Život na drugom kraju planete

Ajde da otvorim posebnu temu, kontam da nema ništa slično, mada ovde dosta ljudi ima iskustva sa životom preko bare i drugim delovima sveta…

Pošto već duže vreme planiram da napustim ovu državu, generalno bih mogao da rešim hr pasoš i pokušam sa nekom od zemalja EU, mada bih ja voleo da pokušam sa Amerikom, mislim voleo bih da se okušam tamo…

Trebaju mi saveti, kako početi, gde aplicirati? Nisam neki školovan kadar, imam srednju, engleski razumem sve, malo je zarđao za razgovor, ali lako bih se vratio na staro znanje kada bih ga koristio, radnog iakustva imam neke 3-4 godine…
Work&Travel otpada jer nisam student…

1 Like

Bio I znam. Da krenem redom.
Idi kopaj I ne vracaj se.
Trebalo bi ti nesto u startu. Ako vec moras u startu radi sa nasim ljudima. Ali cim ti se ukaze prilika idi dalje bezi sto dalje od nasih. Nasi ljudi su olos. Ako se neki posao placa 15$/h nas ce ti dati 10$/h zato sto moze da te iskoristi.
Ameri su komunikativni I hoce da ti daju sansu.
Amerika je ogromna ceo kontinent. Batali velike I poznate gradobe NY ce te samleti!
Chicago su samo nase seljacine I klasicni gastosi. Ni slucajno!
Kalifornija je preskupa I za njihove pojmove.
Sve ostalo imas, posla ima uvek. Budi komunikativan iskakace ti samo videces
Ostaje ti ceo kontinent.
Jug je bolji. Tamo ima vise posla, nize su cene. Ljudi prijatniji I sto je najvaznije na belce gledaju mnoogo bolje. Na jugu je beli covek iz Evrope mali bog! Veruj mi I zapamti ove reci. Imaju pun k crnaca I latinosa ti ces biti divno prihvacen.

3 Likes

Na koju foru si išao? Kako si rešavao vizu i to?

Tebi je jedina opcija na zalost turisticka viza i na crno. Ozenis se za papire i milina
Sprecava te to sto nemas fakultet…dzaba ti EU viza bez toga…imaju oni pun k**** kineza i njima slicnih koji ce raditi za saku pirinca…a trbi to ne odgovara
Drzi se evrope…ili begaj u kinu kao trener neki ili engleski radi sa klincima

1 Like

Turisticka, nema resenja za ostanak legalan. Mene nije zanimao ilegalan.
Ja sam sve po PS-u

1 Like

Editovao sam 7 puta post pa procitaj :joy:

Ma znam da mi nije velika prednost eu pasoš, nego sam kontao kada već idem, da odem jebiga… Da nisam ti ma 7-8 sati od kuće, a i privlači me da vidim to sve tamo, drugi je to svet u potpunosti…

Moj savet ti je Kina. Tek to sto je drugi svet. Imam 2 druga tamo (rodjena braca). Jedan sa klincima tenis igra, a drugi ih uci engleski. Njima je super. Skoro godinu dana su tamo. A ovaj sto tenis trenira je vec bio tamo jednom na 5 meseci. Jedan je zavrsio kurs za trenera a drugi privatni pravni fax. Ne znam tacno kako se zove grad u kojem su oni, mogu pitati ako te interesuje. Jezik ne treba da te brine jer svi pricaju engleski. Mislim da su ti tamo najbolje sanse s obzirom na stepen obrazovanja. Za sta god da se odlucis, nek ti je sa srecom.
Ja licno planiram za Kanadu kad zavrsim fax, imam tamo neke rodbine, ali otom potom…sve u svoje vreme

Rado bih pomogao savetima, ako imas neki konkretan u vidu. O Kanadi sam nasiroko pisao, kako dobro tako i lose. S tim sto je moje iskustvo s procesom emigracije vec preko dve godine staro. Ko zna kako sad to ide.

Al kad se vec pominje Kina, moj kolega iz vojske, pametan i sposoban covek s dva fakulteta koji nije mogao normalan posao u Srbiji da nadje, na kraju otisao u Kinu da bude ucitelj engleskog. I to sa krajnje skromnim znanjem!

Ovo je sve bilo pre sad vec dosta godina (mozda ima i decenija? Blizu, u svakom slucaju), poslednji put kad smo se culi doveo tamo i svoju porodicu, eno ih najzad lepo zive.

Ne znam dal mozes od toga dugorocnu karijeru da napravis, niti dal su se Kinezi u medjuvremenu opametili pa traze ljude koji stvarno znaju engleski, al mozda te ova prica inspirise, haha.

Amer NIKADA nece dati kinezu istu kintu kao tebi! Znam sta pricam, idi na jug i budu beli covek iz Evrope ne pricam ti napamet! Koji crni kinezi, latinosi i crnci. Nula su za tebe tamo sve da su drzavljani US ako imas dva grama mozga i naravno nekog znanja u zivotu, zaradjivaces vise od svih njih za 50%
Evropa jeste za nas ludilo i super. Ali za nas su svi super. Ako hoces da zivis ok i zivotaris idi u Evropu i zivi.
Ako hoces da zaradis da stvoris da napredujes idi u Ameriku. Nije fraza, to je zemlja velikih mogucnosti. Ne postoji granica, samo tvoja masta i ambicija!
Evropa je ok za nas penzionere sa porodicom, kao i Kanada. Da prozivimo ostatak zivota koliko toliko ok ali da deci bude obezbedjen bolji start dalje od ove bede.
Ako si mlad bez porodice Evropa je gubljenje vremena.

2 Likes

Ok, imam srednju, ali svakako ne bih išao tamo da perem sude, jer mogu ovde bolje da živim, i radim bolji posao… Imam određene kvalitete, koje mislim da mogu da iskoristim tamo…

Eh sve su to prilicno uopsteni saveti. Evo i od mene, mada ne znam koliko ti znaci.

Sta bih dao da imam 15 godina manje kao ti. Vreme prodje dok trepnes. U tvojim godinama sam prodavao vreme za igranje u igraonicama i cistio wc. Glorifikovani sistem admin/tetkica/sanker i konobar. Poslednjih 10 godina u nasoj lepoj velikoj stranoj firmi, plata i dalje daleko ispod proseka u firmi, ni traga resenom stambenom pitanju, stabilnim prihodima, “karijeri” i porodici. Nemam nikakav problem da ispunim sve zelje, ali agonija neizvesnosti polako ali sigurno ubija.

Drugar otisao skoro u Minhen. Dan kada je otisao Vucic blokirao grad oklopnim vozilima. Because reasons. Ja mu kazem zapamti od cega bezis. On nesto bezvoljan. Otisao isto sa srednjom, sa hrvatskim pasosem koji je prethodno sredio, drug mu nasao posao u fabrici zacina za 1500e. Smorio se posle dve nedelje i vratio u Mladenovac. Ako ti nesto znaci, sve sto mi kupujemo u prodavnicama je tamo kvalitetnije i jeftinije (hrana, pivo itd). On se sokirao. Ako ti neko kaze da je skupo, laze, ili je cuo od nekoga pa prica gluposti.

Zivot ovde moze biti lep pod uslovom da:

  • imas stan i zenu koja radi
  • programer si
  • menadzer si bilo gde
  • imas svoj biznis, na crno ili belo

Nekvalifikovana i nestrucna radna snaga je u kanalu. Mi smo ovde socijalni slucajevi u nastajanju. Stanje ce se na trzistu rada malo popraviti tek kada udjemo u EU. Znaci tamo 2025 ili cak 2030. Tek tada ce poslodavci poceti da nas cene jer nece imati ko da rade u ropskim uslovima. Poceti. Svest se polako menja, i dalje ce biti mnogo ocajnika. Dakle 2035, 2040 mozes ocekivati vece plate i bolje uslove. Ja cu tada vec biti deda a ti umoran sredovecni covek na ivici egzistencije.

Sa CRO pasosem ima posla u Nemackoj kolko oces. To ti je najbrza i najbliza varijanta. Uci samo nemacki dok cekas pasos. Amerika je i moj san ali ovo je realnost. Samo idi, nemoj da ti mnogo vremena prodje u razmisljanju. Najgore sto moze da se desi je da ti bude bolje nego ovde. Meni je sada sa 38 godina znatno komplikovanije, ali i dalje se nadam…

4 Likes

Nemoj pogresno da me shvatis ali koje to kvalitete imas? Imas srednju skolu, nisi nuklearni fizicar. Treba da cenis sebe, kapiram da si mlad ali nemoj da budes umisljen.
Sa tim stavom “necu da perem sudove” sedi lepo gde si i nisi da ides nigde.
Stav ti je pogresan, radi se sve. Danas peres sudove, sutra mozda budes nesto drugo u US. Posao se jako lako nalazi i brzo se menjaju. Nije ti to kao ovde.
Sta si to ulozio u sebe pa da ti je ispod casti da cistis nesto?
Budi svestan svojih mogucnosti ipak nisi neki dr, mr, prrr…
Verujem da ces da se uvredis sada ali ovo ti kazem iz najbolje namere.
Spusti se na zamlju i kreni ga grabis prema vrhu!
A svakako da u US radis bilo koji prosecan i cak ispod prosecan posao ziveces bolje nego sto ovde moze da zivi bilo koji doktor nauka, hirurg sta god.

3 Likes

Nisam umišljen samo kažem da znam da radim mnogo stvari, koje bi koliko kapiram mogle dosta da mi znače, nisi me dobro razumeo, nisam ja rekao da mi je ispod časti da radim bilo koji posao, samo sam to rekao jer ne znam da li bi mi se isplatilo da odem tamo i radim takav posao, koji je slabije plaćen

Imam brata, malo dalji rod. Otisao za Kanadu i vratio se posle manje od godinu dana…kaze sve je to super tamo…ali mora da se radi

1 Like

Svugde mora da se radi, ne znam gde to pare rastu na drveću… Samo je lakše ovima koji ne žele da rade, da se vrate ovde, jer tamo nemaju nikoga svog da ih izdržava…

4 Likes

Ne kapiras. Nije bitno koji ces posao pceti da radis, danas mozda peres sudove sutra nesto 5x placenije.
Nemoj da te to ogranicava. Prosto ima uspona i padova.
Pa sta ako je slabije placen? Opet vise nego ovde doktor. A opet ti ponavljam po 1000000 put neces raditi ni jedan posao do penzije.

1 Like

Razumem te janu potpunosti, moje mišljenje je čisto bilo obazrivo da li će taj posao biti u mogućnosti da mi isplati kiriju i osnovne stvari, za početak, znam da ga neću raditi do penzije, ali ne mogu ni na ulici da živim :smiley:

Nema uopste preko poslova od kojih ne mozes da isplais kiriju… to samo kod nas… Samo je pitanje da li mozes nekako da podelis troskove sa nekim cimerom, devojkom. Nemoj uopste da razmisljas o tome da od posla neces moci da pokrijes osnovne troskove, uvek ce ti ostati para dovoljno pored toga, pitanje je samo koliko. Nema smisla ici ako ces pokrivati samo troskove, to mozes i ovde.

1 Like

Budi spreman na sve. Nema nazad, nema mame i tate da te prime ako puknes.
Nadjes neke cimere u stratu. Mnogo bi ti bilo sam da placas stan.
Pristojne lokacije i pristojan kraj racunaj minimum 800-1500usd. mesecno.
Tu ima drugi problem. Vecina dobrih lokacija traze ugovore na nekoliko meseci onda je i cena niza samo ti kao stranac ne mozes da potpises to!
Nadjes nekog ko vec ima semu za pocetak.
Ne vezuj se za ljude, pogotovo ne za nase. I opet kazem nikako velike poznate gradove.
Idi u neki manji, kada kazem manji svaki je veci od BG-a ali nije za njihove pojmove velik.
Cak i da ides u male gradice tu ce ti biti jos bolje samo ako se uklopis sa domacim ljudima.
Ameri su otovreni ljudi i mozes ako imas dva grama mozga i pristojnosti lako da se uklopis.

1 Like