Half-Life: Alyx - VR Game

Trenutnim tempom postace must have kad budemo svi 2 metra pod zemljom

2 Likes

Al cekaj stani, jes uopste probo? :smiley:

Samo neka ide u tom pravcu, nije bitno sto je sporo. Realno sigurno smo jedno 20-30 godina daleko od ā€œplayer oneā€-a, mozda i vise, ali u medjuvremenu ce to da bude jedno ā€œuzbudljivoā€ putovanje ka ā€œmatriksuā€. Ne zalim za 450e koje sam ā€œbacioā€ na prvi PSVR. Jeste tezak krs onako kabast, sundjer se raspao, pokvarile se slusalice, i koristim ga iskljucivo za filmove (za sta je senzacionalan, ponovicu, 100x bolji of najboljeg TV-a) ali je iskustvo tada bilo neprocenjivo.

3 Likes

Meni je samo RE7 bio vredan para, ostao u secanju ko igra koju sam vise proziveo nego odigrao. Tu jos mora da se pomene i predivni Astrobot, koji je prosle godine cela prosto-prosirena porodica igrala, zakljucno s bakom.

Ovo su bila divna iskustva, tako da ne mogu reci da zalim troska. Da nisam uzeo neki vr sve ovo vreme bih se pitao kako to izgleda. Mastarija moje mladosti ovaplocena u stvarnosti! Steta sto je vr tako tesko opisati nekome bez da ga proba. Da ne kazem nemoguce. Ta ā€˜prisutnostā€™ o kojoj svi toliko trubimo ā€“ gde cak i banalne radnje odjednom dobiju neku magiju koju je tesko opisati.

Stoga me vest o punokrvnoj Valve igri izuzetno raduje, i jos u Half Life univerzumu! Bas me zanima koliki ce spike da bude u prodaji vr uredjaja u sledecih nekoliko meseci, samo zbog ove najave.

Tesko mi pada kad vr kritikuju i otpisuju, narocito ako ga niti ne probaju. Kao, isti gimmick ko 3d tv ili nesretni kinect. Ali nije! Za razliku od ovih primera, VR ima toliki potencijal da ja ne razumem kako to ljudi ne vide. Pitam se kud im se dela masta.

Ovo je tek pocetak. Setite se kako su nekad izgledali personalni racunari, koliko su kostali. Trebace vremena, al VR bi mogao da stasa u nesto neverovatno.

Nadu mi daju deca koja nam dodju u kucu, lukini drugari, pa probaju Astrobota. Ochi im bre sijaju od uzbudjenja ā€“ usli su u svet igre! Nisu toliko vezani za ideju ekrana, ne mrzi ih da stave kacigu na glavu, prepoznaju magiju VR-a.

3 Likes

Evo da se i ja pridružim u odbranu VR-a.
Apsolutno se slažem sa svim Ŕto su @padawan i @n00dle napisali.

Jednostavno ko nije probao, nema ni približno ideju koliko greŔi na račun VR-a.

Vožnje su perfekcija, Driveclub VR sa volanom me je ostavio raspamećenog. Ali je imao jedan ogroman nedostatak, grafički je očajan zbog male rezolucije, sve ostalo je perfekcija.

Astrobot, bože koja lepota od igre, nijedan platformer nije ni približno dorastao ovakvom iskustvu.

Za one koji se plaŔe da Diablo fazon igara ne bi lepo funkcionisao u VR, neverovatno greŔe. Probajte Moss i kada vidite kako tamo funkcioniŔe borba u ponom 3D prostoru, postane jasno koliko VR ima potencijala.

Pucačine TPS ili FPS tipa, zaista će biti impresivne na novoj generaciji.

Najveća zamerka ovoj generaciji VR ide na račun grafike i malog izbora AAA igara. Razlog ovome je ipak jako slab hardware, koji nije sposoban da izvuče ono Å”to VR zahteva. Druga zamerka su kablovi, ali sa sledećim generacijama i ovo će nestati. VR već na sledećoj generaciji koja kreće sledeće godine će biti opasno dobra stvar.

Garantujem da na PS5 čak i prvi PSVR će davati opasne rezultate. Dovjno je jaka maÅ”ina da izvuče max rezoluciju po oku u 120frejmova. Pritom grafika će biti daleko bolja i kompleksnija, Å”to automatski vuče na viÅ”e smisla na izdavanje AAA igara. Samo gledajte kako će postojeći naslovi dobiti patch za veću rezoluciju instant.

Iskreno ja horore preskačem u VR, jer i onih 30 minuta koje sam proveo u RE7 su bili i viŔe nego dovoljni za trajne traume. Silazak u jebeni mračni podrum dok čestice praŔine lete oko vas, je toliko napet, da srce iskače. Nikakav horor film ovako neŔto ne može da dočara i zaista me plaŔi činjenica da sa boljom grafikom, ovo može da izazove zaista veoma traumatična iskustva.

1 Like

Hm, meni iskreno nije smetao VR u Resident Evil-u, cak sam ga nekako i lakse podneo. Radoznalost prema novoj tehnologiji pobedila je strah.

Mnogi veci problem VR-a od slabog hardvera, cene i kablova, je prokleta mucnina zbog koje voznje i shooteri prakticno otpadaju za veliki procenat ljudi. Dzabe sva magija kada pocnes da se preznojavas posle pola sata i ne mozes vise da izdrzis. Nije postalo bolje ni posle duzeg koriscenja, dao sam mu dovoljno vremena da se adaptiram, jednostavno ne vredi. Nisam siguran da je takav problem uopste resiv sa tehnicke strane ili je prosto biolosko ogranicenje. Za nekih 100 godina jednostavnim prekrajanjem taj gen ce biti eliminisan ali do tada VR tehnologija ce imati strasno veliki problem.

VidiÅ”, ja sam isto imao opasnu mučninu u startu, ali vremenom se drastično smanjila. Čak sam uspeo u jednoj sesiji od 2.5-3h da predjem onu ludačku FPS igru sa VR Worlds, gde napucavaÅ” bube i imaÅ” vrtoglave skokove.

Najveći problem, odnosno mučnina se javljala kod sporijih stvari, recimo Robinson je bio vrhunac. Takodje kod igara sa nižom rezolucijom, recimo Driveclub VR. Ali zato mi je u Driveclub-u pomogao volan, kako sam uzeo volan proÅ”la je mučnina. DeÅ”avala se jako retko i to na mestima kada ima previÅ”e krivudanja uz gore dole put ili kada zaredam udaranje uz bankinu. Ali i to je vremenom opalo na retki minimum.

Ono gde nije bilo nikakve muke su logičke stvari i igre poput Atrobot-a i Moss-a. A vrteo sam glavom, ustajao, zagledao u svaki ćoÅ”ak. Otkrovenje koje sam doživeo sa Wayward Sky i zagledanjem iza svakog ćoÅ”ka da bi naÅ”ao skrivene stvari je jednostavno neopisivo i nikada se neće moći ponoviti na običnom 2D ekranu.

Jedva čekam novu generaciju i skok koji će doneti.

Citajuci o vasim mukama (sorry) boze kolko mi drago sto mene to retko kachi. Par puta kad se desilo bilo mi lose nekoliko sati potom, bas neprijatno.

Bude da se znojim vise nego sto bi trebalo, al obicno ne predje u mucninu. Bio bih bas tuzan da mogu samo po pola sata odjednom da provedem u vr-u.

Taj deo sam potpuno zaboravioā€¦ Mucninaā€¦
Probao sam samo na kratko nesto novije i nisam imao frku ali ne znam kako bi bilo da se zaigram.
Prva igrica koju sam probao je bila jako jako davnoā€¦
Vi matori se secate igre Hexen?!?
To su bili neki zacetci VR tehnologije kacig je bila teza od moje glave. Igrao sam je na stolici na tockice sa dva neka cuda u rukama, jedna stvar je regulisala kretanje druga borbu. Posle 20-30min sam morao da stanem.
Sedeo sam posle jos 30min bled kao krpa i mucnina uzasā€¦
Ne znam kako je sada sa novojom tehnologijom.

Mucnina u VR-u je mnogo ire rasprostranjen fenomen koji se srece sigurno kod 70-80% igraca. Mucnina nakon igranja prvih FP shootera je bila relativno retka pojava.

Za ovu vrstu mucnine krivi su geni koji salju signal od mozga ka stomaku u slucaju jakog trovanja toksicnim materijama (otrovne bobice, halucinogene biljke i pecurke, itd), koje primarno napadaju centralni nervni sistem, izazivajuci povracanje u slucaju vrtoglavice, koje je neophodno da bi se toksicna materija izbacila iz organizma. Prirodnom selekcijom jedinke koje nisu imale taj gen (ili spektar gena) su izumrle od trovanja dok su one sa odgovarajucim genom imale mnogo vece sanse za prezivljavanje i tako je gen koji izaziva mucninu postao deo ljudskog genoma.

Medjutim, negenetski faktori kao pol su takodje u igri, zene su mnogo podloznije mucnini. Neki tvrde da je zbog toga sto zene imaju drugaciju ā€œinterzenica distancuā€, za hedsetove koji nemaju mogucnost podesavanja. Isto tako je i nivo hormona jako znacajan (estrogen, kortizol) koji se menja u menstrualnom ciklusu.

Takodje, interesantno je da skandinavci (i uopste ostrvsko primorski genotipi) redje oboljevaju od motion sickness-a sto je i logicno jer u preci bili moreplovci a nas genotip na balkanu je jako sarenolik i moze dosta da varira.

U buducnosti ovaj problem nije resiv samo uz pomoc savrsenije VR tehnologije koja automatski podesava distancu izmedju zenica, smanjuje latenciju i povecava rezoluciju, nego cemo morati da ukljucimo i genetski inzenjering (a uspust resimo i vecinu podloznosti za razna druga oboljenja i viruse).

@n00dle ne bih rekao da si posebno srecan sto ne dozivljavas motion sickness, dokle god vecina pati, to ce toliko usporiti razvoj VR tehnologije da prakticno neces ni imati sta da igras, mozda cak i u potpunosti nestane sa scene jer jednostavno nije za siroku upotrebu.

3 Likes

E sada si nam zabiberio! Svi smo taman poceli da se lozimo da cemo za 5god ziveti u matriksu a ti nas oladi samo tako :joy:

1 Like

Hexen u VR-u?! Haha nikad cuo, to mora da je bila neka bas proto-kacigaā€¦

Sad razmisljam, koliko je uopste moguce dobiti ā€˜prisutnostā€™ i dubinu u tom cudnom 2.5D okruzenju kakve su stare fps igre imaleā€¦

Evo da se i ja ubacim u diskusiju po pitanju VR-a. Imao sam do sada tri kacige (PSVR), i mogu reci da tehnologija ima buducnost, po mom skromnom misljenju ogranicenja su finansije developera, moderni gaming, i kablaza.

Finanisije su problem za manjeg developera koji mozda ima svjezu ideju za VR, ali nema jakog izdavaca iza sebe, ili izdavac ne zeli da ulozi novac u konzolu koji ima mali install base i ne zele da rizikuju da igra nece biti isplativa. Zbog toga pretezno dobijamo portove postojecih igara ili igre smjestene u postojecem univerzumu nekog IP-a.

Na ovo se naslanja drugi razlog-moderni gaming. Developeri su uslovljeni da ideje iz 2D okruzenja portuju u 3D svijet VR-a, pa tako pretezno imamo shootere, RPG-eve i slicne igre koje su ponikle u 2D prostoru.

Treci razlog, kablaza. VR kacige su poprilicno vezane za hardver na kome se pokrecu, tako da kaciga mora da bude konstantno ukljucena i tako pravi pometnju u radnom ili gaming prostoru, ili je stalno spakovana i dok se poveze treba vremena koliko je potrebno da te prodje zelja. Ovo je licno meni svaki put bio razlog zasto sam prodao VR, zato sto nemam mjesta ds to sve drzim na jednom mjestu i da je relativno uredno. Ovo je zapreka za neku quick dozu VR igre.

Zadnji, dodatni argument je da VR zahtjeva potpunu posvecenost, tj da nemate nikoga oko sebe, i da ne gledate telefon ili neki drugi sadrzaj sa strane.

Buducnost (mislim) ce biti neka kombinacija VR i AR, ali hej, ko mene pita za misljenje.

1 Like

Pa realno, moj raspon koncentracije je toliko malen da ne volim ni da gledam cutscene. Posebno ako me igra ne uvuce, sve ide na skip. I dan danas npr ne znam sta se sve desilo u MGS4, sveziji primjer je SW Jedi Fallen Order.
Najbolje kad gledam neku recenziju i kazu za igru da ima gripping story, a ja se sjecam kako se zvao glavni lik i onaj DB2.

1 Like

Izgleda da i Oculus razmislja u slicnom pravcu, posto Quest resava pitanje i kablaze (bezican je) i potrebe za pogledom na stvarno okruzenje (spoljne kamere nacickane po uredjaju).

Sad kad su izbacili i kabl za one koji bi ponekad da se povezu na svoj pc, iskreno ne vidim razlog za nadalje postojanje Rift linije.

1 Like

Pa bio je blagi uzas, kaciga ogromna oba oka su imala rucni fokus koji sam sam namestao.
Rezultat je bio da sam bio bled kao krpa, nisam bacio peglu ali ni sam ne znam kako nisam.
Ali je bilo neverovatno iskustvo tada. Tada sam bio u fazonu ovu ce za par godina biti standardā€¦ Od tada je proslo preko 20god i nistaā€¦ :slightly_smiling_face:

2 Likes

Videh negde na tviteru pre neki dan da 0.8% korisnika steama ima VR al ocekuju da poraste brojka preko 1% lagano sl. godine kad izadje ova igra. Samo polako napred bez neke zurbe :smiley:

1 Like

Eto koliko sam mator, probao sam ovaj Hexen u VR-u na sajmu tehnike. Kontrole su bile neka dva diska. Toliko je davno bilo da se nesećam ni da li je to bio Hexen, ali sam siguran da je bila igra sa Doom/quake engine-om. Ako me sećanje dobro služi bio je to 199x, samo ovaj x se iskreno nesećam broja, ali mislim da je sve terao neki pentium.

2 Likes

O tome sam i pisaoā€¦ mislim da je bila 1997/8 ali nisam siguran ali sam 100% siguran i secam se da je bio Hexen.

1 Like

sad mi zao sto sam to propustioā€¦ hexen vr tokom devedesetih, what could go wrong :smiley: