PlayStation 5 i PlayStation 5 DE tema (Vol 1)

Ovaj forum citaju i deca i mladji.

Svaki put kad citam tvoj post, moram da sednem da se skoncentrisem da vidim sta si hteo da kzes. Preduge rečenice sklopljene na taj način da ne mozes da pretrcis i shvatis sta si hteo da kazes.

Morao sam ovo da kazem stoji mi dugo na dusi :smiley:

Nista licno, nego uprosti ga vrate malo na narodski.

A zasto bi MS i Sony potpisali takve ugovore?

Ako znas da imas problem sa isporukom, odlozis launch proizvoda. A ako ne znas, onda je jos gluplje…

E jbg, nije ceo zivot samo Baka Prase, moramo da se ponasamo drustveno odgovorno i ucimo decu da sire vokabular. :slight_smile:

3 Likes

Ne mislim ni na tu krajnost :slight_smile:

Stvarno nista licno, kazem opet, nego dok ga dešifrujem prodje vreme.

Može mnogo toga da se kaže i narodnim rečnikom i jezikom.
Ne kazem da sam jedan od tih.
Iz mog pera obično nema nešto preterano pametno da se nauči :smiley: Tu i tamo…

Meni samo nije jasno zasto se nadovezujete na jedan obican komentar sa licnim komentarom na moje postove? Ako vam ne odgovara, ignore :wink:

Očigledno su potpisali, zar ne?

Sta god da su potpisali, a to sigurno nije ugovor u kome nisu definisane obostrane obaveze u pogledu narucenih i dostavljenih kolicina, rezultat je taj da ogroman broj kupaca ne moze da dodje do konzola. Odgovornost za tako nesto sigurno nije na preprodavcima koji samo reaguju i prilagodjavaju se uslovima ponude i potraznje.

Nisam siguran da li proizvodjaci generalno imaju neke obaveze prema kupcima u pogledu toga da ucine svoj proizvod dostupnim po reklamiranim cenama. Ako nemaju, onda bi trebalo da bude pokriveno nekakvim zakonima koji stite prava potrosaca. Razumem da je korona super izgovor za nastalu situaciju i da je nacinjena materijalna steta svakako dovoljna “kazna” po proizvodjaca (u smislu gubitka potencijalnog profita na racun tzv opportunity cost gubika), ali mi se cini da bi sa pravne strane trebalo sagledati i odredjenu stetu po kupce koji su “prinudjeni” da placaju proizvod po duplo visoj ceni u datim okolnostima.

Ma sve.njih bre zabole du…e!!
Njima sve isto, na kraju balade prodace sve i cao.
Niko se tu ne sekira mnogo.

Ja radim u ZFu znaci auto industrija. Ovde ako se napravi ugovor npr. da ce ZF da isporuci 1M elektro motora BMWu za 5 godina ako ZF ne uspe da isporuci tu kolicinu placa penale i ti penali su izuzetno veliki cak i za kompaniju poput ZF koja zaradjuje ~35 milijardi dolara godisnje. E sad ti ugovori se prave tek nakon jako puno razmatranja/istrazivanja da li kompanija moze da isporuci potrebnu kolicinu u roku. U slucaju Sony/AMD siguran sam da AMD i dalje uspeva da isporucuje zahtevanu kolicinu na osnovu Sonijevih najava da ocekuje manje konzola da se proda u prvih dve godine. Znaci Sony je znao da AMD ne moze da postigne velike kolicine usled nedostatka materijala.

3 Likes

Upravo tako, to je sustina price. Doduse, to su i dalje pretpostavke, mozemo samo da nagadjamo i tacne informacije nece nikada biti dostupne u javnosti.

Sve to stoji, ali ne treba zbog toga pomeriti launch. Nema dovoljno pa nema dovoljno, viša sila.

Naravno samo sam hteo da kazem da je Sony znao koju kolicinu AMD moze da isporuci zato je najavljivao od pocetka da ocekuje da se manje proda: Sony Is Said to Limit PlayStation 5 Output in Its First Year - Bloomberg

Mene i dalje cudi da su se obe konzole pojavile na vreme sa obzirom na logisticke izazove.

1 Like

I Sony, i MS su prodali sve sto su napravili. Launch je prosao odlicno, gledajuci sa poslovne strane.

1 Like

Jesu prodali i “zaradili” na hardveru. Ali ukoliko stoji roba u nekom magacinu nema zarade od softvera, a tu je čini mi se veća lova. Ovo je moje mišljenje iz fotelje, verovatno da i grešim negde u računici

5 Likes

Na softveru i jeste lova, medjutim, najvise se gubi na robi koja ti stoji u magacinu. Ovako su izvukli sve sto je otislo na izradu hardvera. Jos uvek nema igara koje su iskljucivo next gen. Odnosno, nema AAA igara koje su iskljucivo next gen. Tako da im na softveru i nije neki gubitak.

U globalu svi su srecni i oborili su sve rekorde… sem kupaca.

Kog softvera? Svakako nista ne izlazi, sve se odlaze.
Ja sam lepo rekao jos kada je krenula frka da im je ovo odlicna dimna zavesa.
U suprotnom da svi imamo konzolu svi bi pricali kako sem gomile okrecenih naslova iz naftalina i nema sta da se igra.
To je cinjenica.
A ovako svi palamude o konzolama i dok se to resi bice i novih igrica.
Odlican tajming.

Konzole se prodaju za manje nego sto kostaju da se naprave tako da su na gubitku pri svakoj prodatoj konzoli. Najvise se zaradjuje na Gold/GPU/+ pretplatama i igrama. I Sony i MS uzimaju procenat od svake prodate igre za njihovu konzolu.

1 Like

Zato sam i stavio zarada pod navodnicima, jer niko ne zna da li uopšte ima zarade na hardveru.

1 Like