Planeta Zemlja sve brže ostaje bez prirodnih obnovljivih izvora

Da se vratimo na temu.
Ima neka studija koja kaze nesto zanimljivo oko civilizacija da nije da ne mozemo nikoga da nadjemo ili nas u svemiru vec postoji neka racunica o “veku trajanja” civilizacija. Da ne postoji kao sto i vidimo “odrziv razvoj”
Vec prosto svaka civilizacija unisti samu sebe i nestane. Zato prosto nema dovoljno vremena da se dodje do odredjenog stepena razvoja za veca putovanja i prosirenja!
Osnovni problem neka je predpostavka.
Izgleda da to i nas kolje.
Sto se religije tice svako neka veruje u sta hoce i ne ugrozava druge. Makar smo prevazisli one varijante da palimo one koji veruju drugacije!
@MikiBanter
Da bi bolje znao svoju religiju moras mnogo dobro da znas istoriju.
Postojalo je religija i pre ove sadasnje pa ce ih biti i kada ova izadje iz mode.
Postojale su religije i verovanja koja su trajala 3000-4000god pa su prosto nestala.
Svi misli da je bas sada neki kraj blizu, svi mislie kako ce nesto znacajno da se bas skoro desi.
Sve je to samo nesvesno zelja da svom malom postojanju daju neki znacaj. Sve je to nista i samo pesak na plazi.
Nestaces, bices zaboravljen, doci ce neka nova religija ili pokret ili kako god se tada zvalo i bice ubedjeni kako je njihova prica prava. Isto ce nestati i biti zaboravljeni, kao ti kao ja…

3 Likes

Ne znam zašto bi vrhunac jedne civilizacije bio da ponovo kuva kišnicu ili blato da bi dobio pijaću vodu.

Nema tu nikakve propagande, istina je da trošimo više nego što možemo od planete da dobijemo, zagađujemo više nego ikada i to nam se sve vraća.

A klimatski migranti mogu postati iz bilo kog dela sveta, sve zavisi koliko se uslovi za život pogoršaju.

Dok nisam imao dete sve ovo mi je bila sporedna misao a sada često razmišljam u kakvom će svetu ono živeti jednog dana, i nisam nešto oduševljen tom slikom.

Tvoje dete će teško osetiti bilo šta, nešto odlazi ali ko zna kada…

Elem, u potpunosti se slažem sa @Danijel
Priča o tome da je planeta prenaseljena je teška glupost, postoje neke teritorije i države gde takvi problemi postoje, ali kada bi smo se svi rasporedili ravnomerno ne bi bilo nikakvih problema… To je čisto ovako hipotetički ali neožemo reći da je nemoguće kada bi nas stisla muka…

Elem ono što najviše zapada za oči… Najveći problem prave arapi, afrikanci i ostali koji žive tamo gde žive, arapi pogotovo troše basnoslovne cifre kako bi na svojoj teritoriji napravili uslove za život… Pa živiš u jebenoj pustinji čoveče…

Zato ovde kod mene u ravnici, ako bih se malo naljutio i iskopao dublju rupu, došao bih do vode… Eto njima sva ta nafta, dobro je meni ovde…

Elem, poenta moje priče je da na ovoj planeti mnogo novca i resursa se potroši na stvaranje veštačkih uslova za život, dok postoje savršeni uslovi za život na nekom drugom kraju planete i zvrje prazni (kao na primer što je kod nas)

Elem, imam da vam kažem nekoliko stvari…

Verujte, al’ ne preterujte
I
Urađeno je bolje od savršenog…

https://www.youtube.com/watch?v=epOPkUUtqy4&feature=youtu.be

Naravno da je planeta prenaseljena, ne u smislu da sjedimo jedni drugima na glavama već u smislu prirodnih resursa kojima raspolažemo. Kao što vam piše u prvom postu, sadašnje stanovništvo potroši godišnje zalihe obnovljivih resursa za sedam mjeseci, što znači da pet mjeseci živimo “na kredit” koji će kad tad doći na naplatu.

Ako uzmemo drugu promijenjivu u jednačinu, pod uslovom da nećemo da se mijenjamo a što je izvjesno jer smo govna kakva jesmo, ima nas 5/12 previše na ovoj planeti, odnosno toliko treba manje da nas bude da planeta ne bi bila prenaseljena, u funkciji obnovljivih prirodnih resursa.

Čista matematika.

2 Likes

E ovo mi je inace fin kanal, nije bas na ovu temu direktno povezan video, ali ima nekih dodirnih tacaka.

1 Like

Svaka cast na ovom video klipu lepo je objasnjeno sve.

Pa pogledajmo oko sebe. Nasi roditelji genereacija 50ih i 60 ih godina imaju po 3-4 brace i sestara a neki i vise…Dok generacija rodjena 70-80 imaju 2 deteta . A dosta ljudi danas znam da imaju po jedno dete dok dosta njih uopste nema decu a imaju 35+ godina tako da cemo doci do nekog carobnog broja i tu stati.

Verovatno u mnogo boljem. Uslovi za zivot se rapidno poboljsavaju. Citaj npr Pinkera: “Enlightment Today”. Bil Gejtsova omiljena knjiga.

Vece opasnosti nam prete od virusa i superbakterija, od AI-ja koji bi mogao da izazove ekonomske katastrofe za koje nismo spremni, nismo spremni za tranziciju oslobadjanja ljudi od nuznosti rada jer se sve nase ekonomije zasnivaju na tome.

Overpopulacija i nedostatak vode tesko da nas mogu ugroziti jer je 80% planete nenaseljeno i najvecim delom pokriveno vodom i okeanima.

Nasi najveci vekovni neprijatelji su neizlecive bolesi i smrtnost. Pre nego sto se uputimo u interstelarne avanture, moramo da reprogramiramo sebe. CRISPR je najvece otkrice 21 veka.

“Prirodna” smrt, starenje i kancerogena oboljenja ubijaju mnogo vise od bilo koje globalne katastrofe.

Resursi kojima raspolazemo su neiscrpni a to je nasa sposobnost da se tehnoloski razvijamo.

Svi smo svesni game over scenarija, ta svest direktno oblikuje i nas odnos prema planeti (“posle mene potop”), ostavlja prostora za religiozne manipulacije, moze se reci da je koren svakog zla i patnje.

Ratovi su nekada bili mnogo cesci jer je zivotna ocekivanost bila oko 30-40 godina. Cim stasas za borbu, ostane ti vrlo malo vremena dok te ne pokosi bolest. Viking nije imao sta da izgubi u borbi. Ako ne umre od maca, umrece u najgorim mukama 10 godina kasnije.

1 Like

Evo i ja da se ubacim u temu posto sam bio samk posmatrac par dana…da se pojavi sutra lik koji kaze: “Ja sam novi Isus!” a ti bi mu poverovao ili bi ga poslao u ludnicu? @MikiBanter

Zasto uopste nastavljate prepirku? Ja sam izneo svoje misljene i nije prihvaceno. Rekao sam sebi uredu a vi i dalje nastavljate. Moj stav nece biti promenjen kolko god me nagovarali.

Niko te ne nagovara… Covek te samo pitao…

Nije ga pitao. Ocekuje od njega ili odgovor ili da se odrekne onoga sto veruje.
Svi mi to nesvesno radimo, propagiramo svoju verziju I ono u sta verujemo naturamo. Neko nesvesno I pasivno.
A neko agresivno. Kada to postane mnogo glasno nastaje problem I ratovi, ljudi stradaju.
Sto se mene tice religije su samo partije I nista vise. A sledbenici nista bolji od ovih botova sto za sendvic idu na mitinge I lepe plakate.
Ali nemam nista protiv dok svako ispoveda svoju veru u svoja 4 zida I ne smara nikoga. A ponajmanje jos da siri mrznju.
Suvise je mnogo mrznje I krvi prosuto zbog tih partija kroz vekove.

5 Likes

Spomeni Isusa na gamerskom forumu i zabava je zagarantovana :slight_smile:

Salimo se malo, ne primaj to k srcu…

3 Likes

Cijeli ovaj rant najmanje ima veze sa Isusom. Ponekad mislim da društvo u cjelini ne pravi nikakvu razliku između vjere i religije:

  • Vjera: Univerzalno uvjerenje da postoje pojave koje se ne mogu objasniti postojećim prirodnim zakonima i manje više smo svi vjernici bilo da to nazivamo Božjom voljom, karmom, srećom, horoskopom, šestim čulom, položajem zvijezda i planeta i ko zna čim još. Vjera može biti pojedinačna a može se manje ili više podudarati sa uvjerenjima drugih ljudi.

  • Religija: Mafijaški kartel za pranje para, reketiranje i maloljetničko podvođenje, koji se temelji na ljudskim slabostima i eksploatiše ih koliko god je to moguće, a sve u korist pojedinaca ili interesnih grupa.

Čak i da postoji raj, u tom nekom religijskom konceptu, teško da će se u njemu naći mjesta za kakvog sveštenika a i ovi religiozni su većinom kandidati za toplije krajeve.

4 Likes

Ne razumem religiozne ljude. Da ne zalazim u to koliko mi je nejasna slepa vera (ko sto neko pametan rece a mrzi me da googlujem: “extraordinary claims require extraordinary evidence”), dokle god oni mene ne diraju ne diram ni ja njih. Veruj u sta god hoces.

Al nekako religiozni uvek oce nereligiozne da obrlate. Vec ove izjave tipa, “bice vam zao, videcete” su mi neprijatne. Smatram sebe moralnim bicem koje se uvek trudi da uradi pravu stvar. Cak i da se sutra pojavi neki bradonja na nebu, nema oko cega da mi “bude zao”. I pored gomile gresaka (jer smo, jel te, ipak samo ljudi) trudim se da budem dobar koliko god mogu, od najgluplje no najbitnije stvari. Ne treba mi religija za to.

CountDooku po svemu deluje ko fin ucesnik foruma, al me tih par komentara zacnulo, moram da kazem. Oseca se neka doza superiornosti koju puno vernika ima, i pored svekolike smernosti.

5 Likes

:smiley: upravo si uradio ono o cemu sam pisao.
Ti tvrdis da on zli da obrlati tebe porukom “bice Vam zao”
A ti njega komentarima “slepa vera” i ostalim doskocicama gde im oni koji nisu religiozni nabrajaju nelogicnosti u njihovom uverenju. I suptilono im dokazuju koliko su “zatucani i glupi”
Licno smatram da jeste sve sarena laza ali bole me uvo.

U pravu si. Nezgodan je to teren i najpametnije je cutati.

2 Likes