Activision Blizzard King Joins Xbox

Prvo ja nisam nigdje rekao da je to ok zato što Sony isto toliko izbacuje. Osim toga Sony ne izbacuje 4 igre godišnje.
Ja sam rekao da je meni ok ako to obećanje svoje ispune. Jer to je obećano prije prošle te godine kad su imali Pentiment i Grounded (znači to nije baš nijedna igra) i možeš da nađeš ovdje negdje moj post gdje dam ih prozivao zato što nisu ispunili obećano. Ja samo očekujem ono obećano, nemam neka nerealna očekivanja koja vi izmišljate “zbog 70 milijardi”.

Lovu će da mlade od Minecrafta i CoD i sličnih live service stvari najviše.

A griješiš ako misliš da ne mogu za manje para da se mlate pare i na single player. Vrati se samo nazad 10-15 godina kada je bilo idealno. I Shawn Layden sa Sonijeve strane je pričao o tome kako je AAA postao neodrživ.
Tipa uzmi primjer Last of Us keca i dvice. Prvi Last of Us je daleko kraća igra i jeftinija bila a ima bolji pejsing i mogao si da je prodaš za iste pare kao dvojku za koju sam se žalio ovdje da su mogli obrijati jedno 50% i da igra ne izgubi na kvalitetu. Svi kolektivno treba da se vrate malo i da vide kako su stvari radili. Manje para, kraće iskustvo možda ali više rizika i kreativnosti.

Lol, niko nije rekao minimalna. Radi se o tome da AAA nisu održiv način developmenta i da postaje sve teže povratiti uloženi novac.

MS zaradjuje na svakom softveru koji se proda za Xbox Nije sve dinar za dinar.

Svi su pricali da gamepass nije odrziv takodje.

Razlika je što za Game Pass da je neodrživ govore nebitni likovi na internetu koji nemaju nikakav uvid a ovo za AAA imaš leakovan mail prvog čovjeka Xbox-a i intervju bivšeg prvog čovjeka Playstationa.

Pa se ispostavilo da jeste :woman_shrugging:t2:, plus pravi profit.

Pa tako se ispostavilo da i AAA jeste. 50 godina unazad.

@yolixeya nebitni likovi na internetu? Head Playstationa je najvise kritikovao model kao neisplativ.

Pricam ti pricu, a ne zna se ko vise mlati pare.

I licno bas me briga i za njih i za njihove pare. Samo znam da nisam publika za onaj segment u koji MS ulaze novac. Ako vas zanima CoD mobile, super.

Istina je da je rekao da svi developeri i publisheri mrze Game Pass i da je value destructive. Ali nije rekao da nije isplativ niti može tvrditi to jer nema uvid u knjige MS-a a MS te podatke ne otkriva.
I glupost je govoriti da svi mrze GP jer ne bi isti davali svoje igre na tamo. Neki možda ne vole i to je par ovih najjačih kojima se ne isplati npr. Take Two da stavi GTA 6 na GP kad mogu da prodaju milione primjeraka.
A uglavnom je ta teorija o neodrživom GP od likova na internetu a dokaza nigdje jer MS ne otkriva cifre oko profita.

1 Like

Koliko je onda tek glupo reci da je AAA neisplativ kada cifre dokazuju suprotno, i neodrziv a odrzale su se 30 godina do sada.

Postale su neodržive u poslednjih par godina kad su budžeti narasli na preko 200 miliona a treba ti 5 godina da izbaciš igru. To nije tako uvijek bilo.
Naravno, neke su i održive, za one koje nikad ne maše, ali za dosta studija ako promašiš jednu igru sa velikim budžetom to može značiti zatvaranje studija.
Eto Rocksteady je dao najbolje Batman igre, ali nisu ništa izbacili 9 godina. Ako fejlaju Suicide Squad vrlo lako mogu katanac na studiovili u najboljem slučaju, masovna otpuštanja.

Ako je glupo to reći, onda su Spencer i Layden glupani. Ja se samo slažem s njima jer mi ima smisla to što pričaju.
Spencerov mejl sam postavio gore a evo i Laydenovog intrvjua.

Shawn Layden: "I would welcome a return to the 12 to 15 hour AAA game" | GamesIndustry.biz.

Rocksteady bolje da je uradio nastavak na Akrham Knight nego onu Fortnite smejuriju :unamused: Ok, ok, continue… :joy:

1 Like

Slazem se samo sa ovim, ostalo ga demantuje praksa - AAA igre nastavljaju da razbijaju, on je taj intervju dao pocetkom korone, nakon toga se utrostrucila cena akcija MS-a, Sony-a i Nintenda.

"Personally, as an older gamer… I would welcome a return to the 12 to 15 hour [AAA] game. I would finish more games, first of all, and just like a well edited piece of literature or a movie, looking at the discipline around that could give us tighter, more compelling content.

“It’s something I’d like to see a return to in this business.”

Meni model gde se igre prave po pola decenije (i duze!), trose se stotine miliona dolara, a ako igra ne postane odmah megahit studio bude u opasnosti da se zatvori, ne zvuci mnogo zdravo. Zato ima sve manje studija, AA segment je odavno zamro, i svi stancaju nastavke jednih te istih igara jer je tako bezbednije.

Ko nadje stolicu kad muzika stane je pobednik, ali stolica nema puno. Ne verujem da je ceo model odrziv. Samo postaje sve gore.

6 Likes

Pa evo Spiderman 2 je primer jedne AAA igre koja nije trajala vecno da se napravi i donece brdo para. Sto MS ne moze ds izbaci takvu igru? Zato sto su procenili da je profitabilnije uloziti milijarde u Minecraft i prodavati jednu istu igru koja ne zahteva nikakav trud nego samo IP akviziciju. MS je oduvek bio kompanija koja uleti sa brdom para i kupi gotov proizvod. To su isto uradili i sada.

Sve je rizik, i mala igra koja kosta 100K da se napravi, bacio si pare ako nece posle niko da igra, a u tom segmentu konkurencija je brojnija.

1 Like

2 Likes

Zanimljiv tekst. Zapamtite ovaj izraz: Ensitifikacija :sweat_smile:

I da, poceli su vidim da naplacuju 120 lira. 4 evra kuca taksimetar svakog meseca. Mislim, ajde, izasla je Forza, izasao je Starfield, backlog je potpuno nemoguce savladati, legalni gaming NE MOZE biti jeftiniji… ali eto. Sad nekako pogledam sms i pitam se da li vredi, a ranije je bilo sleganje ramenima - ok, jedna kafa.

@Dario hm, dobar dijagram koji malo stavlja stvari u perspektivu. I jel ja sada dobro vidim da je sa Activision Blizzardom prestigao Sony i bukvalno dise za vrat Tencentu, pa za jedno godinu dana mozda postane i najprofitabilnija kompanija na svetu? :astonished:

Mislim da svi zavide Nintendu sto stancuje male jeftine igre i mlati brdo para. Kapiram da imaju 100 developera, ostatak su pravni savetnici i advokati da jure novinare i hakere.

3 Likes

Nintendo najvise zaradjuje i mirno promatra bitku za 1 mjesto, iako su i oni svjesni da su prvi po dobiti, ali pustaju ovaj dvojac da zive u iluzijama i vode bitku sto duze. Ali nisam sljedbenik Nintenda, vise mi se svidja politika Microsofta i Sonya.

King Phil :crown:

3 Likes
1 Like