XBOX 360 vs PC!

Izvinjavam se unapred ako je ova tema vec postavljena! Imam nameru da kupim XBOX 360, i posto nisam dovoljno upucen u sve mogucnosti ove konzole, hteo bih da pitam da li ona moze da odigra ulogu PC racunara, sa aspekta interneta i multimedije! Koliko je ona prakticna za ove stvari pored mogucnosti igranja video igara? Neke prednosti i mane u odnosu na racunar! Hvala unapred!

internet browsing NOPE, multimedia (video, audio, pics) to moze…

glavna prednost NE SECKA ti nista, igras se kao covek, imas igre koje nikad nece izaci za PC, sta god da izadje ide prvo za xbox pa tek onda za pc, odlican MULTIPLAYER

mane… hmmm jedino to da grafika nije bas na nivou PC-a po lepoti ali ako se zavalis na vise od 2m od tv-a (mislim na LCD, LED, bla bla) ili monitora neces da primetis nista

u prevodu ne moze da zameni PC nikako, ali zato ces slatko da se izigras pa cak nekad da upotrebis i kao multimedia plater ako te mrzi da palis komp i slicno

i uzmi u obzir da igre na xboxu izgledaju ko na konfiguraciji od minimum 300 eura a konzola je stara vec skoro 6 godina a duplo manje kosta…

Akiris je objasnio…

Kupis xbox i racunar neki najjeftiniji cisto za net i muziku i ispadne ti jeftinije nego da uzimas komp za igranje koji ces platiti duplo vise… + sto xbox ce trajati jos koju godinu bez zastarevanja,a taj komp bi morao da budzis za koju godinu…

PC… ako pametno ulozis (prosetas po par sajtova, pogledas sta profesionalci preporucuje za razlicite cenovne rangove, procitas razne testove, vidis sta ljudi komentarisu) trajace ti dugo… samo grafiku menjas. Ja sam moj racunar sklopio zahvaljujuci Tom’s Hardware-u i jos jednom sajtu… na zalost ne secam se imena. Evo traje vec tri godine… samo sam grafiku menjao JEDNOM i evo primera: novi Crysis 2 plus Fraps (koji spada u video capture koji bas jedu resurse) … radi samo tako. Ok je XBox za zabavu to stoji. Steta sto referenca za pravljenje igara nije vise PC vec konzole koje realno ne mogu da izvuku to sto moze jedan PC. Zbog toga i nemamo nista spektakularno novo u svetu igara i grafike… osim ako nije PC exclusive a to… ja se ne secam kad je nesto bilo PC ONLY. Steta sto “ubijaju” PC zbog konzola.

Well, mnogo je razloga zašto PC više nije vodeća platforma a tome ima više od desetak godina.

Pre svega, zapadni svet (USA, UK) i Japan su konzolno orijentisani, najviše zbog kulturnog i životnog stila koji se generacijama nasleđuje, počevši od NES boom-a. Takođe to su i najveća tržišta za video igre, negde oko 80-85% globalnog marketa. Kada imaš takav odnos, većina izdavača i razvojnih timova gleda tamo gde ima najviše kolača.

Takođe, na PCu je piraterija default. Naravno postoji i na konzolama, ali je to u mnogo manjem odnosu nego na PCu, a prisutna je i u gore navedenim regionima, što je u slučaju piraterije na konzolama neuporedivo više. Ako će moja igra biti mnogo manje piratizovana na konzoli, zašto ne bih onda tu igru pravio/optimizovao za tu platformu?

Visokobudžetne igre, poput Black Ops i Battlefield-a mogu da podnesu visok procenat piraterije ali recimo igra poput Ninja Gaiden ili Enslaved bi prošla katastrofalno na PCu (Enslaved je bio osrednji i na konzolama).

Kada slušam većinu PC igrača, oni su u istom fazonu, da im treba AAA igra kako bi je “skinuli i pičili”. Naravno, isto je i za konzole, posebno na ovim prostorima, ali je stvar u tome što je PC piratski sindrom rašireniji u svetu i ima veći globalni uticaj.

I veoma bitna stvar jeste raznolikost gaming platformi, jer pored HD konzola (X360/PS3), Wii-a postoje i prenosne PSP/DS/3DS opcije, zatim iOS platforme, mobilni telefoni i Android, kao i HD “light” servisi poput XBLA/XBLIG, PSNa i WiiWare-a. Ah da, tu su upgrade-i za konzole u obliku Kinect-a, Move-a i Wii Motion+. Kada je PC u pitanju, imamo poplavu MMO naslova, Facebook igara, indie i free igara.

U današnjem vremenu, iako PC jeste najjača platforma i superiorna za gaming (po pitanju grafike, brzine, zvuka, itd) glavno pitanje jeste koliko je isplativa izdavačima i razvojnim timovima. Veliki izdavači računaju na zaradu na konzolama a PC im je dodatni cash-in.

Crysis se smatra najvećom do sada PC igretinom koja je dobro prošla na tržištu a opet drugi deo izlazi i za konzole, demo je prvo bio na XBL a tek nedeljama kasnije i na PCu.

I na kraju, treba da razumemo ljude koji te igre prave i objavljuju - oni to rade zbog novca, to je njihov posao i naravno da će uvek ulagati tamo gde mogu da dobiju najviše. Nažalost, takva klima trenutno nije na PCu, iako neki primeri, posebno preko Steam servisa naprave zapažene rezultate i proći će dosta vremena dok se ta praksa, pre svega kod ljudi koji prave igre promeni.

Kinetic moze da se pokrene na Windows-u (kako i nebi kad je XBox ustvari PC samo strpan u drugacije pakovanje) i pitanje je samo vremena kad ce i to krenuti u zvanicnu prodaju (Kad moze Wii kontroler na Windows gde nece Kinetic)

Piraterija kao glavni problem jeste poprilicno ubila PC ali mislim da ce isto tako proci i konzole. Jer se BUM deshava i tu. Na kraju krajeva svestan si i sam da i za konzole imas da skines igre i uzivas u njima par dana pre njihovog zvanicnog izlaska. Koja god da je konzola u pitanju. Tako da piraterija kao razlog za ubijanje PC gubi polako svoju opravdanost (ne kazem da nisi u pravo za pirateriju samo kazem da i konzole polako postaju PC sto se tice piraterije)

Kad smo se vec dotakli Crysis-a…

To sto je Crysis demo izasao prvo za XBox ne znaci nista. Vrlo je moguce zbog implementacije nekih stvari koje konzole ne mogu. Recimo Psyhic. Jos sam na Mirrors Edge-u video sve prednosti Psyhic-a i sta on donosi u odnosu na recimo XBox verziju. Posle Box verziju nisam ni palio :slight_smile:
Ja recimo verujem da ce Crysis 2 na PC biti duplo tehnicki bolji od verzija za konzole.

Zato je govorim i ovde a i na stranim forumima. Drzte se ljudi PC-a. Ne zanemarujte ga totalno. Konzola dodje i prodje… a PC… ako nista drugo jos uvek moze da otkuca dokument… da sluzi za surfovanje, slusanje muzike, gledanje filmova, rendanje vide-a i jos puno stvari cak i ako je 10 godina star. Za konzole… kad prestane support… jedino za mushemu sluzi :slight_smile: E ta ogranicenost konzola ustvari meni najvise smeta.

Za one koji me ne znaju… i da me ne shvate pogresno zbog gornje price… posedujem XBox360 i uzivam u njemu ali znam da je prolazan (Uzeo bih i PS3 ali nisam lood da dajem 150 eura vise da bi dobio blue ray reader a za te pare mogu da uzmem Nvidiu ili Ati-ja koji prase obe konzole zajedno)

Mali off, ali kaze se Kinect, ne Kinetic :smiley:

Well ako imas jtag koji kosta 35 eura i xbox mozes da koristis kao OS(linux) i da kucas dokumente.Glavni problem je RROD batem sto se tice xboxa.

a sta je jasper?

To je sada ubrzo sto se tice Microsoft-ovog Kinect-a i Sonyevog Movea,Microsoft je objavio kako ce vec na proljece objaviti Kinect Software Development kit ili “SDK” za Windowse
Izvor:Kinect for Windows SDK to Arrive Spring 2011 - The Official Microsoft Blog ? News and Perspectives from Microsoft - Site Home - TechNet Blogs
Ne samo Kinect nego i Move se sprema za PC podrsku,sad prosli mesec na Games Developers konferenciji u San Franciscu Sony je prezentirao svoj projekt “Move Server”,radi se o podrzsci Move kontrolera na PC-u.

@Akiris
Potpis

P.S.
Citao sam da na Jasper ploci do sada nije zabilezen niti jedan RROD,mozda i je ako je nek me neko ispravi.

Ali to nije tačno. Kod nas jeste tako ali mi, generalno istočna Evropa smo potpuno zanemarljivi u globalnim okvirima, tj ako gledaš pirateriju na konzolama. Stvar je u tome što je piraterija na PCu globalna pojava a na konzolama regionalna, i što je najbitnije ti regioni su nevažni u svetskim tržšnim okvirima.

Piraterija PC >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Piraterija na konzolama. Da je trend takav, da se piraterija na konzolama bliži pirateriji na PCu, zar ne bi smo onda videli veći broj PC ONLY naslova, jer bi procena izdavača bila da će svakako negde izgubiti sredstva pa je bolje onda da rade za superiorniju platformu?

Naravno da će biti, ako ne i više puta tehnički bolji, to niko ne spori, pitanje je da li će zbog toga gameplay biti bolji od konzolne verzije. Ako imaš potrebu za superiornom grafikom, eto PC, ako imaš potrebe da osetiš Crysis i napucavaš se sa drugarima, Xbox verzija će uraditi posao bez problema. Stvar je u tome šta svako od nas želi ili ima potrebu.

Možda da im govoriš, posebno ovima na stranim forumima da kupuju originale :wink:

i moj PC iz 2003 je došao i otišao, nisam mogao ništa sa njim. kad tad dođu novi tipovi ploča, grafičkih, memorija i nešto sa nečim ne funkcioniše. Tada sam za taj računar dao oko 1.000 eur i bio je zver. I onda samo nije bio zver a da bi opstao trebalo je da ga vremenom upgradeujem a meni lično je to smor i po. Zato sam i podelio svoj profesionalan rad na PCu a igranje na konzoli, i to je to.

Meni je oduvek bilo bolje i draze igrati igre na konzolama nego na PC-u,bas radi toga jer su konzole napravljene bas za igranje dok je PC…
I Cim pocne grafika na konzolama biti losija od PC grafike pocnu se raditi next gen. konzole

Sa ovim se u potpunosti slazem sto je rekao Studiovpc:da:

P.S.
I kao sto je robotnjik rekao “Zato sam i podelio svoj profesionalan rad na PCu a igranje na konzoli”:da:

@predator
Pa grafika je vec bolja na PC-u nego na konzolama.I moj stav je low-end PC+konzola > high-end PC.Prvenstveno zbog cene i (vece ponude)igara.Igre koje ce “zauvek” da budu na PC-u,MMO i RTS mene uopste ne zanimaju,tako da na PC-u ja nemam nista sto ne mogu da igram na konzoli.

PC sto se tice strategija rules.Mada i na konzolama ima dobrih primera kako se mogu uraditi strategije(Halo Wars).
@akiris Bas citam na xbox 360iso lik sa slimom dobio RROD a o jasperu da ne pricam.Da li lazu ne znam ili konzole drze u nekom cumezu.Ja samo sa mojim opusom da odigram Red Dead Redemption i novi TES5 posle nek crkne slobodno.

Ovisi kako koja igra,bas zato je i vreme da izadje uskoro neka nova next gen. konzola(vec se radi na njima) koja ce imati istu grafiku kao neki ultra skupi PC pa cak i bolju.
Neznam ali meni osobno PC nece nikada biti bolji za igranje od next gen. konzola jer su konzole namjenjene bas za igranje

Jbg ja sam prosao debelo istoriju igara na PC… jos pocev od 88-89-e pa ce mi verovatno zbog toga PC uvek biti over the top. Ja razumem da ce doci next gen konzole… i da ce biti bolje od sadasnjih top PC-eva…ali dotle ce i PC otici dalje sa novim standardima.

Ipak i dalje mislim da nije piraterije… bar nije vise glavna sto ubijaju pc igracku scenu. I ja PC koristim za posao jer se bavim prepressom i 3d modelovanjem… pomalo i video edtingom ali itekako i dalje misli da PC rules po pitanju igara (na stranu ove indy igre)… pogotovo kad su FPS u pitanju.

EDIT:
Nego da sumiram za miljan1-a moje misljenje. Ne srljaj ako se odlucis za PC. Prodji hardwer sajtove… iznenadices se kako mozes sklopiti lepu konfiguraciju… koja ce kroz godinu-godinu i po eventualno traziti samo promenu graficke. Veruj mi… ja sam 9600 GT kupio kad je izasla. Jos je imam i radi odlicno ! Pazi… 9600 serija !!! Nije sve samo u grafickoj… nije sve samo u ploci… nije sve samo u procesoru. Ako lepo sklopis… ima da radi kao blesav.

WRONG, ali baš WRONG!
Konzola dođe i, Bogami, ostane… Evo na primer, pošteni Xbox360 nam je ugledao svetlost dana tokom 2005-e, i potrajaće još koju godinu, bar do 2013-e, znači, cirka 8 godina! Za svo to vreme je konzola bila u stanju da isprati naslove koji su takođe bili i na PC-ju, ali sa jednom, rekao bih, ogromnom, razlikom! Elem, PC iz 2005-e koji je tada pokretao neku igru u FULL-u je koštao bar 2x više od Xboxa, samo dve godine kasnije, da bi se neka igra, opet, pokrenula u fulu, bilo je potrebno investirati u mašinu, još dve godine kasnije, taj PC je ugledao neki centar za reciklažu, a PC gamer je pohrlio u neki PC shop u potrazi za novom AŽDAJOM! Na stranu logika kojom su se rukovodili mnogi roditelji pri kupovini. Lakše im je bilo da priznaju sebi (često i drugima) da su dali 500€ za komp, jer, Bože moj, to je kompjuter i dete će da “uči” na njemu, nego li da kažu da su dali 300€ za tamo neku konzolu (igračku)! Naravno, većina dece PC koristi SAMO za igre te je kupovina istog u samom startu bila neopravdana, ili bar kupovina JAKE mašine koja će terati najnovije “igrice”.
Sa druge strane, ljudi (poput mene) koji Xbox imaju duži niz godina i koji su ga platili 200-300€, uživaju uz vrhunske naslove uz za nijansu slabiju grafiku nego li na 3x skupljem PC-u!

Ovaj ninjin post treba staviti u signature! Tako istina!
Primer iz zivota: ortak hoce da kupuje novi komp,ubedjujem ga da kupi xbox i ne da mu cale jer kaze: ‘‘ma prerastao je on to!’’ i onda mu kupi komp od 1000e, a ja ga pitam zasto tako skup komp? A on LADNO odgovara:’‘Pa da bi mu radile sve igre kako treba!’’ Vidite li problem? :smiley: