Sledeći God of War i Gran Turismo pored PS5, dolaze i na PS4

Where it makes sense to develop a title for both PS4 and PS5 — for Horizon Forbidden West, the next God of War, GT7 — we’ll continue looking at that. And if PS4 owners want to play that game, then they can. If they want to go on and play the PS5 version, that game will be there for them.

Još nekoliko zanimljivih stavki iz intervjua:

https://twitter.com/Nibellion/status/1400138254733791237?s=19

1 Like


Kad je to rekao ms odma drvlje i kamenje a kad je Sony onda je odluka korektna

3 Likes

Dupli standardi valjda.

Mozda ima neke veze s tim da MS crossgen igra koja je prikazana (Halo) izgleda kao za mobilni, dok one za Sony izazivaju reakcije wtf kako ce ovo da radi na oldgenu. Takodje, prikazana je u nezgodnom trenutku, uporedo sa UE5 demonstracijom, kada jos uvek nije bilo sasvim jasno da od pravog next gena nece biti nista u dogledno vreme.

Moje licno misljenje je da je to sustinski finansijski motivisano i da koci napredak tehnologije, ali stanje sa novim konzolama je takvo kakvo je, developeri jos nisu presli na full next gen alate i koriste iste crossgen/midgen tehnologije sa kraja/sredine prethodne generacije, radeci u otezanim okolnostima.

Ocigledno je nerealno bilo ocekivati generacijske skokove i vilica na podu efekat. Cak i next gen ekskluzive kao Ratchet to nisu zapravo nego su svesno zrtvovane da bi pogurale novi hardver. U prvoj polovini generacije, ekskluzive ce mozda biti prava retkost, nego ce ih obeleziti 60fps, RTX, i razne next gen optimizacije starih tehnologija.

Okretanje svega na neku fanbojevsku pricu je pomalo nezrelo, ali ne mogu da kazem da sam iznenadjen.

Reče Sony mi vjerujemo u generacije konzola i ekskluzivne igre.U zadnjih pola godine su veći ms od ms-a.Gladni novca izdavaće igre i na switch za 70$ jer je to dobro za gaming :wink:

Yea definitivno dupli standard. Ali sta je tu novo.

1 Like

Čak je i series s prozvan tegom next gen napredka.

MS je danas susta suprotnost onom $ sufiksu koji su mi prisivali, value-orijentisana kompanija i pruza mnogo bolju vrednost za novac nego Sony. To je ono sa cime se bore protiv duplo slabije prodaje i sa svog drugog mesta, dok Sony koristi lidersku poziciju da bi pogurao finansijski odrziviju racunicu za razvoj skupih, visokobudzetnih projekata.

1 Like

Samo sto sony nije lider, nego nintendo :joy:

Ja mislim da je dobra stvar što ove igre izlaze i za PS4, i verovatno za PC u nekom trenutku. Što više ljudi ima pristup igrama to bolje.

Jedini problem je marketing koji Sony fura i prolazi sa njim kroz mentalnu gimnastiku fanbojeva. Trebali su lepo reći prošle godine, evo ove igre dolaze na PS4 a ove ne i sve ok. Gejming mediji gledaju na to kroz dve različite prizme. Nema to veze sa izgledom igara, prvo je XSS zadržavao napredak i development, sada kad Gran Turismo treba da radi na fizici Jaguar CPU iz 2013, to nije problem jer gle čuda, igre mogu da se skejluju, ali kad to spomene Xbox pre godinu dana onda je fail, kada to isto uradi PlayStation to je carski.

I pitanje je zaista čemu onda služi super brzi SSD u PS5 kada sve to može i bez njega na drugoj platformi.

Uglavnom, treba slušati zdrav razum a ne šefove marketinga koji hoće da nam uvale igre i konzole.

1 Like

Ne znam koliko ima veze sa marketingom a koliko prosto Sony crossgen igre izgledaju neuporedivo bolje. Cak je i MS priznao da je TLOU 2 daleko ispred svega na trzistu.

SSD trenutno omogucava brzava ucitavanja. Prilicno sam siguran da je rift mehanika u Ratchetu koja kao sluzi da pokaze mogucnosti SSD-a savrseno izvodljiva na oldgenu. To mi vec izgleda pomalo kao marketing. A demonstraciju sta moze SSD u PS5 imas sa UE5. Za sada je samo neiskorisceni potencijal.

Za series S, videcemo jos, nije isto i ne mozes porediti 1:1 oldgen koji je odsvirao svoje za godinu-dve, i slabu next gen platformu koja ce trajati koliko i next gen. Za sada ne deluje kao neko preterano usko grlo ali pricamo samo o oldgen optimizacijama…

Nintendo nema nikakve veze sa Sonijem i MS-om i zauzimaju drugo (mozda i trece) mesto u mobile games segmentu.

PS5 je apsolutno beskoristan u mom slučaju pored Series X-a trenutno. Upalio ga nisam dve nedelje, prolazilo mi je kroz glavu i da ga prodam, ali sam teško došao do nje pa me to jedino drži. Multiplatform igre i stariji naslovi svi bolje rade na Series X, jedini boost u fps-u koji sam mogao da vidim je na 3-4 ekskluzive i to samo onda kada su developeri to izbacili. Dok na SX gomila starijih naslova leti u 60 fps-a. Ovo zvuči kao da sam fanboy ali nisam definitovno, samo ove generacije definitivno više naginjem u zeleni tabor naspram prethodne i to ne za malo razlike. Igrao bih i Demon Souls i Miles Morales ali mi se ne daje 70e za to, pogotovo sa ovom Argentinom na Xbox-u. U konzoli imam Spiderman, TLoU2 i God of War i to mi je mrsko odjednom da prelazim opet jer ih znam napamet već. Astrobot me je oduševio i to je jedina dobra stvar u mom slučaju. Videćemo kako bude ali trenutno je SX po meni bolja vrednost u svakom pogledu.

1 Like

Nije mi jasna ova generacija, ako ce igre izlaziti za staru i 2023 i to ekskluzive, to znači da ce proci vec pola ove generacije i igre jos nece biti pravljene samo za nju. Kapiram da su pare tu glavni razlog, ali onda nema poente pricati o generacijama ovo je onda samo upgrades snage, kao novi komp.

2 Likes

Ovo je vec totalno subjektivno.

Argentina i pass na stranu, to isti moze i na lastgenu, ako pricamo striktno o igrama za novu platformu, i ostavimo na stranu cene igara i minorne razlike u performansama, trenutna racunica je jasna.

PS5 next gen: Returnal, Demons Souls, Astrobot, Ratchet (za koji dan)
Xbox next gen: 0? Ispravite me ako gresim.

1 Like

Mhm, ista situacija kod mene.

1 Like

Jedini argument za odlaganje sigurne kupovine je sto postoji velika verovatnoca da dodjes do konzole po normalnoj (pristojnoj) ceni. Ako si vec odlucio da ces kupiti i cekas da se nakupi neki okrugli broj od 10 ekskluziva, to je po meni suludo…

Ma besmilene su obe konzole trenutno, i na jednoj i drugoj su mnogo vece sanse da ljudi igraju stare igre koje bolje rade. Na xboxu svakako i nema nista novo, ali mi trenutno ima vise smisla jer bolje pokrexe stare igre, manje vise jedine koje postoje, ovo do sada na ps5 iskreno, pa malo je reci da zbog takvih igara u zivotu ne bih kupio konzolu. Returnal na stranu sto meni deluje kao totalno sranje, je za neku specificnu publiku i definitivno nije razlog zbog cega neko kupuje ps5, Demon souls pomalo mi tragicno zvuci sto ovako nesto zovemo next genom, ako je to next gen gaming je u problemu.

Ima i xbox Medium xD kao neki next gen, isto ce neko kupiti zbog toga xbox kao i zbog Returnala…

Jedino Retchet kad izadje, eto jedna ekskluziva. Ima da kupim obe konzole za 3 godine kad budu dvesta evra…

1 Like

Ne nego su ljudi poceli da ih prodaju jer sve mozes i na starim da igras samo u manje frameratu, a odigrali su next gen astrobota i nema sta dalje xD. Ko je imao ps4 i one ovo sada je smesno. Najgori pocetak konzola ikada bukvalno.

A sto da nemas obe konzole ako jednostavno želis da ih imas?