PS5 specifikacije objavljene! Mark Cerny otkriva PS5 system architecture - 17:00 - sreda 18. mart

Baza nista ne znaci ako se sjebe sa konzolom i igrama. Posle Wii je dosao Wii U posle Xbox360 Xbox pa uporedi baze. Ne kazem da je Sony sjebao stvar ali ce definitivno biti problem za multiplatformske igre.

Ne vidim ja da je Sony iŔta sjebao.

Samo mi fali 8k, jedva imam i ovaj qled u 4 k :grin:

2 Likes

2 TFLOPs nije neka razlika? Molim vas nemojte me nasmijavati. Takodjer, price da se 12 TFLOPs nece moci max iskoristiti su glupost. Igre ce mnogo graficki napredovati tijekom mjeseci i godina da ce i 12 TFLOPs biti knap.

Imao sam PS4 Pro i imam Xbox One X, X je puno bolji po pitanju hladjenja i perfomansi. Istina da Sony ima bolje igre, ali i to je trenutno s obzirom koliko je Microsoft kupio studija.

Ja sam ocekivao da Sony danas pomete Xbox Series X, kad ono glupost od dosade i jos na kraju slabija konzolaā€¦ I da, kazu da je bucna kao PS4 Proā€¦

I koliko ljudi je iz Sony studia otiÅ”lo u MS studije svi nekako zaboravljajuā€¦

@lesa kada je pro najavljivan je bio revolucija zbog HDR-a a ps5 je sada najavljen SSD, SSD, SSD, SSDā€¦

1 Like

I da, PS5 bit ce backwards kompatibilan samo s PS4 igrama i to ne sa svim.

Kako ih nije blam da nam nabijaju na nos ssd kad je kapacitet kriminal

1 Like

Da stvarno jbt posle PS4 pro i 1TB sada 800gigaā€¦ Realno glupostā€¦

Izgleda da je u pitanju blagi denial kako bi se opravdale PS5 brojke. SSD jeste brz ali ti ne možeÅ” prebaciti u RAM viÅ”e podataka nego Å”to taj isti ram može obradi ili primi. Naravno, brže je i bolje, ali u ovom slučaju izgleda da se ljudi previÅ”e oslanjaju na SSD kao ā€œsecret sauceā€. Mislim, ovaj post Å”to si naveo, lik prvo hvali SSD jer je brži a zatim umanjuje ili smatra ne toliko bitnim stvarima koje su bolje na XBS.

Ovo za cooling je isto pitanje kakvo reÅ”enje imaju u konzoli. Sa jedne strane variabilno se odnosi na top frenkvenciju koju procesor može da uradi ali je broj slučajeva kada će tu svoju performansu ispuniti veoma redak dok će ā€œrealnoā€ raditi na nižem taktu a to je dobra stvar za cooling jer neće neće non-stop biti na visokim temperaturama.

To je sada ona faza kada se dosta njih nahajpovalo da će PS5 biti ne znam kakva ultra giga maÅ”ina, posebno iznad XSX na svakom polju, i sada se ispostavilo da to nije tako.

Realno, igre će na PS5 biti brutalno lepe, tu nema Å”ta.

6 Likes

I ti si nama nabijao na nos nativnih 4k kada su najavili x a i dalje igraÅ” na 1080p tv-u

1 Like

Ah, novi update za BC sa PS4.

Dakle, oni su uzeli najigranijih 100 igara na PS4 i njih sredili da budu BC na PS5. Igre će polako dodavati vremenom.

Ovo je baÅ” bezveze. Na XSX su SVE XB1 BC.
Kako su mislili da će ā€œbrzo i laganoā€ uraditi tranziciju sa PS4 na PS5 kako su tvrdili proÅ”le godine.

Hahahah i joÅ” ću da igram ali Å”ta sad. Bar je konzola native 4K :joy::joy::joy:


Hahahaha :joy: Prosto sam moraoā€¦ Ali Definitivno snaga konzola nije bitnaā€¦

Ovo sam sada izguglao jer sam zapamtio temuā€¦ U svakom slučaju smo doÅ”li od teraflopsi su najbitniji do ma to nije bitnoā€¦

Sada ostaje vr2.0 i implementacija i da li će biti beskoristan kao 1 ili neā€¦ :smiley:

Wow, dark theme se koristi :clap:.

1 Like

Dva parceta plastike i sa silikonskim djelovima nece imati nikakvu naklonost sa moje strane. Imacu obe/tri konzole, igracu igre na istima, jedino mogu da kazem da mi je ova generacija odgovarala kao konzumentu.
Ps4 odlicne ekskluzive, MS daje odlicnu ponudu sa Gamepass, pri tome obe konzole i igre su bile veoma jeftine za naci. Nikada nisam potrosio manje para za igranje, a mogu reci da sam se naigrao.

Ono sto mogu da kazem kao neko ko odgovorno radi citav zivot i sada razmisljam sta ce biti sa ostatkom mog zivota zbog virusa, apsolutno me zabole za teraflopse obe konzole, a jos vise za tim ko ce ā€œpobjeditiā€ sledecu generaciju.

Peace out.

6 Likes

Podrazumeva se da smo svi gledali stream odgovorno izolovani u kucama, sa maskama na licu i zalihama toalet papiraā€¦ Ostatak zivota ce se nastaviti i izgledati potpuno identicno sa ili bez corone.

Mene je malo ā€œrazocaraloā€ (navodi su jer je to u svetlu/mraku corone zaista nebitno), sto Cerny nije mnogo paznje posvetio VR-u osim kada je pricao o pozicionom 3D audiu. Jedino ako je Sony namerno poturio dosadnu pricu o i/o, audiu i ssd-u, a pravu stvar cuva kao kec u rukavu.

2 Likes

Uh, svi kukaju kako je prezentacija bila smorna (u neku ruku i jeste), ali ne vide Å”ta je sve pokazano u njoj. Malo je reći da sam oduÅ”evljen sa onim Å”to nas čeka sa novom generacijom. Mark jeste smoran kada radi prezentacije, ali zato barem kaže veliku većinu bitnih detalja.

Da me ne bi pogreŔno razumeli, ne držim stranu ni jednoj konzoli.

Definitivno MS je napravio na papiru moćniju konzolu, barem Å”to se tiče TF i sirove snage, ali mislim da je Sony napravio bolji posao sa ukupnim komponenetama i da će se na duge staze pokazati da je Sony-jev pristup bolji.

Ono Ŕto je zaista impresivno:

IO Throughput
PlayStation 5 - Raw: 5.5GB per-second, Compressed: Typical 8-9GB per-second
Xbox Series X - Raw: 2.4 GB/s, Compressed: 4.8 GB/s

Ovo je bilo usko grlo decenijama, a sada je sklonjeno. Plastično objaŔnjenje bi bilo - kao da imate neverovatan usisivač ili kompresor, nenormalne snage, koji duva ili uvlači vazduh kroz malu rupu i nikada do kraja ne može da iskoristi svoj potencijal. Sa ovim to nestaje, jednostavno ovakva brzina je suluda i graniči se sa naučnom fantastikom. Potencijal procesora, grafike, zvuka i ukupnog sklada komponenti, viŔe nije pod znakom pitanja.

Druga stvar koja impresionira, je brzina učitavanja igara koja će biti u sekundi, upravo zbog brzine SSD diska. I ne samo to, ovo oslobadja internu memoriju, praktično sva memorija od 16GB ostaje slobodna za iskoriŔćavanje, a po potrebi ima instant pristup SSD-u i vuče podatke sa njega. Ovo otvara joÅ” jednu pogodnost, za neke manje zahtevne stvari deo SSD momorije moći će da se iskoristi kao proÅ”irenje memorije, jer je IO toliko brz. Fantastika i neverica Å”ta su uradili. Dodatno zbog kompresije podataka i načina kako se pristupa podacima, ukupan obim igara će biti daleko manji. Neće biti potrebno da se radi multipliciranje objekata na 100 i viÅ”e mesta, već na samo jednom mestu. Zbogom skidanju 100GB za igre.

Treća stvar je 3D zvuk, ovo je toliko impresivno Å”to su uradili, da jednostavno nemam reči. Zamislite da u igrama tačno možete da ocenite gde se nalazi protivnik ili odakle dolazi zvuk. Na primer padanje kiÅ”e, a kola na 2 metra od vas i na njih pada kiÅ”a i čuje se kako kapljice padaju po haubi. Imam Sony Platinum sluÅ”alice, koje u sebi imaju podrÅ”ku za 3D zvuk. Mogu samo da zamislim kakvu će ludnicu napraviti Sony 1st party studiji sa zvukom. Last of Us 2 sigurno neću igrati do izlaska PS5, jer igra sa ovakvim zvukom i naprednim grafičkim detaljima, će biti neuporediva sa PS4 verzijom. Kada se na sve ovo doda i VR, pa imerzija koja dolazi sa zvukom i daleko naprednijom grafikom, osećaj prilikom igranja VR igara će biti neverovatan.

Za kraj ostaje da vidimo i kakav će biti DS5. Bilo je jako puno priče o haptic kontrolama, kako će se pečurke i trigeri ponaÅ”ati u različitim okolnostima. Ako joÅ” i to budu implementirali, za mene ovih MS-ovih 2 TF veće snage, postaje totalno beznačajno, jer Xbox kontroler je ostao isti, nema ni jednu novu funkciju. Nezaboravite koliko je DS4 napredniji tehnoloÅ”ki u odnosu na Xbox1 kontroler, a ako se priče objestine, DS5 će zaista biti sledeća generacija u odnosu na novi Xbox kontroler.

Znam da će me sada Xbox tabor popljuvati, ali ovo je samo moje miÅ”ljenje, ko se slaže super, a ko ne isto super. Svi mi imamo svoje favorite.

3 Likes