VR {MT}

Za sta to oni prave, pa Apple skoro i da nema igara?

PSVR2 meni dovoljan, za sada, sije sve aktuelne headsetove i to poprilicno. Ne svidja mi se samo sto je corded…

Mislim da Apple više ide u pravcu AR, i onih njihovih meta gluposti. Osim ako nije istovremeno PCVR headset, ali mislim da će za gaming generalno biti neprivlačno.

Cena je za PSVR2 jako bitna, a trenutno ne mogu u sebi ni da zamislim brojku. Po specifikacijama gazi i Valve Index koji košta hiljadu €.

2 Likes

500-600e, vise od toga nema smisla. PC gaming je drgo nesto, to je sada podrucje za hobiste i entuzijaste, jer ti uz to treba i gaming PC od minumum 2000e da bi podrzao VR igre.

Baš me zanima PSVR2, ali me tako plaši moguća cena, sve se nadam da će postupiti kao sa PS5, odnosno dati mašinu koja realno košta daleko više para za 500€.

1 Like

Kao sto rekoh, trziste za tu vrstu periferija je vrlo malo u odnosu na next gen konzole, pogotovu za early adoptere, mogu oni da stave i 5.000e, ali niko nece kupiti. Drastican skok u prodaji PSVR 1.0 se desio nakon pojeftinjenja sa 500e za bundle sa kamerom i move-ovima, na 200-300e i gomilom igara u biblioteci. Ja sam jedan od retkih ludaka, zajedno sa @n00dle koji je kupio bundle za 500e. A tada je VR hype bio drasticno veci nego sada, bilo je to nesto novo, nevidjeno, revolucionarno. Danas je samo luxury periferija i znamo da mainstream gaming apsolutno ne interesuje.

Ja racunam na to da je proizvodni proces drasticno pojednostavljen danas, da ti OLED displeji, senzori i elektronika, ne kostaju previse, i da ce biti “dobri” vec i sa MSRP-om. A skalperi, opet, nece se leba najesti, ako se na to ugrade jos 200-300e, kao na PS5. Vise im se isplati da natovare magacin sa 20 PS5, a samo jedan PSVR2 ce da im skuplja prasinu mesecima. Realna cena je uvek slozena funkcija ponude i potraznje, u ovom slucaju, elektronika jeste tesko dobavljiva, ali je i potraznja mala.

Deluje i kao da se pandemija blizi kraju, videcemo.

1 Like

Ne bliži se kraju, ni blizu. Pogledaj cene na kp i sl, trajaće ovo sve dok ne izađe neka slim revizija pa se svi bace na to. A za VR, ja kontam da će 600e da košta sigurno ako ne i jače, jer to je opcioni hardver i “luksuz”. Nije kao neka neophodna stavka za gaming na ps5 kao recimo kontroler. Tako da i da je cena 1000e, uvek će da nađe kupca jer 'fala Bogu Sony fanbojeva ima koliko hoćeš u svetu i rado će da iskeširaju te pare, pogotovo što nekom taj novac nije ništa danas. Ne plaši njih to da li će da se proda, naravno da hoće.
A i naravno da će skalperi dohvatiti i ovo parče tehnike kao i svu prateću opremu za konzole do sada, to nije ništa novo. To što se neko teši da “nije dovoljno popularno” pa misli da će oni zaobići ovo, nema šanse. Pa i ja koji me ne zanima VR gaming bih ovo voleo da probam ako je iole pristupačno, tako će razmišljati i gomila ljudi širom sveta jer nije njima ciljna publika naš mali forum. :joy: Živi bili pa videli. :smiley:

Khm, khm, ne bi rekao da ste jedini :joy:

Komplet sa kemrom, 2xmove i PSVR me je izašao 530€, kada sam ga kupio, jurio sam ga 3-4 meseca.

2 Likes

E jeste, pomislio sam i na tebe. Ali 2-3 gamera na forumu prepunom hardcore gamera bilo je zainteresovano u trenutku kada je VR hype bio na vrhuncu. Sada znamo da AAA producenti nisu zainteresovani za VR (Alyx je vise pokusaj za prodaju proprietary hardvera), tako da ide pravo u kategoriju luksuznih nieche gaming periferija kao sto su, ne znam, volani. Dobro je sto nema vise tih glupih dodataka kao sto su eksterne kamere i dodatni par kontrolera, dobijas sve u kutiji, sa postojecom backward kompatibilnom bibliotekom oldgen igara, ali pros’o voz, za mene je ovo samo sada fensi nacin za gledanje filmova. Ne dozovljavam to vise kao nesto esencijalno, sto moram da imam po svaku skalpersku cenu.

Ja sam ga takodje uzeo, bila je impulsivna black friday kupovina. :rofl: Posle pocetnog wow momenta sam se brzo ohladio i pao je u zaborav ( ne i samo povezivanje sa silnim kablovima). Cuvao sam ga neko vreme ako slucajno uzmem play seat i neki volan. Ali odustao sam i od toga. Meni je taj VR potpuna nebuloza i potpuno nepotrebna stvar. Svakome bi preporucio da se dobro raspita, proveri koji naslovi imaju VR opciju i kako rade u toj formi. Da ne budu bacene pare kao u mom slucaju. :rofl:

1 Like

Meni nije žao para, uprkos tome što tehnologija još nije zaživela kako treba.

VR mi je magija, bio i ostao. Svaki put kad stavim headset ponovo me prođu žmarci koliko je kul. Da nisam uzeo nesretni psvr 1.0 izgarao bih od želje da znam kakav je osećaj sve ove godine.

Pametovao sam ovde više puta kako je greška bila više na biznis strani, hardver je bio dovoljno dobar u startu. Evo nas sad sa drugim kvestom – bežičan, ne treba mu pc, ne traži eksterne kamere, cena prihvatljiva – i odmah se vide rezultati u prodaji.

Naspram toga PSVR 2 je čudna zverka. Kad mu sabereš dobre i loše strane, nemam blage veze kako soni namerava da ga plasira niti kakva će mu biti prođa kod igrača.

Al bez makar jedne killer app igre slaba vajda. Majku mu pa ne bi verovatno ni ovaj forum postojao da MS nije izbacio Halo uz prvu kutiju.

1 Like

VR će zauvek ostati party trick ili orudje za gledanje filmova (svih vrsta), osim ako ne krenu igre u rangu Alyx-a da izlaze. Ja se stvarno nadam da je Horizon Call of the Mountain na istom nivou, i prava AAA igra. Ali nije dosta.

Redovno upadam u ciklus, odigram HL , nahajpujem se, i skontam da ništa slično ne postoji. Čak i ako ima igara koji su na istom nivou produkcije, prekratke su.

Što noodl kaže, iskustvo je magično kada se sve kockice sklope. Pogotovo kada te igra stavi u neko okruženje koje ti je poznato, ali ovaj put si “stvarno tamo”.

Staviš kacigu, i odjednom si u City 17. Ili se sećam u Vader Immortal, kada se projavio ispred mene, naježio sam se. :smile:

1 Like

Problem je sto se stane na tom jednom killer apu. Ako mene pitas to jeste donekle bio RE 7 VR kao i Astro bot. Alyx je bio kiler app za Valve, i to je to. Gejb je najavljivao da ce tradicionalni developeri totalno da izumru ako se ne prilagode novoj VR realnosti, fast forward dve godine kasnije, apsolutno niko vise ne govori o VR-u, cak ni indie developeri, radije ce da rade portove za Switch.

Svima je jasno da je tehnologija hard sell, da je skupo, asocijalno iskustvo, sa potencijalno nezgodnim posledicama po zdravlje igraca kao sto su vrtoglavica i mucnina, pa cak mozda i vid, i sa grafikom koja zaostaje najmanje dve generacije za onim sto vidimo na 4K 2D ekranima.

1 Like

Ah nevernici :laughing:

Šalim se naravno, razumem sta kažete.

Mada ja i dalje mislim da je VR budućnost neizbežna, gledajući na malko duže staze. Ovo su sve još early days, kad jednog dana budemo dede, pričaćemo o ovome na VR republici.

2 Likes

O ja sam apsolutni vernik, nemam ni najmanju dilemu. Kada kazem da je hard sell, odnosi se samo na ovaj stadijum tehnoloskog razvoja. Trebalo je vremena da sazri i personalni racunar, od frizidera koji zauzima pola sobe do malog formata sa gumenim tasterima. Ja zaista zelim da budem deo te evolucije i to je razlog zasto sam early adopter. VR je bolno tehnicki nesavrsen u ovoj fazi, progres je bas spor, ali je vidljiv, tehnologija ne ide nigde i ostace sa nama dok postoji covecanstvo, kao kovid. :smiley:

1 Like

Jedina dva korisnika foruma sa “VR avatarom” si nazvao nevernicima. :grin:

Nešto pričaju o state of play-u u februaru. Možda tamo čujemo neke novosti.

2 Likes
1 Like

Jel ima neko objasnjenje za ovaj fenomen da novi account samo postavi neku vest i nekada i vise, i ne bude vise nikada aktivan? :grinning:

Bas sam primetio proteklih dana i meseci. :thinking:

1 Like

Pogotovo oni što za svaki “problem” prave novu temu :grin:

1 Like

Ja sam ga pustio, ne mogu da prepoznam da li je legitiman user. Kad vec nosi vesti o psvr2 i nervira me da stoji notifikacija dok se neko od ozbiljnijih admina ne smiluje da pogleda :smiley:

2 Likes
3 Likes