Kupovina novog automobila (sugestije, saveti, pomoc)







[emoji4]

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Ima li lepseg prizora nego kada pogledas koliko je presao a ono :wink: nije nista presao. A tek taj miris dok cepas najlon sa sedista. :smiley:
Pa to se bre pamti duze nego prva ljubav :smiley:
Srecno.

Da ne otvaram novu temu pitaću ovde.
Zna neko kakva je situacija sa uvozom polovnjaka?
Treba na proleće da uvezem neki saab 2000to godište ali imam nekih nedoumica sa euro3.
Naime, na sajtu carine piše da auto koji je prvi put registrovan 1.1.2001 IMA euro3, ali nisam baš siguran kad je prvi put registrovan.
Takođe, pre nekih godinu dana kupljen mu je nov motor koji sigurno jeste euro3 ako ne i sa nekim od novjih stadanrda za emisiju gasova, ali koliko vidim na sajtu uprave carine, stoji da ukoliko auto fabrički nema e3, nikakva modifikacija/nadogradnja nije bitna i takav auto ne može da se uveze.

Kod nas u bih je bitno da je euro 3 a godište ne igra ulogu.Najbolje da ti neko pošalje skeniranu saobraćajnu i onda odeš u špediciju ili osiguravajuću kuću i oni ti objasne dal može i koliko košta

Pa da i kod nas, izgleda po svoj prilici da je euro2 fabrički motor bio u njemu.
Ali kažem čovek mu menjao motor nema ni godina dana, uzeo euro5, ali jok ne može to kod nas da se uvaži.
Ispade da smo sređenija i rigoroznija država po pitanju ekologije od švedske. How yes no

Ma mi smo debili! Kada su svi u Evropi poceli da ukidaju zakon da su svetla obavezna(austrija prva) mi smo te godine uveli kao obavezna! A da ne pricam sto kola koja dodju bez broja motora idu na kucanje brojeva da bi mogla u srbistanu da se voze! Posto je svuda u civilizovanim zemljama motor samo rezervni deo koji se menja! Ali pihhh, znamo mi bolje.

Ma mi smo ekološki orijentisan narod a vamo pola dizelaša se voze na lož ulje.cccc

Nekada se vozilo dok je loz ulje bilo jeftinije za preko 50din. Ja sam sipao u Golfa3 :smiley:
Da se mi nesto razumemo, o ekologiji se prica samo “punog stomaka” Ne mozes ti napacenom narodu koji nema da jede da prodajes price o ekologiji!
Kada budemo imali standard kao svica i budemo dokoni onda cemo da razmisljamo o pravima veverica i ekologiji!

Nasa drzava svoj narod tretira kao zamorcice, konkretan primer u visokom obrazovanju bolonjski program koji gde je izmisljen nije uveden al u srbiji da se uvoditi. Gorivo je sramota koje nam prodaju a jos koji je kvalitet, prost primer gorivo sa pumpi drugog vlasnika se drasticno razlikuje, inace sve je u Srbiji uredjeno…

Ehh, ti sada ulazis u gorivo… Tu ne diraj. :wink: Najgore gorivo u Evropi ubedljivo. Bas sam gledao kada motorom idem preko. Gde god predjem preko i sipam em bolje ide em osetno manje trosi! To se na motoru bas oseti, ko vozi motor zna o cemu pricam.
A tek mutljavine, pa evo Knez petrol covek dokazano varao, lagao, evo skoro ih izvalili da jedino oni ne obelezavaju gorivo. Da ga ne skladiste gde treba, nadju im gorivo bez porekla i nikom nista! Stvarno je glupo pricati o tome.
A tek ta bolonja :smiley: :smiley: :smiley: E to je tek plakanje. Pa to ni jedan ozbiljan faks nije uveo. Cak neki koji jesu sada od toga odustaju! Ali posto smo mi klasican primer “videla zaba da se konji potkivaju pa digla nogu” dalje ne treba ici…

Da ne otvaram novu temu, ipak je ovo gejmerski forum a dok cekam par dana da oteram auto kod majstora ovde da pitam. Imam Skodu Octaviu 2015 1.6 tdi mesec dana star presao 5.5k i 3 puta mi se do sada desilo da nakon iskljucivanja auta ostane ventilator da radi. Razumem da on hladi motor, ali nije imao od cega. Presao sam 20km, temp ulja bila 84C ali on je i dalje hladio, a nije hladio nakon puta na more gde nije bio ugasen ni jednom.
Ono sto mene brine je DPF Filter ili DP Filter, zavisi ko ga kako zove. Kako da znam da li je zbog njega ostao ventilator ukljucen i da li moram da ga ocistim? Njegova zamena je zaista skupa, a vek trajanja u optimalnim uslovima voznje je isti kao i vek trajanja motora.

DPF nema veze sa ventilatorom auta.Sa ventilatorom auta imas veze samo Termostat ili termodavac tj senzori koji ventilatoru daju znak da treba da se upali.Znaci tu nesto brljavi.
E sad koliko vremenski radi ventilator posle gasenja auta?Sasvim je normalno kad je toplo vreme da kada se ugasi auto on ostane da radi jos malo posle toga.

Ja npr. mog Stila ostavim u mestu (posle malo divljanja) da radi par minuta da rastereti turbo i rashladi ulje i opet kad ga ugasim ventilator radi jos malo.

A sto se tice DPF-a on je vezan isljucivo za izduvne gasove jer sluzi da ih prikuplja.Jeste skupo govno i po meni nema svrhu ali nema niakave veze sa tvojim problemom.Takodje DPF se sam cisti i dace ti upozorenje da to treba da uradi ali moraju da se steknu neki uslovi kao sto su da vozis auto duzi period da bi se on aktivirao i kada se aktivira i krene da se cisti onda moras da vozis onako kako pise u uputstvu cini mi se da je 3000-3500 obrtaja u pitanju i to tako 10-15 minuta da on sagori sve to.

Cudno mi je sto se u Grckoj gde su temperature vece nego kod nas nije ni jednom upalio.
Ventilator nastavlja da radi ukoliko se prekine proces ciscenja DPFa. Ono sto mene brine jeste da ne prekidam taj proces da ne zajebem nesto

Jel tebi on na tabli daje upozorenje o ciscenju DPF-a?Ako ti izbacuje da onda uradi ono sto ti kaze u manual-u (evo sad sam procitao) vozi minimum 5 do 10 minuta pri brzini ne manjoj od 60km/h da se ocisti. Zatim ce se lampica ugasiti i to je.

Ako tebi ne pali lampicu i upozorenje za DPF onda tvoj problem nema veze sa tim.

Takodje ne vidim vezu ventilatora i DPF-a kao sto rekoh oni nemaju dodirnih tacaka. DPF je na auspuhu a ventilator ispred motora.DPF sluzi za skupljanje otpadnih gasova pa da ih posle sagovreva, a ventilator da hladi rashladnu tecnost tj motor.

1 Like

Znam sta je sta. Procitao sam ba netu, i ne logicno je da je to u pitanju

Ja do sada nisam cuo nekog da je DPF prouzrokovao takav problem, a zanimam se zesce za automobile i razumem se u iste.Ja sam licno protiv svi tih sranja i na mom Stilu sto vozim kroz par meseci ide Straight Pipe, znaci sve zajebancije (lonci i katalizatori i filteri) idu napolje.

Na drugom Stilu imam samo zadnji lonac i cipovan auto na 170 konja.Nemam nikakvih problema, a auto je zver.

E sad kod tebe posto je auto 2015 godiste to ne dolazi u obzir ali moraces da otklonis to.Ja tipujem na neke od davaca na termostatu da oni luduju pa da zato ne gasi ventilator.

Da ne bude da sam prolupao :laughing: Samo stvarno ne vidim nikakvu vezu izmedju DPFa i hladnjaka al ajde.

Koliko ja znam DPF ima veze za izduvnim gasaovima, hladnjak vrti tecnost za hladjenje i nema vezu sa vezom. DPF zna da usija auspuh kada se ugasi u mapi(board komp) "dobri " serviseri i ovi sto cipuju auto pa onda dobijes usijan auspuh- svetli, naravno kada ne odradis sve sto treba… Licno iskustvo coveka kada mu cipovali auto “eksperti”
Btw podsetio si me na nesrecne ljude i ove sto cipuju.

Izguglaj mu DPF i okaci link coveku :slight_smile:

Te dve stvari ti nisu povezane ni u najavi.
Za ventilator proveri sto su ti vec rekli, termodavac. Ali je vrlo moguce da je to sve ok.
Sto se tice tog filtera cestica. U Srbiji je to vrlo opasna stvar.
To je zamisljeno odlicno i da kao sto ti rece covek da kada se zaprlja da usija taj deo i spali sve sto ima u sebi.
Ali… Posto mi imamo ocajno gorivo desava se ljudima da ne moze da probije. A onda imas povratni udar na motor odnosno turbo. E to je onda ozbiljan problem.
Mozes to slobodno da skines celo. To u Srbiji ne sluzi nicemu. Ali posto je bas nov auto mozda je greota, idi samo u neki normalan servis da ga oni ociste to je mali posao i ne bi trebalo da te kosta vise od 50e

Šta mi preporučuješ da uradim na izduvu na mojoj 156 2.4jtd?Sve je fabrika i kat i lonci