PS5 specifikacije objavljene! Mark Cerny otkriva PS5 system architecture - 17:00 - sreda 18. mart

Sad više pikseli nisu bitni.ccccc A brojali ste kad je izašao ps4

2 Likes

Bukvalno si napravio priču oko jedine stvari koja je na PS5 brža od XSX, a to je SSD. Pri tome, SSD koji je u XSX je brži od bilo čega dostupnog trenutno na PC. Neće biti loadinga ni na PS5 ni na XSX. Neke igre će se učitavati par sekundi brže na PS5.

Ovo sa ubacivanjem podataka u RAM je tačno, to će se brzo odvijati, na PS5 2X brže nego na XSX, ali i dalje SSD nije zamena za RAM. I najbrži SSD na svetu ikada je 100X sporiji od RAM memorije. Takođe, kada podatke prebacuješ u RAM sa SSDa oni i treba da se obrade u CPU iil renderuju u GPU.

Najbitnije je da ćemo konačno ostaviti iza sebe liftove i hodnike koji služe kao maska za učitavanje sledeće scene ali da je SSD rešenje u PS5 toliki neverovatnoća, to je baš nategnuto.

1 Like

Meni je SSD stvarno ekstra priča na ps5 iz razloga da ti se igra učita u sekundi ili dve je ekstra. Pogotovo ako se setimo witchera 3, metro exodusa… Koji su se očitavali-očitavaju milenijuma sada ćeš za par sekundi ili ispod sekunde biti u igri… To jeste super i odlična stvar, da li će to nešto bitno promeniti ne znam i ne verujem ali opet, fantastično… Ali su definitivno mogli da izađu i pokažu to ja delu i u igrama kao što je ms to uradio pre neki dan, d ali će koristiti Spajdermena ili metro sasvim je sve jedno…
Što se tiče toga novog audio sistema koji Sony planira videćemo. Definitivno će se to videti u igrama koje su tipa bf gde je mnogo igrača i mnogo dešavanja koja će stvarno moći da to ispune i daje možda bolji i moćnijiji osećaj borbe, baš kao da si na ratištu. Da li i ms ima nešto tako, priča se da ima, da li je ovo bolje ili nije to je lični osećaj. Ali ono što jeste bitno i najbitnije, napokon dobijamo generacijski skok u zvuku i to je bitno…

Sam reveal je ekstremno bio dosadan i nije bio za nas obične smrtnike koje baš zabole za specifikacije. Ali uskoro će se opet pojaviti sa boljim i nama privlačnijim događajem.

Nisam ni jednog trenutka rekao da je MS u problemu sa strane IO, samo sam konstatovao je to ogromna stvar za obe konzole. Nema više uskog grla.

2 Likes

Istina. Jedva čekam da vidim neke konkretne primere…

Kad se vec pominju novi kontroleri, bilo bi lepo da ubace one paddle tastere pozadi, i jedni i drugi. Sigurno korisnije od bilo kakvih ekranchica ili svetala (mada drzim da je touchpad odlicna ideja, samo slabo iskoriscena od strane developera)

Koliko se drobi o tom ssd-eu, a niko da pomene kako nas vec na launcu ocekuje neophodno ulaganje u veci storage. Mene je bitniji info koliko ce kostati dodatni ssd, a ne da li ce se igra ucitavati sekundu ili dve.

Cena? :slight_smile:


Znao sam da ću biti pominjan :smiley:

Reako sam da ako se pravilno iskoristi, Sony opcija može da se pokaže kao bolja solucija na duže staze i ništa više.
Da nisam jedini koji tako misli dobro poslušajte DF, a evo i još jednog linka:

Iskreno ne preferiram ni jedne ni duge, imao sam X360 (ne PS3), a kod ove generacije mi je presudno bilo što mi je većina društva 99% bila na PS4, share za igre je uradjen tako da mogu da uzmem i naigram se do mile volje za male pare, posebno odmah po izlasku novih igara. Gamepass mi se opasno svidja, ali nije uspeo da me prebaci na Xbox stranu, jer je došao kasno u generaciji. VIdećemo kako će se sony ponašati i da li će spojiti pretplatu za PS+ i PS NOW (mada je NOW sada sa istom cenom kao PS+ godišnje).

Ono što mene drži i dalje za PS5 kao primarnu kupovinu, a videćemo da li će biti tako kada objave sve do kraja:

  • opet će svi da ostanu na sony strani u društu
  • više volim sony eksluzive nego MS-ove
  • share način mora da ostane isti, jednostavno meni je jako bitno da mogu da za sitne pare odigram igru odmah po izlasku
  • periferije koje već imam za sony - volan, VR, bežične slušalice
  • velika biblioteka igara koju posedujem
  • smatram da će 3D zvuk biti neverovatna stvar u novoj generaciji konzola, a sony izgleda ima bolje rešenje, MS je samo napomenu da ima 3D zvuk, ali ništa konkretno nije rečeno.

Srećno sa ovim!

4 Likes

VR ce biti kompatibilan sa PS5, to je vec potvrdjeno.

1 Like

A quick update on backward compatibility – With all of the amazing games in PS4’s catalog, we’ve devoted significant efforts to enable our fans to play their favorites on PS5. We believe that the overwhelming majority of the 4,000+ PS4 titles will be playable on PS5.

We’re expecting backward compatible titles will run at a boosted frequency on PS5 so that they can benefit from higher or more stable frame rates and potentially higher resolutions. We’re currently evaluating games on a title-by-title basis to spot any issues that need adjustment from the original software developers.

In his presentation, Mark Cerny provided a snapshot into the Top 100 most-played PS4 titles, demonstrating how well our backward compatibility efforts are going. We have already tested hundreds of titles and are preparing to test thousands more as we move toward launch. We will provide updates on backward compatibility, along with much more PS5 news, in the months ahead. Stay tuned!

Ovo zatisje su vjerovatno iskoristili da izvuku maksimum iz GPU-a.

Njihov SSD ce vjerovatno da blista u first party igrama, cujem dosta njih je bas zainteresovano i za 3D audio.

Vidjecemo kakve ce biti cjene, i dalje mislim da ce to biti odlucujuci faktor u odluci kupovine konzole, ili ce performase i cjena biti 1A i 1B.

Pa nesto kontam da ce ps4 biti 399, ali kazu da im cjenu nabija SSD i skupo hladjenje. Sada kada znaju da su slabijj vjerovatno ce biti spremni da malo snize cjenu, posto je bila vijest da je proizvodna cjena u totalu 450$.
E sad, ako MS puca sam sebi u nogu sa cjenom… sam pao, sam se ubio. Ako progutaju i oni dio cjene, mi smo na dobitku.

Hmm jedan simpatican tekst. Navodno, ovde se ceni da xbox vodi za sada. Videcemo jos.

Pa pitanje je koliko će Sony zapravo koštati SSD, činjenica je da nije jeftin ni u jednom segmentu jer jedina elektronika gde postoji je samo ps5. Neće biti jeftine ni one kartice za Xbox, pogotovo u početku. Tako da pitanje koje se postavlja je ono čuveno “koliki gubitak su spremni da prihvate” i ako ga prihvate koliko će onda dići druge cene da te gubitke minimiziraju… Sve predhodno generacije su imale svoje ratove, ova će početi ratom cene kao ni jedna pre…

1 Like

Htio sam da kazem, vjerovatno su imali konzolu sa fiksnih 9.2tf, pa su nakon predstavljanja SeX-a cackali gpu da izvuku maksimum, pa su dosli na brojku od 10.28tf. Naravno da nece moci gpu da radi u ovom rezimu konstantno.

Kazem opet, na dobitku su konzumenti.

1 Like