Jel neko uradio na xbox360 BGA reballing?

Da li ovom metodom moze da se trajno popravi i E74 greska?

E74 = RRoD

E74 je dve crvene lampice u odnosu na standardne RRod tri, ali ako je to isti kvar i moze da se trajno popravi ovako, super.

isti je kvar i moze da se popravi

Ja sam dobio e74 na predhodnoj konzoli iz 2005 godine proizvodnje svasta sam je cackao cak sam plocu podgrevao i sa Heat gun ali nista ne pomaze najbolje po meni baciti takvu konzolu i kupiti novu :stuck_out_tongue:

Moja je Falcon, E74 posle ~godinu dana, nije radjen x-clamp, pa valjda onda moze da se popravi…

U tom slucaju se uradi reballing i bice ok.

Ljudi ovo je sjajna stvar, konačno će problem RRoD biti zauvek eliminisan, da sam ovo znao nikada ne bih prodavao starog Xenon-a, sad bih imao dve konzole :slight_smile:

Pozdrav,
Danas mi na boxu prijavljuje E74 (gori crveno 1 lampica br3)…
U pitanju je falcon ploca, uradjen u oktobru 2009 ( posle godinu i po dana koristenja), preventivno, x-clamp kod drivera u bg.
Ima li neko prijedlog sta mi je ciniti? (reballing?)
Hvala

To sto si preventivno uradio xclamp a nije ti nesto pomoglo a nadam se da ti nije ni odmoglo posto posle xcl nije bas uspesan reballing jer ume da strada ploca od zatezanja samog xclfix ako u opste imas predstavu sta se desava sa konzolom prilikom montaze toga.U svakom slucaju moze se probati jer tek kada se skine GPU tada se vidi u kakvom je stanju ploca.Jedino ako vidim da je ploca kriva od xcl onda ni ne pokusavam da se zanimam sa njom vise .

Ja najradije radim reballing na konzolama gde nije ništa rađeno jer tu znam da kad zamenim kuglice da će to da radi jer nema ništa pored toga da je stradalo.A već gde je rađen xclamp ili grejana ploča tj GPU, tu ima šanse da je i pored kuglica popustilo i nešto drugo, pa prilikom demontaže i montaže GPU, konzola ne uspe da proradi ili čak ne radi više ni onako kako je radila. Na primer blinka 1 a posle bi blinkalo 3 led diode ili ako već nije ništa stradalo, može i da radi dobro posle reballing GPU. Postavlja se pitanje da li je stvarno sve ok pored kuglanja ili se samo drže na ivici i čeka se momenat kada će nešto da popusti.Mislim da je xclamp definitivno metoda za ubijanje konzole odakle povratka nema.
Većina ni ne zna šta je xclamp fix a ni reballing i šta se tu u opšte radi i u jednom i drugom slučaju. Kada se pojavi RROD tada se najčešće desi to da se prekine veza između GPU ( grafički procesor ) i ploče . To se dešava jer se GPU dosta ugreje i to brzo, a zatim kada se ugasi konzola, GPU se ohladi, pa ponovo kada se upali greje i tako svaki put.Pri tome dolazi do pucanja samog kalaja kojim je zalemljen GPU na ploču. Nezgodno je to što je GPU spojen sa kuglicama na ploču (te kuglice su između ploče i GPU). Kuglice su od bezolovnog kalaja koji je dosta tvrđi i topi se na većoj temperaturi nego što se topi običan olovni kalaj. Neki imaju ideju da poprave konzolu grejanjem GPU , kako bi se te kuglice otopile pa ponovo zalemile i rešile problem.To nije rešenje, a ni preporučljivo pošto se mora zagrejati i do 400c kako bi se kalaj otopio. U isto vreme strada i ploča pošto ne trpi tu temperaturu što se i vidi na samoj ploči kada počne da se krivi. To se dešava jer se ne koristi oprema za to već neki fen koji duva vruć vazduh ili svima poznata duvaljka vrućeg vazduha . Zato su izmislili xclap fix da ne bi grejali ništa, nego jednostavno sa šrafovima stegli GPU za ploču i tako povratili izgubljen kontakt koji ostvaruju kuglice .Tu postoji opet drugi problem, a to je što na tom GPU ima oko 1000 kuglica ,a u glavnom jedna pravi problem. Sa xclamp fix treba tu jednu kuglicu ponovo spojiti sa pločom GPU i to stezajući šrafovima. Samo jednu kuglicu treba spojiti na ploču a gde ostale 999 kuglice pružaju otpor. Koja tu sila treba da bude da bi se ta jedna kuglica privukla,a i da ne spominjem šta se dešava sa pločom za to vreme .
A sta je Reblling ? Dobro pitanje.
Reballing je metoda gde se GPU skine sa ploče( naravno za to treba imati opremu i ne može da se radi sa alatom koji se može naći po kući).Zatim se očisti ploča i GPU od starog kalaja (kuglica) i stave se nove kuglice i vrati se GPU na ploču .Stim da se stave kuglice sa olovnim kalajem koji je elastičniji i bolje podnosi režim rada u ovom slučaju kod XBOX360.Fabrički se stavljaju kuglice od bezolovnog kalaja jer moraju da poštuju zakone oko ekologije (olovo je otrovno pa su rešili da izbace sve što ima u sebi olovo).
Nadam se da sam barem malo uspeo da objasnim šta se dešava sa konzolama i njihovim popravkama kad je RROD u pitanju.

ja mislim da prostije ne moze da se objasni od ovog i da ce sad svima biti jasno…

svaka cast dellmagel… lepo receno…

Recite mi nesto o flesovanju konzola
Imam jedan xbox ne ovaj 360 i hteo bih da ga flesujem pa me zanima sta mi je sve potrebno za taj rad!

Postoje razni nacini za to.Mozes i sam naci na internetu razna uputstva.Ja sam to radio tako sto sam skinuo sam flesh chip sa ploce i pomocu programatora upisao novi fajl pa ga zatim vratio na plocu.S tim da verzija konzole 1.6 ne moze da se flesuje,koliko ja znam.

dellmagel, meni je konzola (jasper) stara 9meseci, i sve radi savrseno bez xclamp fixa. Ukoliko mi se javi rrod, to znaci (odprilike) da ces lakse moci da popravis moj xbox nego neciji koji ima xclamp fix?

Konzola mi stoji vetikalno od kada sam je kupio, sve igre igram instalirane sa harda. Po tebi, kako je bolje da konzola lezi ili da stoji?

@dellmagel

prvo da kazem da nebude posle zabune da te nesto vredjam i da omalovazavam tvoj rad ali ovo je moje misljenje!

gde si bio pre godinu i vise dana sa ovim znanjem? drugo tada se radio xclamp fix jer drugog resenja nije bilo i radio ga je onaj ko je moro ili ajde ko ja preventive radi posle dve ipo godne rada konzole! pa moja konzola je jedna iz prvih serija koje su dosle u virtual masteru u beogradu i od onda do danas ona radi stim da je prosle godine eto cisto reda radi odradjen xclamp fix iako sam primetio da kada je driver skidao plocu nije kriva ali zato onaj hladnjak na procesoru poceo da se krivi ali to nije dirano i evo posle godinu dana konzola idalje radi!

sve je to sada lepo kada ti ljudima das izbor da biraju ali kada nemaju izbor onda je daj sta das jer bolje da dam 2500 dinara za xclamp fix nego ponovo 300 evra na novu ili koliko je vec tada konzola kostala?

@kicba

pa bolje je kada konzola lezi jer laser je tada u prirodnom polozaju i netrpi nikakvo optereceje (bar ja tako drzim konzolu od kada sam je kupio) a sada neko ce reci da je mozda bolje ako konzola stoji ali ko ce ga znati meni je nekako ovako prirodnije jer ja jos nisam video nijedan dvd player i sve ostale komponente koje koriste lasere od pamtiveka da su stojale nego su uvek lezale, a ovo sada sto su sony i xbox360 uradili je nesto kao novo ali opet i sony 3 ja sa slim verzijom ostavio da laser lezi a ne da se konzola uspravlja tako da mi je nekako logicno da je za laser bolje da je aparat u lezecem polozaju nego u stojecem…

Ja sam negde procitao da se mehanizam za otvaranje drajva brze sj.be kad se konzola drzi vertikalno (mada to valjda zavisi i od vrste drajva), tada sam se istripovao i box drzim horizontalno.

Da, ali na svim oficijalnim xbox reklamama xbox 360 stoji vertikalno :smiley:

ako stoji vertikalno krlja se laser, ako stoji horizontalno krlja se HDD posto je igla u neprirodnom polozaju. Ako instaliras igre na HDD, do the math…
Moje misljenje, kome se ne svidja :middlefinger: