E3 2017 MS konferencija - mišljenja, utisci

Da nam ne budu utisci razbacani u sest razlicitih tema, mislim da je pametno da svedemo utiske u ovu temu.

Good

Xbox One X - Samim tim da je cela konferencija prezentovana u 4K, pre nego sto DF razradi svaki detalj svake predstavljene igre, meni ovo deluje kao ozbiljna 4K masina. Za 499$ true 4K gaming je bolesno jeftin, pitajte @Djordje1990 koliko je samo graficka kostala. Konzola je lepa, elegantna i mala. Kako stvarno radi, ostaje da se vidi.

Sama konferencija. Nije bilo smaranja o tehnikalijama nego konzola i igre, onako kako prava gaming konferencija treba da izgleda. Ako izuzmemo esport komentatora s ovog aspekta veliki plus.

Bad

Sad stvarno niko ne moze da kaze kako Xbox nema ekskluzive. E sad, kakve su eksluzive u pitanju. Dovoljno je reci da je najvise ovacija pokupio reveal da ce Xbox One podrzavati BC originalnog xbox-a. Sto je super. Kotor, Ninja Gaiden, Jade Empire i sijaset dobrih igara sa originalnog keca sve na jednom mestu.

Ali sta je sa ostalim igrama? Crackdown 3 ne sumnjam da ce biti losa igra ali ovo je bilo bas bas mlako. cini mi se da je @padawan u chatu napisao da se vidi da MS ide na kvantitet i po meni je u pravu. Opet kao sto rece @Milan89SD moglu su da bace par trejlera za novi Halo ili novi gears pa makar igre izasle 2020, hype bi bio nenormalan. Ovako, a ovo je moje licno misljenje, dobili smo 22 meh ekskluzive.

Metro je oduvao, Anthem takodje. MS ako hoce da zadrzi nos iznad vode, treba da lockuje metro kao svoju eksluzivu.

Moj zakljucak je da ako bi sad razmisljao da predjem na 4K gaming, s obzirom da vec imam PS4, verovatno bi uzeo Xbox One X. Ali nedostatak ozbiljnih ekskluzivnih igara jeste potencijalni problem za MS trenutno. Ali ako gledamo multiplatform, Xbox X je po meni place to go.

6/10

2 Likes

2/10

Mislim da ne treba posebno objašnjenje.

Kada sam kritikovao MS zbog ovakve politike, skocili su svi na forumu na mene. Dakle sve ono sto Microsoft izjavljuje i (ne)radi u poslednjih godinu-dve apsolutno nista ne znaci, ja sam samo obican hejter i fanboj, potrebna je velika gaming konferencija da bi videli kako MS stoji po pitanju igara i velikih “ekskluziva”. Ni ja ne znam sta su ocekivali, iz meteoroloskog balona se videlo da MS nema nista.

Mislim, nije nista. To je ocigledno preterivanje. Konker, Cuphead, i Ori 2 su super, priznajem. Ali platformeri i metroidvanije su za nostalgicare, nije ono sto pokrece industriju. To treba da bude zacin C izmedju 2 AAA igre, koje su pravo meso gaming industrije. Sramotno je da se MS kiti tudjim perjem i prikazuje AC i Metro. Scorpio i Microsoft imaju veze s tim isto koliko i Sony. I mozda bi tako nesto imalo smisla na Nintendo konferenciji jer znamo koliko je tamo 3rd party podrska slaba, ali kada sve multiplatforme izlaze - i izgledace normalno najbolje na najjacoj konzoli - ne vidim potrebu da se time busas u grudi. MS je po obicaju iskesirao tonu novca da bi videli ekskluzivan AC gameplay na njihovoj konferenciji, kao da je to bitno za brend imidz ili za bilo sta. Samo da ima nesto o cemu da se prica na konferenciji. I Fil Spenser koji mrtav ladan izjavljuje, i ostaje ziv jer ga nije na mestu progutala zemlja, kako je bio blown away sa 4K Minecraftom. WTF covece, pa u to ni malisani koji su ciljna publika ne mogu da poveruju. Kakav fake lik.

Pitate se zasto igre izgledaju toliko lose - pa moraju da bi obezbedili punu XO kompatibilnost i nativnu 4K podrsku. I cena je blago razocarenje, mada meni 50-100e gore dole licno ne znaci mnogo, cena je izuzetno bitna za prihvacenost konzole.

Sama konzola ne izgleda posebno, malkice redizajniran One S ali to je najmanje bitno. Sabili su puno tehnologije u pakovanje impresivnih gabarita i nadam se da ce Hovis hladjenje biti efikasno kao na prezentaciji.

Na kraju dana ostaje isprazan utisak da MS ima najjacu konzolu kao da je to zaista jedino i bitno. Tragikomicno je da smo sve to posmatrali uglavnom na oldgen televizorima, mada je Mixer stream bio nesto najbolje sto sam ikada video. Jedine 2 igre vredne velike gaming konferencije su bile Anthem i Metro. Ne treba potceniti to sto ce izgledati najbolje na X-u.

Mozda bi vredelo reci da ce Forza 7 izgledati prilicno spektakularno u 4K, kao i Forza Horizon 3. Ni mene ne zanimaju toliko vise voznje ali to ce biti dve ubedljivo najlepse trke, otkako smo videli nove Gran Turismo assete prebacene sa PS3 verzije.

Kolika je onda sramota sto sony kupi redom sve multiplatform igre, i reklamira ih maltene kao da su njihove? Destiny, CoD, Fifa, Gta, RDR i da ne nabrajam dalje. MS ima deal sa 2 igre i to je katastrofa?

Opet ponavljam, meni je konferencija bila nevidjeni uzas, u jednom trenutku sam pomislio da gledam najavu za indie summer sale za xbox live. Ali nemoj da se stvari predstavljaju ovde vecito onako kakve nisu.

A sto se cene tice, ne znam sta ste ocekivali, Phill Spencer je 10 puta rekao da ce biti premium product, da ce kostati daleko vise od S modela i sad su kao svi razocarani cenom.

I meni nije jasno kako svima sada smeta sto MS ide na rezoluciju, najbolje multiplatform igre i prodavanje konzola na osnovu toga, bez novih ekskluziva. Na ovom forumu su otvarane teme za svaku novu igru koja izlazi paralelno na xo i ps4, 900p vs 1080p i onda krece diskusija. U to vreme sony je imao 2 ipo igre i kenjali su o rezoluciji gore nego ovi pajseri sada o 4k. I tada je to bilo do jaja. E sad je doslo vreme da se cene ekskluzive samo, jebes rezoluciju.

Ono sto mene najvise brine je, ne sto nece biti nista od ekskluziva ove jeseni na xboxu, ja uzimam ps4 pa imam da igram celo leto i zimu, nego to sto ms nema nijedan jedini studio koji ce da radi nestto pametno.
343 radi na novom Halo, koji pritom idioti ni ne teasuju na kraju ovog e3.
Coalition radi na Gears 5, koji takodje nije dobio ni teaser tako da te 2 igre nece izaci najverovatnije ni dogodine.
Rare umesto da radi na Banjoo 3, na konkeru ili necemu jakom, oni se mlate sa mmo piratskom zajebancijom.
Fable ip stoji zamrznut. Lionhead rasformiran i nema ko da ga pravi.
Tako da koliko je ova jesen losa sto se ekskluziva tice na xboxu, sledeca ce biti jos gora bojim se.

I da ponovim jos jednom, meni je uzas konferencija MS-a bila, tuzna, jadna i bedna. I sony ce veceras da ih oduva u prvih 45 sekundi. Ali nemoj ovde da imamo vece katolike od pape, i da se ovde zamenjuju teze vecito, glupo je.

8 Likes

Uf, odakle krenuti. a ne zaplakati :smiley:

Eto prvo tih nekoliko pozitivnih stvari:

  • konzola izgleda lepo dizajnirano i cinjenica da je najmanja xbox do sad je fino tehnicko dostignuce;
  • samo ime konzole nije lose, mogle je i bolje, a moglo je i mnogo gore;
  • novi Ori, izgleda i zvuci magicno kao i prvi deo;
  • Forza 7 izgleda odlicno. Preko 700 automobila!
  • Anthem izgleda spektakularno na novom boxu;

Negativno:

-po mom misljenju cena je najveci fail. Nisam video leak pre konferencije. Mozda to jeste prihvatljiva cena za konzolu te snage, ali nije nikako prihvatljiva cena za xbox u ovom trenutku! Trebali su da gube pare na svakoj konzoli, ali da naprave konzolnu standardnu cenu koja je konkurentna i koja znaci kupovinu bez trunke oklevanja. Ta cena je, cak, do nekog stepena mogla da nadomesti nedostatak ekskluziva. Nigde nikakve splash grafike, i Phill kao da je progutao knedlu kada je izgovarao cenu, kao da su i oni znali da je cena greska.

-nedostatak novih AAA ekskluziva. Mozda je bilo i nerealno ocekivati to od MS-a, ali je bilo neophodno, pa makar jedna jedina. Imalo je tu dosta zanimljivih manjih igara, ali te igre ne pokrecu pricu, ne dizu hype, ne donose prevagu.

-OG Xbox backward compatibility. Da, ovo ide u ovu kategoriju kod mene. U jeku “kontraverze” da ljudi slabo koriste BC 360 program, oni najuvljuju ovo kao najbitniju stvar na konferenicji;

-nista od Halo-a i Gearsa-a, sto rekoste pa makar nek izadju bas kasnije, ali da vidimo makar sneak kako ce to izgledati na novoj konzoli;

Ali, glavni problem je u pozadini svega, ovo je trebao biti THE momenat za Xbox, Konferencija koja ce vratiti poverenje i pozitivan word of mouth ka njima. Nova konzola sa ekstra cenom i novim igrama, ali ne, sve je bilo tipicno MS.

Ipak, lagao bih kad bih rekao da i dalje ne zelim One X, mada pomeram planove, Umesto ove godine, uzecu sledece, najverovatnije kada bude trebao izaci Anthem, jer ono cudo ce biti blasfemija ne igrati u najboljoj verziji i 4K tv-u.

Zakljucak cele price: moj PS4 ne ide nikud.:slight_smile:

3 Likes

Svaka na mestu. Doduse @padawan rant za kicenje tudjim perjem valjda smatra kao stvar gde je MS tudje prikazao kao najbolje na njihovoj konferenciji. Verovatnoce to i Sony da radi, cak i sa vise igara, ali Ako Sony prikaze God Of War i Days Gone, pa daj boze i Bloodborne 2, moze da prikazuje pored toga sta oce.

1 Like

Kazes ti po koju realnu, ali generalno preterujes, mislim i da sada u tvom postu preterujes. PS4 Pro konferencija je bila mnogo gore od ovoga pa se ne secam zestoke kritike.

To sto smo mi sada razocarani ne znaci da si bio svaki put i u svakom postu u pravu, to samo znaci da smo mi ostali realni :wink:

Konferencija je bila jedna od najgorih do sad, jer je bila neverovatno dosadna, što je najgora stvar koju je MS mogao da uradi. Ne valja što nisu imali da prikažu neke velike igre, ali su makar mogli nekako bolje da rasporede ove što su prikazivali. Čoveče, ovo je E3, na kome predstavljaš novu konzolu, a ti nemaš ništa posebno da prikažeš. Nadmašili su Ubisoft i EA po niskom hypeu i cringe faktoru. Onaj “esports” komentator je bio naročito loš.

Nadam se da će imati nešto da pokažu na Gamescomu ako i tamo imaju neku mini konferenciju, jer je ovo užas po pitanju igara.

Makar je Metro pokidao… I dizajn konzole je ok.

3/10 od mene.

Jutro posle meni je i dalje igra koja odzvanja Metro. Ne znam sta ko ovde misli o toj igri, ali jos od prvog dela ja sam obozavaoc igre. Mislim da MS treba malo da u tom srilu ulozi pare u novi IP, Rusi imaju gomile tih neverovatnih dela, od horora pa do komedije po kojima stvarno moze da se odradi kvalitetna ekskluziva.
Sto se tice onoga sinoc, oni su se fokusirali na ono sto je njima bitno 4K masina. Sve igre koje budu na x i pro-u, na X ce da izgledaju “drasricno” lepse. A kupaca za tako nesto uvek ima.
Pored Metroa koji nisam ocekivao, ocekivao sam Alan Wake 2, ne znam zasto ali imam nadu da ce igra izaci. Ryse 2 o kome se pricalo. U praksi MS nema gomile studija kao Sony, a i pored toliko studija nije imao 2 godine ekskluzivu kako treba.
Sto se tice same konzole, ja sam iznenadjen kolicka je :smiley: Ocekivao sam nesto tipa slim ili malo vece. Ocekujem da ce DF dobiti konzolu mesec-dva pre i da ce da digne interesovanje snagom konzole.
6/10

Je li jos neko primetio onaj deo gde su rekli ako posedujes Gears 4, FH3, Halo Wars 2 i jos neke igre da ces dobiti 4K One X update besplatno, sto implicira da ce za ostale biti drugacije ili ce imatii updejtovi koji ce se naplacivati. Ako to bude…oh boy…

Nadam se da sam to sanjao…

Ista je bila priča za PS4 i Pro, sumjam da će naplaćivati, već je ovo bio vid potvrde da korišćenje 4K i drugih prednosti zavisi od razvojnih timova, ne od MS. Isto je Sony rekao i ispada da jako malo “starih” igara koristi prednsoti Pro konzole, i ovde će verovatno biti tako.

1 Like

Pa nisu bas svi bili tako realni pre ove konferencije…

Evo nakon što su se slegli utisci (kojih nema baš nešto puno), najbolji delovi su bili početak i uslovno kraj. Između, ništa posebno, poneka dobra igra.

Krenulo je dobro, najavljena nova konzola, super izgleda, specifikacije već znamo, dajte da vidimo igre. Forza 7, očekivano i izgleda odlično. Mogu misliti kako samo izgleda u native 4K. Sa ove distance, to je ujedno bio i jedini dobar MS first party trejler, koji je pokazao šta igra može, šta je novo u odnosu na prethodne Forze. Onda smo dobili Metro, još bolje izgleda i imao sam osećaj da sa ovakvim tempom ima šta da se vidi

Zatim Assasins’ Creed: Origins za koji sam mislio da će biti nešto bolji, posebno kada su najave govorile da je nalik Witcheru. Međutim, nisu puno pokazali od onoga što nije klasičan AC.

I mislim da je ovo u stvari najveći problem cele konferencije: loše predstavljanje gejmpleja. Igre nam se mogu ili ne mogu sviđati, sve je to deo ukusa, međutim problem je kada igre ne ostave dobar utisak zbog sebe samih i izaberu se loše deonice ili jednostavno dosadne.

Players Uknown Baattlegrounds se najvljivalo duže vremena a pustili su čak i video koji nije nov.

Deep Rock Galactic mi je razbuktao maštu, jedna od boljih igara sa zanimljivim konceptom.

Onda je došao State of Decay 2 i oh bogo, kakvo razočarenje. Sa jedne strane, u pitanju je nasatavak igre koja je bila Xbox Live Arcade hit, i realno ne treba puno očekivati da bi nastavak mogao ponuditi AAA produkciju, ali nakon vesti da su prešli na UE4 i da MS stoji iza njih, dosta ljudi je pomislilo da će ovo biti bolje od prvog dela. Za ekipu koja je volela prvi deo i zombie tematiku, ovo je sigurno no brainer (ha! pun intended). Nadam se da ćemo onda dobiti i novi Left 4 Dead.

The Darwin Project, ne kontam. Tako isto i za Minecraft.

Deo sa japanskim igrama je bio treš. The Last Night i dalje izgleda mega, tako da ide u folder hajlajtova.

Stižemo do Sea of Thieves. Jasno je da su hteli što kompresovaniju verziju igre da pokažu i pokriju što više, ali ova igra može jedino da se zaista iskusi kroz igranje da bi se stekao pun osećaj. Trebali su pustiti manji trailer i da su rekli od avgusta ili kad već, open beta for all/game preview i ćao, neka word of mouth i streameri odrade posao. Očekivao sam Krakena na kraju da se pojavi i malo zamasti snimak, ali jok, ništa. Meh.

ID@Xbox cool, dosta brzo su prošli kroz indie deo. I onda troll od kog smo pomislili da je Conker, kada ono platformerska lisica. Sve je to cute, ali Rare čuči na gomili IPa koji mogu ovo da popune i to mnogo bolje, Arrrgggh!

Cuphead! Konačno release date.

Crackdown 3 je isto podbacio sa prezentacijom. Da je neko izašao sa džojpedom i opalio single player ili još bolje multiplayer (koji ima onu silnu destrukciju), to bi bio pravi showcase za igru, ovako smo došli do tri minuta ničega. Iskreno se nadam da će tokom E3 pustiti gameplay iz igre.

Usledila je video montaža naslova koje uskoro stižu i hvala im na tome što je kratko trajalo i bez puno oduzimanja vremena.

Rekoh za Ashen već, jako stajliš igra i popela mi se na listi isčekivanih igara. Life is Strange 2 - ok.

Shadow of War je bio snooze fest. Posebno što smo već toliko toga videli od ovog naslova. I sad, umesto da prikažu nešto što nismo znali ili videli, mi dobijemo more of the same i to dosadnog sadržaja. Aman neeee. Waste of screen time.

Ori 2, yay! Svaka čast i izgleda prelepo. Onaj klavir doduše je samo smetao.

Anthem, ok, mogli smo videti više akcije i manje šetnje. Izlgeda odlično i destinasto, ali mi to ne smeta. Zanima me da vidim više od igre da bih sudio. Kod mene na poslu svi pričaju o ovoj igri, dakle nešto ima.

OG Xbox BC - super! Interesuje me kako će biti implementirano i koji su broj naslova će biti dostupan. Crimson Skies je dobar početak kao i gomila drugih klasika.

Cena od $499 je u ovom trenutku neopravdana, barem za mene. Svi znaju da sam bio team $399 i iskreno i dalje ne kontam zašto su odlučili da idu sa ovom cenom. U stvari, ova cena bi mi bila prihvatljiva da su ovom prezentacijom to potkrepili.

Ostaje gorak ukus da nede nešto ne štima što se tiče igara. Ok, Sony ima marketing deal za RDR2, Battlefront, Call of Duty i Destiny 2, i Microsoft ne sme da priča o tim igrama niti da ih spominje, ali upravo zato bi trebalo da pronađu način da pokažu da i pored toga ima šta da se predstavi.

Moja ocena 4/10.

1 Like

Pa ok, ljudi imaju pravo da se hajpuju, raduju i nadaju nečemu. Nije to ništa loše, samo treba isto biti realan ako se to ne ostvari.

Sada je idealno vreme za kupovinu Xbox One S :joy:
Cudi me da nemaju nikakav odgovor na PSVR…kada se vec hvale kako je to najbolja konzola svih vremena…nisam znao, mislio sam da je prethodna generacija bolja…da nisu rekli da je najbolja stvarno ne bih znao

I ja se nesto dvoumim,uzeo bih ga samo zbog forze…ali ipak cu sacekati,za sada ps4 i vise nego dovoljan :slight_smile:

sorry robotnjik nisam hteo tebi ovo da uputim

Nažalost moje strahovanje se objestinilo, plašio sam se da će ipak staviti cenu od 500 EUR (450 bi bilo mnogo prihvatljivije za ovaj trenutak) i to su uradili. Nije da će se umreti za dodatnih 50 EUR od onoga što su trebali uraditi, ali ovako će dobar deo ljudi duže razmišljati uzeti ili ne novu konzolu. Posebno imajući u vidu da je i drugi deo priče podbacio - nema vrhunskih ekskluzivnih igara.

Izbaciše sjajan uredjaj bez finalnog trijumfa. Osećaj je kao da su napravili super ukusnu tortu, a nisu stavili na nju završne detalje kao prelepi fondan ili slag + jagodu. Pa sada izgleda kao i svaka druga i jako malo ljudi će je probati ili usuditi se da proba.

U startu su OPET pucali sebi u nogu, nadam se samo da će u budućnosti napraviti nešto u pravcu ekskluziva i time promeniti tok stvari.

Ima i jedna pozitivna stvar u celoj priči - sada će se pojaviti više igara sa kvalitetnijom grafikom, jer ipak ima dve konzole koje mogu da vrte 4K ili skoro 4K.

Ukapirali da sa pogresnim potezom i VR kome bas i nije vreme da izadje sada jer nemaju RAW power za tu igracku, uceni svojim proslim podbacajuma i od drugih -PSVR da nema bas neke podrske i skupe igracke bez velike baze Igara, verovatno su odlozili.

Pozdrav svima,

Rijetko sam na ovom forumu osim kad mi treba poneki savjet.
Moram sam se logovati i napisati komentar kako na ovom forumu uglavnom ide prica protiv MS. Naravno da ima stvari koje nisu ok, kao i u svakom drugom taboru (Sony, Nintendo).
Sjecam se dobro price kad se pisalo da je jacina konzole bitna, te se gledao svaki pixel vise ps4 u odnosu na xbox one.
Sada kada MS izbaci masinu koja jede ps4 pro, nije sve u grafici nego u igrama.
Ne znam jeste li gledali ili igrali demo Gran Turismo Sport na PS4 Pro, igra je losija od Forze. Inace prijatelj ima pro i jako je razocaran.
Takodjer da se ne shvati da sam ja neki ms boy ili koji vec drugi moderni naziv, kupujem ono sto mi treba, a ne favoriziranje brenda. Cak imam puno Sony-evih proizvoda i preferiram ih prilikom kupnje.
S obzirom da imam tv 4k (Sony), a da ps4 pro ne daje pravi uzitak po pitanju 4k igranja, Xbox one X je u mom slucaju konzola broj 1 jer trenutno jedina pruza istinski 4k, ako ne 100%, bar 90%. Ekskluzive mi nisu toliko bitne jer je veliki izbor igara koje su na svim platformama, a nemam novca ni da njih sve kupim koje zelim.

Citao sam reakcije u Americi i Europi, ljudi su uglavnom zadovoljni, onaj kome se bas nista ne svidja je ocito neki brend fanatik, jer svaka konzola ima nesto posebno sto druga nema.

IGN vec ima konzolu i odusevljeni su. Balkan uglavnom nije zadovoljan, sad izgleda premalo i boje se pregrijavanja i preferiraju dizajn xbox one-a jer ne moze doci do pregrijavanja :slight_smile: Stvarno smo cudo mi balkanci, u svemu krikitkujemo a nista za primjer nemamo :slight_smile:

Svaka roba ima svog kupca zavisno od preferencija i zaljubljenosti u brend.

Za mene je bitna konkurencija jer nama igracima jedino to i odgovara, tako da ne zelim da niti jedan tabor propadne.

Pozdrav i uzivajte u igrama, bez obzira na platformu :wink:

5 Likes

Hvala @Dario!
Dolazi nam češće. Ovde ima više ljudi koji pričaju o igrama a najmanje se igraju :smile:.
Moj kolega na poslu koji se igra samo na PS4 je jutros izjavio da uzima Xbox One X i prelazi na njega, posebno zbog BC i 4K. Ljudi koji nisu vezani za brendove nego idu gde im je bolje, ne padaju puno console wars bullshit.

1 Like