Šta trenutno igrate? vol. 5 (2015-2016)

Samo na disku, a Target, Wallmart, Bestbuy i ostali često imaju te popuste samo u njihovim radnjama, tj. moraš lično da odeš za igre. Takođe, većina njih ne šalje van US. Najpre gledaj PSN/Live, eBay i slične sajtove. Takođe imaju akcije i za Cyber Monday, tj. ponedeljak nakon Black Friday.

Postoje sajtovi koji salju i u srbiju (shop to, play asia…) ali u danasnje vreme ne vidim iskreno poentu koriscenja fizickih izdanja. Digitalna mozes lakse da kupis i prodas/zamenis.

Mene na disku ni neinteresuju, ja sam za digitalnu verziju ali zeleo bih da kupim gore navedene igre dok su pod ovim popustima ako je to ikako moguce. Ako ovi popusti vaze samo za igre na disku onda mogu taj popust okaciti macku o rep

Razlika je u tome sto digitalnu skines lepo iz naslonjaca u “istom trenu”, dok fizicku ako uzimas iz UK moras cekati 3-5 dana(barem u mom slucaju), a sto se razmene i prodaje tice i sa fizickom mozes isto to. Ma da je i meni osobno bolja digitalna iz gore navedenog razloga.
Plus to jos fizicke igre su na day one jeftinije, i puno brze im pada cena, takodjer treba racunati da ona cena koja pise je za 20% jeftinija, jer se odbija VAT(porez) 20% za drzave van EU, kada se uzima iz UK. Dok su digitalne puno skuplje, i puno duze drze cenu…

EDIT:
Evo uzmimo za primer(Base UK), igru koja izlazi 31.3,2017, Days Gone, cena fizicke kopije je 47e, plus na to odbij 20% VAT(ako si u Srbiji ili BIH) izadje te 37e, a digitalna dodje 60$ na US PSN, ili na EU PSN 70e.

EDIT 2:
Takodjer novi Spider-Man koji izlazi za PS4 37e, a digitalna 60$/70e, Horizont Zero Dawn 42e, digitalna 60$/70e.
Jucer je bas na Gamecollection-u bio GEoW 4 za 30e, sada je trenutno 35e.

Poceo sam ozbiljno razmisljati da se prebacim od druge godine na fizikaliju.

Jel ima neki vodic kako uzeti igre sa npr tog base.com? Mislim kupim je karticom i ona sta, stgne kod mene na adresu ili postu pa me neko zove ili sta? Ako ima neko mini uputstvo bilo bi super, nakupujem do 50eur taman da ne platim carinu :slight_smile:

Evo tu imas temu, pa prolistaj ako te zanima:

Kod tebe na adresu nitko te ne zove, postar donese i ostavi u sanducicu, a imas i trgovine koje salju preporuceno, nije Base jedini, imas ih brdo u UK. ali je Base jedan od najjeftinijih.

E za carina sve ovisi, ako narucujes iz Srbije(citaj drzave van EU) moras gledati na carinu…ali je veliki plus sto ti se skida VAT 20% poreza. Dok ako narucujes iz Hrvatske(citaj drzave u EU) ti se ne skida tih 20% poreza, ali nemas nikakvu carinu, mozes kupiti npr, lupam 2x PS4 Pro izadje te 800e i ne placas carinu…

Nema carine ni van EU. Ja sam iz CG i nikad nisam placao carinu

““Ne nema”” - ““ne postoji””, carine van EU :joy: :joy: . To ako ti nisi platio carinu ne znaci da je nema. Normalno da ima carine van EU, od uvijek bila i verujem(ma da bolje da ne) da ce uvek i biti.

EDIT:

[quote]

Customs

Free trade in Europe

Thanks to the EU customs union:

-customs duties at the borders between EU countries are a thing of the past
-we have a uniform system of customs duties on imports from outside the EU.

Customs officers both keep trade flowing, and perform a wide range of tasks to protect Europeans.[/quote]

Evo prevod i po “naski” :

[quote]Carina

Slobodna trgovina u Europi

Zahvaljujući carinskoj uniji EU-a

  • carinjenje robe pri prelasku granice između država članica EU-a stvar je prošlosti
  • uveden je jedinstven sustav carinjenja uvoza iz država koje nisu članice EU-a.

Carinici omogućuju protok trgovine i nizom aktivnosti štite građane EU-a.[/quote]

Evo ti tu detaljno, ako te zanima zakoni EU: EU customs union in action | European Union

Od kad sam dosao iz Slovacke igrao sam LoL i poceo da gubim zivce tako da sam ubrzo batalio.
Sad igram Palladins, open beta je u pitanju.
Overwatch za siromasne :joy:
Sta znam, na prvu mi igra nije legla, ali vremenom kako sam ulazio u stos sa herojima i mapama postaje dosta zanimljivo. Igram sa par drugara tako da i to doprinosi vecoj uzivanciji.
Uskoro planiram kupovinu televizora tako da se vracam na stari dobri 360 :hugs:

Ja govorim konkretno o igrama, CG ne naplacuje carinu. Znam jer ne govorim samo o sebi vec o svima koji nabavljaju igre iz inostranstva. A generalno carine kao carine ostavljam sada po strani, dakle govorim o slucaju sa igrama. Zato polako sa tim reakcijama. Dobar dio zivota mi je otisao na proucavanje medjunarodne ekonomije i javnih finansija, pa cisto da se ne zaneses pa pocnes da mi drzis predavanje o tome :slight_smile:

Pazim :joy:

Ja govorim konkretno o carini.

Nema potrebe da mi govoris o carini. Momak je pitao da li ce placati carinu na igre, ja sam mu rekao da mi u CG ne placamo bez obzira sto nismo clanica EU, i to je to. Mozda ce njemu u Srbiji naplacivati, ali ja mu iz licnog primjera pokazujem da ne mora da znaci da hoce.

a ti odgovaras na moj post, posto momak u niti jednom trenu nije spominjao EU

ali dobro, “njemu si” odgovarao.

Niti ja u HR nisam placao pre par godina dok HR nije bila clanica EU, nikada carinu, a carina se placala. Dok neki iz nekih drugih gradova jesu. To je sve ovisilo na koju carinu naletis, recimo kolega/e iz Dubrovnika, Rijeke je uvijek placao, jer je imao zahebanu carinu - di su sve zivo gledali, stvar srece…

Pa o tome pricam, sve zavisi. Jedina carina koju sam u zivotu platio je kada sam uvozio gitaru iz Amerike. Na uvoz iz EU nikada mi nisu naplacivali carinu, ni na igre ni na druge artikle.

Ok.

Otisli smo sada stvarno “dosta” u out - off topic, u temi za igre :slight_smile: .

Mislim da je ovde u pitanju vrednost robe koja se uvozi. Ako je ispod 100 evra ne bi trebalo da se carini a ako je vrednije od 100 carini se.

Nije ni to u pitanju jer mi se desavalo da na vrijednost od 100+ e ne placam carinu, ali kao sto rece predator ubismo temu, pa da prekidamo polako :smiley:

1 Like

Upravo pre dobio kod na meil, za betu, i bas je skinuo.

Zanimljiva je, nemoj da te odvrati odma jer u pocetku je jako tesko snaci se dok ne upoznas igru i heroje.
Ako si zainteresovan za neki gejm, poslacu ti podatke na pm. :slight_smile:

Sinoć bilo sjajno druženje na Live-u.
Skupila se fina ekipa:
@iKaran @SlobeX @xX8Lampard8Xx @shtrbee @ph1beropt @M007P i ja…
Halo 5 je bio ŠTOGOD!

2 Likes