PC Master Race vol. 1

Vrijeme je novac :smiley:

Sent From My Xperia ion, Using Tapatalk 2

Upravo tako mada si i to puno reko

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2

Mozda ali ne mora da znaci ko zna kako ce se i kojim brzonom sve razvijati.Pogledaj sad npr pre 4 godine tacnije 2009 godine najbolja kartica je bila HD 5970 i posle 4 godina ta karta moze sve igre lagano na max da gura a zamisli je tek u Crossfire.

Hm… Imas pravo. Mozda sam malo preterao :smiley:

Mislio sam zbog konzola, koje ce da ubrzaju stvari, ali ko zna, mozda ce, kao i do sada, samo da usporavaju.

Bas sam hteo da kazem isto sto i jezd0, jeste da izlaze nove komponente, i sve to stoji, al nije to toliko koliko svi pricaju. Pa sa trenutnom high end kartom, kojom god, kroz tih 4 godina, cak i da ne mozes na high, mislim da ce to opet biti bolje od konzola. Pa evo, vec koliko godina je PC low to medium grafika bila bolja od trenutnih multiplatform igara, a i nekih ekskluziva. A u to niko ni ne racuna dx11, antialiasing i ostale dzidze midze koje ima na PC-ju, to tek baca na kolena graficke karte.

@jezdo, imas dosta jeftinijih, al eto, ja sam moje kuciste platio 13.500 okruglo, i nisam se kajao za svaki dinar. Jednostavno, pored toga sto dobijas kvalitet, sve mi je nekako sredjenije, imam filtere za prasinu koji se vade, imam regulator brzine fan-ova na kucistu, i jos neke stvari koje vrede. Uz to, kuciste ce ti trajati cak i kad menjas ostale komponente, a razlika od 40-50 eura mislim da vredi. A i ako ti je na nekom mestu u sobi na kojem je bas istaknuto, jednostavno lepo ce ti biti kad ga pogledas i znas sta si dobio. A ovaj fantom je prelep.

@padawan sto se graficke tice, i da je malo 2gb, mozda su u pravu. Evo ima par igara koje prilaze rizicno blizu. Bas sad igram Bioshock infinite, mislim da on uzima oko 1.600mb. Ali ima i jos par igara, pogotovo sa hd texture packovima i ostalim stvarima (npr Skyrim) koje isto tako prilaze dosta blizu toj granici. Jednostavno, kao sto i svi znamo, kad developeri imaju hardware, oni se i ne trude, a sad imaju graficke karte sa 3gb, pa ce sve vise teziti ka tome, a manje optimizovati sto se koriscenja memorije tice.

Sto se OC-ja tice, ja bas to pokusavam i da kazem ovde na forumu. Jednostavno igre za pc, kakve god bile, ne mogu ni da iskoriste trenutni hardver (cast izuzetcima). Tako da cak i sa i5 na stock clockovima, igre jos uvek ne koriste toliko. Ja sam ga eto OC-ovao da bi znao kako se to radi. A i bio sam pri novcu pa sam se odlucio da zamenim stock kuler koji sam stavio za pocetak, pa sam malo pojacao.

Ploca mi je Asus P8Z77-V Pro. Uzeo sam je zato sto ima 2 slota, jer sam planirao Crossfire, ali za sad, a i verovatno jos par godina necu to ni da uradim. Gledao sam skuplje, gledao jeftinije, i u pocetku mi nista nije bilo jasno. Onda sam shvatio da su one preskupe samo za fanatike i one koji vade zadnju snagu iz procesora, a mene to ne zanima, jer za to treba dosta vremena i znanja, a koristi samo u benchovanju, u cemu ja ne vidim poentu. A jeftinijih ima par koje kazu da rade mnogo dobro, za taj novac, al eto ja sam se odlucio za ovu. Hteo sam i Asus Sabertooth Z77, koja je tu negde, ali sam gledao neka poredjenja, i prevagnuo na ovu stranu.

Za kuler sam u pocetku imao stock, koji je na dobrom kucistu sasvim dovoljan, i posle nedelju dana uzeo onaj sto je jezdo pomenuo, Noctua NH-D14. Na par sajta je proglasen za trenutno najbolji vazdusni hladnjak, i sam kuler parira onim closed loop hladnjacima za koje bih ti ja rekao da bezis od njih. To je ono kvazi vodeno hladjenje, i ja sam vise ljudi koji se zale na njih video nego one koji ih hvale. Tipa corsair h100, koje u poredjenjima ima slicnu temperaturu kao Noctua, a pricaju da je bucno, i na samom njihovom sajtu ima dosta ljudi koji prijavljuju greske sa nekom prvom serijom, kao bucna je, grebe, i jos par stvari, i ljudi iz corsaira su priznali da je tacno i posto je to amerika oni samo posalju, ovi im zamene. Al posto smo mi u Srbiji nisam hteo da se majem s tim. I mogu ti reci da sam prezadovoljan. Ovo kada pustim na 100% je skoro pa necujno. Jeste ogromno, ali je lako za montiranje.

Sto se samog procesa overkloka tice, veruj mi, slobodno uzmi neki iz te serije. Ne moras ti odmah ni da radis OC, al eto, kad pocne da te kopka, ja cu postaviti ovde. Bukvalno je unosenje par broja u bios-u koji je vizuelno lak za snalazenje, jer je i sam napravljen da bi ljudima olaksao snalazenje.

kako kaze moj komsija, sacekas da izadju nove konzole, i onda nabudzis komp da ti igre koje su izasle za sve tri platofrme ne seckaju uopste. e onda si na miru barem 3 godine sto se tice pc gejminga. :slight_smile:

Evo jedan zanimljiv test koji mi je zapao za oko.Pogledajte kako se trenutno najbolje graficke karte snalaze sa igrama u 4K rezoluciji znaci 3840x2160.Najzanimljivije od svega mi je bilo kad sam video da sa gtx 680 u FC3 fps ne prelazi 15 haha :slight_smile:
Pogledajte puni test ovde ukljucujuci i single i dual gpu karte
Frame Rating: High End GPUs Benchmarked at 4K Resolutions | PC Perspective

BF3

C3

FC3

Zanimlivi, iako ocekivani rezultati. 4K je stvarno daleka buducnost…

Ja sam danas pokrenuo Tomb Raider u 3D. Izgleda fantasticno, ali rezolucija mora da se spusti na 720p, da bi uopste radilo, i posto mora da renderuje 2 slike, na mojoj masini performanse prilicno trpe.

Ako Oculus rift zazivi, eto nacina da se uposle high end karte jer 3D zbog renderovanja 2 slike paralelno znaci instant prepolovljene performanse za svaku rezoluciju. Komercijalni model bice cini mi se full HD, koji je neophodan radi uverljive imerzije u 3D svet (displej je jako blizu oka, pa se primete pikseli). Odrzavanje konstantnog frejmrejta od 60fps, takodje, jedan je od preduslova. Zaboravite na RIFT, bez izuzetno jake PC masine.

Razmisljao sam nesto o repariranoj 7970 sa 1god garancijom. Za 280e, isplati se. Pa posle mozda dokupim jos jednu za CF. Ono sto me najvise odbija od te ideje su AMD drajveri. Neke igre cak nece ni da rade u CF rezimu, kao Witcher 2, neke imaju artefakte, a u nekim a se ne vidi poboljsanje…

Ja posteno mislim da CF je najvise za renderivanje animacija, obradi video zapisa a da u igrama je jedva i zastupljen, developeri bi trebalo malo da porade i na ovome. Cf je dobar za bruteforce vrti algoritam ko blesava ;).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ipak sam se na kraju odlucio za AMD konfiguraciju. Koliko god bolji Intel bio bolji po IPC performansama, neki djavo mi nije dao da uzmem 4 jezgra. Najvise podstaknut ovim tekstom, mislim da je to trenutno malo sporija, ali za buducnost ipak sigurnija varijanta. Posto meni trenutne performanse konfiguracije koju menjam nisu problematicne, ovo vidim pre svega kao ulaganje u buducnost, a ne nesto sto bi mi drasticno poboljsalo dozivljaj u sadasnjim igrama. Ideja je dakle da bude nextgen-proof i Oculus-proof (buduci da je full HD 3D ekstremno zahtevan).

Konfiguracija je:

FX8350 4.0 Ghz
Cooler Master Hyper 212 evo (necu mnogo da klokujem, trebala mi je samo neka solidna zamena za prejadni box)
AM3+ Gigabyte GA 970A-UD3 (na preporuku prodavca)
Sapphire 7970 3GB (ne-reparirana, standardna verzija, skuplja je samo za 3.500 od reparirane).
2x4 GB 1600Mhz Kingston HyperX (dodacu jos 8 uskoro)
600W Cooler Master B
Thermaltake Chaser A31 Black (varijanta B posle Fantoma).

Diskove cu da prebacim 1TB + 240GB SSD Transcend. Malo sam ipak pristedeo na kucistu, ploci i napajanju. Za moje dosadasnje navike, i ovo je bilo skupo…

Ocekujem da mi sve bude gotovo i sklopljeno u petak, pa cu odraditi neke benchmarke.

O pa lepo lepo znaci ipak si odlucio da izdas nas intelovce :slight_smile: nego kolko ti je ukupno izaslo to zadovoljstvo ?

Nesto malo preko 80.000… skupo! Jer stvarno nemam neku preteranu potrebu niti cu videti neko drasticno poboljsanje odmah sada.

Inace nisam izdao, od 1996 imam samo AMD procesore :slight_smile:

Pa fino ja sam otisao na intel jer je trenutno bolji a ako za godinu ipo dve se stvari promene sta mi je tesko prodati cpu i plocu i preci na amd.Intel je skuplji i stalno je na ceni

Ima i to dosta smisla. Intel je svakako modernija arhitektura, bolja proizvodnja, manja potrosnja, bolje se klokuje… A i ovih 8 jezgara nisu bas pravih 8 kod FX-a.

Ja nesto mislim da ce vec kroz pola godine da se vidi razlika, ali… ostaje nam samo da cekamo i da merimo frejmrejt :smiley:

Jel si ti kompletirao konfiguraciju?

Meni je AMD oduvijek bio neznam nekako bolji i kvalitetniji od intela,a sada jos i amd ima prste u next gen hm mozda jedan razlog vise za kupovinu amd-a

Nisam jos trebalo bi za koji dan postavicu slike ovde kad sve sklopim lepo. :slight_smile:
BTW
Msi sprema 780 Lightning bice to bruka od karte :slight_smile:

Aha, video, ali i obicna 780 kosta 62.000 sto je, po meni, ipak suludo davati za graficku kartu koje najbrze zastarevaju. A i sada, po mom misljenju, performanse nisu ni u najvecem ludilu vredne 2x7970 koliko kosta.

Ma naravno da je preskupo 7970 je vrh karta sad s obzirom za koje pare se moze naci a kolko malo je slabija od 780.Nego kazem svidja mi se cela msi-eva lightning serija nekako su bas full. :slight_smile: I klokuju dosta karte i budu brze i hladjenje odlicno i jos nije bucno mnogo

Sta na kraju uzimas, 770? Sve ispod toga mi je nekako sporo, a preko toga preskupo. Mislim da ce kad padne malo cena, i ako dodas jos jednu u SLI, premasiti i TITAN. Za razliku od CF moda, SLI je zapravo upotrebljiv :slight_smile:

Uzimam 660 SLI te dve ce mi izaci 280e polovne sa oko 2 godine garancije i za te pare mislim da ne mogu bolje da prodjem a 660 sli je jace i od 680 i 7970.Evo jedno zanimljivo poredjenje 660 vs 660sli vs 680 vs 7970ghz