Održivost Xbox Game Pass pretplate i servisa

Dzim Rajan je bio jasan da ne veruje u modele jakih pretplata. Dok je on head, verovatno se nista nece drasticno promeniti. Postoji generalno skepticizam u industriji prema odrzivosti gamepassa. Dosta novinara i ljudi iz biznisa ne vidi perspektivu takvog servisa na duge staze. Sonyjev odgovor su super-kvalitetne ekskluzive od 70$.

1 Like

Pa MS je pre neki dan objavio da je Xbox divizija imala rekordnu godinu u istoriji brenda Možda bi novinari trebalo više da igraju video igre, manje da palamude.

6 Likes

Ljudi iz biznisa su vazniji u toj recenici. Novinari prenose i samo povremeno, oni koji su u tome najbolji i kojima je dozvoljeno, pisu editorijale iz licnog ugla.

Just this week, ex-PlayStation executive Shawn Layden questioned the sustainability of the Xbox Game Pass model and its potential to expand the market. Here’s what he told GamesIndustry.biz:

"It’s very hard to launch a $120m game on a subscription service charging $9.99 a month. You pencil it out, you’re going to have to have 500 million subscribers before you start to recoup your investment.

“That’s why right now you need to take a loss-leading position to try to grow that base. But still, if you have only 250m consoles out there, you’re not going to get to half a billion subscribers. So how do you circle that square? Nobody has figured that out yet.”

Apart from what sounds like some dodgy maths (and Microsoft’s big bet on cloud gaming to help it hit hundreds of millions more players), Layden is touching on a nerve already plucked by current PlayStation boss Jim Ryan, who has said in the past that a subscription-type model would be unsustainable for PlayStation Studios because it often sees its first-party game budgets grow to “well over $100m”. Sony has a subscription service, of course, but it does not release its first-party exclusives into it day-and-date. The difference in strategy between the two video game heavyweights is stark.

Kako i zasto su imali rekordnu godinu, to je za posebnu analizu. Covid 19 je sigurno doprineo. I ne znam da li je u toj racunici amortizovan trosak kupovine Bethesde.

Stagod, detaljnu kalkulaciju ima MS. Ostali jednostavno ne razumeju i kao rakuni u prodavnici slatkisa igraju sve te “besplatne” igre koje su jos “besplatnije” sa nasim konverzijama iz golda.

Kol’ko ce da potraje, videcemo.

1 Like

Pa dobro ali ajmo pvako ja ne znam?
Koliko kosta full pretplata za MS znaci da imas sve sve! Koliko je to mesecno/godisnje?

1 Like

Ne razumem pitanje.

Posto nemam xbox ne znam.
Koliko kosta mesecno/godisnje predplata za sve te MS servise. Da imam te igrice itd… taj GP i ima li jos nesto?

15 je ultimate,Gold/Gamepass je 10.Godišnje mi ne nudi na store oficijalno

1 Like

Pravili smo poređenje u xbox temi

1 Like

Efektivno, kada su kodovi za Gold mogli da se kupe za 40-tak EUR godisnje, princip je da kupis 3 godina Golda i onda za 1e (uvek aktivna promocija na nalozima koji nemaju GPU) da sve zajedno apgrejdujes u Gamepass Ultimate pretplatu, koja ukljucuje sve zivo (PC, Live, EA Play…), a koja ce ti trajati naredne 3 godine.

Dakle oko 120-150e za 3 godine, ili podeljeno na mesecnom nivou oko 4e max = 500 dinara mesecno.

Konverzija jos radi, ali su Gold kodovi sve skuplji, jer ih je sve manje u slobodnoj prodaji. Ali, u svakom slucaju, daleko je to manje od zvanicne cene za GP Ultimate od 15e mesecno i blize je 3x nizoj ceni od oko 5e.

1 Like

Ja sam drugi put konvertovao 2x50e i 15e jedan mjesec ultimate.Uglavnom to oko održivosti servisa je smešna priča,normalno da u startu moraš imati gubitak da bi stekao korisnike za kasnije to je valjda u ovoj industriji normalno osim ako si nintendo

Pa upravo si nagovestio da nije odrziva, kada to kazem mislim po sadasnjoj ceni, ako su sada u “acqusition cost” modu?

Ne znam bas koliko je smesna prica ako se o tome izjasnjavaju bivsi i sadasnji direktori, al dobro, MS svakako ima svoju racunicu, pokriva mozda neke kolosalne gubitke iz Windows divizije, verovatno racunajuci na ogroman broj ekrana kojima ce da uvale pretplatu kada jednom dosegnu kriticnu masu i prestigu Sony, kada ce moci da pocnu da prodaju po punoj ceni svoj premium servis.

Ako postavimo stvari na taj nacin, oni su odabrali taj put, bitan je samo broj ekrana, ne mogu prosto da se takmice sa Sonyjem na polju visokobudzetnih AAA ekskluziva, suvise je vremena izgubljeno, nisu imali dovoljno talenata i studija u trenutku kada je doneta odluka da se lansira pretplata. Trosak gasenja Xbox divizije bi verovatno bio veci i sada prelivaju pare iz drugih divizija gde prakticno nemaju konkurenciju i koje ce zauvek da stampaju novac (Windows, serveri). Covid im ide na ruku poslednje 2 godine.

Videcemo. Do tada, nama uopste nije lose, svakako.

Računaj da ubrzo sve što ima ekran može biti predplatnik na Gamepass.

Device-agnostic prica ima smisla samo ako infrastruktura moze da podrzi. U ranoj fazi cloud tehnologije, ne vidim potencijal da bude prihvacenije od Stadije ili onog drugog ljubicastog servisa, kako se bese zove… Luna?

Moram se ukljuciti… Game Pass nije odrziv jer su tako rekli neki biznismeni? Ako su rekli neki pojedinci iz poslovnog svijeta to ne mora znaciti da ce to bas tako i biti… Imaju razlicita misljenja i stavovi i to bas u tom poslovnom svijetu i to po pitanju svega.

Sjecam se da su tako govorili i za NETFLIX pa kao i za sam sustav WINDOWS da je neodrziv i da ce dozivjeti kolaps. Nisu isti segmenti ali bitna je sustina.

I ne znam zasto se prizeljkuje propadanje jednog od tabora (bez obzira o kojem se radi), razuman covjek odnosno potrosac je za konkurenciju a ne monopol na trzistu.

Ja sam za jak Microsoft, Sony i Nintendo i neka samo jacaju. Zao mi je sto tu jos nema i SEGA-e koja je dozivjela kolaps sa Dreamcastom.

3 Likes

Moram se ukljuciti… Game Pass nije odrziv jer su tako rekli neki biznismeni? Ako su rekli neki pojedinci iz poslovnog svijeta to ne mora znaciti da ce to bas tako i biti

Pa, jasno je da ne “mora”. Niko i nije napisao da mora nego da postoji skepticizam u industriji. Gde god da se “okrenes” svi pisu da je “suvise dobro da bi bilo istinito”.

Mozes da ignorises te navode, ako hoces, ali oni postoje, koliko god Xbox fanovi zabijali glave u pesak i pravili se tose.

Ne znam zasto se komentarisanje izjava i vesti iz industrije posmatra kao “prizeljkivanje propadanja”. :roll_eyes:

Meni svakako ne ide u prilog, ne znam za druge.

Pa valjda i u tom Microsoftu ima skolovanih i pametnih ljudi koji imaju razvijenu misiju i viziju Xbox divizije. Ovako ispada da mi sa Balkana vidimo da oni idu u provaliju, a oni ne vide… Malo mi je to smjesno.

Pricali su i za Teslu u automobilskoj industriji da nema perspektivu, svi su ih potcjenjivali (cak i ismijavali), da bi sada svi presli na Teslin put kada je u pitanju sama misija i vizija automobilske industrije.

1 Like

U principu ovo ima smisla ali mi nije jasno zasto spominju iskljucivo broj prodatih konzola kao stavku koja jedino utice na broj korisnika game pass-a? Odnosno nigde ne pominju games pass na PC-ju kao neki bitan uticaj i pritom ne mislim na cloud nego na standardnu download varijantu. Razumem da za Sony princip pretplate ne funkcionise jer im je broj korisnika direktno vezan za broj prodatih konzola. Sa MS-om to nije nuzno slucaj. E sada kao sto si napisao tacnu matematiku verovatno ima samo MS.

1 Like

Kakav crni balkan. Prica se sve vreme o izjavama direktora velikih kompanija i stranih gaming novinara. Strani forumi si puni tema o tome.

Microsot nije Tesla, a Spencer nije Elon Mask. MS je totalna suprotnost Tesli. Genericka, value-oriented kompanija koja preliva novac iz drugih divizija koje stampaju novac i u kojima su anti-consumer postupcima ugusili konkurenciju. Jedini genije i vizionar tamo je bio Gates.

Pa da, sigurno u tom grmu i lezi zec. Brojke kojima MS barate su milijarde (ekrana).

Previse si opterecen brendom. Smijesno mi je slusati da Microsoft pa time i sama Xbox divizija ide u propast, plus ovo da nemaju strucnih ljudi…