Fitness, zdrava hrana i sumplementi

Ovo…
Prosta matematika, uneses 4000 kalorija, a potrosis 2000 i pitas se kako se gojis. Gojazni se izgleda od vazduha goje, ne znam…

1 Like

Meni je najjace kad neko krene da mi soli pamet kako je keto dijeta (ili kako se vec zone ona kad se ne unose ugljeni hidrati) najbolja za mrsavljenje. Ugljeni hidrati se skladiste u misicima u vidu glikogena, a za svaki gram glikogena se vezuje 3g vode. Znaci ti kad drzis tu dijetu gubis vodu koja je vezana za glikogen, a ne salo i zato mrsavis. Znaci ti gubis samo vodu i to je to. A necu ni da spominjem koliko je to opasno po zdravlje. Ako hoces da smrsas najbolje je da se ne unosi masnoca. Jeste da ce da traje dijeta jako dugo (~5kg za 2-3 meseca bez treninga) ali to je pravi gubitak sala a ne vode. Naravno fizicka aktivnost i trening bi mnogo pomogli i ubrzali proces.

1 Like

Jadne, niko nece da se druzi sa njima :frowning:

Jel ima vegetarijanaca na forumu? Ja se sve nesto nakanjujem svake godine, pomalo iz zdravstvenih a pomalo iz empaticnih razloga, ali ubrzo odustanem…

1 Like

Ukoliko imaš vremena za spremanje hrane i ako imaš neki restoran iz kojeg možeš da naručiš spremljenu hranu, od srca mogu da preporučim veganski način ishrane.

1 Like

8 Likes

Iako sam solidan mesojed celog zivota, uvidjam vec godinama unazad da bih zapravo dosta lako presao na vegetarijansku ishranu, kad bi imao ko da mi pravi.

Neke svetske kuhinje s bogatom tradicijom, poput recimo indijske, imaju neverovatnu lepezu vegetarijanskih jela od kojih pamet da ti stane. Ili kineske, koji imaju visevekovnu tradiciju jela koja imitiraju meso ako ti bas to fali, da ne mozes prakticno ni da primetis razliku.

Al nemam ni dovoljno para da unajmim kuvara ni slobodnog vremena pa da se sad upustim u kuhinjsku eksperimentaciju.

1 Like

Da, to i jeste problem. Vreme, novac, dostupnost proizvoda… Inače vegan i vegetarijanac nisu isto. Sto se zdravlja tice, poznato je da je ljudski organizam, po prirodi vise naviknut na rezim ishrane poput vegana i vegetarijanaca, ali vremenom je ova cinjenica skoro poptpuno isčezla. Cenim takav vid ishrane ali nemam gotovo nikakve mogucnosti da budem vegetarijanac ili vegan, jer zivimo u takvom svetu gde se manje vise moramo prilagodjavati sredini u kojoj zivimo.

2 Likes

Mislim da je kod ljudi koji jedu ribu u pitanju zdravlje. Valjda je riblje meso “lakše”, ili tako nešto.

Kao što neko reče, vegan i vegetarijanac nije isto. Vegani ne jedu ništa što je životinjskog porekla. Jaja, sir…

Upravo tako, veganski nacin ishrane je u potpunosti plant based. Pomalo se stvorila negativna atmosfera sa veganima koji na svakom koraku nekome govore da su vegani.

-Ovaj covjek ce da umre! Je li neko doktor u avionu?
-Ja sam vegan.

Inace, imate odlican dokumentarac na Netflixu The Game Changers, stvarno ga vredi pogledati, kao i popratna gostovanja autora na Joe Rogan Podcastu. Malo je narod zastranio pa misli da je ili/ili. Zapravo nije, ne morate otici u vegane, ali ako mozete da se natjerate da 80-90% ishrane bazirate na biljkama, vec ste dobili vecinu benefita ove ishrane.

4 Likes

Ne mora cak ni 80-90. Dovoljno je nekih 60%. Uz povremene periode autofagije, organizam, pogotovu ukoliko ste fizicki vrlo malo aktivni, doživi totalni preporod.

Riba i svinja, inače, totalno dva sveta za organizam :slightly_smiling_face:

1 Like

Oni zakoreli imaju kompleks da su morali da smisle veganski cevap. Strasno.

Da travuljina valja krava ili zec bi bili kralj zivotinja :grin:

Ali sala na stranu, zdranje mesa nije zdravo i nama.ne odgovara.

1 Like

Kako izjavi ovo Marko pobogu, pa da nam nije mesa ne bi bilo ni nas. :slight_smile: Ne postoji obrok koji može da ti pruži energiju koju pruža meso.

Znam veliki broj vodećih sportista i stručnjaka za ishranu koji prelaze na tzv. mesoždersku dijetu, pri čemu jedu isključivo meso. Svi oduševljeni rezultatima.

Isprobao sam je i ja, nekih mjesec dana sam jeo isključivo meso i pio vodu, izbacio sve ostalo. Imao sam puno više energije, vid mi se popravio, doveo tijelo u bolju formu, nikad umoran.

Ja ne bih mogao da zamislim da nekoliko dana jedem samo salate recimo, mislim da bih se onesvijestio. Naravno sve ovo je moje iskustvo, da ne bude da ubjeđujem nekoga u nešto.

Treba sto vise jesti voca i povrca ali veganski nacin ishrane isto nije bas najpravilniji i najzdraviji, istina je da je covekov probavni trakt slicniji traktu biljojeda nego mesojeda ali nije i identican.

Kljuc zdrave i pravilne ishrane je raznovrsnost.
Mislim stvari kao sto su riba (pogotovo morska), jaja, belo meso, dzigerica, junetina, konjetina su itekako zdravi i hranjivi i treba ih jesti (naravno u kombinaciji sa biljnom hranom).
Takodje cesto vegani znaju da pate od nedostatka nekih minerala u organizmu, pogotovo onog jednog minerala koji je bitan za rad stitne zlezde.

Recimo one price kao pojeo sam samo ciniju salate ili tanjir graska i sit sam ceo dan su glupost, pogotovo ako je neko fizicki aktivan, jednostavno neophodna mu je odredjena doza i proteina i ugljenih hidrata i svega.
Istina da recimo najvece i najjace zivotinje u prirodi su biljojedi ali one doslovno po ceo dan pasu i jedu a ne jedu kao covek mozda 2 ili 3 puta dnevno, tako i covek da bi uneo adektavnu dozu proteina kroz biljnu ishranu morao bi maltene ceo dan da jede i unosi enormne kolicine hrane sto bi mu opet poremetilo probavu i izazvalo neke probleme.

Takodje recimo vidjamo one isposnike, monahe ili one tamo budisticke ili hindusticke monahe po Aziji koji ono maltene nista ne jedu i zive na nekim cajevima i travuljinama i maltene od sunceve svetlosti i oni zive mozda po 100 godina, jesu zdravi, itd ali ti kad njih vidis oni su maltene kao polu-biljke, po ceo dan samo sede, meditiraju i mole se i ti kad njih vidis oni uvek idu onako pogrbljeni, pokreti su im usporeni , pricaju veoma tiho jer ono prosto fali im energije, fali im snage i to do te mere d skoro nemaju snage ni da govore.

Inace Mediteranska kuhinja i mediteranski nacin ishrane je onako najbolji, najzdraviji i najbolje izbalansiran i onako najvise po meri coveka gde ono krljaju puno maslinovog ulja, voca, povrca, ishrana im nije mnogo teska i masna ali opet jedu i dosta mesa, ribe, itd i ti Mediteranci imaju najduzi zivotni vek u svetu posle Japanaca (koji opet uglavnom nisu vegani i jedu jako puno ribe)

3 Likes

Kad si pomenuo bajs, danas sam totalno omanuo. Obicno mi je minimum 15km. Danas, katastrofa.

1 Like

Inace ja samo meso jedem. Ako mi obrok nema mesa kao da nisam ni jeo. A kolicine koje jedem nisu za pohvalu. Recimo samo da su Ameri pokusali da me odvedu negde gde ja necu uspeti da pojedem sve i da mi se ne jede jos i nisu uspeli :grimacing:

Ali stvar je u tome sto mnoga istrazivanja kao i praksa kazu da ljudi koji ne jedu meso zive duze i zdravije. To je cinjenica. Jbg.

1 Like

Gde god su stari aktivni i gde ucestvuju u zajesnici i zive duze.
A to je bas ono sto pominje @Fabrizio_Tagliano
Mediteranski nacin zivota i ishrana.

1 Like

Nasi preci na selima.

Hrana? Mesiste na sto nacina, jaja, kajmak, prsut, slanina, hleb i voce i povrce.

Zivotni vek? Izuzetno velik i sto je najvaznije zdravlje imaju.

Razlika? Nema jurnjave, stresa i nervoze. Glavni uzrok svih sranja.

Nema ni fast fooda, grickalica i koka kole.

Nema ni sedenja 18 sati dnevno.

1 Like

Ovo stvarno ne govorim cesto, ali tebi Fabrizio treba ograniciti pristup internetu.

Elem, iskustvo nekoga ko je porbao citav nacin ishrane i nacin zivota, neku bitnu razliku necete osjetiti.
Tacnije, ko ima generacijske pare nece osjetiti nikakvu razliku, posto su mesne zamjene itekako identicne po pitanju ukusa i konzistencije. Nakon samog procesa ingestencije ostaje samo utisak da li ti je nesto dovoljno ili nije.

Nazalost, mi smo tradicionalci, i navikli smo da ponavljamo obrsce ponasanja kao nasi stari, koliko god oni bili losi. Svako kad vidi covjeka sa stomakom od 60 godina kaze “to necu biti ja”, ali mu je nacin zivota i ishrana ista kao kod tog covjeka. Poslije par generacije to je kultura, i svako ko sa 60 godina ima trbusnjake je ili peder, ili je na sterodima.

Ovaj perfidno toksicni nastup Fabrizia je meni licno izuzetno uznemirujuci, neko ko nema blage veze o nekoj temi diskutuje i ucestvuje u njoj kao da je poznaje, i samim time dopridonosi formiranju javnog mjenja.
Mozda neki ne znaju, ali sve sto pisemo ovde je udaljeno jednu pretragu od neke izgubljene duse koje se raspituje za zdravlje.

U istom tom duhu bi nastavio: isprobajte i veganski i vegetarijanski nacin ishrane, pored ovoga i carnivore i keto, ali donesite zakljucak sta VAMA odgovara.

Hvala Bogu, ono sto je dobro za mene nije univerzalno, tako da isprobajte sve sami za sebe.

Edit: Mario i Marko, ne znam koji je razlog za lajkovanje Fabriziovog posta, ali stvarno…

3 Likes