Nov procesor, matična i RAM - potreban savet

E ljudi uzeo sam taj Spire Kepler v2,ali mi treba pomoc oko namestanja posto nisam dobio uputstvo ne znam zasto i kako.E sad,jel prvo stavljam na maticnu taj crni prsten koji,jel njega ubacujem u rupice pa onda kacim kuler,ili pre toga spojim prsten i kuler ? Jer mi ne ide od ruke nikako…
uspeo sam,sad su temp, kolko tolko normalne,45-50C je idle a oko 60 na load

imam jos samo jedno pitanje,u kucistu imam samo jedan ventilator neki najobicniji,da li nesto znaci za temp. procesora ako uzmem jos 2 komada da stavim da hlade celo kuciste ?

Nesto mi te temperature jos cudne. Mislim iskreno ne znam koja je idle temperatura bas tog procesora, al 50 stepeni je poprilicno dosta ako mu je max prag na 71. Al bitno da ti na load ne ide dalje od 60, tako da je sve u redu.
Sto se kulera tice, ja sam ti bas iz tog razloga na prosloj strani napisao da otvoris lepo neku stranu kucista i ostavis tako, i ako se vidi razlika u temperaturi, onda da, obavezno dodaj jos 2 komada da hlade celo kuciste. Mada, ti kuleri su dosta jeftini, ne znam koja ti velicina za to tvoje treba, ali nije to neki izdatak, tako da u svakom slucaju mozes da dodas.

skontao sam ja sta je fazon sa tim temperaturama sad sam testirao,stavio sam u biosu warning kad dodje do 60C i onda upalio prime95 da opteretim cpu 100% i drzao ga tako 20min load, u core temp pokazuje 67C i ne prelazi ni stepen vise,sto znaci da su netacni podaci,jer bi mi pistalo da je preslo 60C,a i otpocetka mi je bilo sumnjivo kako je u biosu uvek tako niza temp. nego kod tih programa,tako da je full load nekih 55C + - najverovatnije,a idle je 40c bar kad palim comp,tako je je sve uredu za sada,jos novo kuciste da nabavim sa jos par ventilatora i gotov sam za ovu sezonu

Idle temperature ni ne gledaj, bitne su temperature pod max opterećenjem. Meni je na phenom 955 u idle-u sa 212 EVO 40C, ali zato kad igram neku igru je 52-53, a pod Linx-om ili prime-om 55C, i to po ovim vrućinama. Zimi je u idle-u manje od 35C, a pod max opterećenjem jedva pređe 50C :smiley:

dokle god ne prelazi 60C ja sam prezadovoljan eto pod max opterecenjem na primeu je oko 55 sto je super,a dobro EVO je za klasu bolji i dosta je hvaljen na raznim forumima,mada i ovaj Spire hvale dosta bas zbog pristupacne cene i performansama

Pozdrav,znam da tema ima vise od 3 godine,ali stvarnoi nisam mogao da pronadjem adekvatnu… Naime hteo bih da dodam ram memoriju,prostor i da kupim office 365(to je valjda za word,excell itd…),a ne znam nista o tome,gde,kako,koje. Preporucite mi koji i koliko rama da dodam imam 4gb sto je stvarno malo,i kako da nadogradim prostor,i dajte mi neki link za office…

1 Like

Bas niko da odgovori?

To što ima ljudi na forumu ne znači da su svi u mogućnosti da ti pomognu oko pitanja. Uz to, u tvom postu nisi ništa rekao: Kakva ti je trenutna konfiguracija? Kakvi su slotovi, itd. Ovo što si napisao nam ne govori ništa o konfiguraciji koju imaš.

Stvar o tome da ne znam nista o tome gde sta da vidim i to.Znam ja za systeminformations,ali slotove i to…Jel mozes da pojasnis sta i gde da vidim?

Uzmi jos 4 i bice ti dovoljno. E sad, RAM memorija ti se u vecini slucajeva nalazi desno od procesora i izgledaju kao plocice koje su utaknute u maticnu plocu. A procesor se nalazi ispod ventilatora koji ti se nalazi direktno na maricnoj ploci. U sustini RAM memoriju ces naci u gornjem desnom uglu maticne ploce. Predpostavljam da imas 2 stika po 2GB RAM memorije, tako da ces morsti kupiti 2x4GB memorije. Jednistavno se menjaju skontaces lad otvoris.
A HDD se nalazi ispod rezaca. I njega ces morati odsrafiti od kucista i na njegovo mesto ubaciti drugi, i prespojiti 2 kabla…1 napajanje a drugi je za povezivanje sa maticnom plocom.
A MS Office mozes naci na kupujem prodajem.

Hvala Marko puno,bas si mi pomogao. Znaci jos 2 puta 2gb. A hdd moze bilo koji? Gde da nadjem to i koliko kosta?

Ne mozes jos 2 puta po 2GB jer su ti slotovi 2 na ddr3 a 2 na ddr2…nema smisla stavljati ddr2 memoriju. Tako da upgrade na 8GB moras uraditi sa 2 nova sticka po 4GB. Ali ne vidim razlog zasto bi odradio upgrade na 8GB ako racunar koristis samo za office/intwrnet i sl.
HDD isto mozes da nadjes na kupujem prodajem ili u win winu/gigatronu i sl I moze bilo koji, mada gledaj da ima 7200RPM zbog brzine…7000 500GB

Tu ima logike,ali malo mi je spor komp,pa zato. Sta je rpm? Jos jedno pitanje, od pre nekih 5-6 meseci mi se pojavilo da imam kopiju windowsa. Kako to da resim?

Spor je komp, ali to ne znaci da je zbog RAM memorije. Reinstaliraj windows pa ce samim tim biti brzi komp. Ako dugo nisi reinstalirao windows, ko zna cega je on pun. Dakle cista instalacija windowsa ti je bolja opcija nego kupovina RAM memorije.
RPM-Rotation Per Minute i guess. Sto je veci RPM to je brzi HDD naravno. Mozes kupiti i od 5400, ali ce ti dosta sporije raditi od 7200, sporije ce prebacivati fajlove i slicno…racunar ce ti biti sporiji a razlika u ceni nije velika.

1 Like

Ok. Kako da reinstaliram?

Kucaj to isto na youtube-u i bices iznenadjen rezultatima…
Ma ne, sad cemo ovde jos i da instaliramo sisteme… :slight_smile:

3 Likes

Imas na hiljade snimaka na youtube kako reinstalirati windows…cak ih ima i na Srpskom jeziku.

Kapiram da ne znas, svi smo tako jednom poceli. Ali ako planiras ovako u par poruka da naucis i to uradis to nece ici kako si zamislio.
Samo ces napraviti neki problem. Na kraju ces opet morati da ga nosis negde na opravak.
Morao bi ipak prvo da vidis kako neko radi te stvari. Ti jos nemas osnovno znanje da razlikujes i nalazis komponente.
Kao sto rekoh, nemoj se uvrediti svi smo tako poceli ali vidi da ti neko pokaze uzivo te stvari.
Ovako nece ici.

1 Like

^ Zapamti šta je @marko_gts rekao. Ima mali milion tutorijala na internetu, ali je najbolja opcija da ti neko drugi pokaže kako se radi. Za početak čitaj malo, gledaj i nauči osnove. Za Office nije potrebno mnogo. Daleko bolja investicija je mali SSD (~120GB) na kome će biti Windows i ostali programi, i HDD za skladištenje.

To što ti se u uglu pojavilo znači da imaš loš krek, pa moraš da skineš drugi. Ili kupi legalni ključ :slight_smile:

Office365 mislim da niko ne može da ti linkuje, jer je to online servis koji ima mesečnu pretplatu i nudi prednosti svojim online servisima. Ako ti više odgovara narodna verzija, bolje nađi Office 2016.