Programi/drajveri koje je potrebno instalirati nakon podizanja sistema?

Pozdrav, posto mi se komp potpuno “raspao”, da tako kazem, odlucio sam da srusim sistem, sve poizbrisem, i ponovo ga podignem da bi krenuo “od pocetka”, onako bez virusa i ostalih problema koje sam imao.

E sada, ja sam sve to odradio, instalirao Windows XP (zeleo Windows Vista ili 7, ali nisam imao), instalirao drajvere, programe, ali nesto fali, nesto sam zaboravio da instaliram, i zbog toga mi komp koci. Znam da virusi nisu problem jer sam sve pobrisao. Takodje kada upalim komp, njemu treba vremena da ucita, mnogo vise nego sto mu je trebalo pre rusenja sistema, isto tako kad zelim da pokrenem neki program (npr. Winamp ili Operu), treba mu isto vremena da ucita (cak cesto i zakoci na nekoliko minuta), dok je isto tako ranije pre rusenja sistema, bez problema ucitao odmah nakon nekoliko sekundi.

Isto je i sa zvukom, kada pustim neku pesmu preko Winamp-a, ono krene kako treba i kada nista ne diram nema problema, ali kada kliknem da pokrene neki program, ono pocne da koci i pravi zvuk slican onome sto masinica za sisanje kose pravi. Zato bih zeleo da zamolim nekoga ovde ako zna da mi napise listu programa/drajvera koji su potrebni da bi sve radilo kako treba, bez seckanja, zapucavanja i slicnog. Hvala unapred i ako treba mogu napisati drajvere/programe koje sam do sada instalirao.

Prvo kazi koji racunar imas, svaku komponentu da bi mogli da ti pomognemo.

Bez detaljnijih informacija, mogu da ti generalno kazem sta treba da instaliras. Graficke drajvere, drajvere za zvuk, drajvere za net itd. Pruzi nam jos malo informacija tipa koji ti je procesor, graficka, koju zvucnu kartu imas, koliko RAM memorije imas, koliki ti je hard… sto detaljnije, to bolje.

Evo ovako:
Sistem: Microsoft Windows XP Professional Version 2002 Service Pack 3
Komp: AMD Sempron™ Processor 3000+ 1.60GHz, 1GB of RAM, 80GB HDD
Graficka karta: NVIDIA VGA GeForce 9500GT 512MB GDDR3

Pogledaj u Task Manageru koliko ti RAM zauzima sve ukupno na sistemu, moguće da ti je nešto upaljeno pa ždere CPU i RAM.

Isti sam i ja procesor imao na kompu i isto mi je xp jeo procesor.Instaliraj windows 7 i nećeš imati nikakvih problema

Hoce li mi komp moci podrzati Windows 7 sa ovim sto imam? Hoce li raditi bez problema?

ja imao takav komp do pre mesec dana, samo sa 4 gb rama. terao sedmicu dve godine bez problema na njemu.

EDIT: Moja greska, ja sam imao Athlon-a. u svakom slucaju probaj pa ces videti i sam

@Infamous-Hoce bez problema

Naravno da hoće minimum je 512mb rama,1ghz procesor i 10gb hard disk tako da nebrineš samo istaliraj i uživaj

Hvala na odgovorima, samo da ovi problemi prestanu. Evo sad sam stavio da skida Windows 7 posle duzeg trazenja da nadjem neki koji ce raditi bez problema. Hvala jos jednom.

ako bas hoces win7 skini 32bit verziji buduci da je i taj 1gb ram-a malo pa ti je najbolje da ostanes na xp-u ali kako hoces…

Da definitivno stavi jos bar 1gb rama.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Ma kakav win7 na toj masini, nemojte ljudi da se zamlacujete. Doduse, pitanje je sta ko podrazumeva pod normalan rad racunara.

Pogledaj sta ti se sve dize sa windowsom za pocetak i poiskljucuj nepotrebne stvari, npr. preko msconfig-a. Onda iskljuci nepotrebne servise, gde akcenat stavljam na one security account i indexing service i slicne gluposti, ima barem 20 servisa koje ja iskljucim sebi. Defragmentiraj disk. Stavi classic temu za windows interface. Iskljuci system restore. Podeli disk na dva ili vise delova vec nije, zbog backapa. Instaliraj MCShield protiv inficiranih usb flashki. Instaliraj USB Safely Remove da zameni ono Windowsovo djubre. Idi u control panel, pa add/remove, pa add/remove windows components pa obrisi sve sto ti nije potrebno. Podesi page file na npr. 2GB. Moj ti je predlog da instaliras Avast IS 7 jer nije zahtevan, malo rama zauzima, brz je i odlican AV i firewall. Uradi Windows Update. Na kraju ocisti windows ccleanerom.
To je to sto mi pada napamet iz glave. Ali dok covek licno ne pogleda ne moze da zna.

WIn 7 radi na 512mb memorije solidno, 1gb je minimum za normalan rad. Windows 7 ce ti raditi ekstra ali Windows Vista nece da znas.

Druze, ako nisi pokusao nemoj da pricas. Win 7 ce raditi ok na toj njegovoj masini, samo neka skine 32 bitnu verziju, nadam se da nece pogresiti. I ja se slazem, moj komp koji sam skoro kupio i ubacio dobre stvari ce sigurno bolje raditi od njegovog kako god okrenuo, i kad poredimo rad mog kompa sa njegovim rekao bi “pa neka instalira xp”, ali to ne ide tako.
Infamous, slobodno instaliraj sedmicu, imas i pm pa se javi. Pozdrav.

Naravno da sam pokusao, imam laptop tih karakteristika. Kazem opet, sve zavisi sta ko podrazumeva pod normalan rad racunara. 1GB rama MS preporucuje, a to odmah znaci da ti treba 2.

Windows 7 system requirements - Microsoft Windows

Ja sam koristio w7 ultimate i nisam imao problema ni sa jednim programom ili igrom koja je radila na xp sistemu i w7 sam samo jednom reinstalirao za 2 godine a xp bukvalno jednom mjesečno tako da xp nikad nikom nebih preporučio

Jednom mesecno si instalirao XP?! Ne bih da te napadam, ali mislim da je problem mozda u tvom odrzavanju/podesavanju/koriscenju windowsa, pre nego do samog windowsa. Ja XP koji sada imam na racunaru sam instalirao mislim pre neke 2 godine i sve radi kao sat. Garantujem da radi brze nego bilo ciji W7. W7 je za pocetnike dobar jer je idiot-proof, ali se meni ne svidja iz milion razloga, da ne ulazim sada u to. Dovoljno mi je samo to sto W7 nema applet za ucitavanje color profila za monitor pri podizanju os-a pa da ga zaobidjem u sirokom luku.

E pa druze sad si sve rekao. Ako xp radi brze od win7 nemamo mi o cemu mnogo da pricamo.
Ne znam da li taj tvoj lap top ima i dedicated graficku memoriju, ili deli sa tim ramom, a pre ce biti ovo drugo cim imas losa iskustva.
Ja ti ovo pricam jer imam identican komp kao sto je Infamous naveo, s tim da ja imam cak slabiju graficku, i 32bitni win7 cepa lagano. Kazem, ne mozes da poredis sa high end pc-jem, ali radi. Za 64-bitni je potrebno bar 4gb rama jer on koristi za to, posto u 32bitnom max mozes 4gb, a u xp 3gb rama, te 64-bitni koristi moc procesora i preradjuje i salje brze podatke u ram. I da, kad sam ja na mom kompu (jak za to vreme kada je sedmica izasla, kasnije sam ga zamenio) instalirao win7 primetio sam da su mi cak i igre mnogo, mnogo bolje radile na njemu, tacno se primetio mali skok fps-a. Ovo licno mogu da potvrdim i ne moze niko da me ubedi da je xp brzi od sedmice pa i da je sam microsoft to rekao. I da, ne mislim samo na igre, nego generalno, ali kazem plus je u igrama mnogo bolji.