Održivost Xbox Game Pass pretplate i servisa

Cene igara nije isto što i pretplata. Koliko je sad PSN pretplata a koliko je bila?

Pa isti je princip. Kostale su 60$ sada su 70$. PSN je 2019 poskupeo za oko 25% u evropi tj oko 10$ u proseku po regionu.

Naravno, Sony nikada nece to predstaviti kao posledicu liderske pozicije, takva transparentnost se ne moze ocekivati od velikih kompanija i uvek ce povecanje cena pravdati vecim troskovima poslovanja ili inflacijom.

Pa ako je isti princip i sve poskupljuje vremenom, zašto ne bi i pretplate?

Pa ne kazemo da ne bi. Naprotiv, da bi. Nakon sto dobiju dovoljno korisnika. Ovo je tema o odrzivosti po trenutnim cenama.

Ne poskupljuje sve. Nesto pojeftini ako nisu vise lideri ili se bore za trziste nizom cenom.

Pa dobro, koja je trenutno najskuplja pretplata iz entertainment sektora koju su ljudi spremni da plate? Stvar je u tome da pretplate imaju pshološke pragove preko kojih ne smeju da idu sa cenom. Zato se dovijaju da ponude bolje pakete unutar pretplate koje onda koštaju više (HD verzija sadržaja, premijere, itd).

Dok god vrednost pretplate opravdava cenu, ljudi će se pretplaćivati, kada cena dođe do granice da nije vredna sadržaja, ljudi je otkažu. A pošto su pretplate na razne stvari postale deo naših života, oni koji ih nude itekako znaju da lojalnost olako nestane ako pokušaš podigneš cene.

4 Likes

Mada tu vec duboko gazimo po subjektivnoj percepciji vrednosti, kada su digitalni servisi u pitanju tih 10-15$ deluje kao psiholoska granica, toliko kosta i premium Netflix ali cena je trenutni konsenzus izmedju potrosaca i kompanija. 1$ promocije, gold konverzije, deljenje naloga na vise slotova, nacin je da se privuku korisnici, ali to ne traje zauvek. Postoji i element kompetitivnosti jer se mnostvo pretplata akumulira u znacajan trosak, pa moras da razdvojis one koje su ti esencijalne od onih koje su manje vise samo luksuz. I drugi Microsoft sadrzaji se nadmecu sa GPU na vrednosnoj listi. Da li mi je potrebno 15$ svakog meseca za igre koje sam vecinom presao ili me ne interesuju, ako vec kupujem po 2 nove igre mesecno na popustima, od cega MS takodje profitira? Mozda mi je dovoljan Live jer igram jednu multiplejer igru, mozda mi je dovoljan i gold? Itd…

Ono o cemu je Lajden pricao i o cemu drugi pricaju je, cisto sa aspekta troskova, cak i da svih 250 miliona vlasnika konzola kupuje pretplatu po maksimalnoj ceni, dakle obicnih 10$ ne ultimate, po njima se matematika ne poklapa jer ti treba 500+ miliona subscribera da bi bio “na nuli”. Ne znam kakvom kalkulacijom su dosli do toga. Ali Netflix se godinama zaduzivao da bi izgradio ovakvu korisnicku bazu. Danas kreiraju svoje (jeftine) sadrzaje jer im se 3rd party ne isplati. Mozda ce gamepass evoluirati u 1st party servis vremenom.

Ne znam druže, meni bi nekako bilo lakše da kažem neću ovo da koristim, ne sviđa mi se, nego da mjesecima ovdje kuckam kilometarske proglase.

But whatevs.

4 Likes

Nisam siguran na kakve mesece i kilometarske postove mislis, ali sasvim fino moze da se pise i na forumu i da se koristi Xbox / pretplata. Provereno.

Meni je problematicniji taj stav ako napises ili preneses neku kritiku, onda si protiv nas i ne smes da koristis Xbox. Sektasenje i toksicnost na svakom koraku. I ovaj tvoj post je vrlo maliciozan i provokativan jer nicim nisam implicirao da mi se gamepass ne svidja. Naprotiv, pisao sam o prednostima, mesecima i u tim kilometarskim postovima (“proglasima”?) koje navodis.

3 Likes

Ja ne znam što mi uopšte razbijamo glavu oko ovoga, uživajte ljudi dok imamo ovako pristupačan gaming, šta će biti u budućnosti niko ne zna.

Nek se analitičari bave time, to je njihov teren i posao, naše je da uživamo i igramo :grin:

2 Likes

Pa ja nesto ne “razbijam glavu” bas je onako light tema i letnja razbigriga.

A pisemo jer za to sluzi forum? Ako nekome smetaju postovi ili duzina postova, Twitter je super jer ima ogranicenje u broju karaktera.

Pa ta njegova brojka je izmišljena, jer po njegovoj matematici, potrebno je da se zaradi pet milijardi dolara mesečno da bi bilo isplativo? Godišnje 60 milijardi? Pa toliko Xbox, PlyaStation i Nintendo zajedno ne naprave za tri godine. Čovek je preterivao da bi napravio poentu. A trebalo je samo da malo koristi digitron da bi skapirao da ono o čemu priča ne drži vodu.

Da, ni meni nije bas najjasnije. Moguca racunica je da samo frakcija od tih 5 milijardi pokriva jednu igru u gamepassu jer ostalih 100 takodje nesto kostaju, ali opet, to je samo jedan mesec. Na koji period racuna, godinu dana, 10 godina? Jer ostaje u gamepassu zauvek i placa dividende MS-u.

Kada sam citao malo neke teme o tome, twitter komentare, prakticno se svi slazu da MS posluje s ogromnim gubitkom na konto gamepassa, ali nikome nije bas jasna matematika u pozadini. Navodno sve je to okej jer je tako i Netflix, pa sta im fali.

Ma nije taj ništa računao, lupio broj. I sam je kasnije rekao na tviteru da je preterao sa brojkom “radi ilustracije”. Realno, ne postoji servis na svetu koji plaća i koristi 500 miliona ljudi. Niti će do toga doći u narednih 10 godina.

1 Like