Halo Infinite: Campaign {MT}

Kako ono ide na našim navijačkim tribinama “343i ODLAZI!” :rofl:

2 Likes

Ako hoces da pricas sa menadzmentom spremi se na upiranje prsta u lenje radnike i podizvodjace, cak i ocekivanja igraca, svi drugi ce biti krivi.

Sto se tice sadrzaja, progression sistem koji jeste bazicna stvar ali eto, oruzja, mape, zahtevaju dodatni razvoj i u skladu sa agilnom metodologijom sada dodaju funkcionalnosti. Finalni proizvod - koji uopste i nije finalni, nazovimo ga igrivom verzijom - pozurivan je u sred covid rada od kuce. Neke kompanije su se bolje snasle, neke losije. 343 nije bas dobro prosao, menadzment nije uspeo da se prilagodi novom nacinu rada. From Software je eto uspeo da napravi cudo sa Elden Ringom.

Deo tima je prebacen na nove projekte, o cemu jos ne znamo nista, a deo je ostao da supportuje Infinite. Veliki deo igre je co-developed, Skybox, Spearsoft itd. Kada outsourcujes isporuka zavisi i od njih.

Odlaze ljudi i ima dosta otvorenih pozicija u svakom trenutku, sve to utice na projekte i podrsku. To su kriticne seniorske i menadzerske pozicije koje su ili ostale upraznjene ili su nova radna mesta cija potreba nije bila identifikovana na vreme pre ulaska u projekat.

2 Likes

A sta su radili od 2015 do marta 2020?

Takodje, zašto je i Halo 5 izašao onako prazan, bez contenta, pa su posle pumpali svaki mesec 2 godine da nadoknade i na kraju napravili igru.

Kakav crni covid, pa sve zivo radi, svi mi radimo. Jel vasi radni zadaci ispastaju jer radite od kuce?
Najlakše je reći covid, kraj. Covid je počeo 6 meseci pre datuma kada je infinite trebao da izadje. A do tad je igra trebala da ima već makar 3x više contenta.

A ovo je ghost town, niti ima contenta niti igrača, jedino sve što je u igri je puno bagova. Jedino toga ima puno.

Znači na kraju su napravili :man_shrugging:

1 Like

Velika je razlika između single player linearne igre i live service multiplayera (koji pri tome ima veliku single player komponentu). GAAS da bi bio uspešan zahteva obimno testiranje pre nego što novi sadržaj, update ili promena dođe u igru, jer je moguće da negde nešto pukne. Ljudi kukali da hoće SWAT u Halo što pre, kao samo okreneš prekidač. Ovi im uključe, bez puno testiranja da ispune želje i zbog toga pukne BTB, baš u vreme praznika.

1 Like

Da, kad je nas 57 ostalo da igra.
Jedno vreme sam na slavu poceo da zovem ljude iz warzone lobija, toliko smo se zblizili

Mojw pitanje je, kome je palo na pamet da ne postoji SWAT day 1?

1 Like

Pa naravno. Mnogima je mantra “ne mozes da me toliko malo platis koliko ja mogu malo da radim”.

Evo vec trecu godinu ja ne mogu da se nacudim kako firma uopste funkcionise sa 20-30% ljudskih resursa. Delimicno jer je velika firma, pokrivaju se rupe i dosta toga se preliva na one koji su voljni da preuzmu veci workload (kao ja). Sve je na povrsini vrhunski organizovano iz aspekta logistike i tehnicke organizacije, ali je sustinski “trulo” jer je radna etika ljudi na veoma niskom nivou i posao mnogo trpi zbog privatnih obaveza. Nije mnogo bolje ni iz kancelarije, puni kafici su redovan prizor, narocito kada je lepse vreme - ali makar su svi tu, postoji nekakav fokus i nadzor menadzmenta.

Korporativna kultura dosta se razlikue od kompanije do kompanije, od drzave do drzave. Neki su bolje organizovani, neki losije. Svi problemi kompanije pre kovida koji su se nekako krpili, izgledali ok na povrsini, eskalirali su u prethodne 2 godine. 99% tih problema postoji iskljucivo zbog loseg menadzmenta koji ne radi svoj posao ili cak direktno podriva rad zaposlenih (npr kroz mobing, razne vrste uznemiravanja sto utice na motivaciju).

Za lose kompanije Covid je izgovor. Za dobre je prilika da pruze kvalitetniji work-life balans zaposlenima i ubiraju plodove zadovoljnijih i motivisanih zaposlenih.

2 Likes

Ali posledice korone nije sama bolest kao pojava, nego ljudi se suočavaju sa gomilom drugih stvari u doba pandemije: briga za sopstveno zdravlje, briga za članove porodice, naročito starije, oni sa decom prolaze kroz noćnu moru da izbalansiraju rad od kuće sa dečijom online nastavom ili da se uklope u hibrid. Dovoljno je da jedna od ovih stavki pukne ili bude ugrožena da ta osoba postane faktički nefunkcionalna za posao, i to ne samo na par dana, često se to meri nedeljama. Onda se vratiš nazad, gde smo stali, šta ima novo, gde sam ja u celom procesu. Gubi se vreme, gube se ljudi.

Posle svake izmene, manje ili veće, treba da se pravi novi build igre, zatim tih nekoliko desetina GB treba da se skine, pokrene, proveri, odobri ili vrati nazad na sređivanje. Em je sporije em ostavlja mesta za bagove da budu previđeni ili napravljeni novi. Onda imaš zoom sastanak sa ostalima iz tima. Pa to traje jer dosta njih ima slične probleme koji tebe muče, od tehničkih i logističkih do privatnih. Sada to primeniš na par stotina ljudi u studiju, u različitim timovima. Da, pakao.

Sa stanovišta većine gejmera, posebno mlađih, ove stvari su često nerazumljive kako mogu da ometaju proces. Kada radiš u kancelariji, sve ove radnje se dešavaju u brzoj lokalnoj mreži, umesto dogovaranja kada će video call, samo odeš do nekog da se konsultuješ i na licu mestat rešiš problem, nedoumicu ili dobiješ savet.

Korona kao zaraza je “samo” jedan deo, ali covid ostavlja efekte i na druge bitne stvari.

1 Like

Lol, zašto se onda 90% igara malo malo pa pomera sa datumom izlaska, i opet izađu bagovite. Da je u gejmingu sve bajno sa korona situacijom sve bi igre izašle kada su i najavljene. Uvek je bilo da se igre pomeraju, ali ne u ovolikom broju od 2020. na ovamo.

Naravno da su avio transport, turizam i ugostiteljstvo najvise pogodjeni. Ali ovo o cemu pricam(o) tice se konkretne organizacije svake pojedinacne kompanije, pa i timovi u okviru kompanija imaju razlicit middle menadzment, project menadzere, u gamingu je to podeljeno na dosta razlicitih segmenata sto mozete da vidite i po otvorenim pozicijama koliko tu ima headova i leadova, svi oni treba da organizuju nesto i brinu se o tome da isporuka bude na vreme + gomila podizvodjaca i njihovi interni problemi sa resursima. Na kraju te hijerarhije i masinerije gde sve mora da sljaka kao podmazano je i neki n00dle koji treba da odradi neku kolicinu posla, ako on npr celo radno vreme cuva dete umesto da radi, i tako dve godine, cela struktura iznad zavisi od njegovog odnosa prema poslu, ako nema na koga da se prelije stvari jednostavno kasne. O kompetencama da ne pricam, bas svaki posao je jedna ogromna nepregledna gomila problema, nacin na koji ih resava junior i senior nisu isti. Dobre seniore je bas tesko naci i odlaze problematicnom frekvencijom sto je poseban izazov za HR i finansije jer moraju da potrefe kompenzacioni model i politiku bonusa u jednoj izuzetno kompetativnoj grani industrije gde je headhunting rutinska pojava. Jos je gore ako osljari srednji menazment i to je na zalost jos standardnija pojava, kada bukvalno ceo tim koji vodi postaje teg za ceo projekat i organizaciju, oni su bas zato dobro placeni da se takve stvari ne desavaju, da sagledavaju brzo probleme i resavaju ih jos brze, izvestavaju regularno visi menadzment o progresu i ukazuju na resenja. Ne mozete da zamislite koliko su te interakcije kompleksne, mi na kraju obicno samo vidimo kada isporuka kasni. I sad krajnji korisnik koji je navodno centar univerzuma obicno je u fazonu drvlja i kamenja na oficijalnom forumu, obicno su to neki klinci koji nisu u zivotu nista ozbiljno radili i ne znaju ni priblizno kako stvari funkcionisu u realnom (IT) svetu, ili imaju iskrivljenu perspektivu iz neke industrije koja po prirodi posla nije mnogo kreativna. MC Donalds isporuka je, npr, izvanredno optimizovana, u sekund se zna koliko dugo se przi krompir. Kabinsko osoblje u avijaciji je fantasticno organizovano, ali to je samo jedan minijaturan aspekt velike kompanije.

Sto je iz moje perspektive ravno cudu i pojavljivanju suza na statui device marije. Kako toliko nezamislivo tehnicki kompleksni projekti ikada zavrse sa igrivom verzijom proizvoda. Daleko jednostavniji razvoj aplikacija traje godinama i znam za primer jedne nove, relativno jednostavne aplikacije, od cega je jedna open world igra neuporedivo kompleksnija, gde je pred isporuku bilo nabrojano 400 bagova precizno podeljeno po redosledu prioriteta i nivoima kriticnosti - a svi moraju da se rese za neki kratak period. Problem je bio u isporuci podizvodjaca 3 nivoa ispod, pazi ovo: outsource-ujes razvoj nekoj kompaniji, koja angazuje podizvodjaca, koji takodje angazuje svog podizvodjaca i tu se akumulira gadan problem. Corey Barlog je pricao isto o tome kako izgleda proizvod bukvalno nekoliko meseci pred go live, mislim da je upotrebio neku analogiju da je sve zalepljeno selotejpom i zastrasujuce neigrivo. A na kraju dobijes poliran proizvod.

Rekoh da jesu, ali ni približno koliko toga imamo u poslednje dve godine.

1 Like

Samo što nisu :rofl:

Halo Infinite’s head of design Jerry Hook leaves 343 Industries

1 Like