Windows 10

Hvala na odgovoru
Sad je gotovo, nego ako sam dobro razumeo windows 10 moze da se podigne pri kraju meseca, tj. kad izadje?
Koji je proces instalacije za nas koji necemo legalnu verziju, posto nisam dobio nikakvu poruku da nadogradim…

Trebalo bi da se pojavi na microsoftovom sajtu za download, mada videćemo tek kad izađe.

Nisi morao da čekaš kraj meseca. Sinoc je pušten preko windows updatea build 10240 koji nagađaju da će biti rtm (ready to manuftacture) koji je maltene isto ono što će biti i final 29tog.
Mogao si da skineš bilo koji prethodni insider preview build 10tke i onda da odradiš sinoć upgrade na 10240.

Naglasak na mogao jer su od pre neki dan ukinuli download dva poslednja preview builda 10162 i 10166 bar sa zvnaničnog ms sajta.
Mogu se još uvek naći na trekerima, ali da li možeš sada da se registruješ kao insider to već ne znam.

Sinoćni build postoji u obliku ESD imagea koji se posle sa decrypterom konvertuje u ISO, ali s obzirom da bi radio clean install ne znam kakva bi ti bila situacija sa aktivacijom.

Ljudi koji su insideri za ms manje više dobijaju besplatno win, ali ti previewi su time-bombed i na svako 2 sedmice kad izađe novi build moraš da upgradeuješ sistem ili da clean installuješ i da im daješ feedback o bugovima, poboljšanjima itd.

Ono što je dobro je da se (bar ovaj build) vezuje za hardware id i ms nalog, pa npr ako imate oem key win7 ili 8.1 možete da uradite upgrade na ovaj w10 i onda može i clean install i 10tka ostaje genuine.

29 jula u Usce soping centru bice promocija Win 10, i instalacija njega na racunare korisnika. Ko ima legalan, eto da bez mnogo muka odradi update, pod nadzorom strucnih lica, i resavanje eventualnih problema odmah. Mislim da je ovo mozda jos jedan sistem uz 7micu koji vredi uzeti key i legalizovat.

Ja jedva cekam taj 29. jul, ali ne toliko zbog samog Windowsa, vec da bih se uverio koliko su mocni MS serveri. Procitao sam da je nekoliko miliona ljudi (zaboravih tacan broj), rezervisalo svoju kopiju, i svima ce automatski poceti da se skida 29. jula. Vreme same instalacije ce odabrati korisnik, ali svima krece u isto vreme da se skida. Tako da, verovatno su kupili neke zaista mocne servere. :smiley:

Oni već imaju svoje moćne Azure servere koji savršeno rade 100% vremena :slight_smile:

Dobar je 10. Koristim već neko vreme (sigurno zadnjih 10tak buildova)
Mislim da je ovo ono što je 8/8.1 trebao da bude a nikad nije bio.
Lepo, jednostavno, user friendly, optimizovano čak i na slabijim mašinama, nema memory leaka ko u 8 i još ova mogućnost da dobijete legalno kopiju bilo da ste insider ili eventualno kupite win7/8.1 key za siću i upgradeujete for free. Jako dobar potez.
Edge radi neverovatno, javascript i html5 skor bolji nego u hromu, operai i firefoxu. Samo još da ubace podršku za addons, da se pojavi adblock i stavljam ga kao primarni browser.

Neke od stvari koje mi se ne sviđaju:

  • Windows update je mandatory, dakle nema više opcije ko nekad da ne proverava. Pretpostavlja se da su ovim i zakrpama hteli da eliminišu aktivatore.
  • Ubačen keylogger. Dno dna. Na enterprise ediciji može potpuno da se ugasi, dok na pro može da se smanji na minimum
  • Desktop se ne vodi više kao task pa ne može ko nekad da se alt-tabuje/winkey-tabuje na isti. Ljudima ko meni koji koriste 90% vremena keyboard only jako iritantno, mada kontam da smo manjina.
  • Internet explorer je i dalje tu. Ne vidim poentu pored ovakog Edgea.
  • I dalje ima poprilično bloatwarea. Možda se neće svako složiti da je sve ovo bloatware ali meni 3d builder, image viewer, music i video player, maps, news, one drive, phone companion, reading list, sports, berza i xbox app znači bloatware i preferiram da mi ne dođe preisntalled uz sistem ili bar da može da se uninstallira.
  • Mail app. Prosto neverovatno da za jedan mail klijent u 2015toj godini ne postoji opcija da mail prebacite u junk folder. O naprednim opcijama tipa blokiranje pošiljaoca ili njegovog domena da ni ne pričam.
    Generalno ceo taj koncept metro aplikacija mi se ne sviđa. Od same njihove pojave do dana današnjeg sam probao više puta neke od najpopularnijih tipa facebook, twitter, viber i skype i niti su updateovane niti je to blizu desktop varijanti tih programa. Ali kontam da su morali da ih ostave zbog storea i zarade na njemu.

Whoa, keylogger kao pamti ti sve šifre i ne pita te da li hoćeš ili ne? Idiotska ideja, mada mozda nece tako da bude u final verziji.

Keyloger su pokušali da prodaju kao neku telemetrics priču i kao borba protiv pirata.
Sreća pa su odma ljudi primetili i našli način da se ugasi servis.
Da li će ostati u finalu nezahvalno je prognozirati, ali mislim da da. Jer ono svi prethodni buildovi su bili preview varijante sa vekom trajanja od 2-3 meseca.
Ovaj poslednji koji i dalje nisu proglasili kao zvanični rtm niti ima time bomb niti watermark tako da moje neko mišljenje da će promene u odnosu na final biti minimalne

Ako je u rtm onda je i u final. Bezveze.
Jel pamti baš sve šifre, tipa steam, i ovde na primer sa foruma ili samo sa w10 aplikacija?

E šta pamti to ne znam, ali otkako sam video da postoji i pošto su insideri svi bili pro edicije ja bi ga uvek gasio ovako:
http://forums.mydigitallife.info/threads/57339-Guide-Way-to-Disable-Keylogger
a u planu mi je za neki dan da opičim enteprise clean install, na njemu već može u opcijama da se ugasi bez gašenja i brisanja servisa.

Ako neko zna kako da dodam, tj forsiram GWX update koji omogućava rezervaciju na tabletu kroz registry key-ove neka napiše, ne mogu da tražim sada a još mi na tabletu nije izašla update opcija -.-

Zar to ne bi trebao da dobiješ sa ovim apdejtom?
https://support.microsoft.com/en-us/kb/3035583

Dakle koliko sam skapirao , iako imam piratski windows 7 uradim update i izaci ce mi da mogu da rezervisem?

Evo:

REG QUERY "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\UpgradeExperienceIndicators" /v UpgEx | findstr UpgExif "%errorlevel%" == "0" GOTO RunGWX
reg add "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\Appraiser" /v UtcOnetimeSend /t REG_DWORD /d 1 /f
schtasks /run /TN "\Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser"
:CompatCheckRunning
schtasks /query /TN "\Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser"
schtasks /query /TN "\Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser" | findstr Ready
if NOT "%errorlevel%" == "0" ping localhost >nul &goto :CompatCheckRunning
:RunGWX
schtasks /run /TN "\Microsoft\Windows\Setup\gwx\refreshgwxconfig"

Mada kod mene na tabletu to i nije pomoglo, tek posle nekog updatea sam dobio gwx.

Tehnički možeš nadograditi, ali neće biti aktiviran, barem prema MS blogu. Moći ćeš ga koristiti, ali će svako malo pokazivati “Not genuine” poruku, plus tu je watermark na desktopu.

Također sam insider od builda 9926, tj. od prvog mjeseca ove godine. Izgleda da je build 10240 trajno aktiviran, ali svi buildovi su aktivirani istim ključem tako da ne znam hoće li raditi nakon službenog izlaska

Ja upravo skinuo 10240 .iso i instalirao. Bukvalno se ponasa kao vec zavrsna verzija jer ti trazi activation key. Inace i bez istog radi sve normalno ali posto nije aktiviran ne mozes npr. da personalizujes izgled…

Jesam insider ali zadnji build koji sam instalirao pre ovog je bio 10041 cini mi se.

Probao malo streaming sa XO, brzo se poveze i izgleda kao odlicna opcija, ali kod mene toliko secka da su igre neigrive. Verovatno je zbog brzine jer imam sugavi Telekom net.

Brzina nema tu uticaja pošto si verovatno u kućnoj mreži, tu je bitan ruter. A pošto imaš net od telekoma sigurno imaš buđav ruter kao i ja :smiley:

Konzola mi je povezana na kabl, a komp na wireless. A ruter mi je najobicniji tp-link koji je povezan na onaj telekomov. Iz tp-linka ide kabl u konzolu, a ne iz telekomovog.

Komplikovan je setup pa je mozda i zbog toga. Probacu neke druge kombinacije.

Edit: povezao i konzolu i komp na istu wireless mrezu i vec druga prica. Igre rade kako treba.

Jedina korisnost ovoga sto ja mogu da zamislim jeste da klinac igra igre na njegovom kompu dok ja spavam u mojoj sobi gde je i konzola :smiley:

Ma znam, drug iste probleme ime sa softverom za dijagnostiku kola. Manje više svi traže IE isključivo i to neku praistorijsku verziju.
Zato je ms trebao da im ga uvali na suvo svima i da nema opcije osim da se pređe na novije :slight_smile: