Days Gone

Ljudi ja na odmoru :smiley:
Do nedelje neće biti startovana igra, a onda sledi iscrpan izveštaj.

Evo konkretno, playzine review :smiley:

Play!Zine i cuveni Milos Zivkovic :joy:

Days Gone 8.0 Odyssey 7,5 :face_with_hand_over_mouth:

Mene je malo smorio juce, stao sam posle misije gde treba da se unisti 6 zombie nestova na nekoj lokaciji. Nisam nesto impresioniran za sada. Mehanicki, sve je nekako clunky. Vec sam istakao zamerku na voznju motorom, ne postale bolje ni kasnije kada se naviknes malo. Za open world igru u kojoj se dosta vremena provede u voznji, to je ipak problem. Prilikom napucavanja sa ljudskim protivnicima ne postoji mogucnost da udjes u cover, ili bar ja nisam provalio kako, a to je osnovna stvar u cover shooterima. Trcanje je pritisak na pecurku (najgora moguca opcija za analoge) i ne moze da se promeni. Grafika je lepa ali jednolicna, ripple efekti vode i prasine iza tockova motora su losi, a zvuk jedva i da cujem od brujanja konzole. Poneki bag i povremeno seckanje takodje ne ostavljaju utisak ispoliranosti.

S druge strane, casa izgleda kao polu puna u trenucima kada vas swarmuju zombiji jer ste uleteli u mracan tunel motorom (losa ideja) ili se setkate po infestiranom naselju u potrazi za delovima dok oko vas lurkuju zombiji na sve strane. Svidja mi se i dizajn menija i objectivi koji su grupisani u storije.

Danas nastavljam, fino su se poklopili ovi praznici sa izlaskom igre.

Mene kad tako smori igra ide u kutijicu pa neka je placena i 50 eura, totalno nebitna stvar jer nema tih para koje ce me obavezati da nesto zavrsim na silu. Generalno nikad ne igram igre po svaku cenu. Nije sad da kenjam za ovu igru jer sam imao situaciju sa Arms-om koji je zavrsio u fioci posle par sati. Predpostavljam da ovo ne bih nikad ni zaigrao ali kad bih zaigrao ni motkom da me teraju ne bih je priveo kraju :slight_smile:

Mozda samo u slucaju da pretrpi nekoliko ozbiljnih updatea…

3 posts were merged into an existing topic: Gde i kako igrate Vol. 2

Samo cucnes i pridjes coveru,nema posebno dugme da se pritisne kao u vecini igara

Lose to radi, ne zalepi se uz cover, probao sam. Ocigledno su zeleli da iskopiraju Last of Us i u tome, ali nisu bas uspeli.

Da, ali i dalje dok si iza zaklona ne mogu da te pogode.

Ok, mislim da sam malo usao u stos nakon nekoliko napucavanja sa riperima. Radi samo u kombinaciji sa crouchom.

1 Like

Jel moze neko sa spajdermenom da uporedi? Igram ga ovih dana pa mi frisko.

Citajuci opise Days Gone, jede me kad recenzenti hvale jednu open-world igru (tipa spajdi), a onda se okrenu i pljuju drugu koja ima prakticno istu strukturu. Steknem utisak da su vrlo selektivni kad ce nesto da im smeta.

Ponavljajuci sadrzaj je sad odjednom problem? Jel se vi salite. Pa u Spajdermenu stalno radim jedno te isto, bez da ista unapredjuje pricu. Samo tokene skupljam.

Sidequestovi su prilicno otuzni. Vec sam pominjao golubove i oblake. Cak se i velike tuce uvek odigravaju po jednim te istim gradilistima. Ugledam gradiliste, vec znam da me tu ceka neka misija. Ne verujem ni da je AC Odyssey ista bolji po tom pitanju. Cistis mapu od ikonica, standardno. Al ne vidim da se iko na to zalio po opisima.

Koliko razumem, nasuprot tome Days Gone ima nekoliko quest linija koje grade pricu i preplicu se – to zvuci super! U teoriji mi se takodje jako svidja ideja motora koji moras da pazis, nadogradjujes i pazljivo koristis (sto zbog goriva sto zbog buke). Ciscenje freaker gnezda mi ima mnogo vise smisla ko gameplay zackoljica nego slikanje zgrada.

Da se razumemo, nije mi ovde cilj da kritikujem spajdermena – uprkos manama, mislim da je igra odlicna. Samo mi smetaju razliciti kriterijumi po kojima ocenjuju dve slicne igre.

2 Likes

Danas je svaka open world igra slicna u tom pogledu. Razlika je u dodatnom sloju poliranja, akcija i kontrole su fluidniji, cut scene sinematicnije i bolje uradjene. Days Gone ima i neke stvari koje Spidey nema kao sto je dinamicka promena vremena, ali sam u jednom momentu primetio da se animacija oblaka krece skokovito, sto kvari imerziju.

Meni se inace sve vise svidja DG, malo kad se uzivis u taj survival trip i zbog situacija koje nisu skriptovane nego se spontano odigravaju. Ponosan na sebe sto sam uspeo da ocistim ceo kamp od ripera bez dizanja uzbune, opustio sam se trazeci kako da osposobim generator u praznom Nero kampu. Lesevi frikera su malo po malo privlacili obliznje zombije, koji su poceli da se skupljaju u sve vecem broju i jedva sam izvukao zivu glavu. Onda, jurili su me vukovi i misleci da sam ih se oslobodio udjem motorom u tunel. Samo sto nisam premro od straha kada me je jedan od njih zaskocio u mrklom mraku. Navodjenje horde zombija na protivnicki kamp gde su pocitili 13/15 neprijatelja je jos jedna svetla tacka.

Licno mislim da ce ti se svideti. Manje je strasan od Dying Light i manje sinematican od Last of Us, ali je verovatno treca najbolja zombi igra. Ako ne racunamo Half Life, naravno.

2 Likes

Meni to sve zvuci tacno kako sam se nadao. U spajdiju mi vec malo dosta sporednog sadrzaja, koji je prilicno stupidan / jednolican.

Sto se repeticija tice, kad sam uspio da zavrsim Mad Max kapiram da mi Days Gone uopste nece biti problem.

Pominjem njega jer je postavka slicna pa se mogu povuci neke paralele. Uopste me ne brinu ti komentari i kritike, onaj osjecaj kad je horda zombija iza tebe ce sve to nadoknaditi.

1 Like

Super je sto mozes recimo samo dva gnezda da ocistis, pa ako se smoris ili ti je tesko u tom delu dodjes kasnije pa cistis ostalo…meni igra skroz legla, od pocetka sam se uziveo u taj fazon i uzivam, nije mi ni jednog momenta bila dosadna.

Kad su sporedne aktivnosti u Spajdermenu to uopste nije bilo toliko jednolicno, imao si one misije u laboratoriji, pa onda one “research” misije od kojih su neke bile bas zanimljive, pa onda fotografisnje lokacija po gradu, otkljucavanje odela, resavanje nasumicnih zlocina po gradu i ciscenje baza (cega je mozda bilo malo previse za moj ukus), challenge misije, side kvestovi, golubovi, ranci, tornjevi…tako da bilo je tu svega po malo ali generalno bilo je ok izbalansirano i fluidni gejmplej dosta pomaze da te nista od toga bas ne smori nego te vuce da ih ocistis sve.

E i ima promene vremena u igri , doduse kisa jeste tu samo ukras ali recimo ona misija sa laserima kad trebas da lociras bese odakle dolazi onaj signal pa kad pljusti kisa i moras da pazis da te grom ii munja ne strefi (jer ti je odelo namagnetisano).

Mislim nije to sad ne znam ni ja kako zanimljivo ali kakve su “open world” igre danas i kakve su im sporedne misije dosadne i odbojne Spajdermen je jos i ok po tom pitanju, ali zato glavne misije su perverzija.

1 Like

Nema dinamicka promena u toku igre, vec nivo pocinje u neko doba dana i to se ne menja. One research zagonetke su mi bile mucno dosadne, a jedva sam uspeo da pohvatam 2-3 goluba i batalio. I ok, nekome je sve to zanimljivo, nekome nije, ali princip je isti to je ono sto pokusavamo reci, a kriterijumi za ocenjivanje bas i nisu.

Da dodam jos zamerki na listu:

  • Pocetak svih tih isprepletanih storija voda igraca kroz iste 2-3 lokacije na mapi tamo-vamo, mapa izgleda ogromna ali veci deo je neistrazen, a fast travel nije moguc na udaljene lokacije zbog ogranicenog goriva.
  • Progresija je malo spora, desetak sati u igri i jos uvek nemam ni trust level 2 u kampovima potreban za bolje iteme, a spasio sam silne ljude i doneo jedno 300 zombi bountija.
  • Kontam survival mehaniku ali 90% vremena nailazite na iteme koje ne mozete da ponesete zbog ogranicenja inventara, a nije bas da stedim…

Pogotovu kada nemas goriva u motoru, a nisi nadogradjivao ni staminu, sto se meni juce desilo. U poslednjem trenutku sam uleteo u kamp. :sweat:

Doduse, reload na poslednji autosave malo kvari tenziju. Dosta puta sam samo reloadovao bez ikakvog pokusaja da se iskobeljam od horde.

Inace, evo jos jednog opisa nasog druga sa emulation galaxy-a forsaken demona:

Tesko da je treca pored Resident Evil 2 Remakea. To je prva igra koja mi pada na pamet , a da je svemirski brod naspram Days Gone-a.

Ne razumijem kako mozes da govoris da je svemirski brod za Days Gone a uopste nisi igrao igru?! Ako su ocjene danas mjerilo za sve onda jebi ga, koliko sam samo odigrao dobrih igara sa ‘meh’ ocjenama… Slazem se naravno sto bolja ocjena igra je vjerovatno i bolja ali ne mozes nesto kritikovati a da pritom nisi ni probao to isto.