Kupovina laptopa za duzi period (savet)

Evo ljudi ja opet u nedoumici… prodao sam i xbox one s i xbox one x, nemogu nikako na joystick da se naviknem. Ostao mi nintendo switch koji ponekad igram cisto iz nostalgije, mario itd… hteo sam da kupim kucni pc i postavljao sam temu ovde, medjutim ne mogu naci mesto u stanu za toliku skalameriju, pa je izbor pao na laptop koji uvek mogu sklopiti i ćušnuti u stranu. Nakon istrazivanja izbor je pao na ovaj laptop koji zadovoljava moje skromne potrebe:

Mene zanima par stvari koje mi mozda neko ko se bolje razume moze objasniti:

  1. Da li mogu eventualno kad mi zatreba povecati ram memoriju bar do 32gm.
  2. Da li mogu SSD zameniti vecim?
  3. Vidim da je ekran full hd, a graficka podrzava neke sulude rezolucije. Da li to znaci da ja mogu npr. Ako povezem laptop hdmi kablom na 4k tv, pustati 4k sadrzaj iz laptopa na tv, i sve ce funkcionisati, ili npr. Igre?
  4. Video sam da laptop ima mikrofonski ulaz. Da li je to pravi line in, i moze li se npr. Povezati mikseta preko toga ulaza i snimati nesto, ili treba neka usb muzicka kartica?
    To je sto me trenutno zanima, hvala na svakom odgovoru.

Isti problem imam. Prostor.
Ali, jos vec problem odnosno to je isti problem jesu pare.
Koji ti je budzet? Koliko si spreman da bacis na nesto sto je golo g. Sto neces moci da nadogradjujes. Sto za iste te pare mozes da kupis vukvalno 3x bolji odbican desk PC.
To mene odbija

Fascinantno da neko nema prostora, pola zivota sam drzao kuciste u 9 kvm. Em sto uvek mozes da spakujes u manje kuciste, em uvek mozes negde da ga zastekas. Cak ni prostor za gamerski mis i tastaturu nije problem, imam najmanji sto na svetu, mehanicka Cooler Master tastatura nema numericki deo pa zauzima jako malo mesta.

Inace naravno da se mogu zameniti slotovi za memoriju (ako su zauzeta oba slota 2x8gb, moraju se dokupiti 2 x 16gb) i SSD. Samo da znas nasi smaraci od prodavnica ponistavaju ti garanciju ako sam ugradjujes, pa cak i ako instaliras Windows.

Na 4K gaming slobodno zaboravi. Da, podrzava preko video izlaza ali laptop je jedva dovoljan i za 1080p gaming. Xbox One X je 100x bolja masina, nije ni za poredjenje.

@marko_gts : evo naprimer, ovaj laptop sam nasao za nekih 1300€. To je neki minimum za solidsn laptop, mislim da ispod te cene nema sta ni da se gleda, ako hoces nesto cestito. Gledao sam jednu desktop konfiguraciju koja mi se mnogo svidela, i lomio se (lomim se jos uvek) da napravim jedan cosak u spavacoj sobi nekako i da ubacim to, ali bi samim tim i racunica bila veca. Bas u toj istoj prodavnici imaju vec spakovano:
Ryzen 7-3700x
16gb ram
N vidia RTX 2060 Super
SSD 1000 gb + HDD 1000 gb
Jedino ne znam koja je maticna i da li je sve to nadogradivo, pretpostavljam da jeste.
Ova konfiguracija kosta tacno 1299€
Kada tome dodamo jos monitor koji (iole solidan) kosta 250€, pa sto, stolicu itd…izaslo bi i do 2000e. Ja znam da ova konfiguracija ubija onaj laptop u svakom smislu, ali ne kaze narod dzaba koliko para toliko muzike, a i to pitanje prostora me najvise odvraca od desktop PC-ja.
Tako da ce ipak biti laptop koji ce zadovoljiti neke moje potrebe u naredne 2-3 godine, posto ja nisam neki okoreli gamer, ali bi voleo tu i tamo da odigram koju igricu, i malo za multimediju, internet, muziku i to je to.
Voleo bi samo da mi neko odgovori kada procita ona moja pitanja.

1300e bacenih kroz prozor za gaming. Xbox One X za 5x manje para daje 50x bolji gaming uzitak. To je sustina. A na dzojped se navikne svako, pa mozes i ti. :slight_smile:

@padawan : zaboravio sam napomenuti jednu stvar. Bas apropo toga sto si rekao da svako moze naci prostor negde u stanu za desktop. To svakako stoji. Zaboravio sam reci da meni igra ulogu jos i to sto cesto putujem na relaciji austrija-srbija i volim da nosim uredjaj sa sobom. To je mozda i neki jezicak na vagi koji prelazi u korist laptopa, inace za sve drugo se slazem. Samo mi reci molim te, za gaming sam i ja svestan da nemam sta da trazim sa 4k, mene zanima da li bi mogao sa tom karticom reprodukovati 4k video na tv?

Video svakako. Mada i tu je pitanje sta bi gledao. Ne znam da li postoji 4K TV bez smart appa za Netflix. Torente bolje ne skidaj u Austriji, provajderi salju racune za povredu autorskih prava, ispasce ti skuplje od tog gejmerskog laptopa.

A ok, ako cesto putujes, mada ces se iskilaviti nacisto od tolike skalamerije, racunaj jedno 4-5kg na ledjima sa ostalim periferijama koje ces nositi tamo-vamo. Ja bih pre nosio Macbook na tvom mestu i Switch za casual gaming.

Odlican HP laptop za rad uzeo skoro drugar za 500e u Gigatronu, dokupis samo jos RAM-a, dzabe bacas pare na to sljastece g. :slight_smile:

HP Notebook - 15-db1079nm - 7EE57EA AMD® Picasso Ryzen 7 3700U do 4.0GHz, 15.6", 512GB SSD, 8GB

@padawan Hmmm… sad sam jos vise u nedoumici… postavicu u toku dana ovde jos koji laptop ovde gde mogu pazariti pa mi kazi sta bi onda bilo najbolje za mene sa manjim ulaganjem

Gaming laptop je zaista bačen novac.
Drugo, ako gledaš desktop, zaboravi prodavnice.
Na KP imaš likova koji bi ti onu konfiguraciju završili bar za 300€ manje.

1 Like

Sve što si napisao može na laptopu,glavni adut mu je portabilnost koja tebi treba.
Kupi mašinu i uživaj :+1:

nije bacen novac ako covjek ima para i moze da priusti , ali istina jeste da za solidan gaming laptop moze covjek da uzme brutalno gaming kuciste. E sad prednost laptopa je sto se moze ponijeti sa sobom dje god , dok desktop je citava skalamerija.

Konzola je masu zahvalnija, jer sa racunarom ja nikad nisam bio full zadovoljan. ja sam 3 grafike promijenio od jesenas , vazda mi se cini moze bolje, pa kad sam sad za zadnju grafiku polovnu dao 250e onda sam skapirao da citava konzola kosta toliko . A dje su tu ostale komponente koje isto nisu jeftine.

Ako bas zapnes za ovom kombinacijom, izgleda da je ipak vrlo upotrebljiva za 1080p gaming. Naravno, za malo starije i current gen igre, tesko da ce na duge staze obezbediti neki ugodjaj kada izadju next gen, pa je ovo mozda malo i nezgodan momenat za kupovinu.

Dodatno, to je vec prevazidjen model, postoji noviji GTX 2060 i novi Radeon sa boljim performansama, ali verovatno cene tih laptopova idu preko 1400e.

Imaj jos jednu stvar u vidu, ako se budes igrao, obavezno nabavi neki docking station sa aktivnim hladjenjem, pa dodaj i tu skalameriju u “tezinsku” a i novcanu racunicu.

Nikada se nisam navikao na dzojped, nikada. Imam ga sada i na PC ali za igrice gde je ok.
Na zalost igrice koje ja igram uglavnom traze misa i tastaturu.
Ne znam sto se cudis oko prostora??
Evo ni ja nemam prostora. U spavacoj sobi samo ormar i krevet. Nema mesta za sto i stolicu.
U dnwvnoj ne dolazi u obzir. Ja nema 15god i to nije decija soba. Stan sam jako lepo uredio, svaku stvar uklopio bukvalno svaku, svaki sto, policu, vitrinu sve je kao salon. A ne jazbina puna krsa.
@Boki981
Najbolje sam odluci. Ja sam uvek za desk PC u odnosu na laptop.
Druga stvar, nemoj nikada da kupujes gotove konfigurqcije. Uvek moze bolja za iste pare ali sam da sastavis.
Treca, nemoj da gledas na ulaganje u sto i stolicu kao na neki trosak vezano za komp. To ti ostaje svakako koji god komp sutra imao ili promenio.
Sto se mene tice uvek i uvek PC desk.

To moze da se shvati kao uvredljiva konstatacija za ljude koji se trude da izvuku maksimum iz malog prostora a i dalje koriste gaming desktop PC. Mada verovatno nisi mislio nista lose. Npr, cini mi se da je Djole vise puta slao neke slike manjih sobica, ali uvek sa brutalnom dektop kombinacijom.

Ako ti je stil toliko bitan, postoje zaista fantasticno projektovana mini tower kucista u koje mozes a uklopis strava konfiguraciju, koja ce ostaviti taj gaming laptop u drugoj galaksiji.

I za gaming laptop ti treba isto sto i stolica, prostor za gamerskog misa sa strane, neces valjda kupis gaming laptop da bi se igrao u krevetu? Razumem ako je nekome konzolni gaming udobniji, ali prostor od jednog stola i stolice zaista nije neki luksuz, cak ni za obicne studentske sobe. Naravno, sve moze da bude jako kompaktno. Neces da stavis direktorski sto i ogromnu koznu fotelju.

Ako nekom casual gameru ja koji sam najveci protivnik dzojpeda za FPS kazem da se moze navici, onda je to tako. :slight_smile:

Inace @Boki981 razmisli i o kombinaciji da nosis Xbox One X sa sobom. Izuzetno je kompaktan za nosenje, jutjuberi stalno nosaju konzole negde na putovanja. Malo vise objasnjavanja na aerodromu, i zahteva dodatni TV out na destinaciji, ali vredi.

Ja se recimo nikada nisam navikao na mis i tastaturu za igre, nekako mi to nije za igre nego za kucanje. Ajde mis i nekako ali tastatura za igre, pa ono je prste da izlomis.

3 Likes

Da sednemo negde pokazao bih ti slike stana i video bi da se tu nigde ne uklama neki komp, bas nikako. Monitor treba negde da strci, kuciste, a stolica tek nikako… kuciste je najmanji problem. Njega uvek mogu da sakrijem. Ne treba mi. Samo stavis dovoljno dugacak kabl za monitor. Sve ostalo mi je bezicno. Ali opet ruzno.
Inace nije uvredljivo. Ni malo, prosto ne volim da mi stan izgleda kao gaming jazbina sa kablovim, foteljama, monitori bla bla… moze u neku zasebnu sobu i cao.
Ja sam uvek drzao i konzolu skrivenu iza tv-a cak i mac koji da kazem estetski izgleda ok sam sakrio. Jbg stvar ukusa.

Zasto bi iko pri zdravoj pameti nosao sa sobom na putovanje konzolu???
Koji djavo ides negde ako ces da igras igrice…
Ono kao idem malo da vidim Rim ali cu tamo da igram igrice… da… zvuci logicno.:exploding_head:

Verovatno si poceo od igranja na konzolama. Svi mi koji smo poceli na misu i tastaturi tako mislimo za dzojped.

Ako ti je mis+tastatura obavezna ili zeljena kombinacija, imas onih uredjaja po 150e koji “imitiraju” input sa misa i tastature kao da je na joyu. Ovo imas i za Sony i MS konzole, pa baci pogled i na tu opciju.

1 Like

Ali koliko sam video od starta coveka ne zanima konzola vec samo pc.

Eh, pa ako neko cesto putuje u Austriju, ili kako je naveo na relaciji, verovatno ne ide kao turista nego nekim poslom, i nakon posla sigurno nece da ode da razgleda grad (cesto).

Takodje i za duzi vremenski period, ne vidim problem da se ponese konzola, ne znam da li imas predstavu koliko je X mali i kompaktan, kao neki laptop iz prethodne generacije.