P.

Ovo se zove legalni lopovluk :smiley:

1 Like

To je meni ajmo reci neki razlog da uzmem PS4P, jer imam 4K TV, a nemam sta gledati sa njime…tako da ga iskoristim bar za igre.

Potpisujem :+1:

To i ja mislim. Pogotovo da je PS4P ista prica kao i PS4 pre nego je izasao. Isto tako sto su govorili i za PS4, raditi ce igre u 1080p 60fps, na kraju smo dobili njesra, tako imam osecaj da ce biti i sa PS4P, tacnije PS4P ce biti ono sto je trebao biti PS4 1080p i stabilnih 60fps.

1 Like