Forza Horizon 2 Announced

Microsoft has announced Forza Horizon 2, the next installment in their flagship racing series. Forza Horizon 2 is in development for Xbox One and Xbox 360 and due for release this fall.
The racer follows 2012’s critically acclaimed franchise spinoff Forza Horizon for Xbox 360 and 2013’s frontline Xbox One launch game Forza Motorsport 5. Development is being handled primarily by Horizon 1 studio Playground Games, though the team is collaborating closely with the Motorsport team at Turn 10 Studios; the two teams share a technology pipeline as well as select key personnel.

“[Turn 10 and Playground] share this belief that we can create a true home for racing fans on Xbox One,” said Horizon 2 creative director Ralph Fulton.
In making the leap to Xbox One, Forza Horizon 2 will include hundreds of cars, according to Playground Games, headlined by the 2015 Lamborghini Huracán. A long-awaited weather system will also make its Forza debut, while Forza 5’s Drivatar system is also being adapted for Horizon 2.

As for the game’s setting? Contrary to recent rumors, it won’t take place in the bayous of Louisiana. Instead, the game will take place in gorgeous Southern Europe, leading to, in Fulton’s words, “incredible diversity” and “amazing vistas.” Music will again play a big part in the game, and a music festival will be the central event around which the game’s activities revolve.
Extensive improvements and features are in store for Horizon 2, which IGN will showcase throughout June as part of our brand-new IGN First initiative. We traveled to Playground Games in the UK and brought back a (metric!) ton of content that we’re excited to share with you all month long, including tomorrow’s full preview of our hands-on time with the game.

Ocekivano sve osim lokacije…samo mi nisu jasne tolike najave pre E3…

Dobro je da izlazi za X 360.Taman sam pomislio da moram da stekam lovu za X One i za igru :smiley:

Meni je super lokacija.Mislim da ce to biti Italija 100%.

Aaaaa ne mogu da vjerujem, izlazi za xbox 360!! A vec sam se pomirio da je necu igrati. Tooooo!!! :smiley: :smiley: :smiley:

Misli MS i na nas sa X360. :slight_smile: To je lepo.

Super, nema sta… Svidja mi se i lokacija, opet ce muzicki festival biti u centru paznje… A vec sam se pomirio sa tim da ga necu igrati jer i kad bih kupio next gen konzolu bio bi to PS4.
Uljepsali su mi dan maksimalno, ne sjecam se da me neka vijest ovako protresla. :slight_smile:

Odlicna vest! Samo steta sto sam pre nekoliko meseci prodao Xbox.

I ja sam pre par meseci razmisljao da prodam 360, dodam pare i uzmem PS4 ali sam odustao od toga jer me 360 odlicno sluzi i u opste nije puno presao sto bi se reklo, a ne bih dobio nesto puno za njega.

Tako da sam odustao od prodaje njega za uvek.Ostace kod mene dok ne rikne :D, a za nove konzole kad budem imao mogucnosti da ih uzmem uzecu.

Samo da dok ne izađe X1 bude hackovan,tako da mogu uživat u ovoj igri u najboljoj verziji! :smiley:

masala!!! Idemoooooo 360 is not dead :smiley: hehehehhe

grafika moze da bude i poput forze horizon 1 ja sam happy

Pa nije petica toliko dobro prosla koliko su se nadali… To je cinjenica… I ovaj deo ima vise da se proda za 360 nego za 1

Eh najbolje je sto napokon dobivamo vremenske uvjete stu je ujedno i super i zalosno.Zasto zato jer smo trebali toliko dugo cekati na vremenske uvijete.Ne mogu da zamislim kako ce grafika dobro da izgleda u F:H 2 Jao mene

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2

Ne nadaj se da ce biti nesto bolja od prvog dela na 360, a na One ce izgledati kao Forza 5.Inace vec si krenuo na grafiku, a joj.

Pa valjda je bolje da naprave zabavnu igru sa dobrim gameplayom, a ne ocajnu igru sa odlicnom grafikom.

Ovo se cakaloo!! Dobra stvar je sto XBOne verzija je radjena na FORZA 5 engineu, a X360 ce biti port koji pravi odvojen studio. Zato ce vjerovatno na XBOne biti pravi next gen i nece “patiti” zobg cross gena

I’ve woken up to worries over Forza Horizon 2 also being on 360. FWIW another studio is doing 360; Playground is bldg XB1 ver off FM5 engine

We were only shown FH2 on XB1. Didn’t see single 360 devkit at Playground. It’s plenty “next-gen,” I assure you. More in tmw’s big preview!

Or, to put it another way, Forza Horizon 2 is every bit as “next-gen” as Forza Motorsport 5. No need to worry, folks. Be happy! : – )

http://gearnuke.com/forza-horizon-2-xbo-version-next-gen-uses-forza-5-engine-x360-port-separate-studio/

Screenshot-ovi sa Videogamera





Link
http://www.videogamer.com/xboxone/forza_horizon_2/screenshots.html

DAMM
Ertan i ja smo naje***i na kraju godine :smiley:

Citas mi misli :smiley:

Izgleda odlično, kao i svaka Forza, nadam se nekom GP-u u ponedeljak.

Ova vest u vezi sa xbox360 me je odusevila…:):):):):):D:D:D:D

Послато са ST25i користећи Тапаток 2

nego jel si ti skontao ono sto sam ti napisao zasto sam napisao, na mailu, sad idem u off jbg heheheh, ajd na mail mi pisi