3D Studio Max

To je radjeno kao dzingl (duhoviti klip, na kraju kojeg se ispise logo) za Ultra TV. Tada sam jos radio za njih, napravili smo im dosta otkacenih dzinglova i kasnije reklama. Ne znam jel to pustaju, posto inace ne gledam nase tv kanale… :rolleyes:

Ne znam koji je kanal bio, ti si dobar ja TV uopste ne gledam:D

E ovako imam pitanje, poceo sam da radim sa dodavanjem textura na model, i sad obelezim odredjeni polygon preko edit poly-ja, i dodam texturu… I sad posto nisam zadovoljan kako je textura dodata idem na UVW Mapping i namestim kako mi odgovara, e sad problem je kad svaki put izadjem iz mappinga textura se resetuje tj. podesi kakva je bila kad sam je prvi put dodao.
Tako da vas pitam kako da namestim da mi se ne vraca originalna textura, nego da stoji ona koju sam prethodno namestio u mapping-u?

Djordje, fspksNS (tako neshto :)) javite se molim vas!

Auuu, mapiranje ti je posebna nauka! Nisam te najbolje razumeo kroz tekst, ali ti si sad zasao u svet dodeljivanja multi/subobject materijala i razlicitih ID brojeva skupinama poligona. Takodje, ako tako selektujes prvo jedan, mapiras ga, pa onda neki drugi poligon, tu ti je bitan i redosled u modifier stacku koji pokazuje koju selekciju si prosledio sledecem modifieru u stacku…

A da ne pricamo tek o unwrap modifieru, koji obicno plasi ljude kad krenu njime da se bakcu, a veoma je bitan kod mapiranja. Ako ti sve ovo zvuci kao spanska sela, znam, ima toga dosta. U svakom slucaju, okaci par slika ili cak fajl, pa da vidimo sta ti treba.

EDIT: zvuci kao da si selektovao poligon, dodelio ‘UVW map’ modifier, taman namestio sve, pa onda opet sishao u edit poly (ne znam jesi li dodelio ‘edit poly’ modifier ili radis na editable poly objektu, ali nije toliko bitno) kako bi odabrao drugi poligon. Samim tim, ponistio si ono sto si namestio na prvom poligonu, posto se UVW map modifieru sada prosledjuje novi poligon na obradu…

EDIT 2: ok, aj da ne pametujem, uradis ovako:

  1. right-click na objekat> convert to> convert to editable poly.

  2. otvori materijal editor. Selektuj neki materijal, klikni na “standard” dugme i umesto njega odaberi “multi/subobject”. Pojavice ti se lista sa 10 materijala. Ovu listu mozes po potrebi da smanjis ili povecas, u zavisnosti od toga koliko ti treba. Svaki materijal ima ID broj, od 1 pa navise.

  3. Udjes u svaki materijal ponaosob, dodelis teksturu u ‘diffuse’ slot. Za svaki slucaj, kod svakog materijala klikni na onu plavo-belu kockicu.

  4. Na objektu selektujes poligon, i dodelis mu kroz “Set ID” onaj ID koji odgovara materijalu s teksturom koju hoces tu da stavis.

  5. Sad bi trebalo da imas razlicite teksture po poligonima, koje jos nisu pravilno mapirane.

  6. Selektujes jedan od tih lose teksturisanih poligona i onda dodelis objektu ‘UWV map’ modifier. Namestis sve da lepo stoji.

  7. Opet right-click na objekat> convert to> convert to editable poly. Ovim korakom si “bakeovao” UVW koordinate tom poligonu.

  8. Ponovi korake 6 i 7 za svaki poligon ponaosob.

Evo i slike, mozda ponesto pojasni:

Hvala Djordje uspeo sam i pre samo ne na taj nacin, znaci dodao sam material na odredjeni poligon, otisao u UVW namestio kako treba i samo isao na collapse to, kliknuo yes i resio problem…
Znaci pre sam samo isao na UVW i nisam isao na collapse samim tim nisam ni “registrovao” korak, tako da mi se stalno vracalo na prvobitno stanje… Ok je sad sam dosta skontao sto se tice UVW nije neshto ni preterano tesko bar za ono sto meni treba…:slight_smile:
Nego krenuo sam da pravim travu.:rolleyes:
Prvi nacin mi je da na odredjeni plane postavim Hair and Fur i sve to lepo ispadne ali renderovanje uzasno dugo traje…
Drugi nacin je preko Vray koji nikako ne mogu da skontam, ako mozes neki mali tut kako napraviti travu preko Vray-a…
Evo kako ja to zamisljam, napravim plane dodam vray displacement u 2d formatu i postavim odredjenu texturu, medjutim ona uvek ispadne ravna, nema osecaja da je to uopste trava.
Postavicu sliku uskoro…

Sta ja znam, nisam nikad morao da pravim travnjak – osim metoda koje si naveo (mislim da arhitekta zna foru sa vray displacementom), meni je prvo palo na pamet da probas Scatter modifier, pod Compound objects. Napravis jednu (dosta jednostavnu, npr oko 8 poligona) travku koju rasejes po planeu uz pomoc scattera…

Malo sam se sad zezao s tim, mislim da mogu solidni rezultati da se dobiju, ali sve zavisi koliki ti travnjak treba, i koliko blizu je kamera.

Imas na 3dtotal.com jedan slican tutorial pod “modeling & rigging”, zove se “making random grass”. Pored scattera koristi alfa mape, dakle malo naprednija metoda. Baci pogled, mozda je to ono sto ti treba.

Da znam preko scattera da pravim nije neshto komplikovano, mislio sam da znas preko vray-a, al dobro znam dva nacina nije ni to lose :smiley:

Mogu slobodno reci da sam dosta naucio, ali sam bogami i dosta vezbao…
Jednostavno program zahteva ogromnu volju i ljubav prema njemu, kako sam krenuo nadam se da cu tako i nastaviti…
Inace videcu da krenem na neki kurs 3d-a, valjda ima toga ovde u NS-u, pa da i dobijem koju diplomu, ne bitno koliko kosta samo da napokon u svom zivotu uradim neshto sto zaista zelim i volim…
PoZz svim 3d-ovcima :smiley:
Josh jednom hvala Djordje iskreno da nije tebe ko zna da li bi se ikada i ovako “angazovao” za 3D :smiley:

Evo krenuh ponovo da pravim gitaru, naravno sada sa mnogo vise znanja :smiley:
Za pocetak telo sa kojim sam prezodovoljan…

Oho, neko je poceo da koristi turbosmooth…
Lepo to izgleda, samo napred. :wink:

EDIT: mali tip, Turbosmooth ti je najbolji kad na 2 stavis; 1 je cesto premalo, a sve preko 2 je obicno overkill… praksa pokazala da je 2 zlatna sredina.

EDIT 2: e da, i nauci da koristis symmetry modifier sto pre, mnogo korisna stvar. Ako vec nisi.

Gde je meni bio neko ovako ispraksan kad sam pre 6,7 godina krenuo da se bakcem sa Corel-om i milion stvari bih uradio ali ne znam kako.:slight_smile:

Evo ga moj prvi model :smiley:

Moze li mi neko reci kako da mi izgleda slika normalno (ovde je tamnija nego u stvarnosti) i kako da napravim skin da ima boju ova kocka?

Svaka cast za prvi model!

To sto pitas su bas osnovna pitanja, savetujem ti da pogledas makar osnovne maxove tutoriale u okviru helpa. A i na netu je danas lako naci objasnjenja za takve stvari…

Da bi scena bila svetlija, treba da postavis svetla. Ili makar da promenis boju pozadine da ne bude crna, to bi dosta pomoglo.
A sto se promene boje tice, evo ovako:

  1. Klikni na Materijal Editor (M)

  2. Selektuj neko prozorce, npr prvo kao na slici iznad.

  3. Klikni na Assign material to selection.

  4. a) klikni na ovaj pravouganoik, tu biras boju. b) namesti boju.

  5. Tu namestas koliko se presijava materijal.

Bonus: ako hoces da rupice imaju drugu boju, najlaksi nacin je da koristi, umesto “standard” materijala, Multi/subobject materijal. Koji post iznad sam objasnio (uz pomoc slike) kako se to radi…

Ali zbilja, mozda je bolje da prvo malo sam cackas program i citas tutorijale, cisto da ne pitas bas rudimentarne stvari. :wink: Nadam se da sam pomogao, makar malo.

@Djordje
Ja kidam na 3 turbosmooth hehe :slight_smile:

Ehhh gde mi je sad slobodno vreme koje sam imao u srednjoj :rolleyes::rolleyes::frowning:
Nego ajd neshto novo da stavim, nekako mi maska ispala lose pa cu najverovatnije to ponovo raditi…

Icelord94
Sta mislish pod tim tamnija slika, malo pojasni, stavi u pozadini da ti bude bela ili sivkasta boja i eto ti svetlije boje.

Heh, ja sam bas glup :confused:
Obojio sam boju kocke u belo, ali kad hocu da stavim i crvenu boju, u onoj preview kuglici, ima i crvena i bela, ali kada prebacim na kocku, nema je.
Koristim 2010 verziju.

Prvo obelezis celu kuglicu i stavish belu boju, zatim obelezis SAMO poligon te kuglice, preko edit poly, polygon i onda na to prevuces crvenu boju…
Drugo idi gore na meny bar, klikni na help, zatim tutorials, ima tu dosta stvari koje ce ti pomoci u daljem radu… PoZz

Ako u preview kuglici imas i crvenu i belu, a multi/subobject materijal je u pitanju, onda sve sto ti preostaje da uradis jeste da vidis koji ID ti je crvena boja – verovatno 2. Bela bi trebalo da je ID 1.

Dakle, kad utvrdis u koji si ID stavio crveni materijal, selektujes poligone na objektu koji hoces crveno da obojis, skroluj do “Polygon: Material IDs” stavke (ko na onoj slici sto sam Goji okacio za pomoc) i namesti “set id:” na taj broj. Najverovatnije 2.

ALTERNATIVNO, GOJIN SAVET: ovo takodje savrseno radi, a ima manje koraka – jedino sto neces shvatiti bas sta se desava, ali nema veze. Znaci:

  • Napravis dve kuglice, jedna preview kuglica ti bude bela, a druga crvena.

  • Obojis ceo objekat prvom kuglicom (tako sto samo prevuces prozorce na njega).

  • Onda odes na subobject nivo poligona, selektujes poligone koje hoces da obojis crveno, pa na njih prevuces prozorce sa crvenom preview kuglicom.

I to je to. :wink:
I nisi glup, naravno - ni ja nisam imao blage veze nekad… :cool:

Evo sad hoce, ali mi je selekcija kockasta, pa crvena boja nikako ne ulazi u onaj kruzic. Pomoc?

Haha, pa kako ti izgleda mreza? Da nisi boolean koristio da ubusis rupice? (grozni, grozni boolean :D) Pritiskaj F3 i F4 dok ne dobijes pun objekat sa iscrtanom mrezom (dakle ne providan wireframe), pa okaci sliku, ako te ne mrzi…

Ako pretpostavimo da ti je mreza nepodobna, onda ti jedino preostaje unwrap, ili barem planarno mapiranje, sto je (opet) manje vise ono sto sam objasnjavao Goji nekoliko postova iznad. Ali tu bi morao i teksturu da napravis. I da znas kako da je postavis. Kuku…

Nista od toga nije tesko, ali tu opet dolazimo do onog, ako si iole ozbiljan, kreni sam da kopas po tutorijalima… :wink:

Evo u teoriji kako bi tvoja kockica trebalo da izgleda:

EDIT: nije me mrzelo, zavrsio i ocistio malo mrezu :smiley:

Radio sam po jednom tutorijalu, koga ne mogu prikazati trenutno jer ne radi sajt.

Evo u cemu je problem:

  1. Kada selektujem poligone sa druge strane, i obojim ih u plavo, ovo se javlja sa drugih strana.

  1. Nasumicno pojavljivanje boja.

  1. Kada obojim jedan deo kako treba, na drugom (4) se pojavljuju random boje.

Evo kako mi izgleda podesavanje:

Kada prevucem ovu belo crvenu kuglu, nista se sa bojama ne desava.
Inace, ovo mi je ukljucen MeshSmoothing, jel sam to trebao da ukljucim posle bojenja?

imas jako gustu mrezu, ali dobrog je oblika. Vidim da je objekat editable poly, a da se zove chamferbox, znaci kolapsovao si stack u nekom trenutku, verovatno sa turbosmoothom.

Ono sto ti se desava jeste da dok selektujes s jedne strane, selektujes kroz objekat i sa druge strane. Mada ti je stiklirana “ignore backfacing” opcija, verovatno zbog gustine mreze i ugla, slucajno ti se selektuju i poligoni koje ne zelis.

Uzgred, dobar ti je materijal, tacno tako treba da izgleda. Sto se tice selekcije, posto imas zilion sicusnih poligona, nije ni cudo da se mucis da selektujes one koji ti trebaju. Probaj ovaj trik:

  • selektujes centralni verteks unutar jednog od udubljenja, znaci u samoj sredini udubljenja.

  • dok drzis ‘ctrl’, kliknes na polygon subobject nivo. Ovim se prenosi selekcija sa jednog nivoa na drugi - sad bi trebalo da imas selektovano nekoliko centralnih poligona unutar udubljenja.

  • klikci na ‘grow’ dugme (nalazi se ispod dugmica za odabir nivoa), dok ti selekcija ne naraste do zeljene velicine.

  • dodeli tim poligonima ID 2.

  • Repeat za sva ostala udubljenja. Mozes i da selektujes centralne vertekse svih udubljenja odjednom, samo drzis ‘ctrl’, pa obavis celu operaciju u jednom cugu. Kako ti lakse.