Planeta Zemlja sve brže ostaje bez prirodnih obnovljivih izvora

http://www.iea.org/media/news/2017/171113WEO2017MainImage.jpg

Hteo sam ovo da postavim u drugoj temi ali mislim da nije loše da bude posebna.
Naleteo sam na ovaj članak u vezi klimatskih promena koji se svodi na tri upozoravajuće stvari:

Uglavnom trošimo više nego što može planeta da nam ponudi i obnovi, neke od sirovina nisu obnovljive i jednom kada nestanu bez njih smo zauvek (ili se toliko sporo obnavljaju da mora proći hiljade godina da bi se nadomestile).

U 2018. smo za sedam meseci smo potrošili ono što bi trebalo da traje godinu dana prirodno obnovljivih izvora.

Dodamo na to da planeta postaje sve toplija što se vidi po šumskim požarima u Skandinaviji ili nikad viđenim u Kaliforniji i Grčkoj. Sa druge strane velike padavine i poplave.

Takođe treba računati na to da će se pojaviti veliki broj klimatskih migranata, koji usled klimatskih promena preseljavaju.

Sve u svemu, imam utisak da živimo u nekom mehuriću gde mislimo da će se stvari odjednom popraviti i sve biti ok, dok sumorna budućnost upozorava da ne radimo dovoljno na tome da ublažimo klimatski haos koji smo kao vrsta napravili.

4 Likes

Po mom misljenju nije problem samo u resursima vec i o veri u boga. Ljudi su izgubili vere i ima ih sve manjr koji i daljr veruju. Moze nauka da prica sta oce ali djavo je uvideo slabost i napada…

1 Like

Leptenejebo, evo odoh odmah u crkvu i do večeras će sve biti u redu. Šta sve neću pročitati ovdje…

7 Likes

Ja verujem u Dalaj lamu.

3 Likes

Ja u Darwina i Nikolu Teslu.

2 Likes
  • Dete moje, nema više vode za piće…
  • Pa šta ćemo tata?
  • Evo ostaje nam da se molimo…
    :mole se:
  • Tata, i dalje sam žedan
4 Likes

Upravo o tome i pricam… al dobro doci ce dan ne bojte se :slightly_smiling_face:

2 Likes

Meh. Kad god vidim ovu temu samo kažem: OK, i? Šta sad? Kao da će se sve odjednom promeniti jer neko kaze da svet ide u tri lepe. To je proces koji će trajati decenijama ili možda čak vekovima, ako do tad ne ode sve u tri lepe.

3 Likes

Naravno da neće, samo je nivo ignorisanja teme klimatskih promena fenomen sam za sebe. Koliko god mi sami ne možemo da učinimo ništa toliko barem nešto malo možemo da doprinesemo. Samo će biti show kada se stvari dramatizuju i ceo svet bude u WTF??? fazonu.

Trenutno overpopulation prijeti da postane veći problem od fosilnih goriva. Da vas pitam pošteno vi koji imate djecu, koliko je vas planirano ušlo u roditeljstvo, kalkulišući materijalni status, društvena kretanja, plitičku klimu u svijetu i sl?

Ljudi sa kojima sam pričao a koji su makar čuli za termin planiranje porodice danas imaju jedno ili nijedno dijete.

Na žalost, u većini su ovi koji ne vade penis otkad su saznali za šta služi, bez obrazovanja i primanja koji naštancaju pola tuceta pa se žale zašto sad država ne vodi računa o njima ili se mole deda mrazu da im baci pečeno pile s neba.

Pregaziće nas takvi.

Ovaj problem mora pod hitno globalno da se rješava i to na način sličan kineskom, dobiješ dozvolu za potomstvo, ako, i samo ako, možeš da se skrbiš za isto, u smislu da si materijalno obezbjeđen i da si duhovno razvijen da odgojiš pristojno ljudsko biće, tj. da ispoljavaš kulturološku i obrazovnu radoznalost i da nemaš mentalnih poremećaja da vjeruješ u izmišljene likove iz crtanih filmova.

2 Likes

Pa nece valjda opet migranti :frowning:

Moze se na kraju desiti da sve ispadne i okej. Ako trezveno napravite presek stanja nije nam nikada bilo bolje u istoriji covecanstva.

Krecemo se u pravcu obnovljivih izvora energije, ka elektricnim automobilima, sintetickim biorazgradivim materijalima koji ce biti jeftiniji za proizvodnju, a perspektiva kolonizacije drugih planeta je realna i primamljiva, ne samo kao poslednja opcija bekstva sa Zemlje koju cemo nepovratno upropastiti. Manipulacija genima ce iskoreniti vecinu bolesti i samu smrtnost a deca koju ste izradjali zivece hiljadama godina, ako ne i zauvek. Mozda cak i mi.

Klimatski haos je takodje uslovljen astronomskim faktorima. Daleko od toga da podrzavam teorije zavere a ljudske faktore svakako treba svesti na minimu, ali ovo je sve naucno zasnovano, sa istorijskim podacima koji dovode u pitanje prevalentnu paradigmu o pretezno ljudski-izazvanim klimatskim promenama.

Prostora za gradove ima u sirinu i visinu.

Naravno, moze nas zadesiti Fallout ako Tramp i Kim Dzong istovremeno ujutru stanu na levu nogu, ali iskreno se nadam da nece.

Negde sam procitao da covek nikad nece moci putovati brzinom svetlost i da ce mu zauvek van dometa ostati potencijalno naseljive planete.
Mislim da se tice mase i da samo cestice bez mase mogu putovati tom brzimo, u suprotnom svaka masa pri tim brzinama postaje beskonacna :slight_smile:

Nasa koncepcija putovanja je neverovatno primitivna i bolno linearna. Tela u fizickom obliku koja stavis u velike metalne stvari da te stite od kosmicke radijacije i vakuma. Ako nas vanzemaljci posmatraju, mora da se dobro zabavljaju na nas racun.

Potencijalno naseljiva planete su u nasem komsiluku, nedostaje samo ekonomski interes da se teraformiraju.

1 Like

U nekom svemirskom smislu komsijski potencijalno naseljive planete su udaljene svetlosnim godinama, mislim da je najbliza udaljena “samo” 12 svetlosnih godina od Zemlje.
Brzina svetlosti u vakumu iznosi 1.079.252.848,8 km/h, a svetlosna godina je razdaljina koju svetlost predje za period od jedne godine pa ti vidi sta znaci komsiluk u svemiru :smiley:
Ima tu raznih teorija po kojoj bi se moglo putovati ali je sasvim izvesno da ce se sve svesti na trku ljudskog mozga da otkrije te mogucnosti i propasti planete koja neminovno dolazi. Za sada postoji velika opasnosta da tu trku prekinu Tramp i Putin kroz jedan nesmotren potez :smiley:

Mislim da je Stiven Hoking, najveci um te oblasti, pred smrt ubio svaku nadu sa tezom da covek nikad nece otici dovoljno daleko…

Jedan od razloga sto smo zapalili bas za Kanadu. Mada me US odma’ ispod cini nervoznim…

Nece bas sutra da se promeni, al po meni je kroz 15-20 godina itekako ‘odjednom’.

Po mom misljenju, lanac akutnih problema je: climate change > resource scarcity > economic/political instability > regional conflict > migration > stress on rich countries unable/unwilling to absorb migrant influx > totalni haos koji se samoobnavlja.

Nije ovo neka mudrost, drugi su isto vec rekli, plus upravo poslednjih godina gledamo kako se odigrava. Overpopulation takodje igra ulogu, mozemo i njega tu da uguramo, al ja bih ipak climate change stavio ko prvu i najgoru stavku.

Da ne pricamo o tome kako ce porasti nivo mora, a to ce gadno strefiti kako braonkaste i siromasne (bangladesh), tako i bogate belce (NY, Florida).

Na stranu takodje i enormna klasna razlika u modernim kapitalistickim drustvima, gde 500 ljudi ima isto para koliko i preostale dve trecine covecanstva. Oni su vec kupili sebi placeve na novom zelandu i grade bunkere. Zvuci paranoidno, al sta ih briga, better safe than sorry.

Negde mora da pukne. Odnosno vec puca, samo u slow-motionu.

Daj boze da cemo se opametiti kad krene stvarno da gori. Ako ovaj forum jos bude postojao kroz 15-20 godina, mozda ce moj Lukac doci ovde da me kune sto sam ga na ovakav svet doneo… Deda robotnjik i cika Padawan mogu da ga teshe.

PS evo cak na lokalnom mikro-nivou, lancani efekat zagrevanja – ovog leta ljudi prijavljuju da su videli crne udovice u Kvebeku (!), sto je necuveno. Barem jos do montreala nisu stigle.

PPS nismo se ni dotakli epidemija, al necu da mracim jos vise, haha.

1 Like

Klimatski migranti iz nocne more. :hushed:

1 Like

Pazljivo sa migratnima jer bi @saudin1993 mogao da trazi 1000 godisnji ban za tebe :slight_smile:

Ti Saudinu mozes samo da se sagnes. A tebe da je otjerati sa ovoga foruma, on bi procvjetao. Od kada si dosao, nista lijepo nisi napisao. Ostavi me vise na miru, ne uzimaj me u ta tvoja pogana usta.

Pa sto se ljutis ovo je najobicnija sala, pa zar nisi trazio 1000 godisnji ban za forumasa koji je postavio saljivu sliku sa migrantima? Jbt stalno podjebavas, a ne umes da prihvatis salu :slight_smile: