Ko šta vozi i šta bi voleo da vozi?

Do sad nikad nije bio kod majstora i nisam se edukovao pa cu sad sve fino.
Jeli glicerin i kociono ulje isto?

Zato rekoh obe varijante.
Ako prelazi 2500km godisnje(mozda ide samo do prodavnice i obliznjeg grada jednom mesecno) onda nek menja ulje na godinu dana.

Ako prelazi 30-40k nek ga radi 2-3 puta.

2 Likes

Neki stariji majstori zovu kočiono ulje glicerin.Trebalo je i to odraditi dot 4 standard uzmi

1 Like

Jbt koji bre glicerin. Ulje je ulje. Ne moze da bude pekmez!
Od fluida/tecnosti u kolima imas:
Ulje motora, ulje menjaca, (opciono kardana) , kociono ulje, servo ulje ako je servo volan na pumpu a ne el.
Antifriz
Freon(gas) za klimu.
Gorivo, dizel/benzin/plin,metan
Tecnost brisaca.
Nema jebenog glicerina.

Mali servis radi na 1god ili 10000km sta dodje pre.

2 Likes

Ili uzmes Pega i vozis i ne mislis. Ulje ne mrda maltene i da preskocis servis :achievment: :joy:

1 Like

Vazi, zavisi koji. Moja zena ima 2.0 benzin i on trosi sve. Jbg nije to strasno ali na 10000km ode 0.5-1L

1 Like

Ma uzme Japanca nekog i da vidi kako preživljava sve. :grin:

Ma to je neki majstorski termin i da nisam iz te branše i meni bi bilo čudno da to čujem.Permant je svaki antifriz npr

Ma da, sve zavisi od motora do motora, normalno je da se neka količina potroši.
Nije samo nivo ulja bitan, zaprlja se, izgubi viskozitet i ne podmazuje kako treba…
Redovan mali servis je jako bitan, prosto se oseti kako auto prodiše.

3 Likes

inace radim u mjestu gdje ima bas puno prasine (necu jos dugo nadam se) pa je moguce da se zaprljaljo nesto od filtera i mislim da ce prodisati, auto bolje ide ali jos uvek kao da mu fali malo snage, nije mi to to, kad mu budem uzeo za mali servis ste to treba uzecu i kociono ulje da se promeni da ne gatam.
Hvala puno!
Inace pravo da vam recem otac mi je vodio brigu oko servisa i svega, i sad kad su se razveli roditelji on je otisao i ja nisam siguran sta je menjano tacno, pa cu svejedno uradit mali servis da ne gatam i zapisacu i znacu za dalje.

2 Likes

Druzim se ja sa njima, u garazama sam proveo mnogo vremena. Ali glicerin za kociono ulje nikada cuo.

Sve jasno, vidi ni ja nemam mozga da pamtim. Pisem sve tako je najlakse. Pisi i bice to sve ok. Sta god da te zanima pitaj.

Evo imam jos jedno pitanje, desilo mi se danas kad sam isao do pijace, hocu da promenim brzinu, stisnem kvacilo do kraja, pustim, ono ostane u tom polozaju pola sekunde, kao da se prilepilo nista strasno, ali dovoljno da me poremeti. I jednom se isto desilo mozda10min prije toga kada sam stisnuo kvacilo negde u sredinu je kao da je zaglavljen ostao i pustio, ali to je sve mozda pola sekunde sekundu. Jednom kad sam ga stisnuo malo je i otezao, i onda odmah olaksao. I kada ga stiskam nekad kao da imam osecaj da grebe, ali to je vrlo mizerno, moguce kako je drugacije pa ga stiskam da mi kao daje takav osecaj. Dostina nebi obracala paznju ali ajd da pitam da se ne opterecujem.
E sad nzm hoce li to vremenom dok ne nalegne ili sta.
Inace procackao sam sve papire sto ima, mali servis je uradjem prosle u septembar, no sam totalno zaboravio od situacije. Tako da cu ga taman i ovaj septembar odradit.
Inace, za moj polo 1.4 dizel mi u nekim radnjama preporucuju 5W40, do sad se stavljalo 5W30 Castrol. Sta vi mislite?
Inace ja sam iz primorja, gdje nema snijega 99posto vremena, ljeta su paklena.

Hoće to kod hidrauličnog kvačila, pogotovo ako si menjao cilindar ili menjao ulje. Ako nisi ništa od toga uradio a to ti se dešava onda treba da odeš kod mehaničara da proveri da li je otišao cilindar. A ako je na sajlu, onda ti verovatno negde sajla glavi, što se obično dešava zamenom sajle i bužira(ili kako ko već zove u svom kraju)…

1 Like

Bio sam juce, rekao je da ga povedem u subotu da ozraci kvacilo, moze li mi neko objasniti sta je to?
Posto sam menjao set kvacila prije neki dan, ima li to ikakve veze sa tim jer mi se nije prije desavalo?

Znači da imaš vazduh u sistemu,nije nikakav kvar samo nije odradio posao kao treba

3 Likes

Promenio je masu stvari u autu osim kvacila za sve po dana ukupno pa moguce da je zurio, cini mi se i kad ga stiskam i pustam pomalo mi daje osecaj kao da grebe, vrlo malo, e sad moguce da kako je proslo bilo otislo pa da sam sad osetljiv u odnosu na onaj gde se nije osecalo nista.

Ne odvaja dobro korpu od lamele zato čuješ škripu.Vozi što manje dok to ne sredi

1 Like

Ne cuje se nista, nego kada se stiska i opusta kvacilo oseti se kao da grebe vrlo malo.