Valve najavio Source 2 endžin, Steam Link i Steam kontroler, VR uređaj

Valve je na GDC najavio novi Source 2 endžin koji će biti besplatan (još uvek se radi na modelu “besplatnosti” jer negde moraju da smaknu lovu), Steam Link uređaj koji će omogućavati strimovanje sadržaja sa PC-a na televizor (sve u sklopu filozofije da PC uđe u dnevnu sobu umesto konzola) i Steam kontroler koji je najavljen još od ranije. Ali noviteti su da će kontroler koštati 50 dolara (niža cena od konkurencije, recimo XO kontroler košta 60), a identična cena će biti i za Steam Link. Oba uređaja izlaze u NOVEMBRU, zajedno sa nekim Alienware Steam Mašinama. Za Steam Mašine je najavljeno da će one najjeftinije biti u cenovnom rangu novih konzola, ali sa boljim performansama. Poenta Steam Link uređaja je da PC ne mora da bude u dnevnoj sobi da bismo se igrali u dnevnoj sobi. Takođe, još od pre par dana je najavljen VR uređaj (u saradnji sa HTC-om, zove se HTC Vive) koji izlazi za prazničnu sezonu OVE godine. Sve vesti imate ovde:

Za mene lično, ovo su najvažnije vesti na ovom GDC. Valve se ne zeza, naročito ne na polju VR, gde će potpuno da pokose drljavi Oculus koji 5 godina ne može da napravi uređaj sa svim parama ovog sveta koje su dobili na Kickstarteru i koje im je dao Facebook otkad ih je kupio.

Najavili source 2 endzin ali nista od Half life 3 damn bas zelim da izadje nastavak.

Ti i ostatak planete.
Volvo pls


Evo i kako izgleda konacna verzija kontrolera, i to direktno u rukama.
Source: http://www.polygon.com/2015/3/4/8149643/hands-on-with-the-final-version-of-the-steam-controller

Sto vise tih konzola i konkurencije to bolje. Bice zanimljivo :smiley:

I dalje mi nije jasno kako je neko dizajnirao ovakav kontroler.

Sent from my SM-G313HN using Tapatalk

Ja bih stvarno volio da Gaben napravi BOOM a ovim ali sam jako skeptican. Gamepad je, bar izgledom, aj zdravo ruzan a kakav li je u praksi Boga dragog pitaj. PC je to, valjda ce neko u taj steam OS ubaciti opciju da se “nakaci” Xbox one ili 360 gamepad pa da se i na to Steam-u igra s pravim gamepad-om.

Ovi sto sami sebe nazivaju “pc master race” su mi nevjerovatni! Svaka druga rijec je hvaljenje sebe i pc a posle toga blacenje “konzolasa”. Kod njih bas vazi ono " svaki cigan svog konja hvali" ali mi samo nije jasna jedna stvar…kako sve i jedan za main kontroler imaju Xbox one ili xbox 360 gamepad :smiley:

Valve, you had one job to do…

Source1 + Source2 = Half Life 3 confirmed

Toliko o Half-Life 3. Gaben, you suck big time…

Ne znam zasto je iko ocekivao da igra poput Half Life 3 bude objavljena na GDC cak i kad bi radili na njoj… Ako ikad bude izasla, bice predstavljena na E3, sve ostalo je glupo i razmatrati.

ON : Mene interesuju ove Steam “masine”. Posto ce i one imati vise razlicitih konfiguracija, zar to zapravo nece biti samo racunari (bas kao i PS4 i XO) ? Izgleda da su i iz Valve-a skontali da ljudi pate od rijeci poput “konzola” i “jednostavnost koristenja” pa da i oni na tom polju ugrabe koju kintu.

Moglo bi tu biti nesto za koju godinu, cisto sumnjam da ce na pocetku napraviti neki veliki boom.

Kontroler bih volio imati u ruci da vidim kako bi to islo.

VR je po meni ******. Svi ti projekti ( Vive, Occulus, Morpheus pogotovo jer je PS4 hardware slabasan, najblaze receno ) ce propasti kad tad. Showcase tehnologija i nista vise.

Pa da, i jeste samo obican PC. Cak je Valve rekao da mozes i sam da ga sklopis. Poenta je sto ce imati nekoliko konfiguracija za koje ce developeri optimizovati igre pa ce imati pecat “optimized for steam machines”. Get it? VR se ni meni ne svidja, ali mi se svidja kako ce meni najdraza gejming kompanija da za godinu dana prej3be ove sto rade 5 godina i da prva pusti takav proizvod u serijsku proizvodnju. Za kraj, evo kako kontroler izgleda na videu. Ima dva vrlo neobicna tastera sa zadnje strane, koje nemaju drugi kontroleri. Takodje, ovaj trackpad desno ima i “klikove”, tj. moze da izigrava jos jedan D-pad, ako me razumete. Ako ne razumete, bacite oko, sve cete razumeti, klip traje 1:30.

Gaben for president! …and there won’t be 3 world war!!!

Ovaj dio s cjenom mi se svidja… Ako je u ranku s konzolama. One prve sto su izlasle su bile bas preskupe. Sad, niko nas/vas ne uslovljava da na PC kacis sta god hoces ALI steam kad pocne prodavati ove steam konzolice, periferiju za njega, gamepad-ove… Mislite da ce dozvoliti da se kace gamepad-i bilo kakvi ili recimo od XO?! Ja bih to volio, iskreno. Tad bi bio win/win ALI to bi bio jako glup poslovni potez. Na drugu stranu isti taj gaben ima malo cudnu poslovnu politiku pa je sve moguce.

Sto se tice VR - kako bih to volio probati!!! Uostalom, prije bih to SAD uzeo nego Kinect.

O steam masinama bruji internet vec sto godina. Licno ne verujem da ce uspeti da pariraju konzolama, proci ce isto kao Ouya, to im nije ni core business, pa ne verujem da ce nesto mnogo ulagati, prepustice sav razvoj 3rd party hardware kompanijama. Ciljna grupa je jako problematicna. PC gameri hoce PC, ne neku skucenu kutijicu koja ne moze da se nadogradjuje a vlasnici konzola nece dobiti nista specijalno osim boljih cena i rasprodaja. Alienware ne pravi jeftine uredjaje i srecno im bilo u ratu sa Sonyjem i MS-om.

Pa Valve i nece PRAVITI Steam Masine, samo ce ih licencirati. Sve ce praviti 3rd party kompanije. A receno je da ce najjeftinija biti u cenovnom rangu konzola (400 dolara) sa boljim specifikacijama. E sad, sto se tice nadogradjivanja, to ne znam… Ali ovo nisu ni prvi ni poslednji brendirani racunari koji ne smeju da se otvaraju da ne izgube garanciju.

Meni ono glavno što čini tu ideju jako, jako debilnom jeste nedostatak ekskluziva. Jeste da ima dosta ekskluziva na PC, ali većina nisu u rangu Halo ili Uncharteda, ako taj uređaj nema ekskluzive, zašto bi ga kupio, ako radi isto što i PC? Zašto ne bi uzeo PC? Ovo mi deluje kao hipster konzola, koja nema neki svoj identitet. Jedino što bi možda moglo da ljude ubedi jeste da najave da će sve Valve igre biti ekskluzivne za Steam Machine, a pitanje je koliko bi im se to isplatilo.

Ali ljudi. To jeste PC. I Mozes sam da ga sklopis.

Čoveče, znam. Ali postavljam jedno jednostavno pitanje: A zašto bi uzeo ovu “konzolu” umesto tradicionalnog PC? Šta je čini tako posebnom? Koja je njena prednost? Osim što ima Valve/Steam u imenu?

Kao sto rekoh gore, vrv ce developeri optimizovati igre za tih nekoliko konfiguracija. U protivnom, ako to ne budu radili, cela ova zamisao zaista gubi smisao.

Ma nema tu optimizacije za igre koje ce ici na steam machine. To su igre za PC a sami znate kako ih napucavaju samo da svake 2 godine mjenjate pola konfigiracije u racunaru. Ako to ne mogne na steam machine (mjenjanje CPU, RAM, GPU…) auuuu. Platis kutiju 400e da bi za 2 godine imao omanji pc za FB i pustanje muzike.

Vala bas, sretno im s MS-om i Sony-em. Bilo kako bi, mi krajnji korisnici bi trebali.imati raznovrsniji izbor i zdravu konkurenciju