Fitness, zdrava hrana i sumplementi

Ziveli bi mnogo duze, da medicina nije bila toliko nerazvijena. Danas je zivotni vek samo zbog toga duzi. Smrti u veoma ranom uzrastu su bile ceste i to je uticalo na prosek. Pa onda cest ratovi.

Danas nas sedenje u sustini ubija. Milion problema iskljucivo usled nedostatka kretanja. Takodje je problem i dostupnost. Nekada nije bilo mnogo gojaznih jer hrane nije bilo u izobilju, pogotovu ne ove visoko-kaloricne. Pojedes cips kao da si pojeo celog jednog pecenog vola.

@iKaran zaista ne vidim ni jedan razlog za tako ostru reakciju. Zar ne preporucuju raznovrsnu ishranu, eno i milion tekstova o benefitima mediteranske ishrane.

Full disclamer, moram da priznam da mene generalno tema o ishrani pomalo smara. Napravili smo citavu nauku od toga a neki jadni indusi ili kinezi koji ceo dan rade u polju pirinca vitki kao strune. Glavni problem debelih zapadnjaka je nedostak kretanja, u sprezi sa dostupnim resursima da se tove dok sede i rade svoje dobro placene poslove. Ko uspe da se iscupa iz toga, svaka cast. Naravno, vezbom i kretanjem. Ishrana mi je tu nekako bas sekundarna. Organizam zna kada je gladan i koliko mu je potrebno. Sam kvalitet (vrsta hrane) koju unosimo… nisam siguran da je bas toliko relevantno. I to kazem onako intuitivno i laicki, da ne bude nesporazuma i ogranicavanja pristupa internetu :slight_smile:

Smatram da je ostra reakcija u potpunosti opravdana ako je prouzrokovana gluposcu. Doticni gospodin je usavrsio vjestinu uvijanja gluposti u dve istine i naravno nrzaobilazni filibustering svake teme sa nebitnim fakatima koje je nekad procitao.

Sa ovim nemam problem ako covjek predstavlja svoje postove kao razlog za diskusiju. Moj problem je kada neko predstavlja svoje stavove kao fakat.

Zna svako da je mediteranska ishrana medju najzdravijim na svijetu.
Ovo je istina koja uvija gomilu neobavjestenih misljenja koji se predstavljaju kao fakati u tekstu.

Stvarno nisam prijek covjek, ali ko lajkuje ovoliku gomilu gluposti zbog jedne krajnje recenice samo daje prostor covjeku koji prostor ne zasluzuje.

2 Likes

Pazi ovog lika, pratim ga na YT covek nije normalan koliko moze da pojede. Ponekad mu zavidim sto ja nmg tako…pre neki dan otisao sa zenom na picu nisam uspeo ni trecinu da pojedem :slight_smile:

1 Like

Onda tako moze da se kaze za svaku glupost sto se lupeta po forumu. A ima ih itekako.

Neke stvari ne smes ni da napises jer se odma skace i peni. Necu ni da navodim koje teme.

A taj neko ako se informise preko neta za zdravlje je njegov problem.

A i al ce sjebati ljude, jesce jaja i meso. Mnogo zajebano.

1 Like

Evo da ti obrazlozim.
Video si da sam napisao da nema dileme da jeste zdravije ta vrsta ishrane i nemam dilemu.
U to cvrsto verujem i pored toga sto ja to ne praktikujem. Ja cak ne postim ni jedan jedini dan u 365 dana. Znaci zderem meso i cao. Ali nisam glup, znam da nije to ok.

A on je izneo dosta tacnih konstatacija. To sto je zdravo ne znaci da je ok za neke stvari. Tacno je sve rekao od toga da vecina tih na biljkama su usporeni ko da su biljke.
Kaze stalozem… ma vazi, nema energije ni da popizdi ko covek :joy:
Sala na stranu, ima tu tacnih stvari dosta.
Niko od mesa, slanine, masti nije dobio stomak. Nego od hleba, testa, secera, aditiva i tih modernih govana.

Organizmu treba gorivo i kada sipas travuljinu on ide ali na pola gasa. Kao da si sipao benzin od 50 oktana. Manje se haba ali slabo ide.
Uzmes lepo sipas 100oktana on goriii a to je biftek!

Npr zimi kada se lepo najedem ja bukvalno gorim. Radi sve pun gas, ne osecam zimu. Ja sam inace zimi uvek samo kratak rukav. Bukvalno. Ali kada sam gladan zima mi je… nema goriva, jako prosto.

Istina , fizicka aktivnost je jako bitna, mada mozda tu ulogu pomalo igra i genetika.

Inace ja se secam kada sam pomalo eksperimentisao sa tom vegeterijanskom ili veganskom ishranom, ono doduse tad sam se bio utripovao nesto i upao u neku paranoju pa ono poceo sam da izbegavam meso jer kao “nije zdravo” , takodje recimo poceo sam da izbegavam i slatkise koje inace volim i kao ono “zdravo” se hranim i jbt zivot ja svojih blizu 190 visine bio sam spao na 65 kila , takodje od takve ishrane cesto sam osecao manjak energije, glad, nervozu , cak mi je i cale rekao , e jel vidis da sto se vise kao brines o svom zdravlju da si sve kilaviji i zaista je bilo tako.

Inace ovako generalno ako to izuzmemo nisam nikad bio ni na kakvom specijalnom rezimu ishrane, ono gledam da mi ishrana bude raznovrsna i dobro izbalansirana ali recimo slatkise jedem svakodnevno (ono znam ponekad kao od sale da smlatim Milku od 300 grama ili kasicicu pa da smlatim kilo sladoleda ili pola kile Eurokrema) , takodje volim recimo rostilj, picu, palacinke , ono ne zivim na tim stvarima ali ih jedem i nikad nisam problem sa viskom kilograma, evo sad sam negde odprilike na okruglo 80 kila (a tu kilazu drzim negde jos od srednje skole ja mislim, znaci vec vise od 15 godina negde) i ovako dosta zategnut i skladno gradjen ali ono ja sam navikao na svako vece igram basket , pomalo ono vezbam zgibovi, sklekovi i tako to , navikao sam i da dosta setam i svuda idem peske (s obzirom da ni nemam auto), itd i ono metabolizam mi radi kao lud, ono sta god unesem metabolizam to sagori dok si rekao keks.

Inace ne treba nista izbegavati , primera radi nikakve dijete i to , jer ukoliko preskaces obroke, izbegavas kaloricnu hranu, itd samo usporavas metabolizam, odvikavas organizam od hrane i ono posle cim nesto pojedes sve se lepi za tebe i ide ti u salo, poenta je da tu hranu pretvoris u gorivo.

Inace ja jedem uglavnom ono sto mi prija i ne opterecujem se previse time, ishrana mi se uglavnom bazira na piletini, ribi, jajima, rostilju, povrcu, vocu, kuvanim jelima i eto slatkisima koje volim , na primer organski ne mogu da podnesem mesne preradjevine tipa salame, pastete, virsle i slicno, bude mi muka od toga, a one grickalice tipa cips, smoki i slicno prosto nemam naviku da jedem i radije uzmem neke bademe, kikiriki, pistace ili tako nesto.

Pa da , mislim zivotinjski proteini ipak deluju malo brze i efikasnije od biljnih.

To ti je slicno kao sa automobilima, mislim automobil koji ide na struju ili na neki alternativni pogon, pa cak ni dizelas ne moze nikad da te zalepi za sediste kad ga startujes kao sto moze benzinac.

Mislim veganski nacin ishrane je mozda Ok za nekog ko se ne trosi fizicki mnogo, ali ajde ti sad reci nekom ko ceo dan rinta na gradjevini da mu je dovoljno da pojede tanjir graska ili ciniju zelene salate, pa ja mislim da bi te odma bacio sa one skele dole.

1 Like

Jbt nije lik promovisam da rokamo koks ili zuto. Bukvalno si tako reagovao. Ili ne daj boze pedofiliju.
Malo si uleteo u iber turu…
Ne znam zasto se svi koji se zalazu za to ponasaju bukvalno isto kao da vas je sve isti tata pravio ili kao da ste sektasi.
Ono znamslucajeve ljudi ono tek ih upoznas on ti uz ime kaze i da je vegan…
Jbt boli me bre dupe sta si, jedi bre govna sto se mene tice. Zasto ja to moram da znam.
Postalo je kao i gejevi,ono kaze ti neko ime, prezime i ja sam gej… :thinking: ono boli me uvo bas covece.
Ja volim da zdrerem prasece glave, i zensko dupe pa to nisam stavio na vizit kartu…

Aj malo se opustite. Neka svako igra, zdere i jebe sta hoce.

:see_no_evil::hear_no_evil::speak_no_evil:

1 Like

Posebno je zanimljiv pod br 3 koji je od rodjenja vegetarijanac:

Cuo sam dosta prica naprotiv da vegetarijanska ishrana pruza vise energije dok ishrana bazirana pre svega na crvenom mesu dovodi do brojnih bolesti, ali ko ce ga znati, ipak je ko sto rece @iKaran individualan pristup dosta vazan, npr Dalaj Lama iz zdravstvenih razloga nije smeo da izbaci meso, kao ni dosta drugih tibetanskih lama i monaha.

Opet imamo dosta atleta, Novaka koji fura neki svoj rezim bezglutenske ishrane sto daje rezultate. On nije striktno vegetarijanac jer ukljucuje belo meso, ali generalno propagira taj nacin ishrane. Federer nije uopste jeo meso do 14. godine, Serena i Venus Vilijams, Tom Brejdi…

Ili ovaj lik, koji inace ima strasan jutjub kanal/podcast

Mislim da sve ovo u sustini govori da je nas organizam vrlo prilagodljiv i da smo nekako najblizi oportunistickim svastojedima.

Moj problem je sto volim zivotinje i smatram da je ishrana bazirana na mesu mozda prirodna ali za coveka koji proizvodi kakvu god hranu mozes da pozelis, pomalo zaostala i varvarska. Patnja zivotinja je nesaglediva.

1 Like

Jasno je da u svetu u kome zivi 1 miljarda ljudi nije isto kao i kad zivi 10 milijardi. Kada bi se svi hranili veganski, jednostavno ne bi moglo, nema kapaciteta… Kao drugo, 50 posto proizvoda zivotinjskog porekla i 50 posto biljnog je savrseni balans današnjice. Ovo ja praktikujem. Dakle, ne mozes da zderes samo meso i budes zdrav. Da mogu, ukinuo bih sebi meso, ali probao sam, nemam energije na veganskom režimu. Dosta radim, dosta vezbam, vozim bicikl… probao sam i vegan + suplementi nije islo. Onda sam nasao zlatnu sredinu na 50/50.

Ujutru je ovsena kaša sa bananom ili nekim drugim vocem obavezan doručak uglavnom.
Nekada je to i dvopek sa sirom, povrcem i td… Sve do rucka, nema mesa, nema slatkiša, nema gaziranih pića.

Rucak je okvirno neko meso - juneće, ćureće ili riba. Izbegavam pilece i svinjsko meso. Uz meso obavezno ide grasak, batat, ili nesto slicno, ali obavezno mnogo povrća. Čaša gaziranig pica je najvise gaziranog sto popijem posle rucka. Nekada za rucak uopste nema mesa i bazira se na povrcu.

Parče crne cokolade je obicno sastavni deo svakodnevnice, ali opet kazem iskljucivo crne cokolade.

Posle treninga idu suplementi, a vecera je obicno neka salata ili je uopste nema.

Sve to je do negde 19:00. Nakon toga ne jedem nista do negde 11:00 ujutru. Eventualno je dan kada odem na neku proslavu jedini dan kada jedem posle 19:00 (bez belog hleba).

Ovo je samo jedan moj dan, nije svaki dan isti i ponekad moram odstupiti od pravila ali sustina je da se ovako vec duze vreme osecam odlicno i pun energije.

Nisam napomenuo i razne vitaminske suplemente, ali kod mene je obabezan vitamin D, vitamin C i cink.

1 Like

Najvazniji deo u tekstu :slight_smile:

I ovaj

1 Like

Jeste najbitniji ali zato ne ostane vremena za konzolu :grin:

Inace ja mislim da imam srece sto hvala Bogu imam dosta zdravih navika, sto recimo naviknut sam na fizicku aktivnost, sto volim da igram basket jer to prosto volim da radim i ispunjava me, sto sam oduvek voleo voce, povrce, ribu i te zdrave stvari (a ne kao drugi klinci samo fast food), sto volim da cirkam dosta vode, sto sam oduvek mrzeo cigarete, alkohol, opijate i sto me te stvari nikad nisu interesovale, sto sam po prirodi radoznao pa volim i da citam dosta, radim na sebi, itd (naravno imam i ja losih navika, ne mislim sad vezano za ishranu samo nego ovako generalno) sto mislim da je ovako blagoslov jer ja generalno nisam neki disciplinovan tip , ono nisam tip koji bi se sad budio u 8,9 ujutro da ide na trcanje ili trening (ono pre 12 ne mogu da funkcionisem uopste), koji bi ne znam ono striktno pazio sta jede, odricao se stvari koje volim, itd jer ja ovako po prirodi uvek sam bio vodjen nekim instiktom, stvarima koje volim, nekim navikama, itd i ovako sam po prirodi boem i hedonista , ono ne sad u smislu da volim da lumpujem, idem po kafanama, lomim case i sta ja znam (ono to me nikad nije interesovalo) vec ono u smislu da volim zivim nekim alternativnim, raspusnim, opustenim nacinom zivota, bez previse obaveza i stresa, volim komfor i da ugodim sebi, volim sam da raspolazem sa svojim vremenom, volim da klopam lepo, volim da se izlezavam ne radeci nista, da blejim do 5,6 ujutro, itd i ovako generalno kad god nesto moram, ono ne znam moram da idem u skolu, moram da radim, moram da treniram, moram da idem ranije na spavanje, moram da budem ovakav ili onakav, moram ovo, moram ono to kod mene to dosta tesko ide i obicno od toga ne bude nista.

Ako se ovako hraniš nakon treninga, to i nije baš najsjajnije. Pogotovo te zablude da ne treba jesti ništa nakon 18-19h. :slight_smile:
Ja se aktivno bavim sportom, 4 puta nedeljno jaki treninzi sa tegovima plus vožnja bajsa (šetnju ni ne računam) i moja ishrana je:
Obrok 1: Jaja kajgana. 3 u mom slučaju plus malo pileće šunke ili pančeta po mogućstvu i malo sira plus salata sa supenom kašikom maslinovog ulja.
Trening, pa nakon treninga merica proteina sa vodom.
Obrok 2: belo meso ili svinjski ili juneći but, sve zavisi šta imam ali uglavnom je belo meso. 200g plus 100g bezglutenske testenine ili pirinča ili barenog krompira.
Obrok 3: takođe belo meso ili konzerva tunjevine u salamuri sa barenim jajetom i opet salata po izboru sa kašikom maslinovog ulja.
Obrok 4: Može biti meso sa salatom, može biti nemasni sir sa puterom od kikirikija, šumskim voćem i pola merice proteina, može biti samo nemasni sir sa voćem ili sir sa salatom. Mogu i bolonjezi. A između 3. i 4. obroka 50g ne soljenog kikirikija. I mnooooogo vode, oko 3l dnevno. Jednom nedeljno cheat obrok gde mogu celu manju picu na primer i sladoled. Takođe mogu i koka kolu zero ali ne pijem je često. Ovo je jedan od dana i nema sile da neko bude gladan, a sve ovo zajedno je oko 1500 kalorija, možda i manje. Imao sam 105kg, onako bio sam krupan, sada imam 92kg i isklesan da tako kažem. Mišići su tu, masti se skidaju i tako. Naravno, sve zavisi od količine aktivnosti kojom se neko bavi, ali intenzivni treninzi u mom slučaju ne bih mogao da izguram samo sa salatom, bar ne u dužem periodu. Telo vam samo govori šta mu treba samo da se malo obrati pažnja. Ako se oseća umor ili malaksalost u toku treninga, znači da se mišići nisu oporavili i da nema energije iz hrane koja se konzumira nakon treninga što jw logično. Od suplemenata ne uzimam ništa, pijem mericu proteina nakon treninga i pijem vitamin c, omegu 3 i magnezijum. :slight_smile: My two cents što bi se reklo. :slight_smile:

Mogu da primetim da vlakna skoro i da ne unosis a vrlo su bitna. Sto se tice hrane posle 19:00 savetujem da prelistas clanke o autofagiji. Kada bi sve ovo podelio na 6 obroka mislim da bi ti cak i bolje bilo.

Najbitnije je da se dobro osecas kako god se hranio. Nismo svi isti. Generalno smatram da toliko prozderavanje mesa lose utice na organizam.

Celokupna ova tema je za neki drugi forum, ali moram reci da postoji nesto sto se zove “trbušni mozak” iliti mozak stomaka. Od njega zavisi mnogo toga, iako toga nismo svesni.

Danas meksicka kuhinja na meniju

9 Likes

Da ozivimo malo ovu temu, posle duzeg vremena odlucio sam neke promene da ubacim, ovo je cisto “motivacija” da se pokrenem malo vise. Slatkise, useravao sam se sa njima, od danas samo nedeljom.
Krompir i pasta jednom nedeljno :joy:

Ove nedelje stize onaj Cregatin, uz sve ovo pa da probam. Najvise sam pucao za oporavak, a Cregatin cisto da malo “pogura” jer reaktore i ostale zajebancije ne smem zbog ociju, srca i slicnog :blush:

2 Likes

Mozes slatkise i dalje, ali samo proteinske cokoladice, imas cak i krem :grin:

Ne mogu brate, probao sam i odvratne su mi :grin:
Meni je generalno najveci problem kad se igram, samo slatkise cepam, a pored toga generalno i kasno leganje, do 2 sam sigurno budan, sve preko toga je bonus, a ustajem ranije, cak nekad i na rate zavisi kako se bebac budi :grin:
Evo recimo od sinoc