Xbox Scorpio nije za one koji nemaju 4k televizor

Odlučio sam da objavim ovo kao zasebnu vest, jer je očito mnogo bitna (barem po meni) nego da istu podelim u Xbox Scorpio temi. Ovo dosta menja moj pogled na celu stvar, jer očito ispada da je ovo zaista samo namenjeno svima onima koji kukaju kako je Xbox One isuviše slab u poređenju sa drugim konzolama. Interesantna su vremena pred nama gamer-ima, u to sam ubeđen.

Still running a 1080p TV? Then you should forget about buying Xbox Scorpio.
That’s the message from Xbox boss Phil Spencer. He was asked by Eurogamer about the thinking behind announcing the new Xbox One S only to an hour later reveal a brand new machine, Xbox Scorpio.
“You should buy [the Xbox One S], because Scorpio is not going to do anything for you,” Spencer said after asking the reviewer what TV he had – in this instance a 1080p set.
“Scorpio is designed as a 4K console, and if you don’t have a 4K TV, the benefit we’ve designed for, you’re not going to see. Clearly, you can buy Scorpio, and if and when you decide you want to buy a 4K television to take advantage of the increased performance, obviously the console will be ready for you. For us in the industry, it’s easy to think that most power is always the thing that wins. If you look at last gen, what won? The Wii won. The Wii sold more than we did on Xbox 360 and the PS3, and it wasn’t the most powerful console out there. Price is critically important. Wii was a good price and it had a great experience.”

“Scorpio is for the person who’s got a 4K television, who’s really focused on 4K gaming. It’s going to be a premium price over what we’re selling this one for, and both of them will exist in the market at the same time. Scorpio is for your 4K gamer. And that’s what we designed it for.”

It was speculated yesterday that while it seems Xbox Scorpio will have a quite significant power advantage over PS4 Neo, that advantage will come at a cost – that literally being the cost, which could be some $100 more than Sony’s new machine."

Izvor: http://www.mcvuk.com/news/read/spencer-scorpio-won-t-do-anything-for-you-if-you-don-t-have-a-4k-tv/0168577

Dodato:

1 Like

Old. Već je demantovano. MS neće zahtevati od developera da Scorpio igre budu u 4K.

Phil has made the following statement:
Game developers will be able to use Project Scorpio’s 6 teraflops of GPUpower in any way they wish, and won’t be forced to hit a native 4K resolution, head of Xbox Phil Spencer suggested in a video posted earlier this week.

Speaking in the video (below), Spencer explained that Scorpio is a "6 teraflop gaming machine, which will be a great gaming machine for true 4K gaming, giving you a native 4K frame buffer so you can see games in all their beauty.

“Or,” he continued, “if developers want to use those 6 teraflops in other ways they’re free to do that.” Spencer’s comments suggest that developers may be able to use Scorpio’s additional power to deliver more visually impressive games at a lower resolution, rather than be forced to render at native 4K."

1 Like

Evo i link
http://www.videogamer.com/news/developers_can_use_scorpios_6_teraflops_however_they_wish_says_spencer.html

Opusti se :smiley:. Kontam da će samo mali broj igara biti u 4K a lično bih više voleo da igre budu u 1080p sa nasviranom grafikom.

2 Likes

Nisam se ja dovoljno dobro izrazio. Ja sam uprkos svim tvrdnjama očekivao da će igre na Scorpio konzoli izgledati bolje na 1080p televizoru nego što iste izgledaju preko Xbox One konzole. Očito to nije stvar, barem se tako da zaključiti, jer ako će moja igra izgledati isto (nećemo da cepidlačimo, ne baš isto, ali 90% isto, ako ne i više) na 1080p televizoru bez obzira na konzolu, onda ok, superiška, nema potrebe za paljenjem lomača i za anarhijom :laughing:

1 Like

Oh moj boze danas sam tek u Easy Allies apdejtu saznao za ovaj poslednji PR fail Fila Spensera.

Ok je to sto nece da primoravaju developere na 4K, to bi bilo malo ekstremno cak i za MS. Medjutim iz ovih izjava meni je sada jasno da ce njima 4K gaming itekako biti fokus. Tesko je poverovati da head MS divizije daje ovakve izjave bez ikakve ideje a onda samo radi damage control PR.

Pitanje je dakle da li ce i 3rd party developeri koristiti 4K. Bojim se da ce developeri da prigrle 4K prosto zato sto im omogucava da koriste postojece endzine koje mogu samo da podignu na 4K. Nece im ni trebati nikakav “neo/scorpio” mod. Samo veca rezolucija, jedna ista igra u full hd i 4K. Biznis logika je da dve verzije povecavaju troskove za razvoj i testiranje koji su ionako skoro neodrzivi. Vise poligona i detaljnije teksture, veci otvoreni svetovi zahtevaju i proporcionalno vise ljudskog rada, koji mnogo kosta.

Anyhow koga zanima Easy Allies reakcije na ove PR budalastine… premotajte na 22:00 :smiley:

U sustini, pricamo o potpuno 3 razlicite stvari:

  1. 4K vs Full HD
  2. 60 fps vs 30 fps
  3. High vs low graficka podesavanja

Poslednja opcija je ubedljivo “najskuplja” za developere, ergo, mislim da ce biti i najmanje popularna.

Definitivno su trebali bolju PR spiku da usklade a ne naknadno da pojašnjavaju stvari (već smo par dana nakon E3 pisali o ovome za 4K televizore). Najgore je što se ovi iz MS uhvate za neki detalj koji je u nekim idealnim uslovima ostvariv/izvodljiv/realan i onda se drže toga ko pijan plota, kao da publika nije dovoljno tech pismena da skonta stvari o kojima se priča.

Ovaj drugi deo posta je zanimljiv

Pošto su igre back/forward compatible developeri moraju (barem u multiplayeru) da zadrže osnovni experience da bude isti o to znači isti framerate, dok ostale stvari (1080p/4k) i High/Low settings tu nisu presudne. Za single player je i framerate manje više nebitan, možda da u Neo/Scorpio verziji ostave opciju da se igra potera u 30 ili 60 fps.
Nisam siguran zašto bi im bio problem dva settinga za konzole, pa na PCu se oduvek sa tim developeri susreću, a danas retko koja igra izlazi samo za konzole.

Ako zelis da odrzis current gen relevantnim uz minimum ulaganja bolje je da samo dignes rezoluciju ili fps. A posto mnogi i ne vide razliku izmedju 30 i 60 fps, a uz to i nemaju 4k tv, ostace savrseno srecni sa current gen generacijom. Ovaj scenario nisam predvideo moram priznati, ali se sada cini kao solomonsko resenje i logicno objasnjenje da ce Neo/Scorpio biti “samo” premium opcija i da ce konzole mirno koegzistirati. Drastican vizuelni apgrejd u Full HD je mozda ono ljudi zele od nove konzole ali to mozda ipak nije ono sto ce dobiti. Naravno da to zavisi od developera i naravno da ih MS i Sony nece ograniciti ali PS4/XO userbase je preveliki bi se ignorisao. Zato mislim da ce nove konzole biti pre svega zaista kao sto je Spencer naveo 4K (i VR) masine. Identicnu situaciju imamo i na PC-u. Ako hoces 4K ili VR treba ti nekoliko puta jaca masina za potpuno ista podesavanja nivoa detalja. Dok su ljudi sa full HD monitorima savrseno srecni. To ce svakako usporiti prihvatanje nove konzole, al ce s druge strane omoguciti laksi razvoj developerima i bezbolnu tranziciju current gen userima.

Evidentno je a o tome smo vec pricali da i MS i Sony zele da postanu Apple/Samsung u svetu konzola. I ovo je jasan primer.

Umesto da se fokusiraju na true 1080p a ne 900p i slicno i da frejmove zakicao za 60, oni se zajebavaju sa VR i 4K gamingom. Brate mili pre nego sto predjes na 4k usavrsi 1080

1 Like

1080p je usavrsen godinama prije. Samo ne na konzolama :smile:

Slazem se u potpunosti, radije bi da igram ali kako treba u 1080p / 60fps , nego da mi se igra muci, pati - radi krzljavo u 4k / 30fps .

Developeri na Scorpio konzoli neće morati da ganjaju 4K, tj nije obavezno. Verovatno će gomila naslova biti u 1080p sa svim grafičkim praporcima (ne znam kako da drugačije kažem bells & whistles lol) uključenim. 4K rezolucija za neke indie igre.

2 Likes

Ne svidja mi se ovaj mid gen upgrade. Koji je njima zapravo cilj sa PS Neo i Scorpio? Da razvuku sliku na 4k i da se igra na 30 fps? Umesto da ove konzole budu “next gen” i da teraju 1080p 60 fps…ne ne ne nama treba 4k gaming sa 30 fps iako ni na zapadu ni u svetu jos uvek nije standard imati 4k televizor/monitor. Ako igre budu 1080p, imace sigurno napucanu grafiku…ali ce to i dalje biti 30fpa jer mora biti jednak i na xbox one i na scorpio zbog kompetitivnosti u multiplayeru.

Nije mi jasno, zasto patite za 60fps, kad 90% sadasnjih igara na konzolama radi ispod 30fps?

'ebo ti takvu optimizaciju…

Pa bas zato i patimo za 60 fps

1 Like

Većina razvojnih timova misli da je bitnije da ubace što više efekata da bi grafika delovala interesantnije prosečnom igraču nego da se maltretiraju oko optimizacije za 60 fps.

I sa boljim hardverom će pre gedati da dodaju neki efekat nego da optimizuju za 60fps.

Nemas ni stabilnih 30 a patis za 60. Logika…

Like za praporce!

2 Likes

Malo je suludo pricati o 4K rezoluciji kada filmove i prakticno sav ostali sadrzaj u 4K jedva da mozes naci. Sve stize na kasicicu. Od kako su pokrenuli ovu temu sa prelaskom na mid gen i 4K rezoluciju, prvo sto mi je palo na pamet su bili filmovi i koliki je njihov broj. Na moje veliko iznenadjenje - brojka do sada izbacenih filmova ne prelazi 100-150 i vecina je samo preradjeni stari naslovi. O nekom 4K 3D filmu nema ni reci, mislim da kolicina podataka za njega bi bila enormna i da ne bi stao na jedan BR disk. Tako da sva ova prica o igrama u 4K ne pije vodu. Nema smestajnih kapaciteta na diskovima da bi se to moglo isplatiti. Zamilite samo neku od open world igara sa 4K teksturama, mislim da bi ona zauzimala daleko vise od 40-50GB, recimo barem 3-4 puta vise. Ko zeli od nas da skida igru od 150GB neka digne ruku :slight_smile:

A koliko takvih igara moze da stane na vas HDD :slight_smile:

A koliko od vas ima 4K televizor i ce ga imati u blizoj buducnosti?

Muslim da je ovo vise marketing budalastina, nego nesto sto ce stvarno biti realno iskoristiti. Konzole ce biti brze, ali igre ce biti 1080. Samo se nadam da ce biti sa daleko kvalitetnijom grafikom i efektima, kao i da ce moci da izguraju malo vise sadrzaja. Probajte Neverwinter - F2P je igra i MMO RPG. U samom gradu, koji je velik i prenaseljen svime i svacime, uz gomilu igraca, dolazi do takvog seckanja na PS4 i ocigledno je da nema snage konzola da izvuce sadrzaj kako treba. Ako se udaljite na manje tnazitna mesta, vec se oseca rasterecenje. Ovakve stvari treba popraviti uz dodatak snage. A 4K konzole (NEO ili Scorpio) dok ne dobjemo HDD od 10TB ili vise uz mnogo mocniji procesor/grficku, treba smatrati samo kao upscale opcju sa 1080 na 4K.

Pre malo si rekao, 150GB je smesno za 4k sadrzaj, ja bi prvi skidao 4K igru od 150GB.
Jedan obican dokumentarac od 45 min. u 4K(ne pricam o Hevc/265 formatu) ti ima 305GB , pa ti vidi, tako da ne bi bas rekao da ce 4K igre imati samo 150GB.