Život na drugom kraju planete

Jebo Ameriku , zaobilazi je u sirokom luku , bolje neka Skandinavija ili tako nesto , ako oces vec severno americki kontinent onda i Kanada je daleko bolja opcija nego SAD.

U čemu imaš radno iskustvo? Ili koji posao znaš da radiš?

2 Likes

To je za porodicne ljude koji nemaju bas ambiciju da naprave nesto.
To su 10x uredjenije zemlje to stoji ali su mogucnosti za napredak i zaradu 20x manje nego US
Kada ce da grize i grabi ako sada ne. Mlad je i sam. moze da spava i na klupi ako treba.
To sa porodicom ne ide.

Otišao u US pre nešto više od 10 godina. Imao sam 33 godine. Trener mačevanja. Dobio O1 vizu. Žena i ćerka došle 8 meseci iza mene. Par godina kasnije zelena karta, pa par godina posle i državljanstvo. Sve prošlo bez ikakvih problema. Od pre 4 godine imam svoj klub. Ne pada mi na pamet da se vraćam.

Elem, šta znaš da radiš, odnosno koje diplome imaš? Ameri su vrlo precizni što se tiče papirologije. Za svaku vizu tačno piše šta se traži. Www.uscis.gov je dobar sajt za početak.

Ja sam, kad sam dolazio, oglas za posao našao na netu. Poslao sve papire koje je advokat tražio, i to je bilo to.

7 Likes

Standard je 10 puta bolji nego u SAD i zivi se daleko opustenije sa dosta manje teznije i stresa, ja znam ljudi koji su islu u SAD i vracali se ko popisani, konkretno znam primer od jednoj pokojnog caletovog prijatelja njegovi sin i cerka otisli , ono radili po 3 posla samo da bi poplacali racune i pojeli nesto , sestra se vratila kaze nema tih para za koje bi se vracala tamo, kaze ovde zivi triputa bolje sa skromnom platom i mesecnom kirijom od izdavanja stana, a brat mislim da je isto hteo da se vrati ali je tamo upoznao neku devojku, zenu i zbog nje je ostao.

Inace oni su tamo bili otisli jos pre 20ak godina, mozda 95, 96 kad je situacija u SAD bila daleko bolja nego danas, dok jos brojni gradovi nisu propali , dok jos nisu veci deo industrije prebacili u Kinu, Indiju…itd.

Mislim ti ako oces da spavas na klupi i da rmbacis po 14 sati dnevno, to imas gde god oces, mislim ako zelis da ti neko guli kozu sa ledja to i ovde mozes da nadjes.

1 Like

Molim te udovolji mi, gde su otisli? Koji grad/drzava?

Sta su radili? S kojim diplomama su otisli? I, kao sto kolega rece, gde?

Ja imam dosta ex Yu poznanika ovde, i gotovo niko se ne vraca. Vratila se jedna od poznanica, kad joj je muz umro. Deca su im ostala ovde. Neki od poznanika planiraju da se vrate kao penzioneri.

Bitne razlika razlika izmedju US i Evrope je nepostojanje granice u US. Imigrant moze da postigne sve, Da radi bilo koji posao, na bilo kojoj funkciji.

1 Like

Ali Dexteru treba za snalazenje bez diplome.

Iz licnog iskustva o americi ne znam apsolutno nista, al stalno citam o tome kako tamo ljudi rade po 3 posla da bi drzali glavu iznad vode. Jer se svi ti ‘jednostavni’ poslovi (bez diplome) placaju ispod minimuma za ikakav normalan zivot.

Zato me malo iznenadilo sta @marko_gts prica, da ce ti znoj i rad tamo doneti rezultate. Mislim, ne znam. Kosi se s onim sto citam o zivotu u Americi. Ovo sto je @Fabrizio_Tagliano rekao se poklapa – u velikim gradovima zivot preskup, u ostatku amerike naseobine odumiru.

Da se razumemo, ne uzimam niciju stranu jer sam neznalica. Al fascinantan thread za citati, u svakom slucaju! :slight_smile:

Cikago, mada cuo sam za vise slicnih primera.

Inace da imigrant tamo moze sve su apsolutno gluposti i verovatno si progutao propagandu o “americkom snu” , generalno nasih ljudi po Americi ima nekoliko stotina hiljada uglavnom ogromna vecina radi da prezivi , kao i ovde, ok imaju mozda vece plate ali kad pogledas koliko su tamo rezije, troskovi, zivota, usluge , dodje ti skoro na isto, pritom sto ti ljudi tamo rade kao roboti , ne zive vec samo rade i nema uopste vremena ni za druzenja, ni za neka poznantva, prijateljstva, veze, a kamoli sad za obilaske, putovanja, razgledanja, neke zanimacije, hobije i bilo kakvu duhovnu nadgradnju, a generalno jebo takav zivot.

Mislim ima nasih ljudi koji su tu i tamo uspesni ali to su uglavnom izuzeci. ogromna vecina ipak samo prezivljava i krpi kraj sa krajem.

Inace SAD su maltene zemlja treceg sveta, preko 50,60 miliona Amerikanaca zivi ispod granica siromastva, ono idu u javne kuhinje da se hrane , stopa siromastva je sve veca , sve vise ljudi bila isterano iz svojih rodjenih kuca jer nemaju vise para da otplacuju kredite, poreze…itd i sirom Amerike masovno nicu satorska naselja ili naselja gde ljudi zive u kamp prikolicama ( koji su ta bivsa srednja klasa), citavi gradovi su propali , oni koji su ziveli od industrije mahom na istocno obali kao Detroit koji je imao auto industriju, Pitsburg je imao silne celicane…itd, to je sve puklo i opustosilo od kad je industrija premestena u Kinu, Indiju, Pakistan…itd, blizu 70% Amerikanaca nema ni pasos a blizu 80% nikad nije putovalo van SAD, znaci jedno poprilicno zatupljeno, zatvoreno i izolovano drustvo.

Generalno tamo nije ruzicasta situacija ni priblizno kako to neki vide ili pokusavaju da predstave, cak naprotiv, pogotovo sad.

Jedini ajde da kazem uslovno receno pozitivni primeri za koje znam su uglavnom oni sto su isli kao studenti ili preko onog nekog programa, gde ih tamo zabace u neku zapizdinu u neki gradic koji ni preko Gugla ne mozes da nadjes (prakticni ni oni sami ne znaju gde su) , tamo eto kao radili neke poslice ne preterano teske tipa spasilac na bazenu, bejbisiterka i nesto slicno i kao ustedeli neke pare jer tamo gde su bili prakticno nisu i gde da ih potrsose i tu vratili se mozda za 6 meseci, godinu dana sa mozda 5 ili 10 hiljada steka i nemam pojma tu kupovali neke ajfone, neku garberobu i sta ti ja znam.

1 Like

Inace tamo jedino vredi otici ako imas nekog , neku rodbinu, prijatelje…itd , pa ti ono kazu , e ajde buraz mozes kod mene malo da odsednes , ajde naci cemo ti nesto malo da sljakas , znam neke ljude, pa ono malo da se finansijski podgojis, da posaljes svojima neki dinar ili da poneses, inace ovako da odes inkognjito, bez igde ikog , samo ranac na ledja i kao , e zdravo ja stig’o , to je onda bas jako tesko.

Inace cak i Amerika ima problem sa odlivom mozgova , jer brojni strucni kadar tipa lekari, inzenjeri, razni strucnjaci i ostalo masovno odlazi van Amerike i idu tamo gde je lagodniji zivot , tipa Kanada, neke razvijene evropske zemlje, Australija, Novi Zeland , i u one arapske zemlje bogate naftom tipa Kuvajt, UAE, Katar…itd.

Donose rezultate.

Minimalac je nesto vise od $7 na sat. Toliko sitno dobijaju samo srednjoskolci na prvom poslu, i to kad rade po kampovima na cuvanju dece. Uglavnom je pocetna plata, za nekvalifikovanu radnu snagu oko $10 na sat. Cene u supermarketima su slicne onima u Srbiji. Ponekad i nize. Ne menjaju se cesto. Godine 2008. sam placao 5 funti (nesto manje od 2.5kg) brasna $1.99, i sad placam isto to brasno $1.99. Cene goriva se menjaju sa cenom nafte. 2007. je galon (3.9 litara) bio $2.84. u Nju Dzerziju. Sada ga placam $3.05, u Pensilvaniji.

Stanovanje moze da bude veoma skupo. Zavisno od lokacije, i kraja. NY je skup. San Francisko je skup. Medjutim, kao sto marko_gts rece, ima delova koji su drasticno pristupacniji.

Znam ljude koji radi po dva posla, cak i tri. Medjutim, uvek su pitanju poslovi sa kratkim radnim vremenom. Odnosno, kratkom radnom nedeljom, pa se to nadoveze. Svi ljudi koji imaju dodatni posao na posao sa punim radnim vremenom rade to s razlogom. Uglavnom kao dodatni izvor prihoda.

U US je sasvim normalno nastaviti sa skolovanjem u bilo kom delu zivota. Dosta ljudi znam koji su dali otkaz na poslu, odradili magistarske ili doktorske studije, i nasli bolje placen posao. Takodje, promena posla je sasvim normalna stvar. Kad stignes do nekog nivoa u firmi, pregovaras o boljim uslovima, i ako ih ne dobijes, odlazis. Ukoliko si dobar u svom poslu, i svestan koliko vredis, ovo nije nikakv problem. Neko pravilo je da zaposlenom lakse da nadje dobar posao, nego nezaposlenom.

Promena karijere je takodje cesta stvar. Dodje do zasicenja, i potrebni su novi vidici. Ista stvar kao sa promenom firme. Malo doskolovanja, malo pretrage i gotovo.

Ukoliko neko dodje ovde, i ne ulozi u sebe, nego ostane na poslovima za koje nije potrebna kvalifikacija, nece mu biti lako. Dosta sveta ovde ide u tzv. Community college, odnosno “vecernje skole”, gde dobijaju validne diplome, koje se primaju na bilo kom radnom mestu. Radi se, stedi se, ide se u skolu, pa se napreduje.

Kad se dodje do nekih prihoda srednje klase (npr. ja pomocnim trenerima placam $35/sat), zivi se sasvim udobno. Ode se i na put, i na izlet, i u bioskop, i u pozoriste, i u muzej…

6 Likes

@Fabrizio_Tagliano

Odakle ti to da nema druzenja?

Ima. I sa Amerima, i sa nasima.

Opet, 10 godina u US. Nikog nisam znao kad sam dosao. Radio i radim u struci. Sta ces vise?

???

Potpuno je apsurno pricati o Srbiji kao zemlji gde se malo radi. Ovde jedva prezivis i uz rad, socijalni sistem nema, prekovremeno se ne placa, radimo najvise u Evropi, vise nego Turci koji drze negativan rekord. Dovoljno je videti da vikendom sve radi kakva je to drzava. Jadni ljudi.

Haha @mvasic 35$/h je vise od moje dnevnice. Srednja klasa u Srbiji je tuga bozija. Pa ja bih prao i sudove pevajuci za 10$ na sat. Ovde je legalni minimalac malo vise od 1e na sat, o cemu dalje da pricamo.

2 Likes

Nemoj @mvasic da pricas sa konkretnom pricom, mislim da je bolje da nam neki ovde objasne kako se zivi kod tebe xD
Pa dajte ljudi malo realnosti, pa ko god sebe cjeni kao poslovno bice radi “kao robot”, tj svoj posao obavlja kako treba. Samo sto tamo sa takvim poslom zive kao lordovi za nase uslove, ovde kod nas se sa “gospodskim” poslom kupi Punto ma kredit.

6 Likes

Po struci sam elektrotehničar multimedija
Od radnog iskustva imam kao rukovodilac magacina, radio sam na konstruisanju, rotora i statora za vetrogeneratore i trenutno sam kod jednog od naša 3 operatera prvo radio u cistomer care, sada u prodaji…

@Dexter995

Ja vidim dve opcije za legalan odlazak u US.

  1. nadji nekog manjeg (ili veceg) operatera ovde, vidi da li bi te sponzorisali za radnu vizu. H1B. Telekomunikacije u US imaju velike igrace (Verizon, Comcast, AT&T), ali i sijaset malih, regionalnih, i lokalnih. (Baci pogled ovde: https://www.cabletv.com npr.). Odnosi se i na TV, i na telefoniju. Moguce da neko od njih bude zainteresovan. Posaljes sto vise mailova, neko ce i da odgovori.

  2. apliciraj na lutriji za zelenu kartu. Ovo je, po meni, teza varijanta. Inace, nije u pitanju prava lutrija, nego se gledaju profili koji im trebaju.

U US je potpuno normalno nuditi sebe i svoje usluge. Tipa “ja znam da radim to i to, jako dobro poznajem i ovo”. To se prihvata kao pozitivno. Cekanje da te neko primeti nije na ceni. Jako je bitno kako sastavis pismo kojim ostvarujes prvi kontakt. Mora da ubedi nekoga da ti odgovori. Moras da ih ubedis da ce im se isplatiti da te dovedu. Diplome sluze da otvore vrata, i nista vise. Na svakom ozbiljnom razgovoru poslodavac ce staviti tvoje znanje na proveru. Prakticnu.

Nije lako, medjutim meni se isplatilo. I gomili drugih ljudi koje znam. Generalno, nemas sta da izgubis.

7 Likes

Hvala svima na savetima, mišljenjima itd… Pogotovo @mvasic i @marko_gts koji su govorili o ličnim iskustvima…

Kanadu takođe razmatram kao opciju, mada bih pre u usa…

Pokišaću da sledim savet @mvasic ali ću razmotriti još par opcija…

2 Likes

Kako funkcionise emigracija kad su programeri u pitanju? Zavrsavam FON uskoro (valjda cu), a vec imam odradjenu praksu u jednoj firmi i 4-5 projekata iza sebe tokom studiranja (front-end, back-end, iOS i mini data-science projekat)