Cyber bullying ("digitalno nasilje")

Ode devojce koje se svadjalo sa onim debilom baka prasetom. :frowning:

3 Likes

Mene iskreno čudi da onom debilu neko nije ispremeŔtao rebra do sad.

3 Likes

Jebeni debil od coveka.

Mladja nije ozenjen covek :rofl: jos uvek trazi srodnu dusu :slightly_smiling_face:Treba mu taj prst :slightly_smiling_face:

5 Likes

Nije baÅ” sve tako kako novine sada piÅ”uā€¦

Ne možeÅ” nekoga okriviti za nečiju smrt, jer time postajete isti kao taj koga blatiteā€¦

ProÅ”le godine sam u ovo vreme bio u karantinu, pa posle ostao bez posla, i bio sam veoma dokon, pa sam ispratio celu situacijuā€¦

ZaÅ”to je ona to uradila, to verovatno niko nikada neće saznati, ali je glupo reći, EJ TI SI KRIV Å TO SE ONA UBILAā€¦ Ko smo mi, porote, sudija?

EDIT: Uostalom oni se i sami većina privatno druže, nego se dogovore da naprave takozvanu Youtube ā€œdramuā€ kako bi jedno drugome digli rejting i da bi se pisalo o njimaā€¦

Devojka je bila veoma uspeŔna posle toga, nisam primetio da ju je ta situacija poljuljala, samo su počeli joŔ viŔe da je prate

2 Likes

Ja ne vidim da je ovde bilo ko okrivio nekoga za njenu smrtā€¦

Govorim apropo vesti na portalima, i komentarima i svemuā€¦

Slažem se da je on debil, ali opetā€¦

Ma pusti portale i komentare. Odavno je to sve otislo u tri lepe. Svako od nas ima nesto duboko u sebi sto ga tiÅ”ti do samih granicaā€¦ Neko izdrzi, neko pukne, dodje i do ovakvih nemilih dogadjajaā€¦ U surovom svetu poput naseg umetnost je ziveti i nauciti da se nosiÅ” sa cinjenicom da, bio ti dobar ili ne, ne moze te svako voleti, ceniti, postovatiā€¦

Onog trenutka kada te tudje misljenje ne dotiče, smatraj da si naučio živeti.

4 Likes

Tuga, devojka moje godiÅ”te, iz istog kraja, često sam je sretao u busu na putu do Å”kole, užas Å”ta joj je praseća morončina uradila od života. Dovoljno je pogledati komentare koje su joj ostavljali klinci, verni sledbenici prasećeg izmeta. Možda nije direktno kriv, ali je svojim klipovima ogromnu masu pratilaca ā€œnaložioā€ da je kul ići i vređati je u komentarima.

Odavno ga je trebalo zabraniti, uniŔti celu jednu generaciju svojim debilizmima.

Zanimljivo je sto su svi protiv sajberbulinga, a kao oruzje upravo koriste sajberbuling.
Ne podrzavam ga (baku praseta), nit ga podnosim. Sigurno da je ta njihova drama uticala na nju. Ali da uperimo prstom u njega nije ljudski. Ja mislim da bes koji ima neko u sebi zbog ove situacije treba da preusmeri u neki drugi oblik energije. Za pocetak skoncentrisati se na sebe, promeniti neke stvari prvo kod nas onda da se potrudimo da pozitivno uticemo na druge oko nas. To je najbolje sto mozemo da uradimo. Veliku moc imamo dok pisemo nesto. Aj da se potrudimo bar da nekome ulepsamo dan molim vas. I sami vidite po ovome sto se desilo da vrlo lako uticemo cak i preko tastature jedni na druge, daj da bude bar pozitivni uticaj, sta ce nam vredjanja, pretnje, mrznja i gluposti.

Ja da znam da sam i najmanjom psovkom uticao na nekog da sebi oduzme zivot, ne bih znao sta da radim, evo sad to shvatam. A tako lako se desi da opsujem ili uvredim u afektu. Ne samo ja nego svi mi realnoā€¦problem je sto nisu svi isti i nekome jedna nasa ruzna rec moze da presudi.

3 Likes

@Dexter995 da u pravu si kontam da je pogresno zvucalo, nije kriv taj momak naravno, devojka je imala ocigledno licnih problema jer se ne dize tek tako ruka na sebe. Sad ne znam da li su ti klinci od tog trenutka poceli sa cyberbullingom, ali u svakom slucaju taj dogadjaj je bio pre 2-3 godine - spomenut je samo jer sam tada prvi (i na zalost poslednji) put cuo za to devojce Kiku.

Strasne su to stvari i covek mora da se zamisli svaki put kada koristi neki malo grublji ton u obracanju nekome online. Svi smo mi zivi ljudi iza tastature i pogadja nas mozda svaka rec, pa i ako je neko celebrity i ima na izgleda uspesan zivot (@n00dle :D), ni to ne znaci bas nista. :confused:

Nije kriv ali je vodio kampanju i online čopor protiv nje. Važiā€¦

3 Likes

Nije direktno i Dexter je u pravu. Za njega je to mozda bio samo neki online obracun kao deo predstave (a mozda i za nju?).

To je bila vise ilustracija onoga o cemu moramo da razmisljamo svi pojedinacno, narocito ako je izrazen taj coporativni aspekt.

Na kraju, da li je zaista cyberbulling sustinski povod, takodje ostaje samo kao predmet spekulacija. Ali u ovom slucaju mozda je i dobro da razmisljamo u tom pravcu, i zato sam i okacio onaj neki tekst sa ā€œzenskogā€ portala sa savetima psihologa a ne neki tabloidni koji stavlja akcenat na taj jedan konflikt.

Taj momak, kao i svi mi uostalom, mora da povede vise racuna o svom online nastupu. Na njemu je svakako veca odgovornost jer je ā€œinfluenserā€.

Ovo mu nije prvi put da radi tako neÅ”to. Svoj ā€œinfluensā€ koristi svaki put kad je u sranju a svi mu opraÅ”taju sa tim da ā€œnije on direktno krivā€ Å”ta mlado dete zna. Zato će se ovo deÅ”avati dok god ne bude nekih sankcija (a znamo da neće biti). Taj lik nema kapacitet da skonta koliku odgovornost ima svojom ulogom u druÅ”tvu. Zabole njega dok god ga svi tapÅ”u po ramenu i Å”apuću da nije niÅ”ta loÅ”e uradio.

4 Likes

Apsolutno si u pravu, ali to je samo kap u moru. Ne znam na kakve sankcije konkretno mislis. Bukvalno svaki jutjuber, pa i svaki gamer se suocava sa toksicnim ispadima preko neta, posle svake druge partije u Fifi dolaze privatne poruke sa pretnjom smrcu, zbog cega su mnogi morali da ugase licne poruke from non-friends. Vlasnici platformi, a i ti si jedan od njih, rade koliko mogu da redukuju toksicnost i sprece makar neke najekstremnije primere govora mrznje.

Slažem se sve s tobom. Znači debilo maÅ”e piÅ”toljem za vreme vožnje, sve to snima i kao eto ja sam frajer. Kakvu poruku daje klincima ? Da je sve to normalno ? JoÅ” za to je morao biti kaženjen. Sve težimo ka nekoj demokratiji, ka nekoj vladavini prava, ali za ovakve debile kao on je MilioÅ”evićeva policija. Da te privedu u stanici i da te biju sve dok ne uzjaÅ”eÅ” nacrtanog konja na zidu. Pa da vidimo da li će ponovo da ti padne na pamet da radiÅ” stvari koje radiÅ”.

Problem je Å”to ljudi često nemaju pojma Å”ta je govor mržnje ili cyber bulling, jer su prosto navikli da je to slalno oko njih. Pogledaj samo naslove vesti u medijima, sve ti bude jasno odakle taj otrov dolazi. Drugo, platforme neguju toksičnost jer to donosi veću aktivnost. Čak su i neka istraživanja pokazala da iako ljudi žele viÅ”e dobrih vesti da čuju, ipak se viÅ”e vezuju za negativne. Treće, neki ljudi misle da je govor mržnje njihovo pravo, posle se pitaju Å”to su bannovani.

2 Likes

Čekaj sada, @robotnjik u 99.99% slučajeva se slažem sa tobom, ali ovaj put ne moguā€¦

Oni sami to u dogovoru rade, naprave neku dramu, prozivaju se, kako bi dizali jedni drugima rejting i kako bi se pričalo o njimaā€¦ Čak im i Google demonetizuje te klipove, ali džaba, svi mediji piÅ”u o njimaā€¦

Pa evo sećam se kada je prozivao onog klinca, Voyage, čak i snimio pesmu za njega, kako ga ā€œuseravaā€ kad gle čuda njemu od tog momenta karijera kreće u neboā€¦ Snimio je masu hitova, na koje su svi odlepiliā€¦ A u pozadini svi znaju da su niih dvojica u dobrim odnosimaā€¦

2 Likes

Moram da kazem da je vrlo bitan aspekt cele ove tragedije i licno psiholosko savetovanje i edukacija na tom planu. Nije sve fun and games, ne resava sve jedna, dve, tri tablete bromazepama.

Svi mi pojedinacno, moramo da budemo svesni koliku tezinu svaka nasa rec nosi online. Nekada smo mi ti koji svojom gruboscu pogadjamo druge, nekada smo i sami uznemireni, ali je cinjenica da ne mozemo svi da zivimo pod staklenim zvonom i da nece uvek biti tu Zukerberg ili @robotnjik da nas zastite od govora mrznje. Svako mora da prepozna istovremeno i jednu opasnu i jednu benignu dimenziju takvih napada. A posebno su javne licnosti izlozene i ranjive. Skoro je Marko Vidojkovic npr bio zrtva takvog jednog ā€œnasiljaā€, neki tamo lik mu je slao sms poruku da ce ga pronaci i zaklati njega i njegovu porodicu, otprilike. To jeste vec malo ozbiljnije krivicno delo, ali da li tako nesto mozemo da kazemo i za Baku praseta? To sto je malo arogantan i sto glumi nekog mangupa online, ipak nije krivicno delo.

Jedan random bezazleni post Fifa gamera. :smiley:

image

Kada predstavljas neku ā€œinstitucijuā€ onda mozda ti napadi nisu tako licni, velika je sansa da ih neces ni procitati, samo ilustracija koliko ljudi nemaju nikakvih kocnica kada je u pitanju online nastup.

1 Like