PC Master Race vol. 3


Moja je ovakva samo platno ne koža

DLSS 3 ne radi na 3000 seriju?
Moze li to kako hakovat?

Ne radi.
Ne moze se hakovati jer DLSS 3 koristi hardver specijalan koji se nalazi samo na 40-series karticama.

Edit: heh kakav momenat. Upravo Nvidia najavila DLSS 3.5 koji ce raditi i sa starijim karticama:

2 Likes

DLSS3 Super Resolution, tj. Upscaling, ono što stavljaš u podešavanjima na Quality, Balanced, Performance ili Ultra Performance radi na svakoj RTX kartici, bez obzira na DLSS verziju. Svaka naredna iteracija (a posebno DLSS3) povećava kvalitet upscaling-a, i savetujem svakom da zameni .dll fajl ako igra to podržava i nema bug-ova.

DLSS3 Frame Generation, ono što mislim da tebe zanima, ne podržavaju 3000 kartice. To je za sada ekskluziva za 4000, i ako AMD ne izbaci FSR3 da radi na starijim Nvidia karticama ili neko ne probije zaštitu i napravi port, ostaće tako.

DLSS3.5 u kome dolazi Ray Reconstruction, radiće na svakoj RTX kartici kao i DLSS3 Super Resolution.

Suma sumarum: DLSS3 Super Resolution i Ray Reconstruction rade na svakoj RTX kartici. DLSS3 Frame Generation je RTX 4000 ekskluziva.

2 Likes

Hvala, nisam bas razumeo, zasto da se menja .dll fajl?

Nema na čemu.

Obično se zamenom Nvidia DLSS DLL fajla povećava kvalitet DLSS-a, ako je igra starija i njen DLSS nije update-ovan. Ali ima nekih igara koje to potpuno ne podržavaju, pa sa novijim DLL-om neće raditi ili će upscaling biti lošijeg kvaliteta.

Primer je Death Stranding koji, čini mi se, ima još uvek neku raniju verziju dvojke (2.1.19 beše). Sa tom verzijom je ghosting bio osetan, posebno ako se smanji sa Quality na Balanced ili Performance. Sa DLSS3 DLL-om nisam imao nikakvih problema niti kakav vizuelni artefakt. Štaviše, Performance mode sa 4K rezolucijom (upscaling sa 1080p na 4K) je dao odlične rezultate, mnogo bolje nego u prethodnim DLSS 2.X verzijama.

1 Like

FSR 3 takodje obecava, eurogamer je veoma impresioniran. U forspoken demou skok je sa 36 frejmova na 120, negde samo 2x negde 3-4x. Pametno je ovo sto rade i ne restriktuju samo na AMD karte, na kraju ce verovatno da istisnu DLSS, ako nastave ovako, posto je nVidia toliko bedna da nece da omoguci cak ni na svojoj sopstvenoj starijoj generaciji i dalje prebrzih karti. nVidija je uzasna kompanija i treba bojkotovati njena resenja. Karte su namerno 2-3x skuplje, otvoreno su rekli gamerima - nemojte da kupujete nase flagship karte nisu za vas nego za kriptomajnere, sada su se preorjentisali na AI, uopste ih ne zanimaju gameri nego samo pohlepa i profit. Da ne pricam sta su radili sa monitorima, morao si da platis 200e vise monitor da bi radio obicnu sinhronizaciju frejmova iskljucivo sa nVidia kartama.

Good guy AMD naravno, podrzava i starije. I ne samo to nego ce raditi i na konzolama.

1 Like

AMD je tako dobra jer je NVIDIA prva, ako AMD prestigne NVIDIU nzm kako ce bit.

Bi li vi ovo kupili za 800 eura?

Ryzen 5800
Gigabyte B550M
RTX 3070
Kolink Citadel Mesh ARGB kučište
32 gb RAM
2 tb SSD
Seasonic 850W 80+ bronze napajanje

Kupljeno prije 10 mjeseci, daje jos razer viper miš, red dragon tipkovnicu i jeftinije logitech zvučnike.

Imam već 1080p monitor u koji ne bi ulagao sada.

Odlična ponuda, pod uslovom da je sve ispravno i očuvano.
Performanse mogu malo da variraju u odnosu na GPU i RAM model, ali ništa strašno.

2 Likes

Ne deluje tako lose - SSD od 2 tb i 32 gb ce ti dobro doci, graficka je isto fin midrange… kupuj.

1 Like

Za tu cenu odlično, ja se spremam da iskeširam 700 na 3090. U 1080p mislim da će sa ovim sve lagano na ultra ići neko vreme.

Nego pitanje za ostale: šta radite sa ovim beštijama od kartica ogromnih gabarita?
Ovi podupirači mislim da ne mogu da mi završe posao jer mi je starije fractal kućište, nema onaj poklopac na dnu što prekriva napajanje. Vidim imaju i neki kao holderi što se montiraju na kućište ili neki drugi na ploču, pa neka ko šina se razvuče da ide duž cele kartice.
Ovo mudovište 4 slota zauzima, lagano može da služi umesto bucice

1 Like

Moj komp izgleda nije bio dugog vijeka. Sve je radilo savrseno, dok nisam veceras stavio da se skida novija verzija drivera na geforce experience i pokrenuo days gone. Nakon 5 min se cijeli komp zamrznuo i nije reagirao. Kad sam ga restartao slike vise nema ni za lijek. Nigdje, ni na startupu. Probao restart, ugasit, ukopcat iz zida, promijeniti kabel. Nista pomoglo nije.

Izgleda da je otvaranje kucista, malo brisanje prašine i reset RAM stickova rijesilo problem. Nije bilo puno prašine ali eto izgleda da i to smeta.

Kakva prasina, to ne bi trebalo da smeta nikako.

Deluje kao da se ipak nesto pregreva tu, ili je neispravno. Odradi memtest. Ako imas faulty ram stick, ili ti ploca ne podrzava latencije koje moras da podignes ako hoces da ih teras na vecoj brzini, ili dva sticka nisu iz identicne serije i jednostavno nisu kompatibilni sa plocom i medjusobno u dual channel modu, moze da bude to. Najlakse ces utvrditi sako samo izvuces bilo koji od 2 sticka, ako se nastavi freezeovanje u igrama. Kako si to tacno “resetovao” RAM?

Cisto da budemo sigurni, stavio si samo da se skidaju drajveri, nisi ih instralirao? Ako jesi, to malo ukazuje i na graficku.

1 Like

Ploce su hyperx fury ddr4 obje, maticna je b550m. Što sam dosad pratio temperature graficke/procesora sve je bilo top. Sumnjam da je pregrijavanje jer prije nego se PC zamrznuo nije radio ni 5 min, days gone nije vrtio ni 2 minute. Na internetu sam nasao da moze biti do memorije da je trebas izvaditi, obrisati i vratiti. Tako sam napravio i ponovo je sve bilo ok. Čak sam imao gaming session od sat i pol i nije bilo problema. Driveri se nisu ni downloadali do kraja tako da nije to, updateao sam i njih kasnije. Napraviti ću memtest kad budem za kompom. Pod garancijom bi trebalo sve još biti samo se meni ne gnjavi voziti kučište u grad ako nije baš nužno. :confused:

Konačno, West Balkan u ETS2 od 19.10. :grin:

2 Likes