Piraterija VS. originali

Sto se tice trajnog posedovanja originala, ispostujem svega nekoliko developera za igre koje zaista smatram vredne kolekcije, a to je svega nekoliko igara.

A sto se tice menjanja igara, evo matematike - izadju 4 igre koje mi se igraju. Znaci u trenutku kad izadju, one kostaju od 150-160 e. Posle mesec dana kostaju oko 120 e sve cetiri. Nas nekoliko svako kupi po jednu za koju se dogovorimo, svako odigra svoju i siba drugom.

Kad se svi izigramo, svako opet ima tu jednu igru koju ce prodati za recimo 15-20-25 e bez problema, zavisno od naslova, sto znaci da sam odigrao 4 nova naslova za 5-15 e, zavisno od cene za koju sam prodao odredjenu igru, sto mislim da uopste nije puno para. Ono sto hocu za kolekciju, kupim posle par meseci za 10-15 e i stavim na policu. Jel jasno sad? :smiley:

Lepo si mu objasnio Kosta :smiley:

Ja samo ne razumem tvoju potrebu za tim… Ok hoces da kupis igru i stavis je na policu to je super… Ali vi kupite 4 igre izigras se, kazes platio si 15e… Pa dobro sto si uopste i platio, skines sve cetiri i igras i na kraju ne moras nikome ni prodavati, a na pocetku je samim tim ne moras ni kupovati… Ako sa druge strane igras online, onda te potpuno razumem!!

nepotreba tema u svakom slucaju,ko zeli da igra originale i oseti ‘‘cari’’ slobodno neka kupuju niko nema nista protiv.Ko hoce da igra pirate igrace dzabe i to je to,na boxu mozes igrati 90% igara koje hoces[sem onih sa online pass-om i tjt]

Ne budi ironican alexa. Ako je ljudima tako lakse da dodju do original neka i rade tako. Original je original. Kupljen od novca koje je dalo vise ljudi. Nemoj i ti ko MagicMaster ciji post necu ni da komentarisem.

Ne znam šta sam neistinito rekao, pa nije moj komentar ni dostojan tvog komentara.

Evo, šta piše:

Dakle, svako pozajmljivanje, iznajmljivanje, razmena …

Dakle, to je tako … ja pirat, ti pirat …

Ljudi sto se tripujete?! Svako ima svoje misljenje i stav. Ko zeli, hoce i moze da kupuje originale (bilo to igrice, patike, …) neka uzima. Hvala Bogu pa moze i tako i treba ali ko ne moze i kod koga je finansijska situacija takva da “i od preceg ima prece” normalno da nece!

Evo banalan primjer : imas 50e u dzepu. Imas opciju : platit racun od struje koji iznosi 42e ili kupiti original igru od 48e pa je u miru, tisini i mraku “igrati”!

Nisam citao sve ove postove jer me ova tema apsolutno ne interesuje al Vas savjetujem da se ne primate toliko oko toga ko je u pravu (pirati ili legalci). Ja trenutno imam vece rashode nego primanja! jedini, fakticki, odmor mi je kava u kafani, sex s curom i 5e sto potrosim na 4 diska za xbox. Kondome nisam kupio ne pamtim a jebena roda mi stalno oblece oko kuci :smiley:

Podrzavam i jedne i druge al ne trebate se sad “svadjati” i prepirati ko je upravu. Hvala Bogu pa nismo svi isti! Ja licno igram offline i muka mi je gledati da li igra ima AP 2.5, citat x postova o zastitama, LT-ovima… ali isto tako ne mogu sebi dozvoliti da nemam za kavu popit ili pocastit picem drustvo ili tako sta. Igrice su mi odmor i relaksacia…

Magic… procitaj od pocetka…

The definition of home use excludes… bla bla bla.

Zabranjeno je javno prikazivanje. Ako ja tebi dam moj original zabranjeno ti je da… recimo… povezes konzolu sa projektorom, sednes u centar grada i igras na bimu (kolko god i to smesno bilo jel opet je taj disk placen ali…). Ajde tako da uprostim. Znaci iskljucivo privatna, home varijanta.

@Nemesis
Pa ne svadjamo se mi. Polemisemo. A replike non stop iskacu :slight_smile: i tako replika repliku stize. Pa malo je bez veze gubiti vreme nekog ubedjivati sta je OK ili nije. A i tema je krenula od naj prostijeg: Pirati i Originali pa je neko krenuo sa razmenom originala itd itd. Elem… kao sto sam u tamo nekom postu i rekao… Igrajte se i uzivajte samo ja defo kontam da ce piraterija biti sve teza i teza. Svest ljudi mora da se… o ne opet pocinjem :slight_smile: Dosta !!!

Čitam ja. Ne čitaš ti.

Definicija kućne upotrebe isključuje bla bla bla . Tačka.
I počinje sledeća rečenica. ANY UNAUTHORIZED … dakle,

SVAKO NEOVLAŠĆENO kopiranje, rentiranje, razmena, iznajmljivanje itf itd (jer kod njih ima više izraza, a trudili su se da pokriju svaki: renting, hiring, lending, exchanging …

A ovlašćeno podrazumeva da imaš video klub, onda možeš da iznajmiš, ali onda njima plaćaš posebne licence i veću cenu kopije.
Dakle, možeš da se pravdaš, da tražiš opravdanje i u tome što si ti kupio svoju kopiju, pozdravljam taj gest, ali svaki put i kada si pozajmio nekom, ili kada si ti pozajmio od nekog, i ti si piratizovao, i prekršio neki zakon, član, ili šta već.

Skupi 10 prijatelja, i gledaj film u svom stanu, i advokati neke kompanije će reći da je i to piraterija, idite u bioskop, kupite karte, pa gledajte taj film …

Dakle, svi smo mi pirati, neko manje, neko više, ali svi smo u tom društvu …

Tebi je sve jedno sta pise kad igras pirate momce :slight_smile:

Jeste. Totalno. Ali ja bar priznajem … :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Ko naši “biznismenovi” :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: Finansiraš i poziciju i opoziciju :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Ako je nelegalno da se igre menjaju, preprodaju kako je onda zapad pun takvih prodavnica?


sent by tapatalk

Plaćaju posebne licence i dozvole. El je to toliko komplikovano? Isto kao i video klub.

Evo da se ubacim sa jednim kratkim komentarom. Trenutno igram igre na Xboxu 360, PS3 i vrlo rijetko na PC-u. Podrzavam obe strane price. Posto sam student, ne mogu sebi da priustim zadovoljstvo originala, bar ne a da se ne odreknem meni bitnijih stvar. Kad pocnem da zaradjujem sam za sebe, vjerovatno cu pazariti dva box-a, jedan moddovan i drugi standardan-sta mi se svidi od igara koje sam narezao, kupicu ih, krseve cu izbjegavati. Kako god razmislim, bas bih se smorio da uzmem igru za 30-50e i da vidim nakon drugog igranja da je k…

Imas kod nas u Bosni izreku “Merak nikad nije skup” :slight_smile:

Zar nije licemerno da neko ko prodaje flešovane/hakovane konzole glasa ovde za originale i priča kako je pomogao developerima jer je kupio igru na sniženju za 11 eura?

Promašili ste poenu glasanja, lepo je (ko god je pravio pool) naglasio da ne glasate za ono što bi ste želeli, jer naravno da bi svi mi želeli da imamo para za originale. Glasajte za ono što praktikujete, pogotovo ako još zarađujete na račun jadnih developera.

hm, možda treba da pročitaš ponovo šta sam napisao i da spominjem licemerje, ali ne u kontekstu u kojem ga ti navodiš. Iza XBR Shopa ne stojim ja lično, ali ga reklamiram. Ima i konzola koje su flešovane i koje nisu. Krajnji korisnik bira šta hoće da kupi i on dalje ima odgovornost prema tome. Iznenadio bi se informacijom da dosta ljudi želi i neflešovane konzole.
Što se tiče Alan Wake-a za 11 eura, Remedy je dobio makar 2 eura od mene. Moje pravo kao potrošača je da procenim trenutak kada ću kupiti određeni produkt i u trenutnoj situaciji igre neću kupovati po početnim cenama. Kao što sam i napisao u tom postu, nisam siguran da li im je to pomoglo ili ne, ali na neki način jesu podržani sa moje strane.

Glasao sam kako jeste, praktikujem originale.
Još jednom, preko nas se prodaju konzole a ne igre. Mi nemamo nikakvu finansijsku korist zato što će neko igrati pirate, niti zato što će neko igrati originale, jer o tome odlučuje kupac konzole.

Pa ti spomineš licemerje kao “možda licemerje” a ja ga spominjem kao “definitivno licemerje”. Ako neko hoće da igra pirate, XBR shop ima korist jer se flešovanje/hakovanje dodatno naplaćuje.

Ja licemerje spominjem kao “užasno licemerje” ali u drugom kontekstu. Enivej, to nije naša korist, nego konzola po defaultu, ako je flešovana, dolazi skuplja za XX eura. I kao što si sam naveo “ako neko hoće da igra pirate” dovodi do toga da je i dalje na toj osobi da radi sa svojom konzolom šta hoće, tj da li će igrati originale ili pirate.

Ovo je stvarno istina, bas pre neki dan seo i kontam sta da igram i na kraju sam odustao od igranja pod izgovorom da nemam nista, a od tih 50+ piratskih igara koje imam, makar ima 10-15 koje nisam zapoceo i/ili zavrsio. Da sam kupio neke od tih igara, malo bi bolje razmislio.

Ma, generalno, nas standard je suvise nizak da bi se kupovali originali.