Valve najavio Steam Deck, handheld PC

Ovo ce biti zanimljivo ako bude jos naslova koji nece raditi na deck-u.

Rekli su da ce skoro sve igre raditi.

Persona 4 Golden works just fine with Proton GE on Arch, you’ll be able to play it on the Steam Deck when it finally ships.

Na kraju krajeva, SteamDeck je samo jedan PC, tako da sa instalacijom windowsa ce raditi apsolutno sve.

1 Like
3 Likes

Jel uradio neko na forumu preorder za ovo čudo ?
Baš me zanima kako ce se pokazati u praksi

Da, nas dvojica samo mislim. Stim što je on upao u prvi talas isporuke a ja u drugi. Meni tek tamo aprila maja juna stiže, a njemu već sledeći mesec.

4 Likes

O super, jedva čekam recenzije .
Msm uvek sam hteo neku da kažem malo ozbiljniju handheld konzolu, a jedino što je kvalitetno odradjeno i što vredi svake pare je nintendo switch, a on me iz nekog razloga nem pojam kojeg nikad nije privlačio, pa sam ćerkicu ubeđivao da joj treba switch :rofl: samo da opravdam kupovinu, na kraju naravno dete uzelo ipad :grin:
Jer tata sta ce mi switch kad imamo ps4 i xbox, stvarno si blesav :rofl:

1 Like

Kad ga budem držao u rukama, znaću da stiže:)

1 Like

Da, ovo definitivno treba sacekati pre kupovine. Narednih godina, pa i ove godine ce izaci gomila handheld PC-a, u klasi Steam Decka. Naravno trenutno svi kostaju preko 1k $, ali kao i svemu nadam se padu cena narednih godina. Deck je upravo tu izuzetno privlacan zbog duplo manje cene od konkurencije, i naravno ko stoji iza “konzole”. Valve kao jedna od retkih gaming kompanija koje sebi mogu da dozvole RnD ove razmere za novi proizvod, pored giganta kao Sony i MS. Retko n epresusan izvor monetarnih sredstava i neverovatno talentovanih ljudi.

Isti taj Valve ima veliki problem.

Problem da ne umeju da se na duge staze skoncentrisu na odredjene stvari. A da se te stvari ne zovu Counter Strike ili Dota.

Postoji neverovatno duga lista ne ispunjenih Valve obecanja u protekloj deceniji, tako da ne bi se uopste cudio da support za ovaj handheld jako brzo jednostavno nestane. Steam je vec odavno za njih glavni stampac novca i ostace. Deck bi trebao samo biti uredjaj koji ce im dalje omoguciti istu tu prodaju softvera od kojeg oni uzimaju znacajni udeo.

Half Life Alyx je takodje jedan od primera nemogucnosti kompanije da se skoncentrisu na jednu stvar.

Ulozili su neverovatno vreme, resurse, sto finansijske, sto ljudske. Akumulirali su apsolutno najveci know how u oblasti VR-a, i napravili najbolju VR igru ikada, i apsolutno zasenili sve ostale igre koje u poredjenu izgledaju kao candy crush, no disrespect. Taj know how nisu nikada podelili sa ostatkom industrije, i jednostavno su batalili VR. Interesovanje za VR je u kompaniji na neverovatno niskom nivou, i vecina developera su presli na druge projekte.

U ocima Valve-a, Alyx je trebao biti prekretnica za PC VR, neki novi pocetak, prekretna tacka u industriji, posle koje ce nastupiti neko novo doba AAA VR igara. Od toga se nista nije desilo. Pa je i Valve potpuno izgubio interesovanje. Danas kada predjete Alyx, i pogledate okolo, vidite da nema nista, NI BLIZU. Ni blizu. Ima par igara koje se trude, i mozda su zaista dobre, ali zaista ni blizu Alyxu, sto tehnicki sto po prici.

Jednostavno ne postoji know how u industriji, a Valve koji je probio tu barijeru nije zeljan da deli ni sa kim. Ostali nekako ocigledno zasad samo nisu sposobni, ili jednostavno nemaju Valve resurse. VR developeri iz Valva, odlaze u druge kompanije, jer zeli i dalje istim da se bave, pa eto mozda prenesu neko steceno iskustvo sa Alyxa. Videcemo sta je Sony uradio sa PSVR2, i Horizon call of the montain.

Valve kao kompanija ima veoma ravnu, tj horizontalnu hijerarhiju, i koliko sam cuo, developerima je omoguceno da biraju projekte na kojima imaju strasti da rade. Izuzetak je trenutno kada se cela kompanije fokusira na release Decka. Postoji navodno problem u okviru kompanije, da develperi, od danas za sutra menjaju projekat jer su izgubili strast ili ideje. Tako su u okviru kompanije pozamrli mnogi projekti koji su bili cak i u podaljoj fazi razvoja.

Isto se desilo za VR. Posle Alyxa , ostao je muk, ljudi su presli na nesto drugo.

Trenutno, po nekim glasinama, izuzetno mali tim radi na eventualnom razvoju “HLX”, nastavak Alyxa, koji 99% nikada nece ugledati svetlost dana.

Postoji jos jedan tim koji radi na Half Life Codename Citadel. Igra je mislim trebala biti VR, ali zbog gubitka interesovanja, vremenom se pretvorila u showcase za sta je Steam Deck sposoban. Kao sto je Alyx bio za Index hedset.

Half Life 3 ili bilo koj broj 3 od svih mogucih igara koje bi Valve mogao da napravi, trenutno, ko glasinama, nisu u developmentu.

Sto bi rekli, all hands on Deck, pa i to da batalimo za koji mesec i predjemo na nesto novo.

TLDR, Valve je jedna skupina ne organizovanih i nestrpljivih genija.

Znam da je muljav tekst, i zanemarite gramatiku please, samo mali rant o Valve-u kao kompaniji. :slightly_smiling_face:

5 Likes

Stižu prvi komadi

1 Like

grafik





20 Likes

A sto banana pobogu? :smile:

3 Likes

Si gledao nekad Hcl.Hr? :grin:

@ph1beropt btw koliko je to čudo. Sad me baš zanima da li je kompaktan za duzi gaming.

Na to dodas da uredjaj ima skoro 700 grama. Lagani trening. :joy:

1 Like

Možeš radiš biceps. :joy:

1 Like

Jel ovo uopste spada u portabilni gaming? :thinking:

3 Likes

Držim u ruci Vitu i zamišljam koliki je deck na osnovu slike… Damn.

Kapiram da je moralo ovako da se ne bi prsti grcili kao na Switchu. Mozda su mogli malo okvir oko displeja da smanje.

Ovaj polozaj dugmica meni izgleda superneudoban. Mada pojma nemam, meni sada sve smeta, kada sam bio mladhi, bio mi je super i tetris za poneti.

3 Likes
3 Likes