Activision Blizzard King Joins Xbox

Nabroj 20 vrhunskih studija koje su mogli da kupe, baš me zanima

Ne razumes materiju robote :grin: sad ce dacha da opali :grin:

Znam, zato pitam :sob:

Pokusavam da uspavam bebu pa nemam vremenq da pisem. Ali mislim da si me razumeo.

1 Like

Šta sad ovo znači za ubuduće, hoće li biti dostupnih igara na gamepass?

Jeste, jedno jutro su ustali i pomislili hej ajde da tresnemo 69 milijardi na sto za activision, pa kako bude.

Nisu merili i racunali 1500 puta pre kupovine. Kazes xbox ce sanduk da saceka uskoro :joy:
a oni nikad vise nisu zaradjivali.

Gde se slazemo je da treba i mora da ima vise AAA kvalitetnih igara, sve je nešto na pola trenutno u microsoft portfoliu, nista da obori sa nogu skroz

MS mozda zna sta radi, mozda ne zna, ali ako su tresnuli 70 milijardi za Call of Duty mobile, to znaci da je njihova publika u stvari mobilni sektor a sve ostalo je koletaralna dobit.

Sto ne znaci da nece ipak proisteci iz svega toga odlicne igre i plodonosna partnerstva. Prelivanje tolikog novca iz biznis sektora u gaming moze doneti samo dobro, iako ne moze da nadomesti korporativnu dezorijentaciju MS gaming divizije, koja je evidentna vec deceniju i duze.

Gledajuci ovu listu, tu ima jako mnogo AAA studija. ID, Double Fine, Obsidian, Bethesda, Arkane, Playground, Coaltion, Rare… Blizzard prakticno sam moze da donese ludacke pare jednim nastavkom World of Warcrafta.

E sad koliko i kako ce MS uspeti da menadzuje sve to, drugo je pitanje, i koliko su daleko od break even tacke.

Starfield je nagovestaj dobrih stvari koje dolaze u gamepass, pa i ne moraju AAA publisheri da ga vole, ako je istina sto prica Dzim Rajan - ovakav vrtoglavi portfolio je sasvim dovoljan da ljudi placaju godisnju pretplatu.

Ne treba zaboraviti da je i Sony u maloj krizi trenutno, tako da su sve opcije otvorene. U jednom sirem smislu, nisu oni samo jedno drugom konkurencija - ako gledamo samo zaradu na softveru, EA i Ubisoft takodje su im konkurenti, sa sopstvenim servisima i pretplatama.

Najveća zarada je telefoni,PC pa konzole.Pametnom dosta

ABK je MS bitan zbog mobile, pa onda PC i na kraju konzole. Ako MS malo olabavi Activision sa godišnjim štancanjem CoD igara, možda vidimo povratak svih tih IP koje imaju.

Koliko god mene briga za CoD, mislim da bi bili glupi kad bi radili neke značajne promjene. CoD je dobro podmazana mašina koja trese lovu, zašto bi išta mijenjali. Potrošiš 70 milijardi i inda mudruješ tu i eksperimentišeš. Nema nikakvog smisla.
Ali mogu dati te neke IP nekim drugim studijima da ih ožive.

Ovo je commitment - samo nisam siguran da li ce biti dovoljno 4 igre godisnje. Mada Phil kaze at least, sto znaci u praksi da ce ih biti mozda vise, 5-6. Da li je to dovoljan output iz ovolikog broja studija, is aspekta povrata investicije, nisam siguran.

1 Like

Ovo je commitment i prije ove akvizicije i ne znam što ne bi bilo dovoljno. Kad može Sony izbaciti samo jednu ove godine i da to bude ok što ne bi bilo ok 4.
A ovaj deal ne bi trebao mjenjati nešto značajno pošto su oduvjek govorili da je više radi mobile stani stvari nego o konzolama i ekskluzivama.

Ako imas 100 studija u portfoliju to znaci da placas milion ljudi da izbace 4 igre godisnje - tako moze da ne bude dovoljno.

Ovo je inace bas losa godina za Sony, ali generalno, zavisi kakve su te 4 igre. AAA je i FFXVI, Forspoken pocetkom godine, nije bas najbolje prosao, izbacili su i ceo jedan novi uredjaj (PSVR2…) koji je doziveo blagi fijasko, ali dobro, nije bas SAMO JEDNA IGRA.

I ponovo, nije samo Sony konkurent - tu su i Ubisot i EA.

Sustinski, ako su to 4 igre koje ce da razbiju, ok. Ali 4 igre u donjem rasponu 80 metascore-a ili nize, nije.

A za sve koji pricaju da je mobilni sektor cilj, i da ne treba nista da menjaju, a ne zanimaju vas preterano mobilne igre… sta covek da kaze. Ako ste zadovoljni takvom strategijom, sve je cool pretpostavljam. Niska ocekivanja su resenje svakog problema u zivotu. Sem ako vodis ogromnu korporaciju i moras da nahranis milion gladnih shareholdera, onda si u problemu. :sweat_smile:

Kad izuzmeš studije koje sad imaju za mobilni gaming i support studije koji rade samo na CoD koji će sigurno biti multiplatform imaju oko 30-tak studija.
A Sony ima 22 čini mi se, nije neka ogromna razlika.
Ja znam samo za Spiderman 2 da je first party ove godine. Na PSVR ne obraćam pažnju jer to je ipak drugi uređaj.

I uzmi u obzir da to high quality games za MS ne znači AAA igre sa budžetom od 200 miliona. High quality može biti nešto poput Pentiment.
Realno već znamo otprilike koje 4 će biti sledeće godine. Hellblade 2, Avowed, Microsoft Flight Simulator 2024 i kao second party Towerborne.

Da li misliš da je relno očekivati npr. 8 first party igara godišnje? I ovo ako uspiju isporučiti će biti super.

1 Like

Fina otpremnina

Sad mi je jasno ubi je trojanski konj

Mislim da ipak niko ne ocekuje Pentiment od 70 milijardi akvizicije - ali super je sto izbacuju kreativne fantasticne “indie” igre u pretplati. Hi Fi Rush je npr veliki plus za MS, ali ipak su sve oci uprte u ogromne, preskupe projekte kao sto je Starfiled ili Spiderman 2 ove godine za Sony.

Ovo ce biti problematicno za MS, jer je cena pretplate ista bez obzira na cenu igara u njoj, a s druge strane, moraju da dodaju stalno AAA naslove jer su takva ocekivanja setovali u samom startu i to je ambicija. 4 igre godisnje spominju se daleko POSLE akvizije, dakle, to je aktuelna norma kojoj se tezi.

2024 bi trebalo da razbije za MS, mada ne znam zasto Phil nije spomenuo Stalker 2.

Pa, mozda, da, uz malo dobrog planiranja i zaista produktivne studije. Npr Ubisoft sada izbacuje 4 igre samo u rasponu od 2 meseca. Kada imas 30+ studija, a hoces 8 godisnje, znaci da jedan studio izbaci 0,2-0,3 igre godisnje, ili jednom u 3-5 godina - sto je negde i prosek za AAA igre. Ako ciljas 4, dajes im mnogo vise, oko 8 godina u proseku - sto je previse. Ovo je malo uproscena matematika jer tu imas i GaaS, ali svodi se na to da u korporativnim finansijama moras da balansiras otuput sa troskovima koji su ogromni za 30 studija + imas i break even tacku koja se dinamicki menja u skladu sa poslovnim rezultatima i u jednom momentu moze jako lako da dovede prethodne strateske odluke u pitanje.

Ne znam zašto si zapeo za 70 milijardi, kao da je to nešto što moraju da vrate sutra. Drugo, akvizicija ne mora da se posmatra kroz suštinsku “dinar za dinar” prizmu. Kupovinom ABK oni dodaju odredjeni asset svojoj kompaniji koji vredi odredjene novce (70B) a taj asset služi strategiji koju imaju na umu.

Takodje Game Pass je samo jedan kanal, i dalje igrači mogu igru da kupe online, ili na disku, Steamu, Win 10 ili cloudu… Dodaj na to mobilni gaming. Cela stvar je mnogo više od pukog gledanja u povraćaj novca kao takvog, kada im u stvari otvara nove mogućnosti u kojima su bili slabi do sada.

1 Like

Jedno su u pravu a to je da si maksimalno uprostio. :grin: Mislim, možeš li mi sa onda izračunaš koliko bi Sony trebao da izbacuje igara onda godišnje kad je sve tako samo prosta matematika?

Zaista ne mislim da će MS da pravi igre od 200+ miliona i onda da ih daje na GP.
Ako ništa zbog ovog mejla Spensera koji je iscurio gdje priča u kakvoj gabuli su AAA izdavači i kako se nisu prilagodili digitalnom dobu.

To su opet samo MS fantazije da je moguce zaradjivati puno novca sa minimalnim ulaganjima. Svi misle da GTA zaradjuje ogromne pare tek tako i da padaju sa neba a osnova je fantasticna, dobro rezirana i pre svega jako skupa single player kampanja.

Pre bih rekao da si ti maksilmalno uprostio misleci da je 4 dovoljno “jer toliko izbacuje i Sony”.

MS doduse polazi iz perspektive jedne velike kompanije koja prethodne godine (od kada je krenula da kruzi u medijima ta metrika) nije izbacio ni jednu jedinu igru i zato su navodno postali nezadovoljni u MS-u pa je 4 svakako mnogo bolje nego nula.