Nov procesor, matična i RAM - potreban savet

hmm razmislicu,ma nervira me samo sto je bucno dosta nekako,na starom proc. nisam imao taj problem…cuje se cooler jako,temperatura u igri mi je 68 stepeni sto je previse…jel moze u biosu nesto da pomogne ?
nzm moram nesto da nadjem da resim ovo nije nesto uredu,igram fifu 11 jbt bruji mi sto…

RealTemp prijavljuje 46 46 43 46 dok sam na desktopu. Lepo ti jezd0 rekao, uzmi neki bolji kuler, čuće se manje i radiće bolje. Jesi stavio novu termalnu pastu? Imaš programe koji regulišu kulere ali ne bih ti preporučio jer radi kao lud a temperatura je blizu 70 stepeni. U suprotnom:

Obavezno menjajte i pastu kada menjate kulere. Cak je pozeljno promeniti pastu posle 2god. Hoce da se skori i zna da dize temperaturu i preko 20c samo zbog paste. Takodje i na nekim grafickim kartama je to lako izvodljivo. A one se tek greju kao lude.

Moguca su dva problema:

  1. Nisi dobro povezao kuler. Nisi ga fiksirao kako treba.

  2. Nemas pastu na procesoru. Tj. imas je vrlo mozda vrlo malo.

Pre bih rekao je ovo prvo. Taj cpu u idlu treba da ima temperaturu 39-40.

Moj Q9550 koji je mnogo jaci, ima toliku temperaturu i to sa box kulerom od mnogo slabijeg cpu- inte e2200.

dobro je povezano,proverio sam vise puta,pastu novu stavio juce,jednostavno moguce da je daj stock cooler sto ide uz njega slab ili nesto do maticne,ali covek mi kaze radilo mi je savrseno radio je neku zahtevnu obradu kod sebe nzm ni ja sta,kada uzmem taj cooler videcu da li je do toga,ali evo ja pisem vama i kao kad bi igrali jaku igru cujem ga dosta jako,2200 obrtaja je fan speed,a treba da je oko 1200,stvarno ne znam sta moze biti…
e da zaboravio sam da spomene,posto imam 4 cora,prva 2 imaju dosta vecu temp. od 3. i 4. o.O
izgleda da je to samo kuler jako bucan zato ga i menjam,skino sam 2 razlicita programa za nadgledanje temperatura e sad jbg,jedan(HW Monitor) pokazuje da je cpu temp 58 idle a ovaj drugi(fan speed) 43 stepena…sad kojem verovati…

Kada staviš termalnu pastu izbegavaj da skidaš kuler. Kada ti stigne novi obriši staru termalnu pastu lepo sa procesora, skini zaštitu nalepnicu sa kulerove paste, lepo ga postavi i ne diraj posle ništa.

pa sto da je brisem kad sam je tek stavio ? necu nista dirati ako sve bude normalno naravno,ovaj je prebucan **** ga ja,gledam klip na yt dere mi se tu,stavio sam sluske samo da ga ne cujem

Zato sto kad jednom skines kuler moras tu pastu lepo obrisati i zameniti, jer kao takva nicemu ne sluzi, stvore se vazdusni baloncici i lose se provodi toplota. Znaci kad nanosis pastu uvek novu, stavis onako po sredini malo, i spustis kuler preko toga a ono ce samo da se rasiri.
Mada, ako kupis neki kuler posebno, verovatno ce doci sa vec nanesenom pastom, pa mozes i samo da zakacis tako kako je, ako neces da se cimas da uzmes neku kvalitetniju.

narucio sam taj Spire Kepler v2,stici ce sutra ali najverovatnije u ponedeljak,a to za baloncice si u pravu imam jedno 2-3 na procesoru primetio sam,msm da sam stavio malo vise nego sto treba…rasirena je po celom procesoru bukvalno…

Ok, nije problem da je rasirena po celom procesoru, najbitnije ti je da je sam kuler dobro fiksiran i on ce to rasiriti. E sad, ne valja ni mnogo da se stavi, pogledaj da ti ne ide sa strane ili tako nesto. Ali isto tako, kad mislim na ove baloncice, to ni ne mozes videti, verovatno to sto vidis i nije to to, jer ti kad pritisnes to bas prijanja, ali to je kao kad lepis nesto, pa ti onda ostanu delovi sa vazduhom i to nikako ne moze da se izbaci.

Zato je najbolje svaki put kad se skida da se i pasta obrise i nanese nova. Uz to, kad montiras kuler pogledaj otprilike kako se stavlja, i samo ga spusti, zasrafi, i samo ce se rasiriti. Ali mi cudno tu da i sa stock kulerom ima losu temperaturu, oni jeste da i nisu neki, al nije to neka ne znam kakva osetljiva stvar, hladnjak ko hladnjak… Mislim, nadam se da ces spustiti temperature sa novim hladnjakom, ali mi nije jasno zasto bi i ovaj lose radio ako ti izgleda ok.
Inace, sto se tice temperature, normalno je da ima razlike u temperaturi jezgra na idle.

pa to je i meni jako cudno,konkretno ja imam ovaj cooler sto sam dobio uz procesor
,odole ima onaj bakarni deo i covek mi kaze da od tih obicnih da tako kazem najbolje ga hladi,e sad ja nzm,jako je bucan i kad sam samo na desktopu a kad krenem igru,rekao sam vec sto bruji imam osecaj da se eskpoldirati nesto unutra,i biosu ne znam sta da stavim vise,smart fan je enable,probao sam disable nista nije drugacije,voltge je default,na HW monitor mi pokazuje temp. prva 2 core-a 62-58-55…a druga 2 su oko 50 ili manje…e sad Fan speed mi pokazuje temp. procesora da je 41C nekad cak i 38 sto je odlicno ali mi nije onda jasno,jedino logicno mu dodje da je cooler dotrajao,posto je koriscen 4 godine i da je jednostavno bucan,i velik broj obrtaja mi pokazuje sto ne bi trebalo,treba oko 1000 da bude a on ne ide ispod 2200…opet kazem,moram videti sta ce se desiti sa novim coolerom,dokle god mi HW pokazuje oko 40C i da ga ne cujem sve mi je OK
ovo su neki podaci o tom cooleru i nisu bas neki:
Temperature PWM 89.5°C 41.5°C
Noise 45.1 dB(A) 41.5 dB(A)
Fan Speed 2780 RPM 2240 RPM
Weight 534 grams
Intel socket 775
noise je prevelik,ovaj sto uzimam je 19 dB

Definitivno ti je kuler pri kraju. To si ipak kupovao polovno, ne možeš znati kakav je dok ga ne isprobaš. Ja taj procesor sa stock kulerom imam već tri i po godine i jedva se čuje, do sad nije nikakve probleme pravio. Kad ti stigne kuler, obriši tu staru pastu i nanesi novu pravilno.

Pa sta znam, ja ne znam sta toliko moze da se za**** u kuleru. Jos ako radi na max obrtajima i toliko se cuje, bas po mojem bivsem stock-u znam kolika je to buka. Ali opet, trebalo bi i da hladi pri tolikim obrtajima… Ne znam, proveri sa novim, pa mozda ispadne nesto.

stavio sam ovaj stari cooler,taj se evo nista ne cuje mada su temperature slicne,malo su nize al jos je to visoko po meni,nzm na nekom sajtu kazu dokle god je 65 C jos je to normalno,negde kazu 70 C,nekima je na idle 40-45C,meni je i dalje izmedju 55-62,a kad pokrenem nesto do 80 ide…mada bitno mi je da sad ne cujem ovog radi na 2000rpm a tih je

Nemoj da se zezaš da mnogo ostavljaš procesor na 80 C, max za taj procesor je negde oko 70 stepeni.

sad nista ni ne pokrecem,samo sam usao u bfbc2 da testiram i to je to,sad sam samo na netu i to je to,kad miruje onda je oko 60 kao sto sam rekao,sto je podnosljivo,da 62 je za b3 a ja imam G0 taj moze to 72…al bilo je do onog kulera problem ipak,rekao sam vec druga 2 su bila hladnija od prva 2 a evo sad su svi jednaki,sa druge strane ovaj cooler je manji i slabiji od onog ali je ispravniji tako da cim stavim Spire mislim da ce problem biti resen,a i ako ne bude montiracu ga sa mojim majstorom pa cemo videti sta moze jos biti…sad kad sam palio comp namerno sam usao u bios da tamo vidim temp. posto je tamo najtacnija,tamo je 35C :smiley: sto je extra,a na ovim programima je 55-62… xD

Nije problem temparatura nego pasta pa onda ventilator, on se cuje pa se cuje ali ako se vrti to je to, treba mu zamena. Zavisno od CPU modela i marke neki rade sasvim normalno i visoka temparatura ga ne ubija ga ne ubijaju. Intel je pouzdan a amd-u normalna temparatura je visoka pa sada ne znam o cemu je rec.

Sent from my iPhone using Tapatalk

nije ni pasta problem,uzeo sam juce i stavio je,ventilator je problem,jednostavno izgleda da su ovi stock preslabi za ovaj procesor,samo eto ovaj moj sto sam koristio na dual core se ne cuje na 2000 obrtaja a onaj oce da iskoci…a temp. mi jeste problem jer necu da prelazi 60C na load,tako bi bar trebalo koliko sam citao na netu,znaci da je idle 35-40C max i onda da ide do 60(mada moze i malo vise al neka normala) kad pokrenem npr bf3

A cekaj, to je sve sa stock clockovima, na 2.4 ghz ili koliko je vec taj proc?
Ne znam, meni to cudno, koliko sam video maksimalna preporucena temperatura je 71, tako da ja preko toga ne bih isao nikako, do 65 nekako maksimum.
Ovaj kuler koji ces kupiti bi trebalo da ti spusti temperature, jer realno, stock kuleri su dobri, ali samo u dobro provetrenom kucistu i na stock clockovima.
Ne znam koje ti je kuciste, al probaj da skines stranu pa tako otvoren da testiras, da vidis da li postoji razlika.

a nmg da skinem stranu jer je na nju nakacen ventilator,jeste i do toga sigurno,imam taj jedan jedini ventilator i to utice,proc. je na 2.4 znaci stock nije overklokovan nikad,da max je 71 C zato nista ne igram sad,na idle je 55-62 C,kuciste mi je neko skroz obicno nzm mu ni ime ni model pravo da vam kazem…