Gamer 4 Life

Interesantan clanak:

U srbiji znam vise od nekoliko mladih momaka i devojaka, vec odraslih ljudi koji u kasnim 20-tim i ranim 30-tim provode bukvalno godine bez posla, igrajuci samo video igre i “slepajuci” se uz stariju generaciju koja nam je obezbedila stanove i zrtvovala se ceo zivot. Ovo je delimicno opravdano cinjenicom da je posao u srbiji danas zaista besperspektivan i lose placen “luksuz”, ali lako mogu da zamislim istu stvar i u bogatijim zemljama; ne smem ni da pomislim sta ce se desiti za 10-20 godina, kada industrijska revolucija bude uzela maha i roboti zamene vecinu covecanstva na jednostavnim i manuelnim poslovima. Jedan od razloga zasto bogate zemlje tolerisu invaziju sirijskih izbeglica je upravo cinjenica da mladi ljudi jednostavno vise nemaju motiv da rade, cak ni da se reprodukuju. U Norveskoj vec ne mozes da nadjes mlade norvezane koji ce da rade glupe i teske poslove. Dodje tih par dana polu-drogiran kao zamena, apsolutno nezainteresovan za rad.

S druge strane, video igre postaju sve bolje i pristupacnije, imerzivnije i socijalnije. To je relativno jeftin a beskrajno zabavan hobi. Da ne spominjemo efekat klasicne adikcije. Posao pocinje toliko da nas okupira da nemamo vise vremena i energije da uzivamo u materijalnim produktima koje nam omogucava, a koji su primaran motiv za rad, stavljajuci nas gamere u jednu paradoksalnu situaciju.

Mogu da zamislim mnoge sudbine koje su gore od zivljenja u virtuelnom svetu na ivici egzistencije: zivljenje u iluziji srednje klase i “sigurnosti” korporacije koja ce ti isisati zelju za zivotom i ispljunuti kao istroseni produkt smanjenja operativnih troskova. Radnicka klasa u srbiji je posebno na udaru. Ukoliko pronadjes bilo kakav nacin da zadovoljis svoje osnovne gamerske potrebe, treba naci zaista jak motiv da bi se dobrovoljno podvrgnuo mobingu i svakodnevnom ponizavanju. “Veciti studenti” su tek posebna prica. Ja sam promenio 4 fakulteta!

Izlazak iz “pacovske trke” je moguc, ali samo za malobrojne.

S druge strane - mozes da budes konan varvarin, spasavas beskrajne svetove, za cenu malo kevinog kenjanja i osude drustva za koje te ionako boli ona stvar, bitno da se ne guras u autobusu, ne rizikujes zdravlje prekovremenim radom (rizik od sloga i srcanog udara je 2.5x veci), ne trpis bullshite svaki dan i od svakoga. Kao sto kaze u tekstu: When the only luxury one desires is the time to enjoy games, working long hours suddenly looks much less sensible.

1 Like

Dok nisam video tvoj avatar, mislio sam da je pleja napravio temu :smiley:
Nisu igre krive sto covek od 20 godina umesto da radi provodi po ceo dan na igrama, krivi su roditelji. Taj magarac sedi kuci igra igre samo zato sto mu to roditelji dozvoljavaju. Isteras iz stana i kazes da se moze vratiti onog trenutka kad nadje posao. I to kad nadje posao ako hoce da zivi sa njima trecina plate ide u komunalije. Pa ces da vidis kako se odjednom sve iz korena menja.
Imam druga, znamo se iz betanije (bukvalno). 21 godinu puni za mesec dana nije zavrsio SREDNJU skolu. Upisao trogodisnju, zavrsio i krenuo da polaze ispite da dobije cetvrtu godinu. Poslednji ispit je polozio pre mesec dana, eno ga sad ‘diplomira’. Sedi kuci po ceo dan igra igre, ne izlazi napolje ne druzi se dok ga ne izvuces…a i to je tesko jer uvece oko 8 spava. Sat vremena u zivotu nije radio da zaradi svoj dinar a imao je prilika koliko hoces. Cela ekipa isla da bere grasak iz Novog Sada u Prnjavor za 1500 din, on nije hteo da se ‘cima’ a ni dinara nema. Zovemo ga napolje javlja se njegova mama i kaze ‘misko spava’, ja reko sad cu ga nazvati a ona kaze ‘jao nemoj, misko je legao pre pola sata umoran je jer je bio u teretani’ pola 9 uvece…a njegov komentar na krizu u srbiji je ‘j3bes mi sve ako sad ne kupim motor i ne odem u kaliforniju’. Najgore od svega je sto on zapravo to i misli…roditelji mu nista ne kazu, boli ih dupe…napravili su od njega socijalno hendikepiranu osobu…najveci je problem sto je takvih sve vise i vise u poslednje vreme i to se nece promeniti. Sedeti na grbaci roditeljima je nesto najgore sto se moze desiti jednoj osobi. Ja jedva cekam leto da ugrabim neki sezonski posao da mogu sebi koji dinar u dzep da stavim…da ne moram da odem kod mame i da je molim za 500 dinara da izadjem sa devojkom, nego da mogu ja njoj da dam toliko da ode na feniranje ili tako nesto…da kazem eto ja cu ovaj mesec platiti struju jer znam da je njima tesko…doduse sad ce sezonski posao da mi predje u stalni uz fakultet…valjda cu se snaci…doduse radicu u magacinu caletove firme pa ce biti lako:D

1 Like

Sta reci, koju poruku poslati, kome…

Kao klinac imao zx spektrum kad ostala deca nisu znala sta je komp. Onda SNES,Sega MD, PS1, Dreamcast, PS2, Xbox, Xbox360…
Dok nije prvo dete doslo imao sam para i vremena da se posvetim igrama sasvim dovoljno.
Posle toga prosta racunica- budzet za gaming se transormise u budzet za pelene, bebelac, pudere, razne Pavloviceve masti… Al nekako se slepao sa 360 i rgh.
Dodje drugo dete, ode xbox, predjoh na point and click avanture na pc-ju, jer jedino njih mogu da pokrenem.
E sad… nisu deca kriva sto je moj gaming zivot trenutno Monkey Island.
Krivica je moja jer ne zaradjujem dovoljno novca. I pored male dece sasvim je lako organizovati se i naci vremena za sve. Imam spavacu sobu viska, ona bi bila moj man cave. Bilo bi vremena i za decu i za igre. Pomalo i za zenu, ponekad :wink:

A dovoljno novca ne zaradjujem jer radim u Srbiji. Gde je sve neizvesno, tesko se naplati posao, na svakom koraku zavrtanja, prevare, potezanje veza, ucene, reketi politicara i direktora raznih…

U Srbiji, ako imas dobro placen posao, poslodavac tvoju situaciju dozivljava kao da si chosen one, jedan od retkih srecnika koji je blagosloven tom srecom.I onda se ponasaju Sad cu da mu uzmem dusu, srce, zivotnu energiju...
U Srbiji placamo previsoku cenu za SVE. Tebe padawane jako cenim, svidjaju mi se tvoji stavovi, pismen si i obrazovan. Ne znam koliko ti i zena zaradjujete, ali ako dodju deca…Ne znam da li ces biti u situaciji da poredis ps vanilla vs psPRO graphics. Pre ces porediti cene pelena tempo vs roda :grinning:

.Burazer u Nemackoj radi kao viljuskarista, snajka cistacica u bolnici. Ima sve od konzola, oled tv, itd… Znaci ostani ovde, raspadaj se da bi omogucio sebi osnovno, ili bezi glavom bez obzira. Ili predji na dark side, sto meni sve cesce pada na pamet. Sama ta robotizacija i automatizacija (kakva rec) ucinice stanje jos gorim.
Mnogo ljudi u 30-im god zivi na grbaci roditelja penzionera, u stanu koji su isti ti roditelji dobili od firme. Sada 80% ljudi radi neprijavljeno, sto znaci da nece ni imati penziju. Zlo vreme dolazi, braco. (da ne kazem i sestre jer ovde zensko nije zaslo 8 godina :grin:).

2 Likes

Prosta racunica pokazuje da penzije nece imati ni oni kojima firma redovno placa doprinose, ili ce se toliko smanjiti da ne moze da obezbedi ni najskromniji nacin zivota. Penzionera je sve vise procentualno, rad do penzije je sve duzi. Fondovi vec sada prazni a neodgovornom spoljnom politikom samo uvecavamo javni dug. Doci cemo u situaciju kao u zemljama treceg sveta, da ce se deca praviti kao investicija da ne umres od gladi u starim danima. Ako nemas licnu ustedjevinu i nasledstva, retke kompetencije koje ti obezbedjuju lagodan zivot, ostanak u srbiji je sporo samoubistvo.

S druge strane imas mlade ljude koji biraju svesno zivot u utopiji, sverc u busu, grebanje o ortake, zivot od mamine penzije. Nisu igre “krive” per se, kao sto ne mogu same od sebe da pretvore ljude u homicidalne manijake, ali su savrsen katalizator u ekonomski beznadeznoj situaciji, free to play dota i conter pruzaju beskrajan entertainmet a ako si dobar mozes malo i da kompenzujes izgubljeno samopouzdanje usled faila realnog zivota.

Ali nisi ti kriv pleja sto malo zaradjujes, a pogotovu nisu kriva deca. Kriv je sistem koji placa 1e po satu. To je zvanican minimalac u srbiji… Kriminalna organizacija koja se zove “unija poslodavaca” ne da vise. Ako te zanima ko su clanovi

1e po satu je toliko simbolicna nadoknada za dobit koju zaposleni svojim radom ostvaruje vlasniku kapitala da to prelazi granice neokolonijalnig kapitalizma i tezi robovlasnickom drustvu.

1 Like

I zato svi da glasamo za Belog.

Sto se igara tice, nisam pristalica teorije da one od mladog coveka mogu da naprave zombificiranog parazita koji ne doprinosi drustvu i zajednici. Drugi faktori su tu presudni. Geni, vaspitanje, okruzenje, drustvo… Nije on igrao GTA, shvatio da je to moguce u pravom svetu, izasao na ulicu i poceo nasumicno da puca na prolaznike, isteruje ljude iz kola i otima vozila… i pomislio da ce wanted level pasti na 0 ako udje u paint shop. Uradio je to jer je debil i kreten. Ne grebe se on od babine penzije za rizle jer je igrao Goat Simulator do besvesti, vec zato sto je lenstina raspala po definiciji.

A sada pazite ovako… neka deca koja su napravila odredjene aplikacije su postali milioneri…
I zato… XBR pokrece inicijativu izrade android aplikacije koja ce biti izuzetno ```user friendly``, potrebna svima i postace mainstreem.

Android je platforma.

Android Studio je program. Dajte predloge, da realizujemo nesto i napravimo big leap jump u zivotu. Bolje da ispisujemo linije koda nego da vucemo linije koksa…za kog nemamo pare…

XBR Execution Team

(Level 6)

Ne trebaju ti pare da bis vukao koks, uzmes pa radis sa koksom… Ma da realno jebes koks…

I kao moj komsija provedem u Zabeli 7 godina. Cuo sam da tamo nemaju konzole najnovije generacije…
Takozvane current gen :slight_smile:

Sta ti je to 7 godina, sve ispod 40 godina prolazi :smile: .

Ja sada tek trebam da prozivim najboljih 7 god u zivotu homo sapiensa (38-45).

Imam opasne planove, koji ne ukljucuju zidove i bodljikavu zicu. Losu hranu i jos gore cimere…

Koji su ocajni u multiplayeru :grinning:

1 Like

Nece na zalost nista promeniti ni Beli, mada je simpatican pokusaj. Nas problem je sto ocekujemo od jednog coveka da nesto promeni. Pogledaj samo kako je u Bosni, Crnoj Gori, Makedoniji. Ceo region je u istom velikom problemu. Hrvatska malo bolje stoji. No sigirno da nesposobni politicari mogu mnogo da upropaste narod, vidimo Madura sta je uradio sa Venecuelom, i zbog toga se moramo otarasiti ludaka sto pre.

Beli nije tu nista da promeni. On je tu sa bi sto vise omladine izaslo i glasalo za njega da ako je ikako moguce dodje do 2. kruga…ljudi nece na glasanje, svi se vode logikom moj glas nista ne menja…i onda ce naredne 4 godine da kukaju kako je Vucic na vlasti i sl…

1 Like

Jedini spas za pojedinca je da nadje neku semu ili kombinaciju za sebe i da se snadje kako zna. Ako razmisljamo o politici i ekonomskoj situaciji na nivou drzave… mrka kapa. I ako bude bolje to sigurno nece biti u narednih 15 god. Nego jednostavno razmisljaj da i u nasem ubogom okruzenju imas ljude kojima je mnogo lepo, a i u Njemackoj npr imas ljude koji zive jako lose.

Dakle preostaje ti da se nekako snadjes i budes pripadnik ove grupacije kojoj je lepo i zabole te ko je na vlasti. Ionako su svi ista g.

A jedini kljuc za izlaz iz panic room-a je obrazovanje. Sam sam detinjstvo proveo u jako uznemirujucim okolnostima u kojima je bilo nemoguce uciti i ostvariti uspeh u skoli. (sto nikad nisam prezalio. I sada osecam neku setu kad pomislim na to. I u to ime ziveli

Nas drugar Djordje je primer kako obrazovan covek ipak moze da zivi normalno od svog rada, a sto je jos bitnije da radi ono sto voli. (pretpostavljam da on voli ono sto radi. Sefica mu u tome dosta pomaze :wink: )

Zato ginem da svojoj deci obezbedim bar osnovne uslove da se posvete skoli, i objasnjavam im:
Djeco moja draga... U kuci imate savrsen primer kako cete ziveti i muciti se ako ne budete uspesni u skoli. Samo pogledajte svog starog oca, pa ako i vi zelite tako-samo izvolite.

Gledam u telekomu…Direktorska garaza.Kakve limuzine bem ti zivot…Kakve god da su veze imali, to su ipak ljudi (a sve vise ima i zena) koji su zavrsili neke fakultete i specijalizacije.
Zato poruka vama koji jos imate sansu da uskocite u taj voz… posvetite se obrazovanju, to vam je sansa za normalan zivot, jedina. Gamer cu biti do poslednjeg daha makar igrao i na digitronu…

2 Likes

Problem je što ti ni visoko obrazovanje ništa ne garantuje ovde. Siguran sam da i pola tih direktora nema fakultet, i ako ima to su privatni gde platiš i dobio si diplomu.

Od svog rada u Srbiji da postaneš direktor neke veće firme su 1-2%, ako i tolike.

Naravno da ti ne garantuje, ali ti daje sansu. Bez njega si bez sanse. Bacim ponekad pogled na ponude za posao velikih razvojnih gaming studija… Ako si dobar u programiranju, 3d-u, dizajnu Ai-ja, zvuka…Imam osecaj da bi lako nasao posao. Cak bi mozda radio i od kuce, ne moras da se selis na Island ili gde vec… Al posto nisam obrazovan moj alat je kramp, lopata, gletelica, spakla…umesto misa i tastature.

Mislite o tome.

Pleja nije toliko stvar ni u formalnom obrazovanju. Moze se lako desiti da ti se deca nakace do 35. godine igrajuci igre po ugledu na tebe, ti ces misliti “neka samo da to zavrse da imaju papir posle da se ne muce”. Oni sa papirom u 35 godina i bez dana radnog iskustva nisu vise za trziste rada. Noodle je egzemplar beskorisnosti formalnog obrazovanja jer je zavrsio japanski i stalno prica da je to najveca greska. Diplomiranih lingvista u srbiji koliko oces. Svi zavrsili neke egzoticne jezike, kineski, norveski, grcki. Devojka zavrsila norveski a radi kao sekretarica. Koleginica iz arhive zavrsila grcki. Djordjev brat zavrsio geografiju a radi u posti. Nidje veze… Ako nemaju ideju sta hoce u zivotu, daj ih na neki zanat ili u kuvare. Kao kuvari mogu da se ubiju od para i nadju posao bilo gde, na brodu, u skandinaviji ih traze. Mnogo bolja vatijanta nego da budu diplomirani ekomonisti na birou, veruj mi. Najisplativiji je IT tu nema dvojbe. Ali u principu bitnije su im vestine od formalnog obrazovanja.

Nisi najbolje upucen u moju situaciju, ja uopste nisam veciti student, nisam cak ni student nikad bio. Imao sam 18 god kad je cale umro i ostao sam sam, bez ikakve pomoci, bez para, veza…bez icega. Tako sam krenuo u zivot. Kakvo crno studiranje, snalazi se kako znas da ne umres od gladi.

Decu cu pokusati da usmerim upravo na IT jer smatram da je to najperspektivnije i najbolje. Pogotovu sto obozavaju kompove, telefone… Ali cu svakako pratiti njihove afinitete i talente, i pokusati da ih usmerim na najbolju mogucu stazu, sa sto manje trnja. Moja je bila posuta trnjem kao da sam vitez u bajci trnova ruzica.

Naravno da znam mnogo fakultetski obrazovanih ljudi, koji su bez posla. Ali brate sumarski fakultet. Pa izvini , batice! Uzmi sada asov i kramp, evo ti dimenzije kanala pa kreni polako…

Ništa bolje od hladne čaše vode…

2 Likes

Nema bolje. Nego nisam imao trenutno vecu casu pa sam sipao u malu…

Inace ako vas zanima gde zivimo procitajte clanak. Upravo mi zena prosledila na Viber.

Zamena! Upgrade is on,premium gold armor!

Ma, kazem za decu, ne za tebe. :smiley:

Zašto niko ne preporuči kriminal… ovaj politiku, kao opciju?

Nema plodnijeg tla.