FPS u igrama: koliku razliku ljudsko oko primjeti?

Zavrsio si elektrotehniku a imao si izjavu da covekovo oko nema limit u frejmovima, da uopste ne funkcionise na tom principu i da mozes da izvezbas oko da vidi vise frejmova ??? Nase obrazovanje je stvarno potpuno propalo…

Da je tako video bi u slow motion-u…

A tvoji postovi treba da stoje kopiraj ih pa idi na fakultet kod nekog profesora pa mu pokazi to sto si napisao jako ce se obradovati.

Kad nemas argumente ti vredjas. Ali i to je ok. Vecina ljudi se tako ponasa.

Da li hoces da ti kazem koju sam ocenu imao iz biologije? Iz osmog razreda osnovne skole kad se ucilo o coveku? Bolje ne.

A zasto ne pokrepis ti neku tvoju trdnju sa nekom slikom ili nekim clankom. Recimo nesto o oku i nacinu funkcionisanja.

Prepostavljam da me vredja jer nisi nista razuomeo od onog sto sam napisao. A postove jesam uslikao i hocu da ih pokazem nekome. Doduse ne znam kome. Odavno sam se udaljio od skole i ucenih ljudi. mada skolstvo jeste uzas, to si u pravu.

I vec po sto put ponavljam, ne vidi oko vec mozak. Oko sluzi samo da sakuplja svetlost, a mozak obradjuje. Rekao sam da mzoes mozak da uvezbas a ne oko.

http://www.accessexcellence.org/AE/AEC/CC/vision_background.php

Evo prostije

http://www.abilitypath.org/areas-of-development/physical-development/vision/articles/how-eye-and-brain-work-together.html

“Electrical impulses are communicated to the visual cortex of the brain by way of the optic nerve.
The visual cortex makes sense of the electrical impulses, and either files the information for future reference or sends a message to a motor area for action.”

I sta sam ja pogresio tu.

I gde je ta blenda sto se otvara i zatvara i ogranicava na fremove? Dal nije sto trepljemo?

Ovo sto si rekao da ne mozes da izvezbas oci i mozak da brze vidis i kapiras te cinjenice je potpuno netacno. Po tome se svi razlikujemo. Pogledaj i ono sto sam poslao milion posta unazad. Nije to vezano samo za fps koji vidis na ekranu, vec generalno koliko brzo vidis stvari i koliko brzo ti mozak svetlost pretvara u slike. Kako god bilo, otisli ste predaleko. Mislim, koliko vidim svi ste vi neki bioinzinjeri i elektrotehnicari i sta sve ne, ne morate toliko da idete u te neke cinjenice jer jednostavno vidi se razlika i normalno je da se vidi, kao sto sam rekao, ko igra na pc-ju znace, ko igra na konzolama i na hdtv-u sa 5 metra udaljenosti normalno da nece primetiti razliku, tu se jedino vide drasticni dropovi u fps-u…

Sent from my Samsung Galaxy S3 using Tapatalk 2

Amen. Konacno glas razuma.

BTW, on je poce da me vredja i da se poziva na fakultet da bi me vredjao. Zato sam spomenuo elektrotehniku. Mislim nebitno krajnje.

evo prosto da vam objasnim, najgluplji moguci primer profesori su objasnjavali.

220v je struja, ucestalost je 50 Hz, sijalica koji imamo u kuci treperi 50 treptaja u sekundi i to nase oko ne zapaza, zove se lenjost oka.

Ako neko ne veruje neka pita nekog ili neka progugla, sve preko 30fps nase oko ne zapaza, mozda ima tu nesto u fluidnosti. nesto malo ali ako neka igra ima konstantan 30fps pravi to treba da ide glatko. mozda to veze ima sa Ekranom koji nama reprodukuje to pa nase oko belezi ja ne znam…

Nema potrebe da se produbljuje diskusija ko voli 60fps neka igra RAGE, i forzu. hehe

Cek sad ozbiljno jel me vas dvojca sad trolujete??Naterali ste me da pozovem jednog ortaka koji je bukvalno genije,studira astro fiziku sta god da je to XD.

Dakle covekovo oko nema blendu naravno ali ima limit a to je tih 24 frejma,dakle potrebno je odredjeno vreme da impuls dodje iz oka u mozak i da ga mozak obradi taj impuls limit je isti za svakog coveka razlike su jako jako jako malo izmedju ljudi.

I TO NE MOZE DA SE IZVEZBA to je glupost…eto kad moram sad da vicem.

EDIT @Mirko e upravo to mi je rekao ovaj ortak da probam da im objasnim na principu televizora i sijalice ali si me pretekao ;).

Pa sijalica i nije bas najsrecniji primer jer ona ima odredjeno kasnjenje, jer svetlost emituje zbog usijanja, i treba joj neki preiod da se ohladi da prestane da svetli. Definitivno obicna sijalica stapa svetlost zbog usijanja.

Pusti 60 hz fekfenciju na zvucniku i pojacaj. To predstavlja da neces videti da se membrana pomera vec da stoji nepomicno a zvuk se cuje. Mislim eto to je 60 pomeraja u sekundi. Najbolji test. Ko hoce to je najlakse da se proba.

Pazi, sad ozbiljno, ne znam da li je 24 frejma limit ili sta, ali mozes da se uvezbas da u igrama osetih koliko frejmova ima. Mozes da vices ali sta da ti radim. Probaj dead space kao sto sam spomenuo pa ako ne primetis, onda nista. Ja primecujem i veoma je ocigledno. Ti tvrdis da ja to ne primecujem vec da umisljam. Kako ti to mozes da tvrdis za mene? Ako ti ne primecujes, to je ok, ali ne nzaivaj glupima one koji primecuju i misle drugacije.

A na tv-u se itakako primeti kad prebacim na PAL 60. Stabilnija je slika i prijatnija. Znaci da vidim razliku.

Stvarno ne volim da se ponavljam ali ti me teras do to uradim po ne znam koji put o ovoj besmislenoj raspravi.Dakle ja vidim jako malu razliku u fluidnosti ali ne zato sto vidim u 60 frejmova,najprostiji primer ti je na televizoru koji funkcionise tako sto 50 puta u sekundi daje crni ekran i sliku po tvojoj teoriji ti mozes da izvezbas mozak i da vidis kada je ekran crn sto je potpuna glupost.

Ni u jednom momentu ti nisam rekao da si glup mozda si ti to tako shvatio…

I ekran na tv-u ima kasnjenje zbog fosfora koji nije tako brz da se ugasi u delicu sekunde. Mada i tako nije moguce videti iscrtavanje slike. Mislim bio bih supermen, ako bih to video. Ali vidim da je slika prijatnija kad prebacim na pal 60, koji se osvezava 60 puta u sekundi.

A pal 60 opcija ima na tomb rider igrama za PS2. Tek ako neko pita. :slight_smile:

Cekaj malo, ti si me skapirao da tvrdim da vidim pojedinacne frejmove? Hahahahah! Pa naravno da ne. Samo osecam razliku izmedju 30 i 60 fps-a. I vidim krzavu animaciju na 30 fps-a. NAveo sam primere na drugoj starni. Ali niko ne cita.

Prost primer: stani u nekom fps-u ispred zida i strejfuj levo desno. Gledaj u zid. Videces da se teksture zamucuju. Zbog niskog fps-a. Pokreni to isto na 60 frejmova i videces razliku.

Da skapirao sam te da vidis pojedinacne frejmove jer si rekao da covek nema limit jer oko nema blendu tako kako si rekao naravno da cu to da pomislim jer da stvarno vidis toliko ti bi mogao da vidis taj frame kada je ekran crn.A to sto osecas razliku je nesto drugo i ne znaci da si izvezbao mozak ili da ti oko vidi preko 24 frejma.

Kada bi televizor radio tako da se slika pali i gasi 24 puta u sekundi ti bi to video ali ovako ne vidis jer je 50.

Pa dobro ali ja zasigurno znam kad je 30 a kad 60 fps-a. Mogu da radim blind test bilo kad. Ali samo u igrama. Jer za igre i pricam. Za tv i film nikad nisam primetio.

Sve vreme sam za igre i spominjao. Za drugo me i ne zanima.

To je isto kao kad testiras audio sistem ali ne sa muzikom. Otkud znam kakav je sistem ako ne cujem muziku, isto i fps vidim samo u igrama. Nigde vise. I ne u slow motion nego znam na koliko igra radi.

Ne samo na fps-u. U igrama tipa Dota/League of legeds, tacno se vidi. Ovu drugu navedenu sam igrao kod druga na lap topu koji vuce 30-40 fps uz dropove. Igrao sam kod sebe, sa ukljucenim vsync, znaci 60fps na mom ekranu, sve ide tecnije, cak ti se cini i usporenije a fluidnije. Kako god okrenes, razlika se vidi. Ne mozes oko da istreniras da ti vidi vise, mozes da istreniras reakciju, pod to ne mislim da igras igre 20h dnevno vec mislim u stvarnom zivotu, tipa ljudima kojoma je bitno (pilotima npr). I ne kazem da vidim svaki frejm, al kad je na 24 frejma vidim preskakanje, kad je na 60 vidim povezanu i tecnu animaciju i to je sve. Mozes ti da zoves koga hoces i da ti prica sta hoce i da je za to dobio nobelovu nagradu, razlika se vidi ti samo potvrdjujes da nisi dovoljno igara igrao na gaming pc-ju sa dobrim monitorom. I to ja kazem koji nisam probao na monitoru sa 120 refresh rate, ali zato neki koji jesu tvrde da se nikad ne bi vratili cak ni na 60. A vi ovde ubedjujete kako covek ne pravi razliku vise od 30.

Sent from my Samsung Galaxy S3 using Tapatalk 2

To sto ti igra izgleda tecnije ne znaci da vidis vise od 24 frejma igrao sam na gaming pc-u u 60 frejmova i izgleda fluidnije ali ne zato sto vidim 60 frejmova.Kazem vam najprostiji primer je na televizoru da je to tacno sto pricate vi biste videli i na pal 50 i 60 crni ekran ali to ne mozete da vidite jer ne vidite u toliko frejmova po sekundi covekov mozak ima limit i sve dok ne postanemo kiborzi ostace limit naseg mozga na 24.

I ne znam zasto ovo odmah shvatate kao neko vredjanje pc-ja ili sta,uopste nije poenta xbox vs pc kao sto neki ovde shvataju ima i xbox igara koje rade u 60 tako da ne vidim poentu ovoga.

Ja sam naveo kao primer diablo 3, gde sam bas muti slika na niskom fpsu.

Ne ne vidimo pojedinacne frejmove ali znamo kad je koliko frejmova u igri. Jer se zamucuju teksture u nekim igrama kad je nizak fps. Odnosno 30. Takodje u pucacinama je fluidnije kretanje i ciljanje.

Znaci muti se slika i kretanje postaje neprecizno kad niskog fps-a. Niko ne tvrdi da vidi frejmove

Kos side scrollera se bas vidi kad je nizak fps. Onad ja vidim kod anima da je samo 24 frejma, jer se muti slika kad se skroluje ekran.

To zamucenje malo je i od lcd tv-a, ali je ono tek primetno na 60 fps-a. Tek onda se vidi kasnjenje tv-a. Tj ono koliko ms ima tv.

Meni ni na sekundu nije palo na pamet xbox vs PC. Sve vreme sam pricao o fps-u na PC-u. Mada mi je u nekim igrama na bxou smetalo sto ima 30 fps-a. U Tales of Vesperia.

ne znam za vas ali ja itekako vidim razliku izmedju 30 i 60 fps-a…
na primer upalite cod 4 i priblizite se televizoru a zatim upalite Bordelands i itekako se vidi razlika.

Zakljucak koji sledi iz hipoteze da ljudsko oko ne vidi vise od 24-30fps: celokupna industrija hardvera je u sustini samo posledica kolektivnog ludila, da se vidi nesto sto se ne vidi, pa eto sada svi jure veci framerate samo da bi imali bolje rezultate u benchmarcima, bez ikakve vidljive razlike koja utice na gameplay.

Kako vam to zvuci, iskreno? Aj sad malo na citanje, a ja odo da igram Far Cry 3 u 60 fps.

How many frames per second can the human eye see?

Frame rate - Wikipedia, the free encyclopedia

Ovo prvo sto si iskopirao sam vec poslao, samo izgleda da niko od naucnika nije procitao. Ja iskreno ne znam sta vi koji se pozivate na fakultet ucite tamo, verovatno ucite i nesto o ovome, ja sam na pravnom fakultetu, nemam nikakve veze sa elektronikom, ja vam ljudi pricam samo o onome sto sam procitao, kao sto je evo i padawan napisao, i pricam vam iz iskustva jer vidim razliku. Vi se svi pozivate na neke cinjenice, a nek se javi ko je na dobrom pc-ju probao da limitira na manje i da pusti fps na vise. Ili je sa pc-ja koji je vukao 20-30 fps u igrama presao na high end koji ide preko 60. :slight_smile:

@Gospodin, ja ne pricam da ja vidim vise od 24 frejma. Ja ne kazem ni da vidim 24 frejma kad se pusti igra. Ne vidim ih, a kako i mogu kad su to slike koje se nadovezuju? Mozda mozes videti 24 slika razlicitih u sekundi i da ih tvoj mozak poveveze, i da se na to vi pozivate, ali to nema nikakve veze, jer ovde postoji jedna stvar za koju svi znate, a to je, secate se ranijih crtanih filmova? Secate se kako vam je i to islo tecno iako su samo slike koje se pustaju brzo? To je zato sto vam mozak sam popuni tu prazninu i vi vidite neki pokret. E tako je verovatno i ovde, s tim da ne mora moj mozak da popunjava vec pc daje jos vise slika, a time ja vidim fluidniju sliku.
I da, ovo vam kazem kao neko ko se ne poziva na neke profesore, vec samo kazem na prostim primerima da je to tako jer jeste.
Padawan je u pravu sto se nije raspravljao vec samo pustio linkove, ali ovo je tema koja se odavno provlaci nedorecena i svaki put zapocinje od pocetka.

A jel vama seckaju filmovi kada ih gledate jer su oni u bednih 24?

Pazi evo mog nekog konacnog odgovora jer ovako mozemo do prekosutra:

Nisam rekao da ne postoji vidljiva razlika ljudski mozak moze da obradi odredjen broj imformacija i da normalno funkcionise,dakle u normalnom zivotu mislim kada gledate na ulici njemu najvise odgovara tih 24 jer sem sto mozak mora da obradjuje podatke iz oka mora da kontrolise pokrete itd itd…E sada kada igrate igru,u tih famoznih 60, mozak se koncentrise samo na jednu stvar a to je ekran i ne mora se bavi pokretima ruku,nogu dok hodate i slicno te u tom momentu moze da bolje povezuje frejmove i dobija tecniju i jasniju sliku jer ima mnogo vise slicnih frejmova, te se logicno dobija jasnija slika.Iako covek i dalje ne vidi te frejmove ima ih toliko da mozak kada stvara sliku u glavi bukvalno moze da bira i odabere frejmove koji se najbolje slazu i dobija tecniju sliku.

Ok, ide malo tema na hlađenje dok se svi ne skuliramo…