XBOX 360 vs PC!

Ovde istina ima argumenata koji su validni, ali tvoje izlaganje u celini je zaista problematicno. Kao prvo, medju argumente pro PC si uvukao i neke tvrdnje koje su cisto subjektivne prirode- npr prednost PC ekskluziva nad konzolnim. Takodje, argument o tome kako se za novac koji bi se potrosio na LCD i XBox moglo kupiti sta ti dusa prohte je veoma povrsan jer se kao oponent Xbox/LCDu postavlja nesto sto je upotpunosti nedefinisano. Moramo da znamo o kakvoj konfiguraciji govorimo kako bi smo mogli da uporedimo kako njene performanse u odnosu na 360, tako i njenu isplativost na dugi rok, sto bi u ovom slucaju bilo barem 7-8 godina.

A sad ovo konzolasima i nizim standardima. Ja mislim da bi moderni psihoanaliticari i antropolozi trebali da skacu od srece jer se izgleda pojavio novi faktor za koji bi mogli da povezu kompletan razvoj ljudske licnosti. Nekad se to radilo na osnovu oblika lobanje, maljavosti tela, pa da li je majka bila laka na prutu ili ne , pa onda da li si arijevac ili nisi, a u buducnosti ce se izgleda kao glavna determinanta psiholoskog razvoja licnosti uzimati to da li igras Crysis 2 za kompjuterom ili na Xboxu. Ljudi moji, ako svi imamo Xbox (ili PC) u sobi, ne mora da znaci da nas je isti caca pravio. Svako ima svoj licni ukus i odnos prema igrama.
Uostalom, sta je to “kvalitet” kada se prica o igrama ? Meni licno je neprikladno da se na nesto sto se u potpunosti oslanja ja subjektivni dozivljaj svakog pojedinca ponaosob primenjuju kategorije i mere vezane za egzaktne nauke.
Konkretno se jedino moze pricati o broju poligona, kvalitetu zvuka i sl. ali tesko da se ti faktori mogu uzimati kao kljucni za taj takozvani kvalitet igre.

Da bi neko neko uz svoju delatnost mogao da prilepi epitet “profesionalni”, on mora od toga i da se izdrzava. A taj luksuz ima samo nekolicina Koreanskih Starcraft igraca koji se mogu na prstima nabrojati. A ni oni ne zive neposredno od igranja, vec od promocije raznoraznih sporednih proizvoda. Zapravo, celu tu pricu o profesionalnom igranju je kroz gaming casopise pokrenuo Activision/ Blizzard u cilju promocije Starcraft 2. U stvarnosti, profesionalni gaming je najobicniji mit.
Eto ja hocu da se bavim profesionalnim igranjem. E sad, profesionalnim igranjem cega ? Gde mogu da se naucim tom zanatu ? Ko ce da me trenira? Po kom programu cu da treniram ? Odakle tom treneru sertifikat i zvanje “trenera” ? Kako se zove ta liga ? Ko je organizuje ? Koje je udruzenje nadlezno za Srbiju? Kako su moja primanja zakonski regulisana ? I na kraju krajeva, gde je ta publika koja ce da placa kartu da gleda par nerdova kako ubijaju cikice na ekranu :smiley: ?
Izuzev nesto malo ozbiljnije organizacije u Koreji, u svetu ne postoji pro gaming scena. Postoje samo manifestacije takmicarskog karaktera, koje se obicno desavaju uz neki veci sajam,a ciji je glavni cilj zapravo promocija igre ili nekog hardwarea. I na njoj ne ucestvuju nikakvi profesionalni igraci u pravom smislu te reci, vec malo posveceniji fanovi igre pre svega zeljni slave, dok su novcane nagrade tu sasvim sporedna stvar.

A i ovom drugom slucaju ti argument ne stoji, i to zbog pitanja koje si postavio na los nacin. Odnosno, kroz pitanje si navodio na tezu koja nije ispravna. A to je da se samo na jednoj platformi moze ozbiljno takmiciti. Danas se na tim takmicenjima igraju igre sa svih platformi. Kada je Xbox 360 u pitanju, tu su takmicenja vezana za Halo, Guitar Hero i Forza Motorsport serijale.

Unapred se izvinjavam sto cu u ovoj prici pomenuti i trecu stranu ali idemo redom:

Jbg ljudi… ko vam je kriv sto u startu niste odmah napravili konfiguraciju pa posle svakih godinu i po menjate samo graficku. Vec vidim… udari vas vrbopuc kad vam cale kaze: E sad imamo para… pa cemo videti da uzmemo NEKI racunar. A vama skoci adrenalin pa samo daj daj… ako moze sad, odmah… ili u medjuvremenu :slight_smile: E onda stigne PC u onim skrnavim kineskim plasticnim kucistima, po mogucstvu sa “hromiranim” detaljima i jung jang napajanjem. Dobro napravljena i osmisljena konfiguracija PC-a ume da potraje i 5-6 godina. Molim vas nemojte me sad pitati da vam sastavljam konfiguraciju… jer ja sam moju sastavio pre tri godine i ne razmisljam jos sigurno godinu dana ista da menjam pa ni ne pratim hardware ali sajtova koji vam mogu pomoci, kao i meni imate more. Prvi Tom’s Hardware. I garantujem necete potrositi vise od 500 eura a imacete jako dobar PC. Jeste skuplje od Box-a… slazem se ali pomislite na mogucnosti i sta sve dobijate uz tih 250 eura vise.

Ono sto mene najvise nervira kod XBox-a… Box je lepa igracka… ali na zalost SAMO igracka. Zakljucana sa svih mogucih strana sa samo par funkcija. Cak ti ni USB ne daju full da koristis. Uz to, ljudi se plase da koriste neke funkcije tipa video, audio jer je kvarljiv. Da se ne ajka laser. Da ne pominjem cuvena crvena svetla. Pokvarice se pa kuku nama. Na stranu to da zivimo tu gde zivimo pa nam je to jos dodatno KUKU.

E sad treca strana…

Od skora sam postao vlasnik Sony-a. I kao sto sam vec prokomentarisao na jednom topicu… much better. Mogucnosti su vece. Konzola je vise user friendly. Nekako… nije samo igracka. Jbt… na Boxu nisu mogli da stave ni najobicni prokleti browser da mozes po netu da surfujes. Iskreno… jedino sto mi je na boxu bolje je kontroler i LIVE (sama organizacija servisa)… PSN je malo zbrda zdola ali je FREE… kupite igru i ne placate vishe nista. Hej… multiplayer igram kad hocu i ne razmisljam… i da napomenem… nisam jos okusio lag.

Moja prijateljska preporuka… ako ste vec zagrizeni konzolashi… defo Sony ! Kod Pekise i dreste kesu.

Toliko od mene. Uzivajte u onome sto imate.

Tacno tako, pro gaming postoji samo zato sto proizvodjaci periferija i komponenata sponzorisu takmicenja i to je stvar tradicije. Ali daleko je to od zlatnog doba kada su harali Quake, UT, CS, starcraft… Vec nekoliko godina PC “izvlaci” samo MMO.

Moji dani igranja na PC-ju su davna proslost, ali secam se dobro kakvo sam olaksanje i “kvantni skok” doziveo kada sam presao na Xbox 360 pre 4 godine. Odjednom zaista “sve leti” sa maksimalnim detaljima o kojima i ne moras da razmisljas, cak i neverovatno brzo ucitava sa DVD-a… Tek tada sam shvatio koliko te tehnologija, windows, drajveri i razne gluposti opterecuju i otudjuju od samog igranja. PC ima smisla samo ako stvarno imas dovoljno novca za apgrejde i zagrizen si za PC-specificne zanrove kao sto su FPS ili strategije. A elitisticki stavovi PC geekova su stvarno komicni…

kao sto sam vec rekao, za igre konzola, xbox ili sony, licni izbor, komp imam jak ali sluzi u druge svrhe od kako imam box nisam upalio ni solitaire na njemu, ali ga zato koirstim za 3d obradu, video obradu i slicne stvari koje zahtevaju jak cpu, tako da ono sve je vec receno…

e vidis ovako ja sam bio pasionirani FPS-ovac na pc-u, od kako sam uhvatio gamepad u ruke, izvalio sam da mnogo blje igram na njemu nego misem, cudna stvar ali tako mi vise nekako lezi… sta znam zasto, bas sam black ops probao na pc i na boxu, bolje sam igrao na gamepadu nego misem…

naravno sve je stvar navike, u mom slucaju ispada da bolje igram na gamepadu iako igram preko 15god misem :smiley:

Ljudi PC je vrh stvar! Extra je za igranje MMO-ova i ostalih stvari, sve to stoji (da ne spominjem da su mis i tastatura majka FPS-a), ali na licnom primeru, ja sedim za stolicom i igram ovaj komp ko kreten. A Xbox prvo sto je mnogo mobilniji, drugo sto je mnogo bolji za drustvo i trece jbt izvalis se u fotelju plugujes u TV i igras konzolu covece ono sto je predvidjeno za igranje! Dakle PC je do jaja ali ako oces da se igras u drustvu ili sam i to onako opustencija, igraj se na konzoli. Simple as that.

Neznam za vas ali ja igre uopšte ne palim na računaru jer mi je malo kretenski kada već imam x360 i wii i uvijek će konzole biti za igre a računar je za nešto drugo…Čist primjer je taj što roditelji uvijek padaju na foru treba mi računar za školu i zato je na našim prostorima najviše pc gaminga mada sve više i više konzole preuzimaju i te pc gamer-e :smiley:

PC je generalno vrh stvar. Ti mozes i PC da prikacis na LCD pa da se izvalis na fotelju i pikash. Wireless tastaure i misevi su odavno izasli iz egzotike. Najveci problem kod PC-a sto se tice nas gamer-a jeste sto ga piraterija unistava pa developeri ne razmisljaju puno o njemu kao platformi. Odavno vise nije referenca za pravljenje igara. Ja sam se recimo bas iznenadio kad su rekli da ce prilikom pravljenja Battlefielda 3 iskljucivo i prvenstveno misliti na PC. I sve one filmice koje sam gledao za BF3 su igrani na PC-u. Eto recimo bas u toj igri jedna od prednosti PC-a je sto ce na PC-u biti mape za 64 igraca. Ajd Sony moze 32. Nije ni to toliko lose. Ne znam koliko ce biti max na Box-u. 24 player-a… a mozda i tu uspeju da naguze 32. Who knows. Samo da igra konacno izadje :slight_smile:

Sad imam problem, igram na nekoj staroj kutiji od TV-a i kad igram Assassin’s creed ne mogu da procitam ni subtitle ni tutoriale, sve se slabo vidi! Ne znam sta da radim!? Za koliko para moze da se uzme neki LCD, ili tako nesto samo da nije kutija?? Ovako je stvarno ne igrivo!

Mozes da nadjes lc tv od 32" za 30-35 hiljada vec,ali ako nemas puno para za neki veliki LCD tv,bolje uzmi neki monitor oko 22-24".Imas sada razne za 10-15 hiljada sa integrisanim zvucnicima.

Da Spam je u pravu… ako ides na monitor onda obavezno sa integrisanim zvucnicima.

Muci me dilema…Graficka i procesor za PC ili Xbox 360…Cuo sam da u skorije vreme(1-2 godine) izlazi nova generacija Xbox-a…Pa vas pitam,da li se isplati uzimati Xbox sada ili cekati novu generaciju?

evo ti vrlo prosto objasnjenje, uzmes CPU i VGA za komp puknes jedno 300 evra sigurno ako ne i vise i opet nema tih igara koje ima na boxu, nesto mora da secka da ne radi lepo, uzmes xbox puknes 250 evra mozda i manje zavisi gde uzimas, igras sve zivo sto ima na pc a da ti ne secne nista a pritom sve isto izgleda, jos imas i one igre koje nema na PC…

my 2 cents

Ps3 je mama :slight_smile:
pa onda box,a jos sam sad uzeo i kinect za njega tako da :smiley:
a pc ,ehh pc,koristim ga samo za net,neke programcice,i za stream filmova na konzolu.Pre dve godine sam stao da ulazem u njega,i sacuvao dosta para.
moj glas ide konzolama!

I ja sam bio u istoj dilemi. Odabrao sam Xbox i nisam se pokajao.

Moja je dilema da li da uzmem konzolu,kada uskoro izlazi nova…

Cek, tebi je uskoro godina-dve? Ajde ovako, kad zavrsis sa boxom, tj kad ti dosadi, prodaj ga i dobices nazad bar 100e. A za dve godine graficka koju si sad uzeo nece valjati k…i da, i kad izadje novi box, stari ce biti aktuelan jos neko vrijeme, tako da mislim da dileme nema. Ali ti ocito trazis nekog da se slozi sa tobom da uzmes graficku :slight_smile:

Moje vidjenje ove teme :

XBOX 360

  • cijena
  • bezicni gamepad
  • Live
  • no cracks
  • Kinect
  • eskluzive za xbox 360
  • JTAG
  • AP 2.5
  • novi disk format “?” (? - nepoznato)
  • narezivanje na diskove
  • stalna borba pirata i MS-a koja uzrokuje izbacivanje novih FW-ova
  • Live se placa
  • stare konzole pate od RROD-a
  • vijek trajanja (predvidjeno je da igre izlaze za xbox360 do 2015 mada…)

PC :

  • Windows je bila i ostace najveca i najbolja platforma za razvoj igara
  • DX11
  • tastatura i mis
  • raznovrsnost
  • ama racunar je to…
  • cijena (mislim na jake masine)
  • ekspanzija CPU i GPU (sta danas izadje, sutra je vec prevazidjeno)
  • crack-ovi
  • virusi
  • razni drugi problemi

Moj slucaj :

Kupio sam Xbox360 jer sam bio budzetski ogranicen (oko 350e). Racunar mi je star 5-6 godine i tad kad sam ga kupio bio je najjaci nadaleko (7600GT platio oko 250e + AMD Athlon 3200+ …) a sad taj isti steka na sve i jednoj mogucoj igri (koja je skoro izasla i iole izgleda dobro). Za 360e mogao sam uzeti onako - solidni PC (samo kuciste) ali sam se odlucio na Xbox jer mi je dopidilo da stalno stimam Options - Video - All Low i onda moli Boga da krene normalno i na T220 da igram na 800x600 ili 640x480!!! Ovako upalim TV (plazma 37’), upalim xbox, udaljim se jedno 2-3m, otvorim pivu, sok ili sta vec imam za cugati u kuci, nadjem nesta za grickat, zaebavam ukucane s onim “pazi kabal”, uzmem jastuk i deku i pruzim se koliko sam dug…ma milina

Razmislite dobro sta cete i kako. Ja se nisam ni najmanje pokajao a ako vec imate jedno 800 - 1000e onda uzmite masinu boli glava i mirni ste jedno 5 godina sto se tice igrica

Veruj mi,ja jedva cekam da me neko ubedi da uzmem Xbox,posto je i meni dosadila graficka/procesor/ram kupovina svake 2 godine…