GOD OF WAR RAGNAROK
Nakon četiri godine čekanja stiže nam novi nastavak Kratos i Atreus sage. Dugo potrebni reboot serijala stigao nam je 2018. godine gdje nalazimo Kratosa u potpuno drugačijoj situaciji u kojoj smo ga do sada viđali-Kratos je otac (razmaženom derištu) Atreusu, supruga Faye je preminula, te krećemo u avanturu prospianja njenog praha na najvišem vrhu devet realmova.
Uvod u priču
Kao i svaki put kada je Kratos u pitanju, ono što je trebalo da bude obično putovanje na najviši vrh devet realmova se u prvih deset minuta iskomplikuje i pretvori u novu avanturu, ovog puta sa Kratosom u novoj ulozi, ulozi oca.
U narednih dvadesetak sati polagano otkrivamo sve intrige novog univerzuma u kojem se Kratos skrasio, otkrivamo koja je uloga Kratosa i Atreusa u njemu, te kao i to da je Faye dosta toga sakrila od svoje porodice.
Ipak, i pored intrigantne priče i odličnoj implementaciji nordijske mitologije, centralna tema igre je odnos Kratosa i Atreusa, kao i lični rast obojice kroz sve nedaće koje ih snalaze. Kratos više nije vrištući osvećujući bog rata, nego otac koji je po prvi put u životu došao u situaciju kada ništa ne može da riješi na silu, te je njegov autoritet postao kamen spoticanja u odnosu oca i sina. Da ne bude zabune, Kratos je i na kraju igre uštogljeno vojno lice koje više komunicira režanjem i neartikulisanim zvukovima, ali sada povremeno zagrli sina.
Glavni antagonista priče je Baldur, Aesirski bog koji je proklet (ili blagoslovljen) od strane svoje majke Freye darom neranjivosti (bar dok ne upozna Kratosa). Pored neranjivosti, Baldura krasi nepredvidivost, sociopatija, kao i nezainteresovanost svime oko sebe.
Ipak, Baldur se kroz ovu igru pokazao kao veoma dostojan protivnik Kratosu i Atreusu i veoma dobar antagonista koji, za razliku od Zevsa, nije rob izbacivanju one-linera, nego ima svoju pozadinsku priču koja može da opravda njegovo ponašanje i stav prema protogonistima igre.
Kao što svi znamo, igra završava sa tri jasna događaja i jednim zapletom: smrt Baldura, prosipanje pepela Faye, i susret sa Thorom su događaju koji zatvaraju igru, dok je zaplet otkriće da je Atreus zapravo Loki. Ovde ujedno počinje i priča Ragnaroka.
Uvod u gameplay
Gameplay u GoW 2018 je ostao vjeran prethodnim igrama, ovog puta sa over the shoulder kamerom koja prati akciju na bliži i visceralniji način nego u prethodnim djelovima. Combat sistem je ipak zahtjevao male promjene, te su combo udarci ovog puta zapravo nizanje posebnih poteza, te nemaju fluidnost prethodnih igara gdje je svako pritiskanje kvadrata ili trokuta na ekranu izazivao tečne kombo poteze. Sada svaki duži kombo zahtjeva promjenu oružja usred borbe, ubacivanje posebnih poteza, te često i borbu golim šakama i/ili štitom.
Po pitanju oružja, velika novost bilo je novo oružje za Kratosa koju je nasledio od Faye-Leviathan sjekira. Leviathan sjekira ima interesantnu mehaniku bacanja i pozivanja koja je otvorila nove mogućnosti u gameplay i puzzle smislu, ali je i napravila da akcija bude bliža i Kratosu, pošto sjekira nema dohvat kakav imaju Blades of Chaos.
Još jedna novina je konstantno nošenje štita koji je u prethodnim igrama obično bio vezan za posebno oružje (spartan spear) ili posebnu dionicu. Štit je takođe otvorio mogućnost parry sistema koji je na većim težinama i dodatnim dodavanjem unapređenja umnogome olakšavalo igranje na većim težinama.
Pored gameplay i kamera promjena, igra je dobila i novi sistem unapređenja oružja. Prije ovoga levelovanje oružja radilo se vrlo jednostavno-dodavanjem crvenih orbova i otljučavanjem novih nivoa oružja, te samim time i novih poteza.
Sada je ovo prebačeno u RPG lite sistem gdje se levelovanje radi kroz napredak kroz igru i skupljanjem materijala poslije određenih misija, dok se otključavanje novih poteza radi preko XP sistema. Ovaj način levelovanja opreme primjenjen je na sva oružja u igri, na štit, te i na Atreusov luk.
Još jedna novina je armor koji je sada moguće praviti i unapređivati, te koji daje dodatne buffove za specifični build koji želite da napravite.
Uvod u svijet
Svijet GoW 2018 i Ragnaroka je distinktno nordijski-snijeg i pećine su na svakom koraku, te će ovo biti još izraženije u Ragnaroku, pošto je Fimbulwinter prekursor Ragnaroka.
U dizajn smislu, GoW 2018 donijeo je novine u ovu franšizu, te sada igra nije linearno iskustvo, nego nudi jedan centralni hub (Lakes of the Nine) koji je otvoren (ali ipak sa svojim limitacijama), te je ostatak linearan. Ovo smo već susretali u Sony igrama, prvenstveno u Uncharted 4 i The Lost Legacy (Madagaskar i Indija, respektivno), i može se reći da je ova promjena dobro implementirana. Lakes of the Nine je dosta zategnuto, bez velikih praznih predjela u kojima nema šta da se radi. Istraživanje ovih djelova često nije obavezno osim za kompletioniste.
Ostaje da vidimo da li će Ragnarok da radi odstupanje od ovih predjela ili će da se nastavi na GoW 2018, samo ovaj put uz manje izmjene (Fimbulwinter, snijeg).
Uvod u Ragnarok
Ono što je najbitnije da biste znali prije ulaska u svijet Ragnaroka je da je Baldur mrtav, te Odin i Thor žele osvetu, kao i njegova majka Freya. Atreus je Loki, te je Ragnarok počeo. Mimir je i dalje tu kao vjerni kompanjon, lore ekspert i humoristični predah, Brok i Sindri su tu kao dodatni humoristični predah i dvojac koji je odgovoran za sva unapređenja za oružja i armor, te vjerujem da će u ovoj igri dosta važniju ulogu zauzeti Gianti.