3D Studio Max

UF!DJORDJE!:smiley:
Ja sam tek sad video ove radove,pa covece ti si lud!:smiley: svaka cast na ovim radovima…
p.s. nemam sta vise da napisem osim pohvala jer ove ‘‘tehnike’’ i ovu’‘oblast’’ jako slabo poznajem… vise se bavim prirodnim(uslikanim)slikama:D

Skidam tutoriale sa neta i polako pocinjem da modelujem, kroz koji mesec mozda bude i koji ozbiljniji rad od mene, naravno ako me fax ne ugushi…:slight_smile:

Ura, samo napred – 3d je mnogo zanimljiv, znas kako se ono kaze: sure beats working for a living… heh.

Ne znam na kom si nivou znanja, ali evo nekih saveta da te upute u dobrom pravcu:

  • ko sto sam vec pominjao, editable poly, tu se radi sve. A onda preko toga ide turbosmooth (do levela 2, ne treba ti vise od toga). Neki ovaj metod rada zovu polymodeling, neki subD modeling, neki cak box modeling (ako, jel da, krenu od kutije). Vremenom naucis kako da modelujes za turbosmooth.

  • trudi se da imas sto manje trouglova u meshu. Quadovi (4-uglovi) su najbolji, moze tu i tamo neki n-gon, ali trouglovi cesto “stipaju” mrezu kad se nabaci turbosmooth. Kad pravis npr. kola, te neravnine se vide zbog refleksije… vremenom se nauci gde trouglovi hoce i nece praviti probleme.

  • znaj sta su i vezbaj edge flow i edge loops. Ovo je bitno kad pravis predmete koje nameravas da animiras, mada pomaze i kod tehnickog modelinga (tipa mobilni ili kola).

  • Kad smo vec kod kola, mislim da je takav projekat izuzetno koristan da naucis mnoge stvari. Pa onda neku organsku stvar tipa glava, dobra vezba za edgeloopove. Pa onda probaj da uradis neku zeznutu stvar koje cesto idu u reklamama, tipa kesa chipsa ili neka boca. Gluposti, a opet mogu bas da te namuce.

  • unwrap nije vise tako smaran kao sto je bio, pelt i relax su tvoji najbolji prijatelji. Nalepi checker mapu na model da bi mogao da ocenis gde ima problema.

  • Ako zelis realistican render, Global Illumination je skoro pa obavezan. U najmanju ruku, Ambient Occlusion koji ide preko golog rendera (ovde vec zalazimo u kompoziting). Prvo ipak cackaj GI… i nabavi neke HDRI mape.

  • sve uvek stavljaj u centar kooridantnog sistema. znaci pivot objekta da ti bude 0,0,0. Pomaze na milion malih nacina. Budi sto uredniji.

  • UI tips: desni klik na strelice pored neke vrednosti je uvek spusti na nulu. Desni klik dok obavljas neku operaciju koja krene pogresno, recimo povukao si verteks u pogresnom pravcu, dok jos nisi pustio levi uradi odmah undo. Namesti dugme koje se nalazi dole desno, drugo od coska, da bude “orbit sub-object” (zute boje). Shift-Z je undo za pomeranja pogleda. “Z” ti vraca objekat na kojem radis u centar viewporta.

  • Kod simetricnih modela, obrisi polovinu i dodeli symmetry modifier.

Jaoj, ovakvih saveta ima jos milion. Bolje da stanem tu, samo se sirim. Ako budes imao nekih pitanja, slobodno pitaj. Aj sa srecom. :wink:

A ako te sve ovo opet smori i batalis, boze moj. :cool:

EDIT: e da, jos jedna prosta stvar ako nisi i sam skapirao: nemoj slucajno da radis u ona 4 prozorceta, nego povecas jedan (alt+w) i onda tu menjas kako ti koji pogled treba: front - F, left - L, top - T, perspektiva - P, i tako dalje… samo u retkim slucajevima ce ti vise prozora biti potrebno.

Ufff vidim ja imacu i ja ucitelja ovde :wink: :D, Pocecu sa nekim jednostavnijim predmetima. Probao sam upravo da izmodelujem automobil, ali problem je sto se ne snalazim josh sa ovim krivinima, kako da kazem, uradim jednu stranu automobila sad treba da krenem na prednji deo i tu se naravno zapucam, koristim i slike u pozadini, ali mi bash i ne pomazu… Uzecu neki tutorial i polako kroz njega cu da izmodelujem neshto…

I josh jedno veeooooma njubsko pitanje ali probi mi mozak, imam tipa dva plane-a, i sad ocu da ih spojim, KAKO DODJAVOLA???, connect preko vertexa nece, ne kontam il sam ja zesci njub il kako:confused::slight_smile:

U svakom slucaju hvala Djordje na ovim informacija, izbegavacu trouglove posto sam i ja skontao da brljave poligon, ovu foru za undo pre odredjenog poteza nisam ni znao…

Sad cu da se oslonim samo na modelovanje. Renderovanje i ostale zezancije cu za kasnije mnoooogoo kasnije :smiley:

Odoh sad da se bacim na neshto jednostavnije, mada mi nista ne pada na pamet, ako imash neku ideju daj my master :smiley: hahah…
PoZz

Koristi symmetry modifier. On kopira sve sto radis na jednoj strani na ovoj drugoj.

I josh jedno veeooooma njubsko pitanje ali probi mi mozak, imam tipa dva plane-a, i sad ocu da ih spojim, KAKO DODJAVOLA???, connect preko vertexa nece, ne kontam il sam ja zesci njub il kako:confused::slight_smile:

Imas 3 nacina da mogu da se dosetim:

  1. selektujes neka 2 verteksa koja zelis da povezes, i kliknes na **weld **dugme. Ako se nista ne desi kad kliknes weld, to znaci da moras da povecas threshold. Weld dugme ima malu kutijicu pored sebe, tu su opcije za threshold, odnosno koliko mogu da budu udaljeni verteksi a da na njih utice weld. Kad ti je threshold u redu, mozes da iz cuga selektujes sve parove verteksa koje bi da spojis, kliknes weld, i oni ce se svi spariti.

  2. Target weld dugme (ctrl+shift+W). Ovo ti sluzi kad si jedan verteks stavio gde treba, a drugi hoces na njega da zaweldujes. Pritisnes to dugme, kliknes na verteks i prevuces ga na onaj drugi koji se nalazi gde ti odgovara.

  3. Collapse dugme (ctrl+alt+C). Ovo ja cesto koristim. Selektujes par verteksa koja zelis da spojis, lupis ovo dugme, i oni se spoje u jedan, ma koliko da su udaljeni jedan od drugog. Collapse je prilicno mocna alatka, znaci koliko god verteksa da zgrabis, collapse ce ih sve svesti u jedan. Ovo je dobra fora za zapusavanje rupa na krajevima cilindricnih objekata, npr.

Odoh sad da se bacim na neshto jednostavnije, mada mi nista ne pada na pamet, ako imash neku ideju daj my master :smiley: hahah…
PoZz

Pa eto, ja sam pravio kola i lica i tako to. Ali bez vezbe nema nista. Jos dva saveta:

  • U sub-object nivou, uzmes neki edge, shift+drag izvlaci nove edgeve. Strasno korisno.

  • takodje, treba ti kopija nekog objekta. Shift+drag u neku stranu stvara kopiju: e sad, da li ces copy, instancu ili referencu, to je vec napredna lektira… :smiley: salim se, ali cackaj, citaj, ove pocetne stvari nisu teske, samo mora da se slozi sve u glavi…

I jeste, evo upravo sam odustao od automobila, ipak je to prevelik zalogaj za mene, mozda jednog dana, nadam se… Ali ono sto je najvaznije je to sto sam dooosta naucio praveci tu bednu stranu 3-4 sata :D, to je veoma bitno…

Bacio sam se na neshto jednostavnije, na moju lepoticu, gitaru :smiley:

Ako budem imao vremena, gledacu na to da od nje ne odustanem :smiley:

Gde na kola se ti odma bacio.:eek: :smiley:
Pocni ti sa kucom covece i delovima u njoj.:slight_smile:
Pa kasnije ces poceti sa gitarom i kolima.

I ja sam imao zelju da coveka pravim pre tri godine.:slight_smile:
Na kraju je ispalo zeleno cudoviste sa par zubica.:D:rolleyes:

Ako budem nasao to cudoviste poslacu vam…

PS:Izvini sto me nije bilo imao sam da radim ove nedelje. Sutra mozemo da nastavimo Halo 3.

Radio sam i ja pre u 3dmax-u i pravio sam bash takve osnovne stvari, mada me one zestoko smaraju, nista posebno ne naucim i samo izgubim vreme… Kao sto sam rekao, pravio sam samo jednu stranu automobila 3,4 sata, ali sada bi isto to napravio za 2 sata, zato sto sam iz toga dosta naucio, a to sam i trazio kada sam krenuo da ga pravim… Polako ima vremena, krenuo sam da pravim gitaru i za sada je sasvim solidna, mada imam jako malo vremena…

I da sutra mi zvanicno pocinju predavanja i fax, tako da ce me jako malo biti na live-u. Ili ne daj boze zapostavim fax i visim na live-u :smiley: Nadam se prvom :smiley:

EDIT: Evo da se ne kaze da nisam nishta radio, ipak se trudim (kad stignem) da koliko toliko naucim. Posto sam totalni njub sa programom nemojte me grditi :slight_smile:

Odlicno to izgleda! :wink:

EDIT: steta sto ti pocinje fax, taman sam mislio da te ucenjujem da me pustas da pobedjujem u dirtu, u zamenu za pro-savete… :smiley: npr:

1 mesto – 3 saveta
2 mesto – 1 savet
zrtvovanje na prvoj krivini – 5 saveta (+ bonus savet ako jos nekog onesposobis)

i tako dalje… :smiley: :smiley:
E da, i srecno na faxu.

Ma igracu Dirt 2, ipak su tek predavanja pocela, daleko su ispiti :smiley:

Bravo Alexcarina ja mislio ti ko ja tek poceo. Ja sam bio poceo to malo da radim, ali sam bio jos mladji nego sada. Lepo.

Pa i ja sam tek poceo, kao sto sam rekao pre sam malo ucio, ali to je bilo samo osnovno tipa, napravi kucicu, prozore, vrata, casu, itd itd… To me je jako smorilo… Sto se tice gitare presao sam na malo sitnije detalje, magneti, civije… Josh malo i zavrsio sam samo shto ima josh dosta nepravilnosti ali to ce se vremenom popraviti…:slight_smile:

Kopka me ovaj post vec danima, htedoh samo reci:

Jedan kolega (inace lud lik) zna jedino da riguje i animira – sve ostalo samo onoliko koliko je potrebno da se bude operativan u maxu. 3D ga zapravo uopste ne zanima. Covek je zavrsio Animation Mentor kurs, naucio dobro da animira, i samo se time bavi.

Ja mislim da je to divno. :smiley:

Inace, onaj frankenstajn, pogledao sam, pravio ga je neki Toni. Znam jednog Tonija, mozda je to bas on! :slight_smile: Odlican model. Jedino su mi malo gumeni nabori na celu, ali to je sitnicarenje. Svaka cast.

Mene animacija isto jako privlaci mada mislim da za to stvarno treba imati volje i vremena…
Upravo “nabavljam” CG Academy tutoriale. :smiley:
Evo da se kaze da sam neshto i radio danas :stuck_out_tongue:

Max je strasan program. Radim vec neko duze vreme u njemu uglavnom Arch vizualizaciju mada sam krenu i composit… a ovo su neki radovi koje sam ranije modelovao. Neki zavrseni neki ne:

Prelepo nema sta, koliko dugo vec radish u njemu?

Jos od DOS verzije… ali to je sve bilo igranje i cackanje a ozbiljno sam krenuo pre 4-5 godina. Pa kad uleti neki posao, odradim ga. Ume tu da padne jako lepa kinta.

Ne sumnjam… Od ovoga sto si stavio najvise mi se svidja model ovog tenka(sta li je vec:D), gde nisi texture josh sve stavio… Jako lepo osmisljeno.:slight_smile:

@Djordje
Jeli onaj avion sto si postavio jeli to mozda za neku reklamu bilo, posto sam je video na TV-u pre neki dan. Ne znam tacno koji kanal bio sam kod druga, mrtav pijan, tako da mozda i haluciniram. :smiley:

Taj Tenk… to ti je Orc Gunwagon iz Warhammera serije.

Aha, nisam gledao pa ne znam, u svakom slucaju odlican model, svaka cast…:slight_smile: