PlayStation Portal

Ne može ergonomija biti gora od bilo kog hendhelda, naprotiv. Ovde bukvalno držiš Dualsense džojped između kog je nakalemljen ekran :smile:

1 Like

Ergonomija je sigurno najmanji problem. Javljam verovatno narednih dana.

1 Like

Ja bih potencijalno uzimao ako baterija dobro drži, tipa da ne mora da se puni na svaka 2-3 sata. To mi je baš slabo.

4,5 sati gameplaya sa ukljucenom vibracijom full brightness.

Oko 5,5 sati medium brightness bez vibracije i haptic feedback.

2 Likes

To je već ok :+1:t2:

E pa drugari od juče sam vlasnik ovog uredjaja i napisao bih par prvih utisaka, mada moze komotno biti mini review jer mi je ovak uredjaj, njegova primena, potencijal i use-case posle par sati sasvim jasan.

Puno pisati neću, jer je Portal zaista jednostavan i „straight forward„ uredjaj, nazalost mislim da Sony nije uspeo to da prenese na potrošače. Počevši od samog pakovanja, koje je dosta elegantno btw, nigde ne piše jasno da je ovo accessorie za PlayStation 5 konzolu. Jedina naznaka je mali logo u donjem desnom uglu, gde čak stoji samo silueta PS5 konzole, i dole levo piše „for PS5“ zaista malim slovima. Mislim da će biti narednih meseci, a pogotovo sada za praznike razočaranih ljudi koji će u zabuni kupiti ovo kao poklon nekome, misleći da se radi o standalone uredjaju. Juče je tek izašlo, a sinoć su se već mogli naći komentari na Saturnu na tu temu. Ali to nije naš problem ili većine ovde. Moving on.

Ergonomija je odlična. Manje više DualSense osećaj. Veličina je skoro identična kao SteamDeck, pritom dosta lakši uredjaj. Čisto radi uporedjivanja, Portal tezi 529g, Steam Deck 669g, a Rog Ally 608g. Sasvim je udobno drzati u ruci, mada je meni i Deck udoban, tako da…

Sad one bitne stvari. Displej je više nego odličan. Čak iznenadjujuće dobar. Jasno lepše boje od LCD panela na Decku. Analozi su čudni jer du nešto manji ali ja sam se brzo navikao. Naravno, za zvuk, ne podrzava bluetooth, samo „Playstation link“ konekciju, koja je nova proprietary konekcija, i nije mi jasno zašto su se odlučili u ovom pravcu. Na sreću, zvučnici ugradjeni su odlični i odrade posao na nekom osnovnom nivou bez problema. Takodje stoji 3,5 mm jack pozadi na raspolaganju. USB-C port za punjenje je na jako lošem mestu, i veoma je neudobno nakačiti ga da se puni, još jedna čudna odluka.

Inicialno podešavanje uredjaja je bilo veoma lako. Uskenira se QR Code, i Portal, koji je u istoj LAN mrezi sa konzolom se posle nekih 10 sekundi povezalo, i pojavi se ona kul portal animacija kao što Dr. Strange zna da uradi i bum, slika od konzole je mirrored na Portalu.

Dakle ko je već koristio remote play zna da se prilazuje samo preslikani streamivani video feed od konzole i ništa drugo.

Prebacio TV na tenis Medvedev - Zverev da gledam jednim okom, drugim sam krenuo da isprobam par igara. Naravno prvo AstroBot da testiram haptic feedback, i naravno sve kao na DualSensu, vrhunski.

Input lag je prisutan, ali minimalan, remote-play kao remote play, your mileage may vary. Prvi put kada sam igrao input lag je bio na očekivanom nivou, ali je kompresija slike tj. video feeda na momente bila promenljiva i time kvalitet ne uvek na najboljem nivou. Ali sve u granicama. Nije bilo loše, samo naravno ne savršeno.

Igrao sam još Control i Tsushimu i sve je radilo odlično. Naravno, što je igra brza, input lag je primetniji. Control se primeti kod ciljanja, ali meni nije ovo ili cloud gaming ništa novo tako da znam da se prilagodim i igram manje više bez problema.

Uporedjujući, imam Control na Decku i na PS5. Na Decku igram u low quality bez input laga, na Portalu igram u full kvalitetu grafike sa nešto input laga. Plus minus. Multiplayer igre naravno nema smisla igrati ako zelite i trunku biti kompetativni.

Za koga je Portal:

  • za nekoga ko deli televizor u dnevnoj sobi sa porodicom, i zeli biti fleksiblniji kada i šta igra;
  • za nekoga ko jednostavno voli da igra igre u handheld formi, u punom kvalitetu grafike koju nudi PS5;

Cena je malo previsoka. Trebalo su reklamirati kao specijalni kontroler a ne kao remote player handheld. Za nekih 150-170€ mislim da bi bila zlatna sredina, sa obzirom da Edge kontroler košta oko 220€.

Nisam probao da koristim preko hotspota na telefonu negde usput, jer nije uopšte moj use-case. Inače, Portal nema internet browser, tako da ga je nemoguće povezati na hotelski wi-fi npr., koji u većini slučajeva ima landing page gde se morate prijaviti.

Za bateriju ne znam još, ali vreme će pokazati. Verujem da je tih 4/5 sati što svi govore istina i meni prihvatljivo.

Tako da, šta ja znam. Najbolji način za remote play, ali na kraju krajeva je samo remote play. :man_shrugging:

16 Likes

Hvala na recenziji, pokrio si sve ono sto je mene licno interesovalo u vezi uredjaja. Jedina razlika je sto cu sacekati da se uredjaj pojavi u BIH po MSRP, nema sanse da dajem preko.

Jedna stvar me zanima: da li dolazi do artifactinga ikada u toku igranja? I da li ima nekog stuttera?

tldr; kurcu ne valja uz false marketing, jer jel, soniju sve prolazi :laughing:

Salu na stranu, hvala na opisu !
I na kraju ces me naterati da uzmem steam deck…

1 Like

Nekad ima nekad nema. Prva sesija Astrobota sam definitivno imao, druga sesija kada sam bio u sasvim drugoj poziciji u stanu, sam imao savršenu sliku. Tako da je jako osetljivo i zavisi od kvaliteta wifi signala naravno. Stutter se nekada pojavio takodje definitvno dok sam igrao Control, ali ja bih to još u slučaju od juče svrstio pod „tolerable“ ili ti moze da prodje.

1 Like

To sto nema bt i browser je bas onako meh.
Ovo ostalo je ok.

Dualsense džojped s ekranom, nije hendheld :smile:

1 Like

Da ali procitah da ps5 ima browser, tako da nzm.
Mada svejedno retko ce ko da koristi browser, ali bt sluske trebaju.
Cek, moze li se ps5 portal koristiti kao zaseban igrac, tipa jedna osoba igra sa glavnim dzojpedom na tv-u, a druga na portal na isti ps5?
Onda bi bio interesantan uredjaj.

Biće interesantno za ljude koji igraju sa diskom :joy:

1 Like

Ne.
Portal bukvalno prokazuje video feed sa konzole, nista više.

Ekstra uređaj za ljude koje žena tuče i ne da im pristup TV-u.

1 Like

To nisu ljudi :grin:

1 Like

Pokusavam da smislim zasto da kupim…
Mozda da kupim da klinac moze da ide u drugu sobu da mi ne okupira TV.
Ali opet u njegovoj sobi mi je los wifi pa mi to ne pije vode??

Hvala na rivjuu, odlican je. Mene zapravo zanima jedina stvar koju nisi testirao, ili je meni promaklo - kakav je kvalitet kada delis mobilnu vezu ili iz nekog wi fi-a izvan kuce.

Pisao sam da nije moje use case pa nisam probao. Ali mogu lagano da probam pa javljam.

Hvala za odlican tekst.
Izvini ako smaram samo ja u mojoj glavi da nesto razlucim…

  1. PS5 mora da radi?
  2. nije moguce igrati PS5 i ovo?
  3. moraju biti na istoj mrezi? Ne sme ni stan pored?
  4. treba dobar/jak wifi?
    Hvala.
1 Like