Piraterija VS. originali

[SIZE=“3”]**EDIT by studiovpc:

ubacen poll pa da vidimo ko je za sta, razlozi su i vise nego ocigledni, znaci glasajte za ono za sta se odlucujete sada a ne ono za sta bi se nekada odlucili, jer da idemo tom logikom svi bi mi voleli legalne igre…**[/SIZE]


To je taj lepi osecaj i mir… bez straha od tamo nekog bana ili neocekivanog update-a :slight_smile:

Mada Marli… ti i ja jesmo borci !W! za prava developera… mislim na ovo forumu. Antipirati. Ali ipak sam i ja prihvatio jednu cinjenicu. Ovde ima puno skolaraca koji nemaju svoj LD a od kesha za uzinu bi imali da skupe za jedan eventualno dva naslova mesecno sto je za njihove apetite way to far od mesecnog broja igara koje bi igrali… tako da mislim da bi nasu edukaciju trebali da usmerimo ka pripremi istih da jednog dana kad prime prvu platu, odu caste drustvo sa pivom (najjeftinijim) a potom trk po par originala za Box ili Sony (ko sta vec ima).

Borci za prava developera, smešni ste.

Pocinje stvarno da smara sva ova prica…ako nemate konkretno nesto korisno da napisete, nemojte u prazno, stalno otvaram kad vidim da ima novi post, i svaki put neko prepucavanje. Ocito niko nece odustati od svojih stavova, zato ovo sve potpuno gubi smisao

Ok, Marlija razumem, on bar valja orginale na ovom forumu, ima neke koristi.

Jos malo pa ce hakeri imat opet posla :smiley:

To poenta i jeste bila. Da se malo razonodimo a ne da se palite ko desni (zubi).
Od silnih petceva, apdejtova i konstantnih pitanja da malo glavu odmorite.

Elem ako malo bolje obratis paznju ja potpuno konstruktivno ucestvujem u radu ovog foruma na drugim temama. Ova mi je za antipirateriju :slight_smile: pa cak i po cenu da popijem BAN :slight_smile:

A sta ti toliko imas protiv piraterije u video igrama? Jel ona nanela i jednom fizickom licu koje poznajes nesto nazao, nije naravno, a jeli donela nam necega dobroga, jeste. Sate i sate igranja.

nema ni 2 meseca kako sam fleshovaio box a nisam cak ni odigrao sve nove igre (osim hot pursuita)
Odustajem ja od konzola i igara, pustim lepo offspring popijem pivo i na bazen :slight_smile:

I :cool::wink:

P.S. Dobro je sto je pred leto izasao update :sun:

To ti je kao da kazes “Sta ti imas protiv Bin Ladena(ili nekog serijskog ubice,nebitno),taj licno tebi nista lose nije uradio,nema veze sto je ubio x ljudi”.Da se razumemo,i ja sam “pirat”,ali sam protiv piraterije,jer to jeste krivicno delo.Najcesci “argument” protiv kupovine originala je sto su skupi,i ljudi nemaju para.I BMW je skup,i ljudi nemaju para,pa ga ne kradu.To je neko moje vidjenje,i cim budem bio u prilici da kupujem originalne igre redovnije,ja cu poceti to da radim.Vec sam na misiji da kupim svaku Valve igru koja izadje(za sad nije tesko,heh).

Pa vidi pare su uvek problem,da je ova drzava normalna,mozda bi i mogli priustiti 4-5 igra mesecno.U vecini zemalja retko ko toliko koristi pirate,cak je to tamo i zabranjeno,ali ipak mogu nedeljno uzeti igru/dve jer je standard visok.Prosecna plata kod nas je 20k,ako se na igru da 7k,ostaje ti samo za racune i za jos poneku sitnicu tako da ono…

Realno ja vec nedelju dana nemogu da uzmem par dl diska,a trosim dnevno 100-150din. za svakojake stvari + trening,privatni casovi 1. nedeljno,jos 100 stvari i jos da izdvojim 5-6k za igru,rado al kad bi imao :wink:

Djakza kako si sad postavio glupo poredjenje da nemam reci majke mi, nemoj bzvz postavljati nebulozne postove. Poredis bin ladina teroristu i pirateriju koja ne steti ni jednoj individui sem nekim i ovako bogatim programerskim kucama, a opet te igre pruzaju zadovoljstvo ogromnom broju ljudi. Da imam novca kupovao bih originale ali bih opet uvek bio za pirateriju jer znam da ce to zadovoljiti ogroman broj ljudi.

Intruder-sta da ti kazem kod mene u blizini rade zene za pisljivih 8000 dinara kao prodavacice(a opis posla im je prodavanje, ciscenje, nosenje gajbi i jos milion drugih stvari da ne mogu da stanu od posla)

o tome ti pricam,da se ima para nebi originali bili problem,ali ovako…

Da praviš igru, pa i u nekoj velikoj firmi, ne bi ti bilo sve jedno kad vidiš da se više skida za dž online nego da se kupuje retail u prodavnici.
I pirati i originali imaju svoje prednosti i mane, sa piratima možeš da odigraš skoro sve igre koje izađu, ali zato sa originalina nemaš cimanja oko updateova i banova. Ja, lično, kupujem originale, klinac sam od 14 godina i skupljam pare kako mogu. Evo, na primer, igru nisam kupio nekoliko meseci, igram Black Ops i više od toga mi i ne treba. Nisam neki freak pa da moram da odigram svaku igru, šta valja kupim, i igram dok ne skupim pare za novu igru.

da ali moras shvatiti da, da niko ne radi za dzabe tvoji roditelji, ti, tvoji prijatelji, familija svi rade za platu. Ljudi koji prave igru rade za platu i kada je prodaju njima se vraca za sav njihov ulozen trud, bez kupovine igara ne moze biti ni igara, prosto ko pasulj.

Ljudi su postali alavi i tim pisanjem … pokazuju to. Nikola je lepo rekao i u pravu je sto kaze igra sta ima, ne moras da mozes da imas sve naslove jer sigurno ih neces sve preci…

Onima koji prave igre jeste svejedno jer ih ne prave za ovako siromasna trzista kao sto je nase. Ti ljudi dobijaju fiksnu platu i rade u zemljama gde je prosecna plata nekoliko hiljada evra mesecno. Sasvim logicno kada se svi troskovi saberu i pomnoze sa platama zaposlenih da ce nova igra kostati 50-tak evra. Da je ta ista igra napravljena u srbiji kostala bi 5e. Zasto? Zato sto bi zaposlen umesto 5000 dobijao 500 evra platu. I to je cela filozofija. Kada vidite da tamo sve kosta 7-8 puta vise, 50e odjednom ne izgleda kao neka velika cifra. Isto tako kilo jagoda ne kosta (lupam) 1e nego 10e.

Ima tu malo i etike :slight_smile: I Eva je ipak uzela jabuku od zmije. Bog joj je rekao da to ne radi ali joj nije zabranio. (ko shvati, shvatio je)
Lepo je neko na forumu postavio pitanje: “… jel bi ti kod mene na njivi radio besplatno?”

To je sve od mene sto se tice ove teme. Uzivajte u igranju.

fskpzns i bobmarli, nemojte me shvatiti pogresno ali posto ste toliko za protiv piraterije onda mozete nastaviti da kupujete orginalne albume od muzickih grupa koje slusate i filmove koje gledate :wink:
Realno svi od nas skidaju mp3 i divx(hd) filmove i sve ostalo, tako da nije realno suditi o tome iako igre spadaju u drugu kategoriju ali, zasto bi neka gupa snimila album i ti ga svuces za 1 vremena i odslusas?Mislim zalosno ali istinito,ipak je neko ulozio pare da napravi i tu mjuzu zar ne?

Etika i zapadna imperijal-kapitalisticka filozofija ne idu jedno sa drugim. A ni ovo da je u originalima buducnost mi bas nesto ne pije vodu. Zapad od nas (ostatka sveta) otima sto-sta decenijama ako ne i vekovima, tako da ovo sto mi (pirati) radimo otimajuci od njih ispada samo “igranje” po njihovim pravilima. Druga stvar je sto bi oni zeleli da zanas vaze jedna a za njih druga pravila.

E sad moje licno misljenje sto se tice originala. Meni je uvek bilo draze da se za tih 20 ili 50 eura koliko kosta igra pritisnem alkoholom petkom uvece ili … a da igre igram za DZ, nego da tripujem kako mi je filing pri igranju veci samo zato sto se u konzoli ili racunaru nalazi original. Pri tome ovu pricu o krekovanju i pecovanju uopste ne zelim da uzmem kao argument jer svakom ko zeli barem malo da se potrudi i zainteresuje to ne predstavlja nikakav problem. Druga stvar je sto ljudi ne zele da koriste mozak i potrose 10 minuta vise vremena kako bi saznali kako se to radi, pa su im originali logican izbor.
Ovako sam razmisljao kad sam imao 8 godina (ko zna o cemu sam tad razmisljao :stuck_out_tongue: ) i presnimavao kasete za komodorca a nisam narucivao iz Beosofta koji je takodje prodavao pirate, tako sam razmisljao i sa 16 kad sam iznajmljivao i presnimavao diskove iz Neosistema i drugih, a tako razmisljam i danas sa skoro 30 kada piraterija masovno hara internetom.
Znaci mozete da igrate po ovim pravilima " otimaju oni od nas, otimacu i ja od njih" ili po njihovim " otimamo mi od vas ali vi od nas legalno kupujte" na vama je da izaberete.
Takodje potpisujem sve ovo sto su Gruja i Padawan napisali osim da je kod njih sve skuplje 7-8 puta, jer to ne odgovara realnosti, ali plate zato jesu 7-8 puta vece. Znam samo da i eto kad bi mi nekim cudom standard preko noci skocio za tih 7-8 puta i dalje ne bih kupovao originale vec bih nasao nacin da pare pametnije potrosim. Ovo ne znaci da nikada u zivotu nisam ili necu kupiti originalnu igru, pesmu, film, jer sam bas prekljuce narucio Witchera 2 rukovodeci se starom dobrom izrekom “Support the software developers. If you like this game, BUY IT!”, namerom da podrzim CD Project kao jednog od retkih preostalih razvojnih studija okrenut prevashodno PC platformi i naravno cinjenicom da je sam igra brutalna.

Ovo predstavlja moj licni pogled na gaming u Srbiji i uopste u zemljama treceg sveta, te mi nije bila namera da nikoga prozivam niti ubedjujem.

Licno mislim da piraterija nema nikakvog moralnog opravdanja, ali u slucaju ljudi koji jedva sastavljaju kraj sa krajem po standardima zemalja u kojima igre nastaju (a i piraterija takodje), ona nije ni moralno diskutabilna. Klinci o tome i ne razmisljaju nego samo stancuju igre. Neznanje je i u ovom slucaju blagoslov, a do svesti uopste ne dopire, a mozda i ne treba da dopre, da ce zbog piraterije neki tamo mali studio u Kaliforniji da propadne. Zasto bi se klinac u srbiji koji odvaja od uzine ili dzeparca ili svoje bedne plate, osecao krivim zbog toga? Igre su za njega najjeftinije bekstvo od sive i grozne stvarnosti u kojoj zivi. On veroatno ne krsi ozbiljno zakon u svojoj drzavi ako ne zaradjuje na tome. Ja sam jedno vreme kupovao dosta originala ali ne mogu da mogu da shvatim taj holier-than-thou stav u pogledu piraterije. Sve ce to doci na svoje, ali ne tako sto ce srbin shvatiti da je piraterija greh u ocima boga, nego tako sto ce biti veci standard u ovoj drzavi i usaglasice se zakoni, proizvodjaci konzola smislice bolje i efikasnije zastite a razvojni studiji ce nuditi vecu vrednost za ulozen novac u slucaju big budget naslova, dok ce male igre biti dostupne skoro svima na raznim akcijama i snizenjima. Do tada, samo uzivajte…